ŠkodaŠkoda Fabia

Kde je rozvodná skříň pro Škoda Fabia?

Převodovka Škoda Fabia

Rýže. 6.5. Manuální převodovka: 1 – zadní kryt převodovky; 2 – hnací kolo 3. převodového stupně; 4 – hnací kolo 5. rychlostního stupně; 6 – zpětný mezistupeň; 7 – převod zpátečky; 8 – hnací kolo 9. převodového stupně; 10 – hnací kolo třetího rychlostního stupně; 11 – mechanismus řazení; 12 – hnací kolo 13. převodového stupně; 14 – vypínací ložisko spojky; 15 – skříň spojky; 16 – primární (hnací) hřídel; 17 – příruba bočního ozubeného kola pro upevnění pohonu pravého předního kola; 18 – skříň diferenciálu; XNUMX – hnané kolo hlavního kola; XNUMX – příruba bočního ozubeného kola pro upevnění pohonu levého předního kola; XNUMX – skříň převodovky; XNUMX – sekundární (hnaný) hřídel.

Převodovka Škoda Fabia

Rýže. 6.6. Pohon ovládání manuální převodovky: 1 – protizávaží řadicí páky; 2 – řadicí páka; 3 – řadicí páka; 4 – lanko řazení; 5 – lanko řazení; 6 – tepelná clona; 7 – řadicí páka; 8 – kulový kloub; 9 – páka ovládání převodovky.

Vozy Škoda Fabia jsou vybaveny buď 5stupňovou manuální převodovkou mod. 02T, nebo 6-stupňová automatická převodovka mod. 09G.
Manuální převodovka je vyrobena pomocí dvouhřídelové konstrukce se synchronizovanými převody. Převodovka a rozvodovka s diferenciálem mají společnou skříň. Skříň spojky 11 (viz obr. 6.5) je připevněna k přední části skříně převodovky. Na zadní části skříně převodovky je instalován lisovaný ocelový kryt 1.
Na vstupním hřídeli 12 jsou hnací ozubená kola XNUMX. a XNUMX. rychlostního stupně a zpětná kola, vytvořená integrálně se vstupním hřídelem, a hnací ozubená kola XNUMX., XNUMX. a XNUMX. rychlostního stupně se volně otáčejí na jehlových ložiskách.
Sekundární hřídel 18 je vyrobena společně s hnacím ozubeným kolem hlavního ozubeného kola, navíc jsou na hřídeli instalována hnaná ozubená kola XNUMX. a XNUMX. stupně, volně se otáčející na kluzných ložiskách.
Hnaná kola III, IV a V ozubených kol a zpátečky jsou namontovány na drážkách.
Přední ozubená kola jsou zapojena axiálním pohybem spojek dvou synchronizátorů I–II a III–IV ozubených kol nainstalovaných na sekundárním hřídeli a vstupních hřídelích, respektive synchronizační spojky ozubeného kola V nainstalovaného na vstupním hřídeli. Zpátečka se zařazuje zařazením zpětného mezilehlého kola 4 s hnaným kolem, což je koruna vyrobená integrálně se spojkou pro zařazení XNUMX. a XNUMX. převodového stupně, namontovaná na drážkách sekundárního hřídele. Mechanismus řazení je umístěn uvnitř skříně převodovky.
Na vnější straně jsou dvě páky mechanismu: řadicí páka a páka voliče převodovky.
Řídicí pohon pro manuální převodovku se skládá z táhla 7 (obr. 6.6), řadicí páky 9 s kulovým kloubem 8 nainstalovaným na základně tělesa, dvou lanek pro řazení 4 a volbu 5 rychlostních stupňů a dále mechanismus umístěný ve skříni převodovky. Pro zajištění čistého záběru převodových stupňů je řadicí páka 2 řadicího mechanismu vyrobena integrálně s masivním protizávažím 1. Kabely jsou chráněny před zahřátím tepelným sáláním výfukového systému tepelným štítem 6 nainstalovaným na základně karoserie. Kabely řazení a řazení se od sebe konstrukčně liší a nejsou zaměnitelné.
Hlavní ozubené kolo je vyrobeno ve formě dvojice válcových ozubených kol, vybraných pro hluk. Točivý moment se přenáší z hlavního hnacího kola na diferenciál a poté na pohony předních kol.
Diferenciál je kuželový, čtyřsatelitní. Těsnost spojení mezi vnitřními spoji pohonů předních kol a diferenciálů je zajištěna olejovými ucpávkami.

Zajímavé:
Co je lepší Hyundai Tucson nebo Mazda CX 5.

Kontrola hladiny, doplnění a výměna pracovní kapaliny v automatické převodovce Škoda Fabia

Rýže. 6.7. Automatická převodovka: 1 – skříň hlavního převodu; 2 – výměník tepla pracovní kapaliny; 3 – držák pro levou podpěru zavěšení pohonné jednotky; 4 – snímač polohy voliče; 5 – skříň měniče momentu; 6 – měnič momentu.

Automatická převodovka (obr. 6.7) je uspořádána podle tradiční planetové konstrukce se spojkovým brzděním a je spojena s klikovým hřídelem motoru přes měnič točivého momentu.
Elektronický systém řízení automatické převodovky neustále monitoruje rychlost vozidla a zatížení motoru, čímž eliminuje chyby řidiče tím, že řidiči brání zařadit vyšší rychlostní stupeň při nízkých rychlostech, aby nedošlo k přetížení motoru, nebo podřadit při příliš vysokých otáčkách, což eliminuje možnost překročení maximální povolená rychlost otáčení klikového hřídele motoru. Při poklesu rychlosti vozidla se rychlostní stupně automaticky přeřadí na nižší bez zásahu řidiče. Když se vůz úplně zastaví, automaticky se zařadí 1. rychlostní stupeň.
Automatická převodovka se skládá z měniče točivého momentu, čerpadla, planetové převodovky, lamelových spojek, lamelových brzd a ventilového bloku.
Měnič točivého momentu plní roli spojky a slouží k hladkému propojení motoru a mechanismu převodovky a zvýšení točivého momentu, když se vůz rozjede. Skříň měniče točivého momentu je připojena ke klikovému hřídeli motoru přes hnací disk a za chodu motoru se neustále otáčí. Vnitřní dutina měniče momentu je naplněna pracovní kapalinou pro automatické převodovky. Motor otáčí měničem momentu a pohání čerpadlové kolo, které vytváří proudy pracovní kapaliny ve směru turbínového kola. Ten se začne otáčet v důsledku toku pracovní tekutiny vytvářené čerpacím kolem. Když je velký rozdíl v rychlostech otáčení turbínových a čerpacích kol, reaktor změní směr proudění tekutiny a zvýší točivý moment. Se snižujícím se rozdílem otáček se stává zbytečným a je proto namontován na jednosměrné spojce.
Hydraulický řídicí systém pro automatickou převodovku zahrnuje čerpadlo, regulátor tlaku, šoupátkový ventil rozsahu automatické převodovky, pomocné ventily (solenoidy), spojky a brzdy. Čerpadlo, nainstalované v přední části skříně převodovky, vytváří tlak a dodává pracovní kapalinu do všech systémů v převodovce.
Planetové soukolí odpovídá soustavě převodů v manuální převodovce a slouží ke změně převodového poměru u automatické převodovky při řazení.
Planetová převodovka systému Ravinier je ozubené soukolí s vnějším a vnitřním záběrem ozubených kol, které poskytuje různé způsoby spojení svých prvků pro získání různých převodových poměrů.
Pásové brzdy slouží k dočasnému zablokování prvků odpovídajícího planetového soukolí na skříni automatické převodovky.
Pohon ovládání automatické převodovky je kabelového typu, navržený na stejném principu jako pohon ovládání manuální převodovky, ale liší se od něj počtem a provedením dílů. Volicí páka automatické převodovky je instalována na stejném místě na podlahovém tunelu jako ovládací páka manuální převodovky a je propojena s řídicí jednotkou na převodovce kabelem.
Konstrukce diferenciálu automatické převodovky je zcela podobná diferenciálu manuální převodovky.
Oprava převodovky, zejména automatické, vyžaduje velkou sadu speciálního nářadí a příslušné zaškolení obsluhy, proto se tato část zabývá pouze demontáží a montáží převodovky, výměnou jejích těsnění a opravou pohonu. V případě potřeby nechte převodovku opravit ve specializovaném servisním středisku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button