ŠkodaŠkoda Octavia

Jakou barvu má nemrznoucí kapalina ag13 d pro Škoda Octavia

Medivh je offline

Ve výchozím nastaveníNemrznoucí směs G13 vs G12++

Nastalo dilema. Jelikož nemrznoucí kapalině nerozumím, potřeboval bych poradit.

Na expanzní nádrži je uvedena nemrznoucí kapalina G13. Prohrabal jsem se spoustou informací, internet je jako vždy skládka různých dat, názorů, reklam atp.

Buď je tedy G13 založen na „ekologicky šetrném“ propylenglykolu a G12++ je založen na etylenglykolu, nebo je G13 stejný jako G12++, pouze do G13 byl přidán glycerin (asi 20 %).

Nicméně i přesto, že podle tabulky lze míchat G13 a G12++, píší, že nemrznoucí směs na bázi propylenglykolu nelze míchat s nemrznoucí směsí na bázi etylenglykolu. Čemu pak věřit. Také říkají, že G13 se plní pouze v továrně, ale v Rusku prostě není k dispozici. Na barvu se nemůžete spolehnout; po 2 letech je nepravděpodobné, že bych rozeznal růžovou od lila. Co je v mé nádrži označené G13?

Pár informací z webu za volantem:

Ethylenglykol (monoethylenglykol) je olejovitá, nažloutlá kapalina bez zápachu, středně viskózní, s hustotou 1,112-1,113 g/cm3 (při 20°C), bodem varu 197°C a bodem krystalizace -11,5° C. Při zahřátí ethylenglykol a jeho vodné roztoky značně expandují. Aby se zabránilo úniku kapaliny z chladicího systému, je vybaven expanzní nádobou a naplněn na 92–94 % celkového objemu.
Vodný roztok etylenglykolu je chemicky agresivní a způsobuje korozi ocelových, litinových, hliníkových, měděných a mosazných částí chladicího systému a také pájek používaných pro pájení jeho součástí. Kromě toho je etylenglykol velmi toxický.

Propylenglykol – svými vlastnostmi podobný ethylenglykolu a méně toxický, ale asi 10x dražší. Při nízkých teplotách je viskóznější než etylenglykol, a proto má horší čerpatelnost.

G13 se skládá z etylenglykolu (60-90%) (podle některých údajů z propylenglykolu) a glycerinu (10-40%) + organické přísady (včetně karboxylátů) + anorganické (včetně silikátů) + voda
G12++ se skládá z etylenglykolu + organických přísad (včetně karboxylátů) + anorganických (včetně silikátů) + vody.

Podle některých zpráv G13 vytváří na povrchu film, který zhoršuje tepelnou vodivost, kdežto G12++ film nevytváří, působí pouze tam, kde se koroze chce objevit, aniž by vytvořil film po celém povrchu.

Deklarovaná životnost je G13 (VW TL 774-J) a G12++ (VW TL 774-G) – podle různých zdrojů 5-10 let nebo 250.000 2 km (silikáty dávají usazeniny), ale v našich podmínkách se má za to, že toto je 30.000 roky nebo XNUMX XNUMX km.

Co se tyka uroven, tak ted mam trosku pod MIN, a prave oteplene na 90C – o neco vic nez MIN.

Obecně je tedy správný postup nejprve změřit alkalické číslo (PH) pomocí speciálního lakmusového papírku (namočit na 30 sekund do nemrznoucí kapaliny a pomocí tabulky zjistit výsledek), mělo by být v rozmezí od 6 do 8, pokud je nižší, tak nemrznoucí směs má zvýšenou kyselost (koroze materiálů), nová nemrznoucí směs má mírně zásadité prostředí (číslo PH cca 7.8-8.2). Poté pomocí speciálního zařízení zvaného refraktometr změříme teplotu mrazu (-35 je ještě normální). Tyto přístroje však nemám.

Kdo může poradit co? Jaký je rozdíl mezi G13 a G12++ ve skutečnosti? A co je to za G13, kterou prodáváme, co vlastně obsahuje? Co se nalévá do nádrže v naší továrně? Kterou je lepší naplnit a kdy vyměnit nemrznoucí kapalinu?

Těším se na vaše komentáře, nejlépe odůvodněné.

Zajímavé:
Co je lepší Audi A4 nebo Škoda Octavia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button