Škoda

Jak zlepšit zdraví pacientů s rizikovými faktory

ZDRAVOTNÍ ŠKOLA PRO PACIENTY S ZJIŠTĚNÝMI RIZIKOVÝMI FAKTORY KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Podle statistik u nás umírá hodně lidí v produktivním věku. Moderní Rusko se vyznačuje: velmi nízkou porodností, vysokou úmrtností a velmi velkým rozdílem v průměrné délce života mužů a žen. Demografická situace je však charakterizována nejen kvantitativními změnami v populaci, ale i kvalitativními vč. ve zdraví populace, což má zase významný vliv na dynamiku porodnosti a postižení. Každý rok v Rusku zemře na kardiovaskulární onemocnění více než 1 milion lidí, z toho asi 100 tisíc lidí v produktivním věku.

Kardiovaskulární onemocnění jsou hlavní příčinou invalidity v Rusku. Přitom podle WHO zdraví populace závisí na systému zdravotnictví pouze z 10 %, zdraví člověka z 20 % závisí na dědičných a biologických faktorech, ze 70 % na životním stylu, který člověk vede: výživa, odpočinek, fyzická aktivita, špatné návyky a především kouření a zneužívání alkoholu. Mezi mortalitou a hlavními rizikovými faktory byl zjištěn následující vztah: kouření – 17,1 %, nevyvážená strava – 12,9 %, nadváha – 12,5 %, konzumace alkoholu – 11,9 %. Podle WHO je úmrtnost mezi uživateli alkoholu 2-4krát vyšší než úmrtnost mezi běžnou populací.

S ohledem na obtížnou demografickou situaci, která se dnes v Rusku vyvinula, je vládní politika zaměřena na změnu této situace, zvýšení průměrné délky života a je zaměřena na včasnou prevenci nemocí pro zachování zdraví všech skupin obyvatelstva. Preventivní programy jsou zaměřeny především na lidi v produktivním věku.

Jestliže bylo doposud naše zdravotnictví zaměřeno především na léčbu nemocných, nyní vláda stanovuje nové úkoly – ochranu lidského zdraví a zahrnuje následující opatření.

Zajímavé:
Kdy předložit dokumenty do Škoda Ufa.

· Informování obyvatelstva o faktorech škodlivých a nebezpečných pro lidské zdraví;

· Skupinová a individuální propagace zdravého životního stylu, prevence vzniku a rozvoje rizikových faktorů různých onemocnění (kouření, alkohol, pohybová nečinnost atd.) a formování odpovědného postoje občanů ke svému zdraví a zdraví svého děti a blízcí;

· formování principů „odpovědného rodičovství“ mezi obyvatelstvem;

· Školit občany, včetně dětí, v hygienických dovednostech a motivovat je k zanechání špatných návyků, včetně pomoci při odvykání konzumaci alkoholu a tabáku;

· Školení občanů v účinných metodách prevence nemocí s přihlédnutím k charakteristikám souvisejícím s věkem;

· Dynamické sledování pacientů s rizikem rozvoje nepřenosných onemocnění;

· Posouzení funkčních a adaptačních rezerv organismu s přihlédnutím k věkovým charakteristikám, prognóze zdravotního stavu;

· Poradenství v oblasti udržování a podpory zdraví, včetně doporučení pro korekci výživy, fyzické aktivity, tělesné výchovy a sportu, spánkového režimu, životních podmínek, práce (studia) a odpočinku;

· Vypracování individuálního programu pro udržení zdravého životního stylu včetně zohlednění fyziologických charakteristik dětského věku;

· Sledování realizace opatření na podporu zdravého životního stylu, rizikové faktory pro vznik nemocí.

Preventivní činnost probíhá ve dvou směrech: preventivní práce s obyvatelstvem a metodická práce ve zdravotnických zařízeních.

1. Preventivní práce s obyvatelstvem je jedním z hlavních úkolů a je realizována prostřednictvím celoročního screeningu populace na základě výzvy k identifikaci osob s nadměrným rizikem nebezpečných onemocnění. Sleduje se účinnost prevence u osob vykonávajících činnosti zlepšující zdraví. Vytváří se databáze výsledků průzkumu. Je poskytována zdravotní výchova a hygienická výchova (poznámky, plakáty, brožury, brožury, přednášky, povídání atd.).

2. Metodická práce v ústavech zahrnuje školení zdravotnických pracovníků v metodách hodnocení a korekce rizik, individuální a skupinové poradenství; hodnocení objemu a kvality preventivní práce ve zdravotnických zařízeních; zavádění nových forem a metod preventivních služeb; zlepšení zdraví pro zdravotnické pracovníky; příprava výročních zpráv.

Hlavní úkoly zdravotních škol v prevenci kardiovaskulárních chorob
1. Informování občanů o kardiovaskulárních onemocněních, včetně ischemické choroby srdeční;

2.Informování občanů o roli rizikových faktorů ve vývoji a progresi ICHS;
3. Utváření aktivní pozice občanů ve vztahu k jejich zdraví.

Zdravotní škola je tedy soubor prostředků a metod individuálního a skupinového působení na pacienty a populaci, zaměřených na zvyšování úrovně jejich znalostí, informovanosti a praktických dovedností v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a zlepšování kvality života. Cílem zdravotních škol je zvýšit motivaci a zlepšit realizaci lékařských doporučení u občanů s identifikovanými rizikovými faktory. Při docházce do zdravotních škol si občané rozvíjejí odpovědnost za udržení svého zdraví, racionální a aktivní přístup ke zdraví, motivaci ke zlepšování svého zdraví a zdravý životní styl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button