ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5Škoda Rapid

Jaký motor má Škoda octavia 1.6i?

Testovací jízda Škoda Octavia: 1.6 MPI místo 1.2 TSI

Jak víte, není zvykem střídat koně na přechodu. nicméně Škoda Rozhodl jsem se – po mnoha měsících prodeje yeti и Octavia přišel o technologicky vyspělý motor 1.2 turbo TSI. Místo toho nám Češi opět vrátili „aspirovanou“ 1.6. Proč bylo toto rošáda nutné, na to přijdeme spolu se základnou Škoda Octavia 1.6 MPI.

Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku se nakonec změnila v téměř celé vyšetřování! Ukázalo se, že pouhé testování Octavie s novým motorem a konzultace s obchodním manažerem je zcela nedostatečné. Musel jsem zapojit majitele Škody s motorem 1.2TSI a servisní a záruční oddělení dealerství. Proč bylo potřeba to poslední? Je to jednoduché. Většina podezření na výměnu motorů byla způsobena nespolehlivostí pohonné jednotky 1.2TSI. Prý to bylo moc křehké, tak to změnili na 1.6. Jak se ukázalo, vše není zdaleka tak zřejmé.

Škoda má totiž dva zcela odlišné motory 1.2TSI. První, řetěz – ten, který byl nainstalován na Škodě Yeti, se opravdu ukázal jako poněkud rozmarná jednotka, která často kladla otázky svým majitelům. Ve větší míře proto byl nahrazen na crossoveru. Nová Škoda Octavia však byla vybavena zcela jiným motorem 1.2TSI, který se liší nejen pohonem rozvodovým řemenem, ale má i spoustu konstrukčních odlišností od motoru Yeti. Vlastními kanály se nám navíc podařilo zjistit, že technické a garanční reklamace zatím nebyly identifikovány ani u turbíny, ani u ostatních dílů řemenového motoru Škoda Octavia 1.2TSI. Byly zaznamenány jednotlivé žádosti.

Zajímavé:
Jak funguje topení Škoda Kodiak.

Nepotvrdila se ani podezření související s tím, že se maloobjemový turbomotor špatně zahřál, což způsobovalo v zimě mrznutí majitelů i cestujících v kabině. Ukázalo se, že předělaný výfukový systém motoru na Octavii, a zejména výfukové potrubí, tento problém již dávno vyřešily.

Vzhledem k tomu, že základní motor Octavia turbo svými vlastnostmi plně vyhovoval potřebám majitelů, otázka „proč ho měnili“ jen sílila. Ukázalo se, že za všechno může marketingový průzkum Škody. A přesněji – extrémně konzervativní preference regionálních spotřebitelů.

Pokud se v největších městech naší země s novými technologiemi zachází více či méně shovívavě, v regionech dávají kupující přednost osvědčeným a známým řešením. Tady se Češi chytli. Poté, co prodejce Škody řekl, že vůz bude mít turbomotor TSAI s předselektivní robotickou převodovkou DESGE a nejnovější generací systému EESP, kupující vstal a šel ke značce, kde jasně a obvykle řekli „1.6 automat“. A totéž lze nyní říci v autosalonech Škoda.

Pravda, šestistupňová automatická převodovka nás nyní zajímá méně, neboť ji Octavia zdědila po předchozích modelech. Motor 1.6 MPI je ale oproti mnoha názorům a fámám na autě zcela nový. Tento řemenový motor o výkonu 110 koní nemá nic společného s motorem řady 1.6 (105 k) CFNA instalovaným na Polo Sedan nebo Škoda Rapid. Nový motor 1.6 MPI je svými konstrukčními vlastnostmi v podstatě motorem rodiny TSI, pouze bez turbíny a přímého vstřikování. Právě ta se nyní stane nejdostupnější pohonnou jednotkou pro Octavii.

Předchozí motor MPI po sobě zanechal vzpomínku v podobě extrémně nenáročné, avšak velmi hlučné a ne nejúčinnější pohonné jednotky. Jakýsi nevzhledný „pracant“, který měl neřídit, ale tahat, a to vždy a za každého počasí. Tato image slušela první Octavii Tour, aktuálnímu Polu Sedan a dokonce i novému Rapidu. Jenže nové Octavii, která za dobu své existence znatelně rozkvetla, zušlechťovala a dokázala se jednou nohou vlézt do třídy D, by si motor zkazil pověst.

Tak pojďme. První podezření na hluk se rozptýlí doslova od začátku. Škoda začíná svou cestu tiše a přirozeně. Do 4000 otáček za minutu se neozývá obsedantní kovové hučení charakteristické pro jeho předchůdce. Poté se motor samozřejmě ozve „hlasem“, ale to je spíše signál, že je čas přeřadit.

Mimochodem, charakteristika motoru zůstala věrná tradici – motor je nejefektivnější ve středním pásmu otáček, což je velmi pohodlné pro každodenní městské ježdění. Pro aktivnější rozjezd musíte na plyn přišlápnout o něco silněji, pohyb tisíců rozjedete od dvou do dvou a půl tisíce otáček a nemá smysl to dále vytáčet až k cutoff – špičkového tahu je dosaženo při 3800 ot./min. Výsledkem je, že udržováním ručičky otáčkoměru ve stanoveném rozsahu a aktivním ovládáním páky manuální převodovky je možné docela sebevědomě udržovat jakékoli městské tempo.

Obsluha „mechaniky“ Škodovky je radost – páka se doslova sama zasune do drážek řazení. S tak jasným a lehkým boxem začnete pochybovat o potřebě „automatického“.

Na trati je to trochu náročnější. Škoda Octavia 100 samozřejmě snadno dosáhne cestovní rychlosti 1.6 km/h. A 140 km/h pro ni obecně není problém. Jen je potřeba okamžitě upravit, že nárůst rychlosti nebude příliš intenzivní. A předjíždění v těchto rychlostních limitech je dáno Škodě výhradně pohybem.

Potěšil mě motor a mírný apetit. Během testovacího dne ve smíšeném jízdním cyklu se nám podařilo dosáhnout 9 litrů na 100 km.

Je velký rozdíl oproti motoru 1.2 TSI? Celkově nový atmosférický motor zřetelně ztrácí pouze na pružnosti – turbomotor táhl sebevědomě a lehce odspodu, což Škodovce umožňovalo být rychlejší v nízkých otáčkách. Ale nový motor je prakticky bez výrazného vyzvednutí. Ve všech ostatních ohledech jsou si motory velmi podobné – jak ve zrychlení na 100 km/h, tak v dosahování maximální rychlosti. Z hlediska výběru základní verze modelu vás motor svými schopnostmi nepřekvapí, ale ani nezklame.

Atmosférická jednotka má navíc provozní výhody. Motor 1.6 MPI je technicky jednodušší, a tedy i levnější na údržbu. Není tak náročný na kvalitu paliva. Navíc pouze pro tento motor si můžete vybrat klasický hydromechanický „automat“ a ne preselektivní robot DSG, kterého se mnozí bojí. Pro našeho kupujícího jsou to všechno velmi důležité parametry, jejichž vzhled slibuje Škodě Octavia 1.6 MPI především strategický zisk.

Jinak je toto auto stále ztělesněním snu starostlivého rodinného muže. Salon sice neohromí úletem designérské fantazie, ale je neuvěřitelně pohodlný a velmi prostorný pro všechny obyvatele. Kvalita zpracování a pocit dobré kvality v každém, i sebemenším detailu. I skromné ​​standardní rádio předčí kvalitou zvuku mnoho dražších soupeřů.

Už se staňte „trikem“ Škoda standardní škrabka na sklo ukrytá ve víku plynové nádrže. Můžete si také objednat standardní odpadkový koš do bočních dveří nebo oboustrannou gumovou rohož do kufru. Množstvím neuvěřitelně pragmatických řešení Škoda před ostatními.

Kapsy ve dveřích jsou i na malém displeji lemovány žmolky, parkovací senzory detailně zobrazují parkovací zóny, všechny potřebné doplňkové výhody jsou přehledné a vždy po ruce, zadní loketní opěrka má velikostně nastavitelné držáky nápojů a samozřejmě, velký otvor v kufru. A toto je téměř základní verze s pouze několika dalšími přidanými možnostmi.

Samotný kufr je takový, jaký jsme u Škody zvyklí vídat – tedy obrovský. Samozřejmě s 12voltovou zásuvkou, prostornou přídavnou přihrádkou a plnohodnotným rezervním kolem.

Jaký je výsledek?

Výměnou motoru Škoda Octavia 1.6 MPI neztratila to hlavní – harmonii. Přechod na klasické schéma agregátové dvojice nebyl pro Octavii krokem zpět. Stále se jedná o velmi pohodlné rodinné auto ve všech směrech a jen temperamentní otec rodiny by se s ním nesmířil. Pro tento je lepší podívat se na turbo verze. Ostatně užijte si neuvěřitelnou funkčnost českého vozu, odsouvající dynamické vlastnosti do pozadí.

Redakce časopisu Dvizhok děkuje společnosti AutoPremium, oficiálnímu prodejci vozů Škoda v Petrohradě, za poskytnutý vůz.

Kterou Škodu Octavii je lepší vybrat?

Všechny články Novinky Autocode Life hacks pro kupující Testovací jízdy Auto novinky Video Automarkety Různé Koupit za xxx rublů Recenze ojetých aut Life hacky pro prodejce Tiskové zprávy Hodnocení Recenze majitelů Konfrontace modelů

27. června 2019, 09:35 0 143039

Auto

Škoda si v Rusku rychle oblíbila. A vzhledem k tomu, že značka patří VW, zrodil se stereotyp, že Češi vyrábějí stejné „Němce“, jen levněji. Octavia se stala tak populární, že některé úrovně výbavy pro aftermarket zdražily než Superba a Golf. Byla to ona, kdo proměnil značku Škoda z nepopsatelného bratra Němců v rozpoznatelnou společnost.

Octavia letos slaví 60 let od svého založení. Od roku 2013 se modely pro ruský trh montují v závodě Nižnij Novgorod. Pojďme zjistit, kterou generaci Škody Octavia si vybrat, který motor je lepší a jaké problémy čekají potenciálního kupce.

První generace modelu Škoda Octavia

Auto

První generace Škody Octavia se objevila v roce 1996 a prodávala se až do roku 2004. V roce 2000 byla vydána Octavia I restyle s aktualizovanou optikou, designem a dvojicí nových motorů. Byly na něm instalovány Vagovovy spolehlivé jednotky, ale mezi nimi jsou pozadu.

Motor o objemu 1,6 litru produkoval pouze 75 koní. S. Je spolehlivý a odolný, ale motor je bezcenný a je těžké dokonce vylézt na nadjezd. Dalším „pozadu“ je motor o objemu 1,4 litru. Byl jediným v řadě, který vyráběli sami Češi. Motor produkoval pouze 60 „koní“ a jeho „výkonnější“ verze produkovala 75 koní. S. Tyto ukazatele nestačily na velký sedan ani ve městě. Na dálnici se auto muselo vůbec tlačit.

Motor 1,8 litru s výkonem 125 koní. S. působí dynamičtěji, ale jeho chuť na ropu a palivo je přemrštěná. Navzdory tomu není snadné jej na sekundárním trhu najít. Majitelé svá auta stále prodávají a s prodejem nikam nespěchají.

Další neúspěšný motor – 1,9 s 60 hp. S. Má stejné problémy: vysoká spotřeba oleje, hlučnost a přílišná obžerství.

Auto

Nejspolehlivější a nejdynamičtější motory jsou:

  • 1,6 litru s bezproblémovou historií;
  • přeplňovaný 1,8litrový 150 hp s., stejně jako sportovní verze 180 litrů. s.

První generace byla skládací, měla dobrý výkon a stala se z ní Volkswagen chudáka. Oblíbený byl pro svůj prostorný interiér a prostorný kufr a pro jeho vysoce kvalitní lak díky pozinkované karoserii. Generace měla 15 motorů a úrovní výbavy – velký výběr, aby vyhovoval každému rozpočtu a stylu jízdy. V mezinárodním hodnocení bezpečnosti Euro NCAP získala Škoda Octavia I 4 hvězdičky. Dobrý ukazatel pro auto 90. let!

Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, připravte se na problémy s elektronikou a pravidelnou výměnou rozvodového řemene, nejlépe každých 60-80 tisíc km.

Druhá generace modelu Škoda Octavia

Auto

Další generace přitáhla pozornost nejen fanoušků „lidové značky“, ale také fanoušků prémiovějších konkurentů. Octavia II, která se objevila v autocentrech v roce 2004, existovala až do roku 2013. Restyling vozu Škoda Octavia II se začal vyrábět v roce 2008. Model změnil platformu a vznikl na A5. Design byl odlišný od první generace, motory byly téměř kompletně aktualizovány. V sestavě se objevila verze kombi s pohonem všech kol s názvem „Scout“. A také se objevilo všem nemilované DSG.

Nejoblíbenějším motorem v Octavii A5 byl 1,8. Je spolehlivý, nemoci jsou minimální. Každých 100 tisíc km je potřeba vyměnit řetěz, motor se spokojí i s levným olejem. Pokud se ale něco porouchá, opravy budou drahé.

Druhým nejoblíbenějším byl 1,6litrový motor, schopný ujet až 350 tisíc km bez poruch. Střední motor s nízkou údržbou. Není divu, že právě on se často objevuje v reklamách. Z mínusů: rozvodový řemen bude muset být vyměněn spolu s čerpadlem (to zvýší náklady na opravy) a zapalovací cívka často selže. Jinak nejsou žádné stížnosti.

Auto

1,4 TSI je milován kvůli nízké spotřebě paliva a pikantní dynamice, ale je to jedna z nejhorších možností. Složitý design je plný potíží při opravě.

Lak není nejodolnější, aerodynamika není skvělá. Mnoho konkurentů ve třídě má větší viditelnost a lepší zvukovou izolaci. Rozvody jsou umístěny pod kapotou a kvůli tomu často trpí deštěm a projížděním louží. Pokud si koupíte druhou generaci, najděte dobrého elektrikáře: budete se muset často setkávat.

Zadní tlumiče u druhé Octavie nevydrží déle než 60 tisíc km. Přední stabilizační vzpěry vydrží až 100 tisíc km, pak vyžadují urgentní výměnu. Úroveň komfortu odpružení je průměrná, ale ostatní díly nepotřebují dlouho výměnu.

Tím vším je druhá generace lídrem na trhu ojetin mezi všemi generacemi Octavie. Je vybrán pro svou vysokou bezpečnost, kvalitní montážní a dokončovací materiály.

Třetí generace modelu Škoda Octavia

Auto

Třetí generace Octavie je stále v prodeji a nedávno, v roce 2017, byl vydán restyling. Platforma se opět změnila, model se změnil téměř úplně. Nyní není nudný a svým designem předčí své konkurenty.

Základní obložení nabízí vše, co potřebujete, zatímco horní obložení zastiňuje prémiovější soupeře. Náklady však také dohánějí konkurenty obchodní třídy – více než 700 tisíc rublů za verzi před restylingem a více než 1,1 milionu po restylingu.

Výběr motorů je ještě jednodušší:

  • přirozeně plněný 1,6litrový 110 koní;
  • diesel 2,0 143 litrů. S. (po restylingu začalo produkovat 150 „koní“);
  • přeplňovaný 1,4 litru 150 koní;
  • 1,8 turbo s výkonem 180 koní.

Motory jsou vybaveny 5- a 6-stupňovou manuální převodovkou, 6-stupňovou automatickou převodovkou a 6- nebo 7-stupňovou DSG. O provozu mechaniky a běžného automatu nejsou žádné dotazy. Problémy jsou jen s DSG. Pokud si při koupi nového auta potřebujete jen zvyknout na styl jízdy v robotu, pak při výběru ojetého budete muset sklízet výhody řízení bývalého majitele.

Auto

Ve třetí generaci se zvuková izolace zlepšila, dokončovací materiály se ještě zlepšily. V autě je to pohodlné. Ergonomie převzatá od VW, technologie Simply Clever usnadňují život řidiči i cestujícím.

Na vůz byla poskytována záruka 2 roky bez omezení najetých kilometrů, což je vynikajícím důkazem kvality. Octavia se navíc dobře řídí, dobře se ovládá a drží na silnici jako Volkswagen.

Všechny motory Octavie mají rády, když se do nich mezi údržbou lije olej – typický znak Vag. Často, když je ještě v záruce, prodejci vymění turbínu kvůli poruše. Jakmile však záruční doba vyprší, budete muset zaplatit nejméně 100 tisíc rublů. Při výběru na to dejte pozor.

Čeho se na sekundárním trhu bát

Pokud přemýšlíte, jakou Octavii zvolit, mějte na paměti, že hlavní nevýhodou posledních generací jsou taxislužby, které je vytěžily naplno.

Abyste se této možnosti vyhnuli, zkontrolujte si předem historii vozu. Zde je příklad:

Auto

15 let staré auto s najeto 100tis km nepotřebuje, jak píše prodejce, žádné opravy. Auto kontrolujeme přes avtocod.ru:

kontrola auta

Z posudku vyplývá, že auto bylo nejen používáno v taxíku, ale je i na leasing, má duplicitní titul a nezaplacené pokuty. Stav kilometrů neodpovídá tomu, který je uveden v inzerátu – je stočen o 64 tisíc km:

Auto

Auto bylo také účastníkem nehody dvakrát, nejprve v květnu, poté v červnu 18.

Auto

Není jasné, co je větší škoda: auto samotné nebo kupující, který si vezme otevřený kbelík.

Kterou Škodu Octavii je lepší koupit?

Za nejlepší v poměru ceny a kvality je považována Škoda Octavia A5 (druhá generace) s motorem 1,6, manuální převodovkou nebo klasickou automatickou převodovkou. Požadují v průměru 685 tisíc rublů, a to je dobrá cena s ohledem na náklady na nové auto – od 1 milionu rublů.

Auto

Druhá generace Octavie má silnější motory a složité převodovky a zatím nevzbudila zájem taxikářů.

Autor: Jekatěrina Lipátová

Měli jste někdy Škodu Octavii? Jakým problémům jste museli čelit? Řekněte nám o tom v komentářích pod článkem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button