ŠkodaŠkoda Fabia

Jaká je kapacita baterie pro Škoda Fabia 2008?

Baterie s kapacitou větší než standardní: kdy ji můžete použít a kdy ne?

Přišlo chladné počasí a první noční mrazíky – to znamená, že bychom měli očekávat nepříjemná překvapení od starých baterií, které si v teplém létě ještě nějak poradily se svými úkoly. Majitelé aut jdou do obchodu koupit nové baterie a mnoho lidí si myslí: možná by měli mít větší kapacitu než ta stará?

I v naší osvícené době mezi lidmi žije a nemyslí na smrt oblíbený garážový mýtus, podle kterého je instalace baterie s kapacitou vyšší než jmenovitá považována za nebezpečnou. Říkají, že shoří startér a porouchá se generátor, protože elektrický systém auta je „navržen pro baterii určité kapacity“.

Ve skutečnosti však kapacita baterie může být jakákoli!

Může to být dvakrát tolik, může to být třikrát. V pět. V deset. Kolik se vejde? Pokud alespoň ne méně než standardní. Pokud vám takový rozmar přijde do hlavy, můžete do kufru Daewoo Matiz vložit „nákladní“ baterii 12 volt/225 ampérhodin, vážící asi 60 kilogramů, a z ní vést tlusté dráty do motorového prostoru. A ani v tomto případě nevzniknou žádné problémy v elektrické síti automobilu – ani se startérem, ani s generátorem. Startér se pořádně otočí, stejně jako u originální baterie Matiz s kapacitou 35 ampérhodin. A generátor je nabitý.

Zajímavé:
Jak vyjmout plynovou nádrž ze Škody Fabia 2002.

proč tomu tak je? Vše je velmi jednoduché!

Spálí se startér?

Nejprve o „nebezpečí popálení startéru“. Vyjádřeme to ne zcela technicky, ale je to jasné – není to baterie, která dává startéru proud vší silou, ale startér si ho z baterie bere – kolik potřebuje.

Má konstantní vlastní odpor a odebírá proud z baterie, podle klasického Ohmova zákona – napětí baterie se dělí odporem startéru. A pokud řekněme startér stejného Matizu spotřebovává proud 100 ampér (relativně řečeno) z nativní 12voltové baterie o kapacitě 35 ampérhodin a velikosti krabice od mléka, pak stejných 100 ampér ( a ne dvě stovky, ne tři stovky atd. ) bude brát i z obrovské 60kilogramové 225ampérhodinové baterie, hypoteticky vytažené z nějakého náklaďáku (samozřejmě za předpokladu, že je také 12voltová).

Bude nedoplatek?

Nyní o „nebezpečí podbití“. V rámci stejného populárního mýtu se mnozí domnívají, že pokud je standardní autobaterie správně nabíjena generátorem, pak se zvýšenou kapacitou bude baterie vždy nedobitá. A to také absolutně není pravda!

Startér (stejně jako jakýkoli jiný elektrický spotřebič automobilu) má konstantní a neměnné vlastnosti „chutě“ – pro jednoduchost přejděme úplně na kulinářskou terminologii. A pokud si množství energie v plně nabité baterii představíme jako určitý objem vody, tak pro nastartování motoru startér „vypije“, řekněme, jeden „litr“ z baterie. A generátor tento „litr“ doplní asi za deset minut jízdy. A není rozdíl – odkud se tento „litr“ vezme a kam se vrátí – z nádoby o objemu 35 „litrů“ nebo z nádoby 225 „litrů“!

Proč potřebujete zvýšenou kapacitu?

A vlastně za ideálních podmínek to není. potřeba! Pokud je generátor a elektrické rozvody vozu v dobrém provozním stavu a jízdy pravidelně doplňují množství energie spotřebované startérem, můžete létat, aniž byste se vůbec zajímali o stav baterie – jako by byla tam ne.

Zajímavé:
Jaký druh oleje pro Škoda Octavia 20 tdi.

Ale to je ideální situace, která se v životě vyskytuje jen zřídka. Ve skutečnosti jsou baterie v autech většiny obyvatel města vždy ve stavu mírného trvalého podbití. Nastartovali jsme auto (ubrali jsme část energetické rezervy baterie), rozjeli se a uvízli v dopravní zácpě. Při volnoběhu je generátor neúčinný a pokud zapnete světla, sporák, různé topné systémy atd., baterie se úplně přestane doplňovat.

V důsledku toho, pokud se vrátíme k litrům vody, které představují energetický obsah baterie, pak se během cesty utratil řekněme „litr“ a vrátilo se 0,7. A tak každý den. Pokud neděláte nic (a potřebujete buď nabít baterii externí nabíječkou, nebo alespoň pořádnou dlouhou cestu s vánkem a bez dopravních zácp), pak po nějaké době, jednoho daleko od nádherného dne, prostě nebudete nastartovat motor.

A s baterií se zvýšenou kapacitou? Taky to nezačneš! To se ale stane až později. Na týden. Pro dva. Nebo na měsíc. V závislosti na objemu nádoby nad normálem a mnoha dalších faktorech. Načasování nárůstu nelze předvídat. Ale tento dočasný „bonus“ může být velkou pomocí – možná vás během něj čeká například dlouhá cesta. Nebo možná přijde jaro.

A kdy nelze instalovat vysokokapacitní baterii?

Překážky mohou být často čistě geometrické. Právě na Volze nebo starém UAZu byla pod kapotou dvakrát větší rezerva volného místa pro baterii, ale u mnoha moderních aut je prostor pro baterii velmi přísně omezen – baterie s přesně definovanými rozměry délky , šířka a výška sedí, a je to. A v rámci těchto parametrů si s největší pravděpodobností budete moci koupit pouze baterii stejné kapacity, jako byla. No, maximálně o pět ampérhodin víc.

Je to úplně jiný příběh, když je fyzicky možné nainstalovat baterii se zvýšenou kapacitou, ale nemůžete ji „jen vzít a vyměnit“ – po její výměně musíte provést změny v nastavení systému řízení motoru! „Jaký nesmysl?!“ – zeptal by se technicky zdatný majitel auta tak před deseti až patnácti lety. A měl bych pravdu – to opravdu zní jako nesmysl, protože dříve byl systém nabíjení baterie z generátoru zcela soběstačný a autonomní a „mozky“ automobilu do tohoto procesu nezasahovaly. U levných vozů to tak většinou zůstává, ale u moderních vozů střední třídy a výše je proces nabíjení baterie stále více komplexně řízen chytrou elektronikou, „správcem palubní elektrické sítě“.

Zajímavé:
Jaký snímač tlaku oleje je Škoda Fabia 1.2.

Funguje to takto: na vodiči vedoucím od baterie ke generátoru je snímač síly a směru proudu, pomocí kterého „mozky“ určují množství energie proudící z baterie (vybíjení) a zpět (nabíjení). A protože je hodnota standardní kapacity baterie uložena v paměti řídicího programu, vždy ví v reálném čase, do jaké míry je baterie skutečně nabitá.

Znát stav baterie je důležité u vozu s pokročilou elektrikou a elektronikou – s možností start-stop a dalšími službami. Systém může například sledovat výrazný pokles úrovně nabití baterie v důsledku dlouhé jízdy v dopravních zácpách se zapnutým mnoha výkonnými elektrickými spotřebiči a v určitém okamžiku, podle vlastního uvážení, některé z nich násilně vypnout. Obvykle něco na přání, jako vyhřívané zadní okno nebo vyhřívaná sedadla. Vzestup strojů? Žádná péče! Abyste zítra ráno nastartovali motor a nepobíhali s dráty a hledali zapalovač.

Systém také dokáže snížit napětí v palubní síti odesláním příkazu do generátoru, pokud je baterie plně nabitá, aby se omezil var vody z elektrolytu a prodloužila životnost baterie. Různých situací, ve kterých je „manažer elektřiny“ zapojen, je mnohem více, ale základem jeho správného fungování je znalost skutečné kapacity baterie.

Je důležité vzít v úvahu, že v průběhu času se skutečná kapacita baterie snižuje a „správce elektřiny“ nadále pracuje s elektronikou na základě standardní kapacity původně uložené v „mozcích“. Z tohoto důvodu může v budoucnu dojít k předčasnému nucenému odstavení spotřebitelů energie. Zbývající výdrž baterie můžete přesně zjistit pouze pomocí speciálních zařízení, například testeru Rokodil ScanX Max.

Je vhodný pro všechny typy baterií a je také schopen zkontrolovat funkčnost generátoru a přítomnost chyb spojených s elektronikou.

Pokud jednoduše nainstalujete baterii se zvýšenou kapacitou, veškerá kontrola toků energie do a z baterie půjde dolů, protože vše bude vypočítáno na základě jiné počáteční kapacity, což je nesprávné. Tato data je proto potřeba do systému naprogramovat – to ale bohužel většinou vyžaduje dealerský software a diagnostické zařízení. Samozřejmě, že pokud jste někde uprostřed ničeho, daleko od oficiálního servisu, byli jste nuceni koupit a nainstalovat baterii s jinou kapacitou, než jakou jste měli, nic zlého se hned nestane – nastartujete motor, odjet a všechny řídicí, komfortní a bezpečnostní systémy budou v pořádku. Ale stále stojí za to brzy navštívit prodejce a „zaregistrovat“ novou baterii do systému.

Zajímavé:
Kolik stojí výměna baterie na Škodě.

Baterie pro Škoda Fabia 5J 2007 – 2010

Baterie pro Škoda Fabia Spark 55Ah 450A

Škoda je česká automobilová značka, která existuje již přes dvanáct desetiletí. První vozy této značky se začaly vyrábět v roce 1876.

Parametry baterie pro Škoda Fabia 5J

Pro Škodu jsou vhodné dva typy baterií.
Některé baterie jsou instalovány v automobilech s benzínovými motory, zatímco jiné jsou instalovány v automobilech s dieselovými motory. V prvním případě mají následující vlastnosti:

  1. Rozměry 245x176x190 mm.
  2. 2. Kapacita – 65-100 Amp/h.
  3. 3. Startovací proud – 500-900 ampér.

Ve druhém případě vyžadují dieselové verze motoru větší a výkonnější baterii:

  1. 1. Rozměry 278x175x190 mm.
  2. 2. Kapacita – 70-100 Ah.
  3. 3. Náběhový proud – 650-900 A.

Všechny baterie nainstalované ve Škodě Fabia mají pouze obrácenou polaritu.

Jaké baterie jsou vhodné pro Škoda Fabia 5J 2007 – 2010

Při výběru správné baterie pro váš vůz Škoda Fabia je třeba zvážit několik faktorů. Za prvé se pro toto vozidlo vyrábí baterie evropského typu se standardními svorkami. Za druhé, všechny baterie určené pro tento zahraniční vůz mají omezení velikosti. Před nákupem baterie proto zvažte doporučení výrobce. Abyste při výběru neudělali chybu, doporučujeme zvážit baterie následujících značek: Ataka, RUSBAT, Atlas, Tyumen. Nejoblíbenější baterie určené pro Škoda: GINNES ST 6CT-63.0 GS6301, ATLAS SMF 60Ah 550A [mf35-550], AKOM EFB 60 R.

Výměna baterie pro Škoda Fabia 5J 2007 – 2010

Autobaterie jsou nedílnou součástí každého vozidla. Jsou zodpovědní za napájení motoru, světlometů a dalších elektrických součástí vozu.
Bohužel všechny baterie mohou časem selhat v důsledku opotřebení nebo nesprávného používání. I přes vadnou baterii stroj dál funguje, ale je potřeba vyměnit náhradní díl.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Octavia nebo Yeti.

Instalace baterie do auta může být náročný úkol, zvláště pokud je zařízení umístěno na těžko dostupném místě. Ne každý majitel vozu má sílu a trpělivost na instalaci baterie, která by měla být umístěna pod kapotou, v kabině, v kufru, v blatníku nebo pod sedadlem. Pokud nechcete ztrácet čas instalací baterie, využijte našich služeb. Řemeslníci dokončí práci za půl hodiny a vy nebudete muset hledat vhodné nástroje k instalaci baterie.

Výkup staré baterie

Naše společnost se zabývá výkupem starých autobaterií. Můžete nám dát svou baterii za konkurenceschopnou cenu v jakékoli prodejně CarAkb! U nového produktu je poskytována sleva z ceny staré baterie. Velikost slevy závisí na vlastnostech modelu, jeho celkovém stavu a životnosti.

informace o doručení

Dodávky zboží v Moskvě a mimo moskevský okruh provádí naše společnost denně. Všichni naši kurýři jsou vyškoleni a nosí potřebné nástroje k výměně baterie. Pokud chcete využít službu výměny baterie, naši zaměstnanci se pustí do práce ihned po předání zakázky. Kurýři CarAkb jsou zkušení a odpovědní zaměstnanci, kteří zaručují, že veškeré vaše zboží bude doručeno na místo určení v pořádku a v pořádku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button