ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Kde je umístěn servomotor klimatizace ve Škodě Octavia 2

Oprava kompresoru klimatizace ve voze Škoda Octavia A5

Oprava kompresoru klimatizace ve voze Škoda Octavia A5

Autor: Valeria Filinovich 09.09.2020. 4. 15 Doba čtení: 266 minuty XNUMX XNUMX zobrazení Zatím žádné komentáře

Škoda Octavia je velmi spolehlivý a praktický vůz s komfortním interiérem. Pro pohodlí řidiče a cestujících je vůz vybaven klimatizací, která umožňuje udržovat kabinu chladnou i při velmi vysokých venkovních teplotách. Během provozu může selhat kompresor klimatizace na Škodě Octavia A5, což povede k mnoha nepříjemnostem. Tuto jednotku v autě lze ale bez problémů opravit a vyměnit.

Příčiny a příznaky poruchy

Oprava kompresoru klimatizace na voze Škoda Octavia A5 a příčiny poruchy

Pokud se kompresor klimatizace na voze Škoda Octavia A5 nezapne, doporučuje se nejprve zkontrolovat neporušenost spojky pohonu. Právě přes něj se točivý moment přenáší na klikový hřídel kompresoru. A jakékoli závady nebo poruchy mohou vést k úplné nefunkčnosti systému. Nejčastěji se to vyskytuje u dieselových motorů.

Tlak v klimatizačním systému se reguluje pomocí speciálního ventilu. Ovlivňuje zdvih pístu kompresoru a poskytuje potřebný výkon. Elektromagnetický ventil kompresoru klimatizace na Škodě Octavia A5 může selhat, což také povede k narušení celého systému. To se běžně děje na kompresorech značek Zexel a Sanden. Modely Denso tuto nevýhodu prakticky nemají.

Někdy je příčinou selhání kompresoru vodní ráz. Vyskytuje se v důsledku skutečnosti, že vytvořený proud vzduchu nestačí pro stabilní provoz konstrukce. V důsledku toho zůstává freon v kapalné formě a blokuje kompresor. Otáčení ventilátoru závisí na tlaku freonu. Pokud ho není dostatek, kompresor jednoduše nebude správně fungovat.

Pokud klimatizační systém netěsní, freon může postupně unikat. To také vede k tomu, že se klimatizace jednoduše odmítá zapnout. Nejjednodušší způsob, jak zjistit tuto poruchu, je pomocí specializovaného diagnostického zařízení.

Zajímavé:
Jak odstranit přední figurínu na volantu Škoda Tour.

Ve vzácných případech může být nutné vyměnit ložisko kompresoru klimatizace na voze Škoda Octavia A5. Takové opravy jsou poměrně komplikované a musí je provádět zkušení odborníci s použitím profesionálních nástrojů.

Přečtěte si také Výměna baterie v klíči Škoda Octavia A7: vše děláme sami

Oprava a výměna kompresoru klimatizace pro Škoda Octavia A5

Co budete potřebovat?

Oprava kompresoru klimatizace ve voze Škoda Octavia A5 a příprava

Opravu kompresoru klimatizace na Octavii A5 lze provést vlastníma rukama nebo v servisním středisku. V závislosti na zvolené možnosti se náklady budou lišit. Postup zahrnuje několik hlavních kroků, které musí být provedeny v souladu se všemi bezpečnostními požadavky.

Soubor potřebných spotřebních materiálů při obnově klimatizačního systému bude záviset na závažnosti poruchy a cílech konkrétního motoristy. Pro opravy budete potřebovat ty díly, které je třeba vyměnit, a také sadu nástrojů pro práci.

Při kompletní výměně kompresoru klimatizace na voze Škoda Octavia A5 budete potřebovat samotný kompresor a nářadí pro jeho montáž. Majitelé již stihli zhodnotit kompresor Denso DCP02030, který je obdobou původního provedení od výrobce. Jeho cena se ve většině případů pohybuje od 20 000 do 22 000 rublů.

Při výměně kompresoru je navíc nutné vyměnit filtr sušičky. Obvykle je dodáván s chladičem a stojí asi 5 000 rublů. Pro nezávislou výměnu bude motorista potřebovat také sadu standardních klíčů, pomocí kterých budou odstraněna všechna upevnění.

Trénink

Oprava kompresoru klimatizace ve voze Škoda Octavia A5 - co potřebujete

Před instalací nové klimatizace nezapomeňte systém propláchnout. Jedná se o poměrně dlouhý a nákladný postup, který pomůže výrazně prodloužit životnost nového zařízení. Během procesu proplachování jsou ze systému odstraněny všechny produkty opotřebení, různé nečistoty a třísky.

Následuje výměna sušičky, která zajišťuje plynulý pohyb chladiva, sběr vlhkosti a filtraci mechanických nečistot. Odvlhčovač je mnohem levnější než kompresor, ale zdá se, že je stejně důležitou součástí systému.

Zajímavé:
Kolik dostanu, když prodám Škodu t40.

Při kontaktování autoservisů byste měli navíc přidat asi 10 000 – 15 000 rublů za práci na klíč. Zároveň je provedeno kvalitní propláchnutí systému, instalace nového kompresoru a jeho doplnění paliva pro následné práce.

Přečtěte si také Výběr a montáž střešního nosiče pro Škoda Octavia A7

Etapy

Oprava kompresoru klimatizace na voze Škoda Octavia A5 - etapy

Proces výměny kompresoru klimatizace na Octavii A5 1.6 zahrnuje následující kroky:

 1. Systém klimatizace je připojen ke speciálnímu stojanu.
 2. Okruh se vyprázdní od chladiva.
 3. Ochrana a řemen jsou odstraněny z motoru.
 4. Pravá trubka mezichladiče je odstraněna.
 5. Vedení okruhu klimatizace je odpojeno.
 6. Samotný kompresor je demontován.
 7. Pokud dojde k vnitřnímu poškození, propláchněte okruh chladivem.
 8. Bezprostředně před instalací nového kompresoru se doporučuje zkontrolovat hladinu oleje a v případě potřeby doplnit.

Poté musíte konstrukci sestavit v opačném pořadí. Zároveň je důležité dbát na správné navlékání pásu a také jej instalovat jako poslední.

Výměna sušičky

Oprava kompresoru klimatizace na voze Škoda Octavia A5 a výměna vysoušeče

Dále byste měli provést proces výměny odvlhčovače, který se skládá z následujících kroků:

 1. Mřížka chladiče je odstraněna.
 2. Jednotky předních světlometů jsou demontované.
 3. Přívodní potrubí vzduchu je odpojeno a pouzdro vzduchového filtru je odšroubováno.
 4. Šrouby zajišťující chladič a sušičku se postupně odšroubují.
 5. Probíhá výměna sušičky.

Co hledat

Vysoušeč lze také vyměnit odstraněním předního nárazníku a uvedením přední části vozu do servisní polohy.

Při opravě kompresoru klimatizace na vozidle Škoda Octavia A5 se doporučuje používat pouze nejspolehlivější a nejkvalitnější spotřební materiál od známých výrobců. V opačném případě je i po úplné výměně kompresoru vysoká pravděpodobnost rychlého rozpadu nového prvku.

Pro minimalizaci takových rizik je vhodné vždy před výměnou komponentů klimatizační systém propláchnout. To platí zejména v případech s vnitřním poškozením starého prvku.

Správný přístup k procesu obnovy klimatizačního systému vám umožní obnovit funkčnost všech částí mechanismu a poskytnout co nejpohodlnější podmínky pro řidiče a cestující. V tomto případě se nevyplatí šetřit na spotřebním materiálu, protože je to spojeno s následnými ještě významnějšími náklady. A nezapomeňte vyčistit klimatizaci včas!

Zajímavé:
Jaká třída Škoda Octavia.

Oprava kompresoru klimatizace Škoda Octavia je popsána ve videu níže:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button