ŠkodaŠkoda Fabia

Jaký motor má Škoda Fabia 1.6?

Typická rozdělení
Škoda Fabia II (2007 — 2015) s najetými km

— Nejvíce bezproblémová možnost ze všech je 1.4 s mechanikou
— Volby s 1.6 s manuálem nebo automatem také nejsou špatné, ale motor má horší životnost než 1.4.

Co nebrat? Neúspěšné verze:

— Rozhodně se nevyplatí brát auto s 1.2 – ne s žádnou z atmosférických tříválcových verzí, tím méně s 1.2 TSI a DSG.
— Zpoplatněné verze RS s 1.4 TSI jsou také špatný nápad. Motor je velmi přetížený a má krátkou životnost.

Restyling a pre-restyling

— Generální aktualizace proběhla v roce 2010 — přepracovanou Fabii poznáte nejsnáze podle aktualizovaného předního nárazníku s velkými mlhovými světly. Interiér byl také aktualizován — zejména se objevil nový volant. V nabídce motorů se objevil 1.2 TSI. V západní Evropě obecně nahradily atmosférické 1.4 a 1.6 a v Rusku je naštěstí jednoduše nabízely jako alternativu. Nabitá Fabia RS se 180koňovou 1.4 TSI také vyšla jen s restylingem.

— Kvalita laku je poměrně levná, ale na spodní straně je více než dost plastové ochrany. Proto je odolnost proti korozi střední, C plus. Ohniska se vyskytují v čipech na křižovatce křídel a nárazníků, podél spodních částí dveří, na okraji kapoty a méně často — nad čelním sklem a na zadních obloucích.
— Kvůli specifické siluetě a aerodynamice karoserie vozu se světlomety a čelní sklo poměrně rychle opotřebovávají.
— Zkontrolujte podlahu v kufru, zda tam není kaluž — do větracích otvorů v zadní části se často nalévá voda, která se hromadí právě v kufru.

Zajímavé:
Kolik litrů je v motoru dsg 125kw skoda superb 2.

ZJISTIT CENY SLUŽEB
Najít rez, stopy nehod a barvy? Zvládneme to.

Motory

— 1.2 MPI 60 nebo 70 hp (BBM, CHFA, CHTA, BZG, CEVA, CGPA, CJLA) — tříválcové motory s hliníkovým blokem a nickasilovým povlakem válců. Hlavní problémy jsou dva – rozvodový řetěz se natáhne na 100 tisíc a také špatná konstrukce pístů, zejména jejich kroužků. Výsledkem je progresivní plýtvání ropou. Nemá smysl to brát, i když Fabius s největší pravděpodobností bude mít tyto motory 1.2.
— 1.2 TSI 105 k (CBZA, CBZB) — nejproblematičtější motor. I přes podobný objem má s atmosférickou 1.2 pramálo společného — jedná se o čtyřválcový motor rodiny EA111. Řetěz jede ještě méně než na nasávaný motor, k tomu se přidává složité a krátkodobé vstřikovací čerpadlo, zanesené choulostivé vstřikovače a turbína, která také málokdy přežije do 100 tisíc. Jedna dobrá věc je, že motor téměř netrpí apetitem oleje.
— 1.4 MPI 86 hp (CGGB, BXW) — nejlepší motor v řadě. 4 válec, poháněný řemenem, který jede bez problémů za 80-90 tisíc a je levný (na rozdíl od řetězu) na výměnu. Skupina pístů je velmi povedená, únik oleje sice nastává po 120 tisících, ale pokud ji nenastartujete, je ošetřena výměnou těsnění dříku ventilu.
— 1.6 MPI 105 hp (BTS, CFNA) — přesně stejný motor jako Polo Sedan. Je zde také pohon rozvodovým řetězem, jako na 1.2, ale řetěz běží o něco déle — může žít až 120, ale při nákupu důrazně doporučujeme zkontrolovat správné fáze osciloskopem. Písty jsou za studena náchylné na mírné odírání na okrajích a klepání — s těmito závadami mohou motory běžet poměrně dlouho, ale není to nic příjemného.

Zajímavé:
Jak zavřít radiátor topení vw passat b5.

Máme zkušenosti a vybavení pro testování motorů.
OBJEDNAT VÝBĚR VOZU
Automatická, manuální, převodovka

— Jak mechanika, tak hydromechanický automat Aisin TF60SN se s maloobjemovými motory Fabie cítí skvěle a téměř nikdy nezpůsobují žádné abnormální problémy. Hlavní věcí je nezapomenout, že automatická převodovka potřebuje preventivní výměnu oleje každých 60 tisíc a někde po 150, aniž byste čekali na poruchy, stojí za to provádět plánované opravy s výměnou obložení měniče točivého momentu.
— Sedmistupňový robot DSG je vynikající dvojice pro „špatný“ motor 7 TSI. Společně tvoří doslova „tým snů“ se znaménkem mínus. Závadová mechatronika, rychlé opotřebení spojek v důsledku nedokonalého firmwaru, trhání při jízdě – to vše je typický příběh pro převodovku DQ1.2. Bohužel, k realizaci došlo až v roce 200, kdy byla ukončena výroba Fabie 2014. generace.

Odpružení, brzdy, podvozek, řízení

— Nízká hmotnost vozu a konfigurace nosníků MacPherson + přináší ovoce: náklady na údržbu odpružení jsou obvykle minimální. Problémy způsobuje pouze čerpadlo elektrohydraulického posilovače řízení (EGPS) u předem upravených vozů. Prodává se za 100-120 tisíc, a to i kvůli tomu, že podle oficiálních předpisů o údržbě se olej v systému nemění a nečistoty se přesto pravidelně dostávají do okruhu.

Škoda Fabia řady MK1

Škoda Fabia (MK1)

Tento vůz se začal vyrábět již v minulém století, konkrétně v roce 1999. Již 10 let vývojáři potěšili řidiče a další motoristy vydáním tohoto vozu. V roce 2009 však jeho výroba skončila a výrobci již měli více než 600 tisíc kusů výrobků. Celkové rozměry hatchbacku Škoda Fabia s 5 dveřmi vypadají velmi dobře a originálně. Kromě toho řidiči obdrželi také kombi s 5 dveřmi a sedan Škoda Fabia se 4 dveřmi. Rozměry Škody Fabia kombi byly obrovské, ale nebránily vozu plnit své funkce. Model Praktik existoval pro komerci a byl vytvořen v podobě kombi.

Vůz se ukázal jako kvalitní a s vynikající spolehlivostí ve verzích 2001, 2002, 2006, 2007, 2008. Vývojáři pomohli oživit přání zákazníků a popularizovat značku z České republiky. Dnes si mnoho majitelů stále užívá, že mají ve své garáži takovou skvělou verzi.

Внешний вид

Designér byl vyzván, aby vytvořil velmi krásný a výjimečný design pro Škodu Fabia MK1. Spolehlivost a kvalita byly již doplňkem hlavního stylu a skvěle doplňovaly celý tento projekt. Značka z České republiky si dokázala velmi rychle vylepšit reputaci a prodávat vozy podobných modelů dlouhá léta. I nyní na cestách můžete potkat obrovské množství milovníků a znalců krásy, ti tohle auto prostě milují.

Auto se nerozbije ani po najetí statisíců kilometrů. Některé příklady provedení automobilů zcela nesplňují požadavky profesionálů. Je velmi vzácné, že se s korozí lze setkat, když je počet najetých kilometrů pro takové posouzení nedostatečný. Karoserie byla speciálně navržena tak, aby chránila vzhled vozu. Světlá výška tohoto vozu umožňuje jízdu na poměrně nerovném povrchu. Nehody a nekvalitní opravy mohou vést k tomu, že se na karoserii na některých místech objeví malé rezavé stopy. Mezi prahem a předním blatníkem je nejslabší místo výše popsaného vozu, který může zkorodovat během několika měsíců provozu a bez pečlivého ošetření ze strany řidiče.

Galerie

interiér

Na fotografii interiér Škody Fabia vyniká svou přísností a příjemností. Sedačky jsou čalouněné látkou, ale rychle se neopotřebují. Jsou odolné vůči všem vnějším faktorům a ohromují svou životností. Plast v kabině je trochu tvrdý, ale díky tomu je jen pevnější a stabilnější. Sestava se vyznačuje kvalitním přístupem a svědomitostí, cvrčky uvnitř stroje najdete jen zřídka. Označení palubní desky na Škodě Fabia je provedeno stručně a přesně.

Knoflík na páčce, který mění rychlostní stupně, může časem trochu drhnout a opotřebovávat se. Pokud se řidič neustále drží na jednom místě volantu, tak na něm časem bude možné najít i oděrky. Objem kufru a objem plynové nádrže verze jsou malé. Větrací mřížka je slabá, vyskytlo se mnoho případů, kdy se prostě rozbila. Pod zadními dveřmi může časem dojít k zatékání, koberec a další krytiny v interiéru kvůli tomu dokonce plesniví. Vnitřní osvětlení Škody Fabia jen někdy pokulhává, ale pro řidiče je často zcela vyhovující.

Galerie

Motory

Hlavní výkonnou pohonnou jednotku lze s jistotou nazvat sportovní RS s přeplňovaným vznětovým motorem a objemem 1.9 litru TDI a PD. Spotřeba Škody Fabia 1.6 vypadá stále mnohem lépe než u této verze vozu. I přes nedostatky v chování na silnici lze tuto verzi stále nazvat stabilní. Volant poskytuje řidiči mnoho informací a přesně se řídí jeho pokyny. Díky dobré poloze a dobré ergonomii nebude řízení poskytovat žádné nepříjemnosti, ale přinášet pouze radost. S dobrým motorem, jako je tento, nestojí v cestě žádné překážky. Technické vlastnosti vznětového motoru Škoda Fabia nejsou působivé a odborníkům se to nelíbí. Je pravda, že taková pohonná jednotka je velmi zřídka nalezena bez použití ladění CHIP. A s tímto přidáním je velmi vysoká pravděpodobnost rychlé opravy. Navíc hlasitý chod a neustálé vibrace nové majitele zjevně nepotěší. Ve městě bude skutečná spotřeba takového zařízení 6.4 litru na 100 kilometrů.

Mnoho lidí se ptá, zda je lepší 1.2 nebo 1.4. Verze se třemi válci, lépe známá jako smluvní motor Škoda Fabia 1.2 litru HTP, ale není tak kvalitní. Objem motoru školní Fabie 1.2 není vždy dostatečný k dosažení všech výšek na silnicích. Potřebuje opatrnou jízdu a sama nemá dostatečné prostředky. Technické vlastnosti Škody Fabia 1.2 jsou pro moderní auto nedostatečné. Tento motor se často opotřebovává a způsobuje nepříjemnosti majitelům přímo uprostřed cesty. Pokud tento motor přetížíte, můžete přijít o ventily, rozvodový řetěz, katalyzátor nebo se dostat do problémů kvůli přehřívání oleje. Mnoho řidičů zajímalo, jakou spotřebu má Škoda Fabia 1.2. Toto číslo je 5.9 litru na 100 kilometrů. Recenze majitelů motoru Škoda Fabia 1.2 ukazují, že tato verze není hlavní volbou a dobrým analogem na trhu.

Verze s 2 litry a MPI na první pohled láká vynikajícími vlastnostmi. Ve skutečnosti ale funguje nestabilně, velmi dlouho zrychluje a má vysokou spotřebu oleje a paliva. Jaký benzín mám tedy natankovat do Škody Fabia tohoto typu? Pomůže palivo o kvalitě alespoň 95, což nebude mít nepříznivý vliv na kvalitu a životnost jednotky a jejích částí.

Který motor 1.4 do Škody Fabia se do auta moc nehodí? Naftový motor Škoda Fabia 1.4 se třemi válci a TDI umí být spolehlivý. Jen s takovým modelem je potřeba zacházet s velkou opatrností a při obrovské zátěži a těžkých podmínkách si neporadí. V převodovce můžete rychle ztratit spojku. Spotřeba paliva na 100 km u Škody Fabia tohoto modelu je 6.4 litru. Pokud motor s takovou strukturou selže, má řidič obrovské problémy s opravami.

Motor o objemu 1 litr a MPI Junior je nejslabší v řadě a bude vhodný pouze na krátké cesty. Slabá výbava a malá poptávka svědčí o nízké kvalitě tohoto zařízení. Technologie motoru je jednoduchá, ale dlouhé cesty k ní rozhodně nejsou. U motoru Škoda Fabia nemusí objem oleje vždy odpovídat požadovanému.

Ale varianta se 4 válci a objemem 1.4 litru MPI a OHV bude vynikajícím řešením. Tomuto modelu samozřejmě chybí dynamika a ani spotřeba nemusí ohromit zkušené řidiče. Jeho spolehlivost je však záviděníhodná. Oprava motoru je velmi snadná; Životnost motoru Škoda Fabia 1.4 specialisty velmi mile překvapí, ale termostat, těsnění a lambda sonda majiteli klid nedají.

Pohonná jednotka se 16 ventily a objemem 1.4 litru je na trhu dostupná v několika modelech. Nejlepší z nich je ten moderní s výkonem 80 koní a maximálním točivým momentem 132 N*m. Ale mechanika je 69 koní. bude to trochu horší. Motor je spolehlivý, má příjemnou spotřebu oleje a jeho nízký výkon neruší všechny úkoly na silnici. Je pravda, že zařízení lze nalézt pouze v sedanech a kombi. Dynamická, ekonomická a spolehlivá jednotka je na trhu dostupná ve dvou verzích a je velmi žádaná. Recenze majitelů motoru Škoda Fabia 1.4 opět potvrzují vysokou třídu a kvalitu produktu.

Motor 1.9 l SDI má dobrou atmosféru, ale slabou dynamiku. Zdroj, jako předtím, je poměrně vysoký a trakce může potěšit každého kromě hluku. Spotřeba je zde snesitelná, ale není potřeba tento motor rychle vytáčet. Sériový motor je připraven vyrovnat se se všemi obtížemi pouze ve svém oficiálním hávu. Mnoho lidí přemýšlí, jaký olej nalít do motoru Škoda Fabia. Ve skutečnosti postačí pouze kvalitní sériově vyráběný olej.

Bundling

Správná výbava Škody Fabia kombi je u tohoto vozu velmi důležitá. Řidiči totiž dají přednost verzi, ve které pro sebe najdou ty nejužitečnější díly. Standardní výbava nebyla příliš stabilní a v nárazových testech vykazovala špatné výsledky. Další verze, která vyšla 2 roky po té první, dokázala vzbudit opravdový obdiv a již se etablovala jako velmi dobrý model. Konfigurace s jedním airbagem nebude mít v sadě ani kvalitní ABS, ani klasické ESP. To značně omezí schopnost modelu řídit a neumožní mu přilákat na trh nové kupce. Poslední konfigurace se ukázala jako nejlepší a nejkvalitnější z celé řady, měla obrovské množství doplňkových funkcí a byla vylepšena o nejnovější řídicí systém od známého vývojáře. Náklady na takovou sadu samozřejmě zůstaly hodně žádoucí, ale někteří kupující prostě nemohli odolat, aby viděli tak správnou montáž a doplňky.

Vlastnosti

Technické vlastnosti Škody Fabia 1.6 vám umožní okamžitě si ji zamilovat. Poloha a obecně i samotná přítomnost a provozuschopnost podvozku se u této verze kontroluje pouze za jízdy. Přední stabilizátor je občas náchylný ke ztrátě pouzder a vzpěr. Tyto díly jsou životně důležité pro to, aby vůz mohl stát příčně. Paradoxem je, že originály nevydrží tak dlouho jako podobný model. Ty první nejsou schopny sloužit dlouhou dobu ve prospěch stěhování, mohou se opotřebovat již po několika desítkách tisíc kilometrů. Tohle auto prostě potřebuje ABS. V opačném případě můžete zaplatit cenu a pocítit veškerou nestabilitu fungování brzdových prvků, které se pokaždé zapnou o několik sekund později. Podle pasu je hmotnost vozu 1180 kilogramů.

elektronika

Jednotka BXW, audiosystém, klimatizace a elektrický pohon bočních oken jsou zhruba stejně kvalitní. Všechny jsou velmi spolehlivé a nejednou si řidiči pochvalovali elektroniku tohoto vozu pro její odolnost a přesnost chodu. Jen občas může v motorovém prostoru hnít lanko, což velmi ovlivní jízdní výkon vozu. Pokud je tato část řádně zajištěna, neočekávají se žádné problémy. Na trámu by neměl být po celé délce z důvodu, že se tam většinou hromadí vlhkost a voda. Posilovač řízení funguje dobře.

Správný chod převodovky vám pomůže v klidu řešit všechny situace na silnici. Díky plynulému a snadnému pohybu páky a rychlému přepínání rychlostních stupňů nepociťuje řidič žádné potíže s elektronikou. Podle recenzí majitelů jsou nedostatky automatického stroje ve Škodě Fabia 1.6 způsobeny tím, že tento systém byl zaveden příliš brzy. Mechanika Škody Fabia 1.6 funguje u modelu stále lépe. Jakmile se ale něco začne kazit, můžete okamžitě vinit spojku. Tento prvek je samozřejmě pouze spotřební materiál, ale řidič automobilu bude muset utrácet peníze. Recenze majitelů na Škodu Fabia 1.6 automat nejsou úplně uklidňující.

Rozdíl mezi restylingem a dorestylingem

U Škody Fabia 1. generace, která by se dala nazvat předrestylingem, se stav dal snadno určit pomocí najetých kilometrů a celkového stáří vozidla. Potřebovalo plnou péči a auto bylo dost náročné. Díky včasné údržbě bylo možné prodloužit zdroje a životnost vozu na mnoho let. Jeho karoserie byla velmi pevná a hniloba a koroze netrápily majitele vozu častými připomínkami sebe sama. Řidiči se snaží zjistit, zda daný model ohýbá ventil nebo ne. Samozřejmě, někdy to mají ventily těžké, ale jsou odolné vůči vnějším faktorům a vydrží dobře několik let.

Restyling BME, BMD, CGPA se začal zavádět až po roce 2004 a v prvních několika letech nebyl majiteli automobilů vřele přijat. Po několika měsících si ale všimli, že výbava této verze je mnohem lepší než ta první a počet funkcí a systémů se výrazně lišil. Po restylování se také objevily dva airbagy vpředu a dva na boku. Tato inovace výrazně pomohla zachránit několik životů, protože jízda s tolika airbagy se stala mnohem bezpečnější a klidnější.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»