ŠkodaŠkoda Kodiak

Kdy se Škoda Kodiak dočká restylu?

Aktualizovaná Škoda Kodiaq debutovala v Ruské federaci: ceny jsou vyšší, ale je zde také větší prestiž

Prezentace modernizovaného crossoveru střední velikosti Škoda Kodiaq se uskutečnila v Moskvě a objeví se u prodejců ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Výběr úprav se zmenšil a ceny vzrostly.

Evropská premiéra aktualizovaného Kodiaqu proběhla již v dubnu. Půlroční zpoždění ruského debutu, s přihlédnutím k lokalizaci výroby u GAZ, není ve srovnání s některými konkurenty vůbec nic, tím spíše, že se naše motorová paleta liší od evropské.

Připomeňme, že při restylingu dostal Kodiaq mírně upravenou příď s užšími světlomety (LED už v základu), novou svislejší masku chladiče a větší výřez v nárazníku pod ní. Zadní světla jsou nyní plně LED, s „krystalickým“ designem a animovanými ukazateli směru (od úrovně výbavy Ambition). V paketu Style je crossover vybaven účinnějšími matricovými LED světlomety. Velikosti kol se pohybují od 17 do 20 palců.

Interiér se zásadně nezměnil, ale povrchová úprava se stala propracovanější: objevilo se dvojité prošívání a stylové ozdobné vložky, rozšířila se barevná škála LED osvětlení a byla aktualizována grafika 10,25palcového virtuálního přístrojového panelu ( základní rychloměr a otáčkoměr jsou stále analogové). Základní volant je nyní dvouramenný, multifunkční. Špičkový 625wattový audiosystém Canton má nyní 12 reproduktorů místo deseti.

Nabídka motorů se nezměnila, ale jako manuální převodovka je nově k dispozici pouze základní 125koňový benzínový motor 1.4 TSI s výkonem 125 koní. v kombinaci s pohonem předních kol. V juniorské konfiguraci Active stojí takový crossover 1 961 000 rublů, o 59 000 více než dříve.

Verze motoru 150 TSI o výkonu 1.4 koní je nyní spárována pouze s 6stupňovou automatickou převodovkou DSG (se dvěma spojkami). Kodiaq s pohonem předních kol s takovým motorem stojí od 2 102 000 rublů (+ 59 000 rublů ve srovnání s podobnou verzí před restylováním), pohon všech kol — od 2 217 000 rublů (+ 34 000 rublů).

Ceny za Kodiaq s benzínovým motorem 2.0 TSI (180 k), který je dodáván s pohonem všech kol a 7stupňovou převodovkou DSG, začínají na 2 535 000 rublech (+ 50 000 rublů). Aktualizovaný Kodiak bude mít i naftovou verzi s motorem 2.0 TDI (150 k), ale ceny za ni zatím nebyly zveřejněny, stejně jako za verze Sportline a Laurin & Klement dovezené z ČR. V Rusku nebude „nabitá“ verze RS s benzínovým motorem 245 TSI o výkonu 2.0 koní.

Stejně jako dříve má Kodiak velký seznam možností, které mohou výrazně zvýšit cenu vozu. Tento výčet sice nezahrnuje zejména moderní elektronické asistenty řidiče, ale potěší, že nejsou spojeny do drahého balíčku, ale jsou k dispozici samostatně — můžete si například objednat adaptivní tempomat, ale neutrácet peníze za parkoviště, což je pro zkušeného řidiče spíše zbytečné.

Od ledna do srpna letošního roku prodali ruští prodejci Škody 13 024 vozů Kodiaks, o 13,7 % více než ve stejném období roku 2020. Z přímých konkurentů se lépe prodávají pouze Toyota RAV4 (23 788 kusů), VW Tiguan (23 590 kusů) a Kia Sportage (18 289 kusů). Technicky podobné, ale kompaktnější a dostupnější Škody Karoq se prodalo 14 049 kusů.

Kodiaq má i přes růst ceny potenciál k růstu prodejů: značka Škoda je v Rusku považována za docela prestižní (někteří majitelé aut ji dokonce nazývají prémiovou) a lidé jsou ochotni za tuto prestiž zaplatit. Růst prodejů mohla zaručit benzinová verze o výkonu 150 koní s 8stupňovou hydromechanickou automatickou převodovkou jako Karoka, ale ruské zastoupení Škody považovalo toto opatření za přehnané — majitelé neměli na DSG hromadné stížnosti. dlouho na sekundárním trhu jsou ceny dvoupedálových kodiaků rovné — stále šílené.

Zajímavé:
Jaký motor pro Škoda Rapid 1.6 mpi.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»