Škoda

Kde se vyrábí Škoda Superb?

Již v roce 1907, pouhých 12 let po založení společnosti, byl představen luxusní model Type FF. V letech 1925 až 1936 vozy ŠKODA používal prezident Československé republiky Tomáš Garrigues a mnoho dalších vlivných osobností té doby. Počátkem 1930. let nabízela mladoboleslavská firma širokou škálu modelů se šesti (ŠKODA 633, 645 a 650) a osmiválcovými (ŠKODA 860) motory. Ale právě model pod názvem SUPERB byl předurčen stát se vlajkovou lodí české značky. Poprvé bylo jméno uvedeno ve vnitropodnikových dokumentech 22. října 1934. Sériová výroba vozu byla zahájena na jaře roku 1935 a do roku 1949 bylo vyrobeno téměř 900 exemplářů vozu ŠKODA SUPERB v pěti verzích. Mnoho z těchto vozů mělo karoserie na míru, aby vyhovovaly osobním preferencím kupujících.

ŠKODA SUPERB – vlajková loď české značky

Comeback a nezapomenutelný debut V roce 2001 oživila ŠKODA slavné jméno představením první generace moderního SUPERB. Tato premiéra symbolizovala dynamický rozvoj české značky po jejím sloučení s koncernem Volkswagen, ke kterému došlo o 10 let dříve. Po představení kompaktní OCTAVIE v roce 1996 znamenalo představení SUPERB návrat značky ŠKODA do segmentu velkých rodinných vozů. Světová premiéra vozu ŠKODA SUPERB se uskutečnila 11. září 2001 na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Standardně byl vůz vybaven pětistupňovou a šestistupňovou manuální převodovkou, volitelně byly oba šestiválce vybaveny pětistupňovou automatickou převodovkou. Kromě moderního designu se ŠKODA SUPERB vyznačovala řadou inovativních bezpečnostních systémů, včetně protiblokovacího systému brzd, elektronické uzávěrky diferenciálu a kontroly trakce. Šestiválcové verze vozu navíc disponovaly elektronickým stabilizačním systémem s asistentem nouzového brzdění, v těch letech vzácným. O bezpečnost se staraly také dva přední a dva boční airbagy. Na přání byly k dispozici doplňkové hlavové airbagy pro ochranu hlav předních a zadních cestujících. Sériová výroba nového vozu ŠKODA SUPERB byla zahájena 1. října 2001 v závodě Kvasiny. Výroba byla kompletně modernizována, investice činily 200 milionů eur. Do konce tohoto roku bylo vyrobeno 581 vozů sedan a prodej modelu byl zahájen na jaře roku 2002. Úspěšné uvedení první generace SUPERB bylo dokončeno v roce 2008. Do té doby bylo vyrobeno více než 136 tisíc exemplářů modelu v továrnách ŠKODA v České republice, Číně, na Ukrajině a v Kazachstánu.

Zajímavé:
Co se stalo v nové Škodě Octavia.

ŠKODA SUPERB – vlajková loď české značky

Další generace a ještě více možností V březnu 2008 představila ŠKODA na mezinárodním autosalonu v Ženevě druhou generaci modelu SUPERB. O rok později se objevilo kombi SUPERB COMBI. Do roku 2015 značka vyrobila 618 tisíc SUPERB druhé generace, které v roce 2009 získaly titul „Nejlepší luxusní auto“ podle britského časopisu „Top Gear“ a v Rusku získaly „Zlatý Klaxon“ jako „Nejlepší obchodní auto“. “.

ŠKODA SUPERB – vlajková loď české značky

Světová premiéra třetí generace SUPERB se konala v Praze v roce 2015 a stala se skutečnou senzací. Nový designový jazyk, ještě prostornější interiér, široká škála vyspělých asistenčních systémů řidiče a účinné motory se líbily jak tisku, tak zákazníkům. Nový SUPERB představil pro českou značku řadu důležitých technických novinek: poprvé u vozu ŠKODA bylo k dispozici adaptivní řízení podvozku, parkovací asistent a třízónová klimatizace. Ve stejném roce byla řada doplněna o verzi kombi COMBI. Dalším významným krokem v roce 2019 byla světová premiéra verze SUPERB s hybridním pohonem o výkonu 218 k. a rezervou chodu až 62 km. Dnes je vlajkový model v Rusku prezentován v karoseriích liftback a kombi a také ve speciálních verzích SPORTLINE a L&K. Vůz je vybaven benzínovými motory o objemu od 1,4 litru do 2,0 litru a výkonem 150 koní. až 280 koní Dosud se na celém světě vyrobilo více než 700 tisíc vozů ŠKODA SUPERB třetí generace a celkově za posledních 20 let ŠKODA AUTO vyrobila asi 1,5 milionu kusů ŠKODA SUPERB.

ŠKODA SUPERB – vlajková loď české značky

Dealerství Prime Motors, oficiální prodejce vozů ŠKODA v Čerepovci, vám nabízí testovací jízdu vozu ŠKODA SUPERB. Nacházíme se na adrese: okres Cherepovets, vesnice Solmanskoye, ulice Tsentralnaya, 13-V. Telefon: 8(8202) 49-00-98.

Čí montáž je lepší?: jak se vyrábí vozy Škoda v Rusku a České republice

Na sociálních sítích a na specializovaných fórech se mezi automobilovými nadšenci poměrně často objevují diskuze o tom, zda je rozdíl mezi tuzemskou a zahraniční montáží vozů stejné značky. Aby rozptýlilo pochybnosti a možné spekulace, pozvalo ruské zastoupení Škody Auto novináře z předních regionálních médií k návštěvě výrobních závodů koncernu Volkswagen v Rusku a České republice.

Proč je dnes značka Škoda často ztotožňována s Volkswagenem?

Škoda je totiž součástí koncernu Volkswagen, obrovského koncernu, který zahrnuje i značky Seat, Audi, Porsche a dokonce i Lamborghini. Celkem existuje více než desítka světově proslulých automobilových značek. Škoda se stala součástí koncernu v roce 1991 a samotnou českou firmu založili v roce 1895 ve městě dva Václavové – Laurin a Klement. Dnes společnost na počest Laurin & Klement pojmenovává limitované „luxusní“ úrovně výbavy svých vozů.

Počkat, odkud se tenkrát vzalo jméno Škoda?

Škoda je jméno českého inženýra Emila Škody, který v roce 1869 koupil strojírnu v Plzni. Zpočátku firma vyráběla komponenty a díly pro vodní elektrárny, stavidla a dokonce – v předvečer první světové války – zbraně a střelivo. Ke spojení se společností Laurin & Klement došlo pouhých osm let po první světové válce a v roce 1926 se zrodilo dnes rozpoznatelné logo Škoda, původně vyrobené v barevném provedení. Logo získalo svou původní zelenou barvu, která se později stala charakteristickou barvou značky, až v roce 1999.

1026.jpg1030.jpg1028.jpg1032.jpg1027.jpg1034.jpg1035.jpg1037.jpg 1039.jpg1041.jpg

A kde se nyní vyrábí vozy Škoda?

Existuje mnoho míst: v Rusku, Číně, na Slovensku, v Indii – místní partneři jsou dokonce i na Ukrajině a v Kazachstánu. Hlavními závody Škody v České republice, kde se automobily přímo montují, jsou v současnosti závody v Kvasinách a Kvasinách. Každý den vyrobí asi 3000 vozů. Kromě toho je závod v jedné z největších ve východní Evropě. Rozlohou je dokonce větší než nejmenší stát Starého světa – Monacké knížectví. Je zde představen celý výrobní cyklus: odlévání bloků válců a montáž motorů, lisování jednotlivých prvků, svařování karoserie, její základní nátěr a lakování, montáž interiéru a „svatba“ – proces spojení karoserie s podvozkem, motorem a převodovkou. Sestavení jednoho vozu od nuly, než opustí brány montážní dílny, trvá v průměru den.

Takže „bere“ Škoda vzhledem k objemům výroby?

Spíš ne. Zaměstnanci Škody jsou velmi hrdí a neustále zdůrazňují skutečnost, že všechny vozy vyráběné společností již mají své zákazníky – auta se zde nevyrábějí pro budoucí použití. Ve fázi montáže je ke každému vozu připojen speciální velký list dokumentace, který zobrazuje všechny vlastnosti konfigurace. Stejné informace jsou duplikovány v elektronické podobě a pracovníci v případě potřeby kontrolují tento „rodokmen“. Takový systém pomáhá zohlednit všechna možná přání zákazníků, až po barevné schéma. Mimochodem, v této sezóně jsou obzvláště oblíbené odstíny hnědé.

O továrnách v České republice je vše jasné. Jak dlouho se vozy Škoda montují v Rusku?

Od listopadu 2007. Zpočátku se jednalo o velkosériovou montáž, ale v roce 2009 byla zahájena celocyklová výroba v závodě Volkswagen Group Rus u Kalugy. Stejně jako v hlavním podniku i zde provádějí svařování a lakování karoserie, montáž interiéru a „snoubení“ karoserie s podvozkem, motorem a převodovkou. Další montážní místo pro vozy Škoda se nachází v Nižném Novgorodu, kde je také zavedena celocyklová výroba. Je pravda, že dnes obě ruské továrny vyrábějí pouze tři nejoblíbenější modely značky: Octavia, Yeti a Rapid, ale jsou vyrobeny z ruského kovu. Vlastenecké, bez ohledu na to, jak se na to díváte.

1003.jpg1008.jpg1011.jpg1014.jpg1016.jpg

To je jasné. A co systém kontroly kvality?

Vše je zde velmi přísné. I materiály získané od místních partnerů procházejí laboratorním vyšetřením, nemluvě o kontrole kvality provedených prací. Proces montáže je přísně standardizován; některá náhodně vybraná tělesa jsou nutně kontrolována, aby byla zajištěna shoda se stanovenými normami. A před opuštěním továrny procházejí sestavené vozy řadou testů, při kterých se kontroluje kvalita laku, těsnost karoserie, chod motoru, elektronické systémy a brzdový systém.

Vyrábí se motory i v Rusku?

Představ si! Závod na výrobu motorů poblíž Kalugy byl spuštěn poměrně nedávno, v roce 2015, a je považován za nejmodernější v koncernu. Nyní vyrábí atmosférické benzinové motory 1.6 MPI pro pět různých modelů Škody a Volkswagenu – vozy vybavené takovými pohonnými jednotkami jsou mezi ruskými kupci tradičně velmi žádané. Všechny motory montované v podniku musí projít takzvaným „studeným testem“ – „roztočí“ se bez spuštění do provozních otáček na speciálním stojanu a každý čtvrtý je podroben „horkým“ testům. Jeden motor z každé hotové šarže se rozebere až po šroub a zkontroluje se v laboratoři za účelem kontroly kvality.

Ukazuje se, že výrobní závody v České republice a Rusku jsou přibližně stejné?

Ano i ne. Výrobní linky v továrnách v obou zemích splňují velmi přísné podnikové standardy, které jsou striktně dodržovány a jsou si navzájem podobné. Rozdíly mezi nimi přitom nejsou menší než podobnosti. Začněme tím, že podnik je prostě větší než závod v Kaluze. Velké objemy výroby vyžadují mnohem vyšší úroveň automatizace, která na některých linkách zde dosahuje 83 % (pro ruský podnik je toto číslo skromnější – asi 30 %). Rozdíly jsou i v interní firemní etice: zatímco český pracovník může mít poblíž svého pracoviště krabici pizzy nebo láhev vody, ruský pracovník nebude mít nic jiného než potřebné nástroje a vybavení (naši zaměstnanci jsou ale krmeni a přepravováni z a pracovat zdarma). Konečně se do závodu může kdokoli dostat a na vlastní oči vidět proces montáže vozů Škoda – k tomu stačí zakoupit vstupenku do muzea české značky s příslušnou exkurzní službou (cena – 200 Kč pro dospělé a 100 pro děti). V Kaluze to neměli jednoduché ani my novináři – každý krok bedlivě sledovali bezpečnostní pracovníci, kteří zastavovali jakékoli pokusy o vybočení z předpisů pro návštěvu závodu. Obecně se nám úroveň pracovní kázně v podniku v Rusku zdála ještě vyšší než v České republice.

1020.jpg1021.jpg1043.jpg1044.jpg1045.jpg

No, čí stavba je lepší?

Abych byl upřímný, nikdo z nás nezaznamenal vůbec žádný rozdíl. Během kurzu jsme najeli téměř půl tisíce kilometrů za volanty škodovek, českých i ruských montovaných. Kvalita se v obou případech blížila ideálu. Pravda, odborníci stále radí kupovat auta ruské výroby – jsou vybavena hned z výroby vysokokapacitními bateriemi, paketem na špatné silnice a oproti evropským montovaným autům mají o něco vyšší světlou výšku.

Našli jste chybu? Chybu můžete nahlásit tak, že ji zvýrazníte a stisknete Ctrl+Enter

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button