ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kde jsou táhla stabilizátoru na Škoda Tour?

Jak poznáte, že je čas vyměnit vzpěry stabilizátoru zavěšení? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

  • klepavé zvuky z odpružení při překonávání nerovností
  • výrazné naklánění karoserie v zatáčkách i při nízkých rychlostech
  • ponechání rovné cesty na rovných úsecích cesty

Výměnu stabilizačních vzpěr svěřte pouze profesionálům!

POZOR!

  1. Stabilizační vzpěry Škoda Octavia se liší designem a jsou vyrobeny z různých materiálů, takže před nákupem nového náhradního dílu se musíte poradit s prodejcem, abyste neudělali chybu při výběru.
  2. Není nutné instalovat originální náhradní díl, zvláště pokud nesplňuje provozní podmínky, protože lze vybrat podobný kvalitní díl, ale z odolnější slitiny.
  3. Funkcí stabilizačních vzpěr je chránit karoserii vozu Škoda Octavia před nadměrným nakláněním a zároveň pomáhat udržovat přilnavost kol k vozovce, ale při velkém zatížení musí selhat – zlomit se – při zachování celistvosti vzpěry. pozastavení.
  4. Ke zvýšenému opotřebení těchto dílů dochází nejen v důsledku extrémního stylu jízdy, ale také v důsledku nesprávného parkování, kdy jsou díly odpružení Škoda Octavia ve stálé pracovní poloze.
  5. Než začnete vyměňovat vzpěry automobilu, musíte provést nezávislou diagnostiku, abyste se ujistili, že se staly nepoužitelnými.
  6. Výměna vzpěr Škoda Octavia je jednoduchý postup, který v případě potřeby zvládne i sám majitel vozu; Stačí zvedák (pro výměnu předních vzpěr) a revizní otvor nebo nadjezd (pro výměnu zadních).
Zajímavé:
Proč praskne pojistka klimatizace Škoda Tour.

CO JE ODKAZ STABILIZÁTORU

Odpružení vozu Škoda Octavia je vybaveno stabilizátorem určeným k zajištění boční stability vozu při jízdě. Pro spojení tohoto prvku s tělem tlumiče, čepem řízení nebo pákou jsou instalovány stabilizační vzpěry.

Tento prvek je kovová tyč s panty a závity pro montáž na obou koncích. Samotná tyč je vyrobena z oceli, hliníku nebo plastu. Má určitou, speciálně vypočítanou tloušťku. V blízkosti závěsů na této části jsou zvláštní místa s tenčími stěnami. Jsou potřeba, aby při nadměrné zátěži praskla pouze vzpěra, a to vždy v tomto místě, aniž by došlo k poškození ostatních prvků zavěšení Škody Octavia.

Kloubový kloub ve vzpěře zadního a předního stabilizátoru je spona, do které je zalisován čep závěsu. Mezi stěnami držáku a čepem je mazivo určené na celou životnost dílu. Upevňovací konstrukce jsou chráněny gumovými holínkami.

Kromě závěsů se pro připojení používají také průchodky. Instalují se také díly s kombinovanými upevňovacími prvky, ve kterých je na jednom konci instalován závěs a na druhém je průchodka nebo závitové spojení.

TYPY DÍLŮ

Tyč vzpěry automobilu může mít různé délky, což závisí na konstrukci odpružení Škoda Octavia a místě montáže dílu. Prvky se navíc liší umístěním pantů. Oni mohou být:

  1. Jednosměrný, když jsou oba upevňovací body otočeny stejným směrem. Takové díly lze instalovat na levou i pravou stranu.
  2. Vícesměrné, pokud jsou panty vzájemně otočeny o 180 stupňů. V tomto případě se díl instaluje pouze na tu stranu, pro kterou je určen.

Tuto vlastnost je třeba vzít v úvahu při výměně stabilizačních vzpěr Škoda Octavia sami. Před nákupem je lepší se poradit s prodejcem, který vám pomůže vybrat originální díl a poskytne informace o podobných prvcích.

DŮVODY A ZNÁMKY OPOTŘEBENÍ NÁRAZŮ STABILIZÁTORU Škoda Octavia

Deklarovaná životnost stabilizačních vzpěr Škoda Octavia je 100 000 km. Čím aktivněji se však vůz používá, tím méně je pravděpodobné, že díly vydrží toto období:

  • nesrovnalosti;
  • polní cesty;
  • extrémní styl jízdy se smykem;
  • startuje se zcela otočeným volantem;
  • náhlé brzdění.

To vše negativně ovlivňuje nejen vzpěry Škoda Octavia, ale i celé odpružení jako celek. Výměna zadních a předních vzpěr může být nutná po 30 000 km. Bez ohledu na to, jak opatrně řidič jede, existuje možnost zvýšeného opotřebení těchto dílů při parkování, kdy auto stojí na nerovném povrchu, například s jedním kolem nebo stranou na obrubníku. Tato statická poloha je nepřirozená pro odpružení, zejména pro vzpěry stabilizátoru – zde jsou fixovány v napjatém stavu. Co se děje uvnitř pantu:

  1. Kulička prstu je neustále přitlačována k jedné části stěny klece.
  2. Když je v této poloze dlouhou dobu, vytlačí zpod sebe lubrikant. V důsledku toho zeď vyschne.
  3. Během výletu dochází v tomto místě ke zvýšenému tření, což vede ke vzniku trhlin na stěně a tření samotného prstu.

Změny ve stavu botičky:

  1. Ochranný kryt zůstává dlouhou dobu ve vytažené poloze.
  2. Pak se na něm objevují praskliny, které přecházejí v praskliny.
  3. Prostřednictvím těchto poškození se písek a voda dostávají dovnitř kulového kloubu, vytlačují odtud mazivo a působí jako abrazivo na čep a stěny kroužku.

Zavazadelník namontovaný na držáku na stabilizátoru Škoda Octavia je k takové deformaci náchylnější, protože je umístěn níže, a tedy blíže k zemi. Pak se objeví známky opotřebení:

  • klepání při přejíždění nerovností;
  • nestabilita vozu Škoda Octavia v zatáčkách, naklánění karoserie;
  • neustálý odklon od přímé trajektorie pohybu.

DIAGNOSTIKA

Pokud se vyskytnou charakteristické příznaky poruchy, můžete nezávisle provést předběžnou diagnostiku vozu Škoda Octavia. Chcete-li to provést, musíte rozhoupat auto. Pokud uslyšíte klepání, je čas vyměnit vzpěry. Dodatečně můžete zkontrolovat vůli ve spojení, ale zde budete potřebovat asistenta, který bude s vozem houpat, zatímco majitel vozu hmatem určí stav upevnění.

Za zmínku stojí, že podobný zvuk dokážou nejen stabilizační vzpěry Škody Octavia: klepat může i vadná horní podpěra tlumiče. Totéž platí pro opotřebovaný hnací hřídel a ložisko kola. Před nákupem nových náhradních dílů se doporučuje nechat odpružení diagnostikovat v servisním středisku.

Hodila by se zkouška na lavici a kontrola výtahu zkušeným mechanikem. Zde budou schopni s naprostou jistotou určit nejen prvek, který selhal, ale také identifikovat všechny možné poruchy podvozku Škoda Octavia a také předpovědět fungování problémových komponentů.

OPRAVY

Výměna předních vzpěr vozu Škoda Octavia je nejjednodušší opravný postup. V případě potřeby to může majitel vozu provést sám. K tomu budete potřebovat:

  • zvedák;
  • další podpora (požadavek na bezpečnost);
  • šestiúhelník;
  • klíč.

Stačí nasadit auto na zvedák a sundat kolo, odpojit horní držák, pak spodní a vyjmout díl. Nový náhradní díl se instaluje v opačném pořadí. Samozřejmě jsou také potíže, pokud spojovací prvky do sebe nezapadají. Pak můžete použít páku (například montážní nástroj) a mírně ohnout stabilizátor.

Vlastní výměna zadních vzpěr Škody Octavia také nezpůsobuje žádné zvláštní problémy. Zpravidla není pro tento postup nutné demontovat kolo, ale je nutný kontrolní otvor nebo nadjezd. Pokud jsou spojovací prvky zoxidované, můžete použít penetrační mazivo (nejoblíbenější je WD-40).

Stojí za zmínku, že po takové opravě není třeba upravovat geometrii kol Škody Octavia, protože vzpěry neovlivňují polohu úhlu kola. Kdo nemá možnost nebo chuť dělat tuto práci sám, měl by kontaktovat profesionálního mechanika pro servis. Před návštěvou čerpací stanice se musíte zastavit v myčce a umýt podběhy.

Je lepší měnit vzpěry stabilizátoru, jako mnoho spárovaných prvků zavěšení, axiálně po nápravě. Pokud je vadný pravý, měl by být vyměněn i levý. Nový díl má vždy zvýšenou elasticitu v kloubech, což vede k nerovnováze ve fungování odpružení Škoda Octavia.

VÝBĚR NOVÝCH KONSTRUKCÍ STABILIZÁTORŮ pro Škoda Octavia

Mechanik čerpací stanice nebo prodejce náhradních dílů vám pomůže zjistit, jaké provedení dílu je vhodné pro Škodu Octavia. Je na majiteli vozu, zda zvolí originální náhradní díl nebo jeho ekvivalent. Zde stojí za zvážení, že některé modely vozů Škoda Octavia jsou vybaveny originálními prvky určenými pro kvalitní evropské silnice. Na tuzemských silnicích pravděpodobně nesplní deklarovanou životnost.

Plastové přední a zadní sloupky se na trhu objevily poměrně nedávno. Plně vyhovují charakteristikám kovových dílů, vyznačují se však zvýšenou bezpečností, neboť se při poškození zcela zničí. Chcete-li zakoupit nový náhradní díl, je lepší kontaktovat důvěryhodné a renomované dodavatele, abyste se vyhnuli nákupu nekvalitního, ale levného padělku.

DOPORUČENÍ AUTOMECHANIKŮ

Aby nedošlo k výměně vzpěr Škoda Octavia před časem udávaným výrobcem, stačí:

  • používejte klidný styl jízdy: plynule se rozjíždějte a plynule brzděte;
  • zastavte auto před nerovnostmi, ne na nich;
  • Parkujte pokud možno na rovném povrchu;
  • sledovat stav ochranných prašníků.

Nové náhradní díly jsou levné a samotná oprava nezabere mnoho času, nicméně neustálé opotřebení má negativní dopad na všechny prvky odpružení Škoda Octavia, a tedy i na manipulaci s vozem.

Škoda Octavia Tour. VÝMĚNA STABILIZÁTORŮ PŘEDNÍHO Pérování

Budete potřebovat: 16mm klíč, 10mm imbusový klíč.

1. Zabrzděte vozidlo parkovací brzdou. Nainstalujte klíny („boty“) pod zadní kola.

2. Zvedněte obě strany přední části vozidla a položte ji na bezpečné podpěry.

3. Zatímco držíte čep proti otáčení pomocí klíče, odšroubujte čepovou matici horního závěsu táhla stabilizátoru.

4. Demontujte šroub ze spodního upevnění tyče stabilizátoru k ramenu přední nápravy.

5. Demontujte táhlo stabilizátoru.

6. Nainstalujte stojan v opačném pořadí demontáže.

7. Stejným způsobem vyměňte druhý stabilizátor.

Škoda Octavia Tour. VÝMĚNA TYČI STABILIZÁTORU PŘEDNÍHO Pérování

Budete potřebovat klíč 13.

1. Demontujte příčník předního zavěšení

(Viz „Demontáž a instalace příčného nosníku předního zavěšení“, str. 165).

2. Demontujte dva šrouby zajišťující tyč stabilizátoru k příčnému nosníku.

3. Odpojte spodní část držáku od držáku na příčném nosníku.

4. a vyjměte tyč stabilizátoru z příčníku.

5. Odstraňte svorky.

6. Uvolněte a vyjměte polštáře stabilizátoru.

Zkontrolujte stabilizační podložky. Pokud jsou stlačené, ztvrdlé nebo natržené, vyměňte je.

8. Namontujte stabilizační tyč a všechny díly v opačném pořadí demontáže.

Po výměně tyče stabilizátoru předního zavěšení a jejích částí zkontrolujte a v případě potřeby upravte úhly seřízení kol. K tomu využijte služeb dílen, které mají speciální vybavení.

Škoda Octavia Tour. DEMONTÁŽ A MONTÁŽ PŘEDNÍHO odpružení ŘÍZENÍ KRYT

Budete potřebovat: klíče „8“, XZN MZO, klíč na šrouby kol.

1. Odpojte vodič od záporného pólu akumulátoru.

2. Zabrzděte vozidlo parkovací brzdou a pod zadní kola nainstalujte zakládací klíny („klíny“).

3. Odstraňte ozdobný kryt.

4. Povolte šrouby kola a matice pohonu a náboje.

5. Zvedněte a položte přední část vozidla na podpěry.

6. Úplně odšroubujte matici náboje.

7. Demontujte upevňovací šrouby kola a sejměte kolo.

8. Demontujte snímač rychlosti kola z čepu řízení (viz „Výměna snímačů rychlosti kola“, str. 309).

9. Odpojte čep konce závěsu spojovací tyče řízení od čepu řízení (viz „Výměna konce spojovací tyče řízení“, strana 177).

10. Demontujte drážkovaný dřík vnějšího homokinetického kloubu (CV kloub) pohonu předního kola z náboje (viz „Demontáž a montáž pohonů předních kol“, str. 152).

11. Demontujte kulový čep (viz „Výměna kulového čepu předního zavěšení“, str. 161).

12. Demontujte brzdový třmen (viz „Výměna brzdového třmenu předního kola“, str. 198) a zajistěte jej drátem, aniž byste od něj odpojili brzdovou hadici a zabránili jejímu natažení nebo zalomení.

13. Demontujte brzdový kotouč (viz „Výměna brzdového kotouče brzdového mechanismu předního kola“, strana 199).

14. Vylamujte vzpěru tlumiče ze spojení svorek čepu řízení

(Viz „Demontáž a montáž vzpěry tlumiče předního zavěšení“, str. 158).

15. Demontujte sestavu otočného čepu a náboje řízení.

16 Odstraňte tři šrouby zajišťující brzdový štít.

17. a sejměte štít.

18. Vytlačte náboj z čepu řízení (viz „Výměna ložiska náboje předního kola“, str. 164).

19. Namontujte čep řízení v opačném pořadí demontáže.

20. Po spuštění vozu na zem s ním několikrát silně zakývejte. Nakonec utáhněte závitové spoje zavěšení s vozidlem stojícím na zemi na utahovací moment uvedený v dodatku 1.

21. Několikrát sešlápněte brzdový pedál až na doraz. To je nezbytné pro výběr mezer v brzdových mechanismech, které se objevily po jejich odstranění.

22. Namontujte snímač rychlosti kola v opačném pořadí demontáže. Pokud po instalaci snímače rychlosti kola nezhasne kontrolka poruchy protiblokovacího brzdového systému, obraťte se na servisní stanici pro diagnostiku ABS.

Při instalaci snímače přesně vyrovnejte otvor v jeho krytu s otvorem v pěsti. Během instalace neotáčejte senzor kolem jeho podélné osy.

Zvýšení odporu vůči pohybu snímače by mělo být cítit pouze poslední 2 mm před jeho úplným usazením v pěst. Pokud se snímač dostane do otvoru pro kloub s velkým odporem od samého začátku instalace, vyjměte snímač a odstraňte příčinu

zaseknutí (nečistoty, otřepy na těle atd.). Je přísně zakázáno zatlačovat snímač otáček kola kladivem.

23. Je-li to nutné, stejným způsobem demontujte otočný čep přední nápravy na druhé straně.

Po demontáži a montáži otočného čepu přední nápravy zkontrolujte a v případě potřeby upravte montážní úhly. K tomu využijte služeb dílen, které mají speciální vybavení.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button