Škoda

Kdo vyhrál ve Škodě Karog

Škoda Kodiaq vs Škoda Karoq: jak se od sebe tyto dva nové crossovery liší?

Škoda Kodiaq a Škoda Karoq, prezentované jeden po druhém a patřící do stejné třídy, jsou si velmi podobné. Ale stále mají rozdíly. Není to důvod ke srovnání obou českých „bratrů“?

Kodiaq vs Karoq

Škoda Karok je v poslední době na programu všech automobilových publikací. Bez ohledu na to, jak aktivní je Škoda z hlediska novinek, představení zcela nového vozu je výjimečnou událostí, která se málokdy stane více než jednou za rok. Pravda, české společnosti se podařilo natáhnout premiéru Karoku na několik týdnů, v dubnu předvést jeho maskovanou verzi a dokonce uspořádat testy v Estonsku. O to zajímavější ale bylo vidět crossover bez maskovací černobílé livreje.

A Karoq překvapil. V maskáčích nevzbuzoval moc vzrušení – jen si pomyslete, mini-Kodiac. Samozřejmě bylo jasné, že oba české crossovery se od sebe budou mírně lišit, ale i tak se zdálo, že celkově půjde o téměř dvojčata. Někteří online komentátoři dokonce Škodu obvinili z padělku – prý nám pod maskou maskovaného Karoqa znovu ukazují Kodiaq.

Možná se pod maskováním skutečně skrýval „starší“ bratr? Ať je to jakkoli, ukázalo se, že odtajněný Karok není úplnou kopií Kodiaku, i když ve vzhledu vozů lze vysledovat mnoho společných znaků. A není se čemu divit – byly představeny s odstupem 9 měsíců, používají mnoho standardizovaných dílů VAG včetně platformy MQB a na jejich designu pracoval stejný člověk – Josef Kaban, který nyní přešel k BMW.

Zajímavé:
Jak odstranit ložiska v krabici Škoda 1.4.

I když na první pohled není tak snadné najít rozdíly mezi Karokem a Kodiakem, je jich mnoho. To je nejlépe vidět, když porovnáte fotografie crossoverů ze stejných úhlů. Podívejme se na auta zvenku i zevnitř, abychom pochopili, zda jsou originální, nebo jde o stejné SUV Kardiaq ve dvou velikostech.

Čelní pohled

Z tohoto pohledu jsou si vozy nejvíce podobné. Ale když se podíváte pozorněji, začnete vidět mnoho rozdílů. Ano, maska ​​chladiče je stejná. Přední světlomety jsou designově podobné, ale designově odlišné – u Karoqů jsou hranatější. „Mladší bratr“ má zakřivenou spodní linii nárazníku, zatímco „velký bratr“ má zakřivenou horní.

Boční pohled

Z boku je mnohem obtížnější rozlišit oba crossovery Škody, i když je Kodiak delší a masivnější. Jedinými znatelnými rozdíly jsou kratší zadní část a zvýšená linie okna Karok. Nové SUV má také o něco menší zadní světla vybíhající do strany, ale na dynamice to téměř nepoznáte.

Srovnání Škody Kodiak a Škody Karok z boku

Zadní pohled

Z tohoto pohledu vozy opět vykazují několik rozdílů. Obecně je uspořádání zadní části podobné, ale tradiční škodovácká implementace optiky v podobě písmene C je jiná.

interiér

Uvnitř vozů není mnoho rozdílů. Na Karoku je nejviditelnější absence ozdobného lemování palubní desky – v prostoru mezi vzduchovody se nachází pouze tenký proužek.

Crossover „junior“ má plně digitální ovládací panel, modernější informační a zábavní systém a vzduchové kanály jsou navrženy mírně odlišně od Kodiaku. Obecně je vše velmi podobné, ale po přesunu z jednoho auta do druhého si budete muset trochu zvyknout na interiér.

Interiér Kodiaq a Karoq

Nevíme, jak moc vám srovnání Škody Kodiak a Škody Karok vadí, ale pokud by vás tato problematika nezajímala, pravděpodobně byste náš článek neotevřeli. Udělali jsme maximum, abychom ukázali hlavní rozdíly mezi těmito dvěma vozy. A ukázalo se, že to není tak snadný úkol – bude docela obtížné okamžitě určit, který z crossoverů Škoda je před vámi, zejména v dopravních zácpách. Jestli je to dobře nebo špatně, posuďte sami. Ale zdá se nám, že Karok se ukázal být neméně zajímavý než Kodiak a mnozí v této situaci mohou dát přednost levnějšímu modelu. Navíc ne každý dnes potřebuje velké 7místné auto.

Zajímavé:
Kde se nachází Egur Škoda Fabia.

Srovnání velikosti mezi Kodiaq a Karoq

Kodiak karoq
Délka, mm 4697 4382
Šířka, mm 1882 1841
Výška, mm 1676 1605
Rozvor, mm 2791 2638
Světlá výška, mm 187 183
Kufr, l, min-max 720-2065 * 521-1604 **

* – pro 5místnou verzi
** — s běžnou zadní lavicí, bez sedadel VarioFlex.

Videorecenze Škody Kodiak

Videorecenze Škody Karok

ŠKODA KAROQ získává ocenění Zlatý volant

Automobilový časopis Auto Bild a deník Bild am Sonntag udělily vozu ŠKODA KAROQ ocenění Zlatý volant.

ŠKODA KAROQ zvítězila v kategorii „Kompaktní SUV“ v soutěži „Zlatý volant“ pořádané Bild am Sonntag a Auto Bild​ ​​​Zlatý volant je jedním z nejprestižnějších automobilových ocenění v Evropě.​ ​​​ŠKODA KAROQ vítězí díky působivému vnitřnímu prostoru a vyspělým informačním a zábavním systémům

Čtenáři z více než 20 evropských zemí zvolili nejlepší KAROQ v kategorii kompaktních SUV. Na základě výsledků čtenářského hlasování provedla autoritativní porota sérii testovacích jízd, v jejichž důsledku byl vůz vyhlášen vítězem.

„ŠKODA KAROQ je navržena tak, aby stanovila nová měřítka. Jeho představením pokračujeme v kampani za rozšíření modelové řady ve třídě SUV,“ komentoval Christian Strube, člen představenstva společnosti ŠKODA zodpovědný za technický vývoj. „Jsem velmi rád, že náš nový produkt byl oceněn.“ „Zlatý volant“ potvrzuje, že KAROQ se stal nejatraktivnější nabídkou ve třídě kompaktních SUV.

Ocenění Zlatý volant je jedním z nejprestižnějších v Evropě. Letos se o cenu ucházelo 42 vozů v různých kategoriích: městské a kompaktní vozy, kompaktní SUV, velká SUV, vozy střední třídy, manažerské vozy a sportovní vozy.

ŠKODA KAROQ soutěžila v kategorii kompaktních SUV, nejkonkurenceschopnější kategorii, o vítězství se ucházelo dvanáct vozů. Čtenáři Auto Bildu a Bild am Sonntag a jejich regionálních vydání, vydávaných ve více než 20 zemích, hlasovali pro čtyři favority v každé kategorii. Vozy finalistů se poté zúčastnily testovací jízdy na zkušebním kolbišti Balocco v severní Itálii. Testy provedla porota složená z 53 odborníků – profesionálních závodníků, inženýrů, celebrit, designérů a redaktorů předních evropských automobilových časopisů.​

Zajímavé:
Jak nastavit zrcátka ve Škodě Octavia.

KAROQ zaujal porotu svými charakteristickými kvalitami značky ŠKODA: prostorným interiérem a úžasnou úrovní komfortu. Kompaktní SUV boduje navíc za konektivitu a zejména nejnovější infotainment systémy s kapacitními dotykovými obrazovkami. ŠKODA KAROQ je prvním modelem české značky s individuálně přizpůsobitelným digitálním přístrojovým štítem. Díky vestavěnému LTE modulu a Wi-Fi hotspotu mohou cestující kompaktního SUV zůstat vždy online. ŠKODA KAROQ zaujala porotu také nabídkou výkonných a účinných motorů a vynikajícím podvozkem.​

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button