ŠkodaŠkoda Kodiak

Jaký pohon má Škoda Kodiak?

Obejdeme se bez pohonu všech kol? Testovací jízda Škoda Kodiaq

Škoda Kodiaq.

Z devadesáti devíti procent času žije jakékoli auto na asfaltu a geometrické schopnosti a ovladatelnost v terénu jsou pro něj důležitější než schopnost míchat nečistoty se čtyřmi koly. Toto tvrzení jsme se rozhodli otestovat na příkladu Škody Kodiaq. Naštěstí česká značka nedávno uvedla podobnou verzi s pohonem předních kol na ruský trh za velmi atraktivní cenu. Obrovské SUV nyní konkuruje nejen SUV. Funkčností se blíží kombíkům včetně Volkswagenu Passat. Škoda Kodiaq má ale zároveň řadu výhod, které konkurenti nemají k dispozici.

Volkswagen Passat Alltrack.

Dobré geny

Na pohled nemůžete říct, že tento baculatý „medvěd“ je zbaven schopnosti čas od času otočit zadní nápravu. Dlouhá karoserie vesele sedí na zvýšeném podvozku MQB. Tato platforma umožnila škálovat karoserii tak, aby vypadala docela harmonicky. Pokud otevřete kapotu, uvidíte přímo na přední nápravě malinký motor pokrytý pevnou skříní. Rozložení je zde golfové. Interiér je ale mnohem větší.

Verzi Škody Kodiaq s pohonem předních kol si můžete vybavit dle libosti, ale i ve spartánském hávu působí SUV pozitivním dojmem. Látkové židle pevně obepínají tělo. Pohodlně se v nich sedí. A pokud si koupíte kožený multifunkční volant s loketní opěrkou a robotickou převodovkou, stane se velmi dobrým. Kromě toho existují všechny druhy možností podle vkusu kupujícího, včetně automatického brzdění před překážkou při couvání.

Ve vysoké trávě jsem například přehlédl betonový blok, začal jsem se otáčet a radar v nárazníku viděl problém a dupl na brzdy. Navíc se to děje tak mocně a náhle a dokonce i s blikajícími červenými světly na uklizeném, že vás strachy nedobrovolně polije studený pot. Auto ale nemá systém start-stop. Němečtí inženýři, kteří navrhli Kodiaq, se domnívali, že v Rusku není k ničemu, protože nemáme tak drakonické požadavky na emise do životního prostředí jako v Evropě.

Zajímavé:
Kolik Škoda Yettis bylo ukradeno v roce 2018.

Obecně, když jdete kolem ruského Kodiaqu, narozeného v Nižním Novgorodu, ani nevěříte, že se tohle velké a prostorné auto prodává za cenu sedanu třídy D Není divu, že na něj lidé aktivně přecházejí crossovery, jejichž významnou část tvoří pohon předních kol. A dlouhých sedanů je u nás stále méně.

Kopy zespodu

Startuji motor a užívám si měřené dunění 1,4litrového benzínového agregátu. Jedná se o stejný přeplňovaný motor o výkonu 150 koní, který pohání Tiguan, Passat a Golf. Jak adekvátně si poradí s velkým autem?

Ukazuje se ale, že Kodiaq nakonec není tak těžký. Pohotovostní hmotnost je přibližně 1500 500 kg, což je srovnatelné s Passatem a Tiguanem. Proto by zatížení převodovky a motoru mělo být v normálních mezích. A teď dali na Kodiaq jinou krabici. Šestistupňový robot DSG prošel velkými konstrukčními změnami a je schopen snést točivý moment 150 Nm, což je mnohem více než dříve. I když takovou trakci od XNUMXkoňového motoru nečekáte. Kdyby tak uměl dobře řídit a předjíždět.

Protlačit se dopravními zácpami z města trvalo dvě a půl hodiny. To je důvod, proč jsem se opravdu chtěl na volné cestě probrat z hibernace. Na hladkém asfaltu předvádí Kodiaq s pohonem předních kol fenomenální ovladatelnost, která by se ještě před pěti lety zdála neuvěřitelná. Dokonce chci být bezohledný. Odpružení je tvrdé a auto se drží na silnici. Crossover stojí pevně v přímé linii a v zatáčkách se moc nehrne. Jenže na špatné trati hraje proti SUV schopnost držet se povrchu.

Auto sleduje profil pokřiveného asfaltu a řítí se po vlnách. Cestující dostanou mořskou nemoc a řidiče čekají těžké zkoušky. Nedobrovolně snížíte sedadlo co nejníže, abyste snížili amplitudu vibrací. To neovlivňuje trajektorii a auto jede dál rovně, ale takové houpání není vždy dobré pro pohodlnou jízdu.

Zajímavé:
Jak opravit kompresor klimatizace na Škoda Octavia.

Odpružení crossoveru s krátkým zdvihem netoleruje výmoly větší než 4-5 cm Pokud narazíte na větší výmol, zpod kol se ozývá hlasitý úder do dorazů. Auto praská a hučí, až se překvapením krčíte. Po několika takových nárazech si začnete dávat pozor na nedokonalosti povrchu vozovky a vyhnete se i malým nerovnostem. Obecně je odpružení Škody specifické.

Lepší než osobní kombi

Motor se naopak ukázal jako velmi pružný. Agregát o objemu 1,4 litru je poměrně dynamický a dobře si poradí s obrovskou karoserií. Chcete-li předjet kamion, nemusíte jej otáčet do červené zóny. Motor dobře táhne i při 2000 ot./min. Dynamika je i přes značnou hmotnost karoserie vcelku adekvátní.

Cítíte nedostatek pohonu všech kol? Vůbec ne. Téměř všechny Kodiaqy, které používají spojku Haldex na zadní nápravě, se na asfaltu ve svých zvyklostech neliší od svých protějšků s pohonem monokol, protože zadní náprava se aktivuje, až když začne prokluzovat, a na suché vozovce v tichém režimu jsou téměř žádné prokluzy.

Možná v náledí začne působit hnací příď, protože kvůli dlouhé karoserii došlo k posunutí těžiště dozadu, což nemá nejlepší vliv na zatížení hnací nápravy. Ale každopádně Kodiaq bude mít lepší přilnavost než Passat kombi nebo jiný osobní vůz s předním náhonem. A Kodiaq bude brzdit ještě lépe než osobní automobil, jelikož má těžiště výše a při zpomalování se lépe opírá o hnací kola.

Obecně je gigant s pohonem předních kol celkem logický. Kodiaq je plnohodnotné SUV, které je lepší nepoužívat mimo silnice. Jeho pohon všech kol je určen pro rychlou jízdu, kterou může obětovat rodinný muž s dětmi. A pokud pojedete opatrně a na kluzkých úsecích silnic nešlápnete na plyn, pak vám Škoda Kodiaq s pohonem předních kol poskytne neuvěřitelné potěšení ze společného soužití.

Zajímavé:
Jak upravit kufr na Škodě Octavia Tour.

Technické specifikace Škoda Kodiaq 1,4 TSI FWD

model Škoda Kodiaq
Rozměry (délka / šířka / výška), mm 4697 / 1882 / 1655
Rozvor, mm 2791
Pohotovostní hmotnost, kg 1540
Objem kufru, l 650
Typ těla Univerzální
Počet dveří/sedadel 5 – 5
Motor 4-válec, řadový, přeplňovaný turbodmychadlem
Pracovní objem, cm³ 1395
Maximální výkon, l. S. /ot./min 150 / 5000
Max. točivý moment, Nm/ot 250 / 1500
Přenos 6-rychlostní, robotický
Jednotka pohonu Přední
Palivo AI-98 (minimum AI-95)
Objem palivové nádrže, l 60
Zrychlení na 100 km / h, od 9,4
Max. rychlost, km / h 198
Spotřeba paliva (kombinovaná), l/100 km 7,1
Světlá výška mm 187
Cena auta 1 540 000 rub

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button