ŠkodaVolkswagen passat b6

Jaký diesel má vw passat b6?

Rezavějící, ale běžící? Vše o slabých stránkách Volkswagenu Passat B6

Passat B6 se znatelně liší od svého předchůdce: v některých ohledech se stal jednodušším, v jiných – složitějším a také přešel na nové jednotky. Jak to všechno ovlivnilo spolehlivost?

Rezavějící, ale běžící? Vše o slabých stránkách Volkswagenu Passat B6

12. prosince 2022 7:00

Ivan Kriskevič

Foto z archivu redakce

Fakta

  • VW Passat B6 se vyráběl v letech 2005 až 2010 a v letech 2010 až 2015 se vyráběl modernizovaný model s indexem B7. Rozdíly mezi oběma „generacemi“ jsou v designu a interiéru, změny jsou v komponentech a výbavě, přepracována byla nabídka motorů, ale v technice není zásadní rozdíl. Tolik z toho, co je řečeno níže, platí i pro pozdější model.
  • Pokud měl Passat B5 podélné uspořádání motoru a víceprvkové přední zavěšení, pak B6 dostal příčné uspořádání motoru a vzpěru McPherson, a to vše proto, že je založen na platformě PQ46, což je zvětšená verze Golfu PQ35 .
  • Do rodiny Passatů patří nejen kombi a sedan Variant, ale také verze Passat SS s originální karoserií, ale se stejnou technickou náplní. No, nejbližšími „příbuznými“ jsou Sharan II, Tiguan druhé generace a Škoda Superb II.

Trh

Dieselový kombík s manuální převodovkou je na našem trhu téměř každá druhá B6, na ostatní kombinace je mnohem méně návrhů. Volby levnější než 5000 6000 USD mají zjevné nedostatky, které jsou v inzerátech okamžitě uvedeny, vozy nad 9000 10.000 USD jsou obvykle inzerovány bez technických problémů, ale za nejnovější a dobře vybavené příklady žádají XNUMX XNUMX-XNUMX XNUMX USD.

Zajímavé:
Jak získat žárovku ve Škodě Roomster.

Karoserie, interiér, elektro

Je Passat odolný vůči korozi? Ne B6! Zvláště pokud jeho majitel nespěchá s obnovou laku a tovární nátěr dobře neodolává mechanickému poškození, snadno se odlupuje – a tělo rychle „kvete“. Někdy můžete vidět upřímně opomíjené příklady se shnilými vnějšími panely – dveřmi, blatníky a prahy.

Určitou útěchou je, že silové prvky se tak rychle a snadno nevzdávají, takže navenek děsivá karoserie může být stále dost pevná a tuhá. Na prezentaci ale můžete zapomenout a restaurování „starého“ exempláře, který je tělem „unavený“, již není ekonomicky možné.

Postupem času interiér ztrácí svůj lesk. Čalounění je docela odolné proti opotřebení, takže jeho stav do značné míry závisí na váze řidiče a cestujících a také na jejich úhlednosti. Barva na plastových dílech se časem odlupuje, ale po mnoha letech je „cvrčků“ velmi málo a ti, co existují, se nestávají hlasitějšími.

B6 už má spoustu složitého vybavení a časem může přinést nemilá překvapení. Snad největším špinavým trikem, který se může stát, je selhání systému zámku řízení a s tím prostě nikam nepojedete. Stále existuje mnoho problémů s klimatizačním systémem a některé z nich souvisí s „zamrznutím“ tlumičů. Obecně platí, že fungování veškerého vybavení, včetně zámků a klik dveří, stěračů čelního skla, elektrických sedadel, pokud existují, musí být před nákupem zkontrolováno.

Benzínové motory

Nejjednodušším, nejnenáročnějším a nejspolehlivějším motorem v řadě je 1,6litrový atmosférický motor o výkonu 105 koní. Opravdu dobrý motor, ale ne bez svých nedostatků (s věkem stávkuje ventilační systém klikové skříně a s najetými kilometry se objevuje zvýšená spotřeba oleje kvůli zadřeným pístním kroužkům). A Passat je na něj moc těžký, což se odráží na jeho dynamických kvalitách. Navíc se takové verze s minimální výbavou běžně vozily do korporátních parků a dalo se jet až na ocas a hřívu. Obecně platí, že pokud zvolíte tuto možnost, mělo by se po pečlivé prohlídce a zkušební jízdě ujistit, že vám flegmatická povaha vozu vyhovuje.

Zajímavé:
Jak připojit telefon k rádiu Škoda Octavia A5.

Motory 1.6 FSI (115 k) a 2.0 FSI (150 k) pracují bez přeplňování, ale jsou vybaveny systémem přímého vstřikování, který, jak ukázala praxe, je docela náladový a v případě oprav není levný. Ale musíme uznat: tyto verze jsou opravdu ekonomické.

Ale s motory 3.2 V6 FSI (250 k) a 3.6 V6 FSI (280 a 300 k) nedochází k úsporám nejen ve spotřebě paliva, ale ani v otázkách údržby. Pravda, spolehlivost není špatná, možná i díky tomu, že první majitelé zacházeli s drahými auty velmi opatrně. S věkem se však projevují problémy s ventilací klikové skříně a zapalovacím systémem a koksování motoru není vzácným jevem.

A přesto je většina benzínových verzí Passatu B6 na našem trhu vybavena turbomotory TSI. Jejich rané verze se navíc shodovaly s roky vydání modelu. 1.4 TSI je tedy jen zástupcem rodiny EA111, která se svého času vyznačovala nepříliš odolným řetězovým pohonem a nespolehlivým napínákem. Ale to už je dávný příběh! Pokud se motor dochoval do dnešních dnů, pohon rozvodů na něm je již nový. A Passat byl vybaven nejúspěšnější úpravou CAXA (122 k), takže dobře udržovaná kopie by neměla způsobovat bolení hlavy. Pamatujeme ale na citlivou palivovou výbavu a mějme na paměti, že zvýšená spotřeba oleje v důsledku plýtvání je u těchto motorů běžná.

Ve skutečnosti stejné problémy – krátká životnost pohonu rozvodového řetězu, problémy se systémem odvětrávání klikové skříně a vypalování oleje koksováním kroužků – jsou typické i pro motory řady EA888 o objemu 1,8 ( 160 k) a 2,0 (200 k) litru. Plus „jemné“ vstřikovače paliva a vrtošivý systém zapalování. Dovést takový motor k dokonalosti je stejně snadné jako loupání hrušek, zvláště v dnešní době, je nákladné.

Zajímavé:
Kde je tlumič topení pro Škoda Octavia A7.

Je tu jedna nuance: Passat B6 z prvních let výroby byl také vybaven 2,0litrovým TFSI (200 k) rodiny EA113. Má pohon rozvodovým řemenem (plus mezihřídelový řetěz) a je považován za spolehlivější než motory rodiny TF888. Problémy s koksováním a zvýšenou spotřebou oleje však přetrvávají a vstřikovací čerpadlo paliva není považováno za příliš vynalézavé. Důkladná diagnostika a ověřená servisní historie (se zkrácenými intervaly výměny oleje) se proto u každého z těchto motorů důrazně doporučuje.

Dieselové motory

Do roku 2008 instalovali 1.9 TDI se vstřikovači čerpadla (105 k). Tento motor je známý svou spolehlivostí a životností, avšak za předpokladu použití vysoce kvalitních paliv a maziv. Kromě vstřikovačů čerpadel citlivých na kvalitu paliva je další součástí, která může vyžadovat pozornost, systém řízení geometrie turbíny.

V srpnu 2009 byl tento motor nahrazen 1,6litrovým TDI s Common Rail, ale B6 se vyráběla jen do poloviny roku 2010, takže tato verze je na rozdíl od Passatu B7 dost vzácná. Pokud jde o životnost, motor vypadá dobře, hlavní problémy se týkají fungování systému recirkulace výfukových plynů a filtru pevných částic a u některých strojů byly zaznamenány obtížné studené starty.

No, nejoblíbenější verze je 2.0 TDI (140-170 k). Kromě toho se až do roku 2008 používaly úpravy se vstřikovači čerpadel a poté s Common Rail. Častými problémy starých motorů s PD je stav vstřikovačů čerpadel, ztráta těsnosti v místech jejich montáže v důsledku zlomených nátrubků nebo uvolněných upevnění a také krátká životnost vačkového hřídele. No, hlavním potenciálním problémem je šestiúhelník pohonu olejového čerpadla: pokud je odříznut, dochází k hladovění oleje s velkým poškozením motoru.

Motory Common Rail jsou považovány za spolehlivější, ale jejich piezo vstřikovače jsou jemné a drahé. A jako obvykle mohou nastat problémy s životním prostředím – musíte si poradit s EGR a filtrem pevných částic. Dále vše závisí na provozním režimu a kvalitě služeb. Naštěstí je výběr dieselových Passatů na sekundárním trhu tak velký, že šance na nalezení dobré možnosti jsou poměrně vysoké.

Zajímavé:
Jak vyměnit lištu ve stěrači předního skla Škoda Roomster.

Přenos

Nejméně dotazů se týká 6stupňových manuálních převodovek, ale pamatujeme na drahý dvouhmotový setrvačník. První verze mají 5stupňovou manuální převodovku a její životnost závisí na stylu jízdy. S těmi automatickými je to složitější. I klasická šestistupňová automatická převodovka Aisin TF-6SN, která se skrývá pod Tiptronic, je poměrně náročná na intervaly výměny oleje a celkový styl jízdy, neboť je náchylná a citlivá na přehřívání a tělo ventilu trpí hromaděním nečistot. v oleji.

Slabým místem raných verzí šestistupňového „robota“ DQ6 se ukázala být mechatronika. Nejen, že deska tělesa ventilu byla „smažena“ v horkém oleji a trpěla teplotními změnami, ale samotný ventilový mechanismus byl „vyleptán“ produkty opotřebení, které se nahromadily v oleji. Z toho vyplývá nutnost výměny každých 250-40 tisíc km. Zdá se však, že hlavní problémy vyřešili první majitelé a pozdější verze nejsou o nic horší ve spolehlivosti než klasické „automatické“.

Za nejúspěšnější je považována 7stupňová převodovka se „suchými“ spojkami DQ200 (modelový rok 2008-2010): při jízdách do 80 tisíc km byly zaznamenány případy předčasného opotřebení spojek a setrvačníků, někdy ventil tělo bylo potřeba vyměnit. Verze modernizovaná v roce 2010 se stala spolehlivější, ale inženýři společnosti vyřešili většinu problémů mnohem později, takže to již neplatí pro Passat B6.

Základním pohonem je pohon předních kol, ale v nabídce je i pohon všech kol 4Motion. Navíc na rozdíl od předchůdce přenáší trakce na zadní kola spojka Haldex. Systém je spolehlivý, hlavní věcí je nezapomenout na včasnou údržbu spojky.

Odpružení, řízení, brzdy

Passat B5 svého času přinášel svým majitelům spoustu bolesti a utrpení kvůli přednímu odpružení – složitému, drahému a, jak se zdá, málo odolnému. Jednoduché vzpěry McPherson u B6 jsou tedy balzámem na duši. Je pravda, že zde byl také slabý bod: tiché bloky předních pák na prvních verzích se ukázaly jako velmi krátkodobé, pak se jejich kilometrový výkon zvýšil. Životnost horních podpěr také není příliš vysoká, ale podle některých odborníků přece jen záleží spíše na verzi vozu a stylu jízdy.

Zajímavé:
Jak vyjmout spojku z kompresoru passat b6.

Na zadní odpružení však nejsou žádné zvláštní stížnosti. Ale stojí za zvážení, že zpětná montáž v kruhu bude stát peníze, takže nedostatky zjištěné při diagnostice jsou důvodem ke smlouvání. Inu, propadlé zadní pružiny také nejsou u Passatu nic neobvyklého, zvláště v případě kombíků.

S brzdami obvykle problémy nejsou, ale poměrně častým problémem je elektromechanický pohon parkovací brzdy. Musíte tedy přesně zkontrolovat činnost automatické ruční brzdy a být psychicky připraveni na nutné opravy.

Náš verdikt

Passat má v této generaci celkem pevný podvozek, dobrý interiér a výbavu (i přes nějaké problémy s ním) a výborné naftové motory. S benzinovými verzemi je to obtížnější a u automatických převodovek musíte být opatrní. Největší problém je ale tělo. Pokud se o to předchozí majitelé nestarali, je většinou špatně.

Passat B6 padá do stejné pasti jako ostatní modely Volkswagen té doby. Konstrukčně je již poměrně složitý, má jednotky, které vyžadují údržbu a jsou drahé na opravu, ale auto samotné je toho stáří a cenové kategorie, kdy si současní majitelé nemohou vždy dovolit slušnou údržbu a často to už není vhodné. . Velké množství nabídek na trhu umožňuje s náležitou pečlivostí a vytrvalostí najít dobrou kopii. A tady je lepší nešetřit na nákladech za auto a diagnostiku. Protože dát do pořádku „unavenou“ B6 je dost pochybný úkol.

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button