Kde se nachází největší výrobní závod Škody?
Dina Plus
Tyumen
Modely
Služba
O nás
Proč ŠKODA potřebuje vlastní výrobu v Rusku?
Téměř všechny vozy dostupné u dealerů ŠKODA v Rusku se montují v tuzemských továrnách. Modely Octavia a Yeti se tedy vyrábí v závodě GAZ v Nižním Novgorodu a Rapid v závodě Volkswagen se sídlem v Kaluze. Proč ale česká značka zvolila tento přístup?
Vše začalo v roce 2004, kdy společnost právě vstoupila na ruský trh. Tehdy byla v Moskvě otevřena kancelář Volkswagen Group Rus, oficiálního zástupce koncernu Volkswagen v Rusku. Tato organizace udělila společnosti ŠKODA Auto Rusko status importéra, který jí umožnil regulovat celý dodavatelský řetězec vozů v zemi. Funkce dovozce se však neomezují pouze na kontrolu dealerské sítě: zahrnují také výběr modelů na trhu, vedení reklamní kampaně, certifikaci a zadávání zakázek v továrnách.
Zpočátku se všechny modely vyráběly v zahraničí: byly smontovány v závodě v České republice a teprve poté dodány do ruských autosalonů. Toto schéma se zdálo spolehlivější: výstavba nových továren vyžaduje velké náklady, které se nemusí vrátit, pokud je poptávka po autech nízká. ŠKODA je však součástí obrovského koncernu Volkswagen, který své produkty prodává do různých zemí světa. Společnost se vždy soustředila na rozvoj místní výroby, pokrývající nejslibnější trhy, čímž vytvořila platformu pro rozšiřování vlastní sítě do budoucna.
Rusko je jedním z takových trhů. Navíc jeho potenciál nezná hranic. Před pár desítkami let si nemohl každý dovolit ani ojetý vůz, ale nyní jsou nové modely mezi Rusy velmi žádané. Společnost chápe tuto potřebu a nabízí spolehlivé a cenově dostupné vozy, které si však zachovávají vynikající jízdní výkon a pohodlí pro všechny cestující.
Již v roce 2004 tak společnost začala uvažovat o navýšení své kapacity v Rusku. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat: po pár letech se naše země stala třetím největším prodejním trhem. Značka se však v posledních letech potýká s některými potížemi, které její pozici u nás podkopávají. Problémy se navíc dotkly pouze domácího trhu: Prodeje značky ŠKODA po celém světě nadále lámou rekordy. Je to všechno o těžké ekonomické situaci a nástupu nových trendů, které se ukázaly být daleko od toho, co světová komunita očekávala.
Kupující se nemají čeho bát: Volkswagen je koncern s obrovskou historií a přežil už spoustu globálních krizí. Společnost funguje dlouhodobě, takže čerpání na jednotlivých trzích nemá téměř žádný vliv na pozici značky jako celku. Kromě toho Volkswagen již investoval více než 1,75 miliardy eur do výstavby podniků a stal se jedním z největších investorů pro ruskou ekonomiku. A společnost nadále investuje obrovské množství peněz, nabízí nové místní modely a vylepšuje stávající vozy.
Ale proč je to nutné? Vlastně mít podniky v Rusku je výhodné pro každého. Ostatně hlavní nákladovou položkou u aut dovážených ze zahraničí jsou cla. V případě vozů ŠKODA se dováží a montují pouze jednotlivé komponenty na místě. Podle toho může výrobce (stejně jako celý automobilový koncern Volkswagen, který českou značku vlastní) výrazně snížit náklady na montáž svých vozů. Vzhledem k objemu dodávek mohou být tyto částky významné i pro tak velkou mezinárodní značku. Uvolněné prostředky může firma investovat do dalšího rozvoje vlastní výroby.
Z toho má prospěch i samotný kupující, protože veškeré náklady výrobce se promítají do ceny konečného produktu. Pokud se firmě podaří ušetřit, má možnost snížit cenovku a nabídnout spotřebiteli výhodnější podmínky. Česká auta proto patří k cenově nejdostupnějším.
Chcete-li to ověřit, porovnejte náklady na modely s jinými zeměmi. Například s Německem. Pro značku ŠKODA je to druhý největší trh (po Číně), ale vlastní výrobní závody zde značka nemá. Ceny za nová auta jsou zde tedy výrazně vyšší než v Rusku.
Záleží také na objemu poptávky po modelech u nás. Pokud by firma musela dovážet produkty ze zahraničí, zákazníci by byli nuceni dlouho čekat na dodání. Náklady na dopravu by se navíc promítly do ceny hotového stroje. Je zřejmé, že tato možnost není výhodná pro žádnou ze stran.
Politika ŠKODA přináší výhody pro celou naši zemi. Koneckonců, společnost nejen umísťuje své podniky v Rusku, ale také platí státu daně, které dosahují stovek milionů rublů. Technologické operace navíc vyžadují kompetentní specialisty, a proto ŠKODA dává práci stovkám našich spoluobčanů. Všichni procházejí školením, které plně hradí koncern Volkswagen.
Málokdo o tom přemýšlí, ale provozování automobilky vyžaduje profesionály světové úrovně. A do této kategorie spadají všichni zaměstnanci ŠKODA. Mají nejen specializované vzdělání, ale skládají i interní zkoušky. Tuzemští specialisté proto nejsou svými dovednostmi o nic horší než jejich němečtí a čeští kolegové. Koncern Volkswagen prostě nemůže fungovat jinak: pro efektivní fungování společnosti musí specialisté prokázat svou odbornou způsobilost. A to platí pro všechny – od běžných dělníků až po manažery. Jen tak lze zajistit vysokou kvalitu a spolehlivost modelů ŠKODA.
Výroba automobilů vyžaduje pozornost do nejmenších detailů. Chcete-li získat auto, které může konkurovat předním světovým značkám, jsou vyžadovány vysoce kvalitní plasty, lak, guma a tak dále. Po mnoho desetiletí o tom naše země nepřemýšlela a vytvářela auta „z toho, co máme“. Týká se to především kovových dílů. Ostatně právě zvolená slitina rozhoduje o tom, jak dlouho bude karoserie odolávat korozi a oxidaci (lak hraje v tomto případě vedlejší roli).
Volkswagen dlouho vyjednával s domácími továrnami, aby získal přesně takový vývalek, který by odpovídal vysokým standardům koncernu. Došlo k dohodě a v roce 2009 byla v Kaluze zahájena plnohodnotná výroba: svařováním a lakováním karoserie. Společnost nadále přísně kontroluje dodávané válcované výrobky, což zajišťuje dodržování standardů kvality. Výrobce garantuje svým zákazníkům ochranu kovů před korozí po dobu 12 let.
Přístup značky ŠKODA jí umožnil zůstat v čele světového automobilového průmyslu po mnoho let. Společnost nabízí spolehlivé a dynamické vozy, které v mnoha ohledech předčí dražší značky. Přítomnost vlastních výrobních závodů v Rusku nám navíc umožňuje výrazně snížit náklady na modely ŠKODA.
Práce na místních trzích vyžaduje pečlivý výběr dodavatelů. Je výhodnější dovážet některé komponenty ze zahraničí, zatímco jiné jsou výhodnější na objednávku od ruských společností. Koncern Volkswagen se však vždy soustředil nikoli na snižování nákladů, ale na zvyšování kvality. Při nákupu vozů vyrobených v Nižním Novgorodu nebo Kaluze si kupující může snadno ověřit, že se svými vlastnostmi neliší od modelů Škoda montovaných v České republice. Důvodem je naprostá standardizace – prvky karoserie, zasklení, palivové nádrže a plastové díly vyráběné v Rusku a Evropě jsou zcela totožné. Kov, ze kterého se vyrábí auta v zemích EU, navíc Škoda odebírá od tuzemských firem.
Koncern zpravidla spolupracuje s mezinárodními partnery, kteří mají síť dceřiných společností v různých zemích. Tyto podniky zavádějí nové technologie a vyčleňují finanční prostředky na komplexní školení technologů, inženýrů a konstruktérů – včetně těch, kteří pracují v továrnách v naší zemi. Tento přístup nám umožňuje zaručit kvalitu vozů: všechny kopie montované v Rusku splňují normy EU a mohou být exportovány do Evropy. Jediným omezením exportu produktů jsou cla: Škoda je v Rusku extrémně populární a z logistického hlediska nemá smysl posílat auta do zahraničí.
Koncernu se stále nemůže úplně vyhnout clu: některé komponenty se stále dovážejí z Česka. Společnost však v tomto směru nadále intenzivně pracuje. Přestože ruské vozy Škoda splňují požadavky EU, v mnoha ohledech se od svých evropských protějšků liší. Je to především kvůli zvláštnostem naší země: silné mrazy vyžadují výkonnější baterii a drsné silnice vyžadují zesílené odpružení.
Abyste se přesvědčili o kvalitě a spolehlivosti značky Škoda, stačí se seznámit s výrobními závody v Rusku. Takové stránky jsou celkem dvě. V Kaluze se montuje model Rapid a také benzínové motory 1.6 MPI. Výroba v Nižném Novgorodu využívá zázemí skupiny GAZ – montují se zde Škoda Yeti a Škoda Octavia. Společnost má také vlastní laboratoř kvality, jejíž zaměstnanci provádějí důkladné analýzy a identifikují případné i drobné odchylky od normy.
Výstavba závodu v Kaluze začala v roce 2006, ale ještě před zahájením prací museli specialisté koncernu učinit obtížný výběr mezi 70 místy v 11 regionech Ruska. Každá z variant byla hodnocena na více než 100 parametrech, včetně dostupnosti rozvinuté infrastruktury, pracovní síly a potenciálních kupců. Na základě výsledků analýzy byla jako nejvhodnější pro rozvoj projektu vybrána lokalita 170 km od Moskvy.
Důležitou roli sehrálo i pozitivní investiční klima v regionu: vláda regionu Kaluga rozhodla o vytvoření průmyslového parku Grabtsevo, ve kterém začal působit koncern Volkswagen. Je zřejmé, že přítomnost výroby automobilů vede ke vzniku nových továren v okolí, čímž se rozšiřuje dodavatelský řetězec. Během krátké doby bylo v parku Grabtsevo otevřeno několik továren na výrobu komponentů světové třídy. Jsou mezi nimi výrobci plastových (Reydel) a dílů karoserie (Gestamp) a také výrobce nárazníků Magna.
V říjnu 2009 zahájil závod v Kaluze sériovou výrobu vozů Škoda. Jak vyplývá z konceptu „Full cycle production“ (pro Rusko je častější termín „Průmyslová montáž“), firma provádí svařování a lakování karoserie ve vlastních provozech. Tento proces vyžaduje velkou pozornost k detailu, protože na kvalitě práce bude záviset ovladatelnost a bezpečnost celého vozu. Například u Škody Rapid je maximální přípustná odchylka rozměrů karoserie pouze 1 mm při délce 4500 mm. Poloha závitových spojů je určena ještě přísněji – zde chyba nepřesahuje 0,5 mm. Navíc se měření neprovádějí na dvou, ale najednou na stovkách bodů umístěných v různých částech vozu.
Závod v Kaluze má vlastní měřicí laboratoř – to je povinný požadavek pro všechny podniky Volkswagen vyrábějící karoserie. Moderní zařízení umožňuje určit odchylky tvaru a velikosti s přesností několika tisícin milimetru. Pro zajištění takové přesnosti jsou některé přístroje instalovány na žulovém monolitu o hmotnosti více než 18 tun – to chrání měření před vlivem vibrací a teplotních změn (druhé je také udržováno v přesně definovaném rozsahu). Všechna těla jsou kontrolována pomocí laserového systému Zeiss, který dokáže detekovat sebemenší vady. Jednou denně je navíc z várky vybráno 1 tělo, které prochází důkladnějším vyšetřením v měřicí laboratoři. Díky takto komplexní analýze je možné snížit pravděpodobnost vzniku závad na minimum a vyhnout se tak zbytečným nákladům na odstraňování jejich následků. Do laboratoře je vstup cizím osobám zakázán, nachází se zde totiž jedno z nejdůležitějších zařízení zvané cubing. Jedná se o model karoserie v ceně několika set tisíc eur, vyrobený z jednoho kusu hliníku. Jde o standard pro celou výrobu – s jeho pomocí můžete určit, jak moc se při montáži odchylují rozměry světlometů, skel a dalších prvků namontovaných na karoserii. Taková kontrola nejen zajišťuje téměř úplnou identitu součástí, ale také pomáhá udržovat minimální mezery. Výsledkem je zlepšená kvalita stavby. V továrnách Volkswagenu existují další zajímavá technická řešení. Před lakováním dílů se tedy čistí pomocí pštrosího peří – pouze tento materiál má schopnost přitahovat prachové částice usazující se na povrchu, aniž by poškodil kov. Díky této technologii se zlepšuje kvalita laku a karoserie zůstává chráněna před korozí i v těch nejnepříznivějších podmínkách.