ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Rapid

Jaký je správný název karoserie Škoda Octavia liftback nebo sedan?

Jaký je správný název karoserie Škoda Octavia liftback nebo sedan?

Móda se mění nejen na obálkách časopisů, ale i v automobilovém světě. Ačkoli změny v autech nejsou diktovány estetickými ohledy, ale vývojem technologie a požadavky na praktičnost. Česká společnost proto zvolila karoserii liftback jako základ pro své modely ŠKODA OCTAVIA, ŠKODA RAPID a ŠKODA SUPERB.

Co je to sedan a liftback

Než zjistíme, proč je liftback lepší než sedan, pojďme zjistit, co je liftback a co je sedan. Hovoříme o typech karoserií, které spolu soupeří o srdce a peněženky spotřebitelů. Sedan je nejběžnějším typem uspořádání karoserie, který se objevil od doby, kdy autoinženýři posunuli motor dopředu a kabinu dozadu a začali připevňovat zavazadlové boxy na speciální platformu, která se postupem času přeměnila na zavazadlový prostor.

Co je tedy sedan: je to karoserie osobního automobilu s konstrukčně izolovaným zavazadlovým prostorem. Jaké jsou výhody sedanu, které z této karoserie udělaly automobilovou klasiku:

izolovaný zavazadlový prostor chrání interiér před prachem a pachy;
zavazadlový prostor dosahuje působivé velikosti;
zvýšená záď poskytuje vozu vynikající aerodynamické vlastnosti;
přítomnost zadní příčky mezi střešními sloupky dodává karoserii další tuhost.
Rozdíl mezi liftbackem a sedanem

Ale přesto, protože název našeho článku je „Proč je liftback lepší než sedan“, znamená to, že mezi liftbackem a sedanem je rozdíl, a to značný. Stejně jako předtím začneme zjišťovat, co je liftback. Liftback je typ karoserie, ve které se zadní dveře zvedají spolu se sklem.

Zajímavé:
Kde otevřít plynovou nádrž Škoda Yeti.

Rozdíl mezi liftbackem a sedanem je v tom, že liftback nemá příčku mezi sloupky kufru. Díky tomu lze do auta naložit velký náklad. Absence vzpěr má samozřejmě vliv na tuhost karoserie, ale jak ukázaly testy, rozdíl není tak výrazný, aby měl vliv na bezpečnost řidiče nebo cestujících.

Rozdíly mezi liftbackem a hatchbackem

Obecně platí, že liftback je typ hatchbacku, u kterého zadní převis připomíná sedan, ale dveře kufru se otevírají jako hatchback. Zdálo by se, že proč je takový podivný hybrid dvou typů karoserie potřeba – praxe ale ukazuje, že liftback je objemově větší než sedan i hatchback.

Hlavní rozdíly mezi liftbackem a hatchbackem jsou následující:
liftback má tvar zadního převisu podobný sedanu;
liftback může být na rozdíl od hatchbacku dvou a třídílný a hatchback pouze dvoudílný;
liftback je obvykle výrazně delší než hatchback.

Ostatně všechny výhody kromě velikosti jsou jednoznačně na straně liftbacku – je to pohodlnější a prostornější auto. Volbu ve prospěch hatchbacku dělají pouze ti automobiloví nadšenci, pro které je velikost vozu kritická.

Liftbacky od ŠKODA

Česká společnost ŠKODA po svém vyřešila otázku, proč je liftback lepší než sedan, a stala se jedním z hlavních dodavatelů liftbacků na mezinárodním trhu. Každý zná legendární liftbacky značky ŠKODA: SUPERB, OCTAVIA a také nedávno uvedený RAPID.

Proč si ŠKODA vybrala liftback? Protože praktičnost a funkčnost jsou nedílnou součástí filozofie značky. ŠKODA se vždy snaží svým zákazníkům usnadnit život, a to i při nakládání věcí do kufru.

Liftback je co do nosnosti mnohem prostornější než sedan a hatchback, je až na druhém místě za kombíky. Do liftbacku je snazší naložit objemné a nadrozměrné předměty. Navenek liftback vypadá jako sedan a z hlediska aerodynamických vlastností není v žádném případě horší.

ŠKODA OCTAVIA je nejznámější liftback české značky. Prodává se nejlépe ze všech a dlouho se stal symbolem tohoto typu aut. Očekává se, že letos vyjde nová generace modelu a všichni příznivci značky mrazí v očekávání. Očekává se, že vůz bude ještě větší, výkonnější a pohodlnější, získá nové motory a bude vypadat ještě dražší.

OCTAVIA dlouho stírala hranici mezi třídami C a D, ale nehodlá se tam zastavit. Městský rodinný vůz již dávno dohání kvalitou své kolegy v business třídě. OCTAVIA je prostorná, spolehlivá a bezpečná, absence zadní příčky mezi střešními sloupky jí jako u sedanu nezabránila v získání nejvyššího hodnocení bezpečnosti podle Euro NCAP.

Nejmladší z řady českých liftbacků, ŠKODA RAPID, si již za svou zatím krátkou kariéru stihla zamilovat ruské motoristy. Kompaktní a ovladatelný, je spolehlivý a pohodlný. Není divu, že tyto vlastnosti byly oceněny: RAPID výrazně vytlačil své konkurenty na trhu.

ŠKODA SUPERB je považována za vlajkovou loď české značky. SUPERB, který sebevědomě získal svůj podíl mezi vozy obchodní třídy, přitahuje pozornost kupujících svým klasickým designem, praktičností a nepřekonatelným pohodlím. SUPERB ví, jak být prestižní a zároveň ekonomický: překvapí svou kvalitou a bohatou výbavou a přitom nevyžaduje velké náklady na údržbu.

Kterou Škodu Octavii je lepší vybrat?

Skutečný „Němec“ s českými kořeny – to je stereotyp, který se vyvinul pro Škodu Octavia. Díky vysoké kvalitě zpracování, vynikajícím technickým vlastnostem a relativně nízké ceně je tento vůz v Rusku velmi populární. Škoda Octavia se v Rusku montovala již od první generace – nejprve v Kaluze a poté v Gazovském automobilovém závodě.

Nejnovější zprávy v našem telegramu!

Přihlaste se k odběru, abyste byli vždy aktuální

Generace a specifikace

V současné době je vůz značky Škoda ve své čtvrté generaci. Mezi Rusy jsou však žádané všechny verze Octavie, včetně modelů vyrobených před rokem 2000.

Octavia Mk1

V roce 1 uvedli na svět první Škodu Octavia (jiná označení Mk1, Typ 1996U, Octavia Tour/Drive). Vůz byl sestaven na platformě Vagov PQ34 a konstruktérem byl Dirk van Brekel. Nejprve šlo výhradně o 5dveřový liftback, ale v roce 1998 byla představena Octavia Combo kombi.

V roce 2000 prošla Octavia 1 restylingem – byl aktualizován design světlometů a karoserie a bylo instalováno několik nových motorů. O rok později se kupcům zpřístupnily verze českého vozu s pohonem všech kol. První generace vozu se úspěšně prodávala do roku 2004 a vyráběla se do roku 2010.

Nabídka motorů zahrnovala pouze 4válcové spalovací motory, které byly instalovány i do vozů VW. Za zmínku stojí nucený 1,8litrový benzínový motor s výkonem 180 koní. Instalovány byly také dieselové jednotky 1.9 litru.

Octavia Mk2

Druhá generace zahrnuje Octavii, vydanou v období 2004-2013. Základem byla nová platforma Vagov PQ35 – z ní se montovaly i Audi A3, Golf Mk5, Jetta, Seat Leon. Prostor v kabině Octavie A5 je mnohem prostornější než dříve, což eliminovalo hlavní nedostatek první generace – stísněnou zadní pohovku.

Octavia Mk2 byla přepracována v roce 2009. Designéři změnili tvar přídě vozu a konstruktéři začali všechny verze vybavovat nezávislým zavěšením zadních kol. Kromě toho poprvé debutovaly zážehové motory FSi a TSi a také robotické převodovky DSG.

Octavia Mk3

Třetí generace českých vozů se vyráběla v období 2013-2020. Tentokrát bylo platformou tehdy slavné MQB. Změnil se i designér – za exteriér byl nyní zodpovědný Josef Kaban.

Octavia A7 se zvětšila a stala se prostornější. Objem kufru kombíku byl impozantní – 610/1740 litrů se stalo rekordem ve třídě. V Ruské federaci se Octavia Mk3 začala montovat v Nižním Novgorodu, nikoli v Kaluze.

3. generace českého vozu je významná i tím, že je dobře vybavena elektronickými asistenty a zařízeními – Front Assistant, Adaptive Cruise, Lane Assistant, Crew Protect Assistant. To vše je v základních verzích a za příplatek jste mohli získat spoustu příjemných drobností – škrabky na led, mini nádobu na odpadky, panoramatické střešní okno atd.

Přepracovaná verze Octavie Mk3 byla představena na začátku roku 2017. Hlavním znakem je dělená přední halogenová optika, kterou prodejci za příplatek vyměnili za LED. Konstruktéři také zvětšili rozchod zadní nápravy a délku karoserie. Změny se dotkly i vnitřní výbavy – objevily se nejnovější infotainment systémy, vyhřívaný volant a další zařízení.

Octavia Mk4

Čtvrtá generace se vyrábí od roku 2019 až dosud. Platforma zůstává stejná jako u třetí generace. Nový model se však stále dal zvětšit ve všech rozměrech a pod vedením Olivera Stefaniho došlo ke změně designu.

V Rusku jako první smontovali Mk4 s 1,4litrovým turbomotorem s výkonem 150 koní. S. Motor byl kombinován s 6 nebo 8 stupňovou klasickou automatickou převodovkou. Od roku 2021 se začaly prodávat modely s atmosférickými motory 1.6 MPI a silnějším 2litrovým turbomotorem. Je pozoruhodné, že ruský trh je jediný, kde řada motorů obsahuje sací motor spárovaný s hydromechanickou automatickou převodovkou.

Jakou Octavii si vybrat?

V první řadě záleží na vašem rozpočtu. Samozřejmě je lepší si hned koupit novou Škodu Octavia z posledního roku výroby a jezdit s ní 10-15 let. Na druhou stranu, ne každý má 2,5-3 milionů rublů. Musíme se spolehnout na sekundární trh, kde jsou náklady na auto znatelně nižší – a pokud se budete hodně snažit, můžete najít relativně novou a docela spolehlivou verzi.

Výběr vozu by měl být také proveden s ohledem na několik vlastností – typ karoserie, motor, převodovka, rok výroby, generace atd. Níže uvádíme několik užitečných doporučení pro různé verze Škody Octavia.

Kombi nebo liftback

Z hlediska poptávky mezi ruskými kupujícími je combi horší než liftback. A jsou pro to důvody.

  • Kombík je mnohem tvrdší a hlučnější. Vysvětlují to kila navíc na zádi, různé pružiny a zvukově izolační vlastnosti těla.
  • Zadní sklo kombíku přitahuje nečistoty, na rozdíl od čistého liftbacku. To je také důvod designových rysů karoserie Combo.
  • Kombi se do Ruské federace dováží převážně z České republiky, liftbacky se montují především v našich továrnách. To ovlivňuje konečnou cenu vozu a v Rusku vždy více lidí hlasuje rubly. Skutečnost – 98 % prodejů liftback a pouze 472 verzí Combi prodaných v roce 2017.

Combi má ale lepší výhled a jen kombi lze objednat s elektrickými pátými dveřmi, dvojitou podlahou kufru a odnímatelnou tažnou tyčí.

Motory

Pojďme si projít motory v různých generacích Škody Octavia:

  1. Generace 1. Zde nejvíce „zaostává“ 1,4litrový spalovací motor, který produkuje pouze 60-75 koní. S. (v závislosti na počtu ventilů). Tento druh výkonu nestačí ani ve městě a na dálnici budete muset auto obecně tlačit, aby se dalo do pohybu. Navíc vzhledem ke stáří více než 20 let se vším, co k tomu patří, se výkon motoru jednoznačně nezlepší. Agregáty 1,8 a 1,9 litru působí dynamičtěji, ale jejich nevýhodou je spotřeba oleje a paliva. Ale 1,6litrový motor má bezproblémovou historii – je velmi spolehlivý a vyvíjí 100-102 koní. S.
  2. Generace 2. Nejoblíbenějším agregátem je zde přeplňovaný 1,8litrový TSI. Je obecně spolehlivý, netrpí charakteristickými „bolestičkami“, je vybaven odolným rozvodovým řetězem a spokojí se s téměř jakýmkoliv olejem. 1,6-litrový MPI také nezpůsobuje žádné zvláštní problémy, snadno ujede 300-400 tisíc km bez poruch. Ale na něm je třeba vyměnit rozvodový řemen spolu s čerpadlem a zapalovací cívka často selhává. Jednou z nejhorších možností je 1,4litrový motor s velmi složitým designem, který je plný potíží s opravou.
  3. Generace 3. Motory jsou zde relativně nové, takže výběr lze provést podle vlastních preferencí. Řada zahrnuje atmosféricky plněný motor 1,6 litru 110 litrů. s., diesel 2,0 l 143 l. s., přeplňovaný 1,4 l a 1,8 l. Motory jsou kombinovány s 5- a 6-stupňovou manuální převodovkou, 6-stupňovou klasickou automatickou převodovkou a 6- a 7-stupňovou DSG.

Ceny

V katalogu Fresh Auto je mnoho verzí českého vozu. Jako příklad z naší strany doporučujeme nákup několika výhodných variant pro klienty s různou úrovní finančního zabezpečení:

  • zcela nová Octavia Mk4 2021 (najeto pouze 29 000 km) se 150koňovým benzínovým motorem 1,4 l a automatickou převodovkou, pohon předních kol, modrá karoserie liftback, ABS, imobilizér, klimatizace, tempomat;

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button