ŠkodaŠkoda Octavia

Kdo vlastní značku Škoda?

ŠKODA má 125 let: stručná historie společnosti

Historie jedné z nejstarších automobilek světa začala před 125 lety. Historie značky ŠKODA začala kolem Vánoc roku 1895 českým mechanikem Václavem Laurinem a jeho kolegou Václavem Klementem, kteří se rozhodli založit zcela nový podnik a otevřeli dílnu na výrobu a údržbu jízdních kol. Vedla je k tomu společná vášeň pro cyklistiku a také touha prodávat kvalitnější kola za relativně dostupné peníze.

Přihlaste se k odběru našeho telegramu

ŠKODA má 125 let: stručná historie společnosti

L&K Slavia. Laurinův a Clementův první motocykl.
Zdroj: pinterest.com

Laurin a Clement se však rozhodli s koly nepřestat a pokračovat v rozvoji své nové značky. V listopadu 1899 tedy odstartoval prodej prvních dvou motocyklů od L&K: modelů SLAVIA A a B. Jejich motocykly se ukázaly být nejen konkurenceschopné, ale v mnoha směrech také inovativní. A tak například nainstalovali motor mezi kola, aby zajistili snadnější ovládání a lepší stabilitu. Následně se právě toto uspořádání motoru stalo celosvětovým standardem pro motocykly a dodnes je připisováno osobním zásluhám inženýra Václava Laurina.

Jako potvrzení předností motocyklů L&K se dobře ukázaly i jejich sportovní úspěchy. Například závod z Paříže do Berlína, který vyhrál Narcis Podsednichek na samém počátku dvacátého století, všechny ohromil tím, že Podsednichek dorazil do cíle dříve, než se tam objevili rozhodčí. Kromě toho bylo vítězství motocyklu CCR v mistrovství světa motocyklů v Dourdanu v roce 1905 důležitým milníkem v éře motocyklů L&K.

ŠKODA má 125 let: stručná historie společnosti

Laurin & Klement Voiturette A.
Zdroj: skoda-auto.com

Koncem roku 1905 se společnost Laurin & Klement rozhodla, že je čas posunout se dál, a představila veřejnosti svůj první vůz – Laurin & Klement Voiturette A. Tento vůz byl vybaven litrovým dvouválcovým motorem a zrychlil na skromných 40 km/h. O necelý rok později se však nabídka vozů značně rozšířila o modely s dvou- a čtyřválcovými motory. A v roce 1907 se L&K stala první evropskou společností, která vyráběla vůz s osmiválcovým motorem – byl to model Type FF.

Zajímavé:
Jak odstranit anténu ze Škody Octavia Tour.

ŠKODA má 125 let: stručná historie společnosti

Škoda Superb z roku 1939.
Zdroj: skoda-auto.com

V roce 1925 si Laurin & Klement uvědomili, že je stále problematické pokračovat v samostatném růstu, a spojili se s inženýrskou skupinou Škoda. Nová společnost tak zdědila značku ŠKODA a logo létajícího šípu. Toto spojení rychle vedlo k uvedení řady úspěšných modelů a od roku 1936 zajistilo značce vedoucí roli ve své zemi.

ŠKODA má 125 let: stručná historie společnosti

Škoda Octavia. První vůz vyvinutý společně s koncernem Volkswagen.
Zdroj: skoda-auto.com

Dalším významným milníkem pro značku byl 6. duben 1991, kdy se ŠKODA stala součástí koncernu Volkswagen. Partnerství s největší německou automobilkou umožnilo společnosti nejen modernizovat svá výrobní zařízení, která po pádu sovětského režimu rychle zastarávala, ale pokračovat v růstu s využitím modernějších komponentů a technologií. A nyní se ŠKODA AUTO jako každá moderní automobilka transformuje, přizpůsobuje, reaguje na požadavky trhu, vstupuje do nových oblastí, vyvíjí elektromobily a snaží se poskytovat nejlepší a nejnovější řešení pro individuální mobilitu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button