ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy byla uvedena na trh Škoda Octavia 1?

Octavia Sr.: Historie vývoje a německá stopa ve Škodě Octavia I

Čas letí bez povšimnutí: zdálo by se, že Škoda Octavia se prodává poměrně nedávno, ale třetí generace vozu se blíží k „rovníku“ a vůbec první Octavii je letos 20 let. A když mluvíme o jeho zrodu, musíme se vrátit ještě trochu zpět, do období rozpadu sovětského impéria a spojení vzájemné hospodářské pomoci socialistických zemí.

Koncem roku 1989 proběhla v ČSSR tzv. něžná (sametová) revoluce, po níž země zažila rychlou demontáž socialistického režimu a plánované hospodářství s přechodem na kapitalistické koleje a tržní vztahy.

Takové změny se samozřejmě nemohly dotknout tak významného odvětví českého strojírenství, jakým je automobilový průmysl. Koncem osmdesátých let se skutečně staly škodovky se zadním motorem zjevný anachronismus, a nejnovější vývoj s názvem Favorit, ačkoliv vypadal ve srovnání se sovětským Sputnikem dobře, nemohl konkurovat „skutečným“ vozům evropské výroby.

Nová země potřebovala nová auta. A nejstarší český výrobce z Mladé Boleslavi je strategickým partnerem, který by nám umožnil oživit někdejší slávu značky Škoda.

V raných fázích byli mezi uchazeči Němci z BMW a Francouzi z Renaultu. Koncern Volkswagen AG však dokázal vládě země nabídnout ty nejzajímavější podmínky, což již v prosinci 1990 vedlo k zahájení spolupráce s Volkswagenem. Němci na sebe nenechali dlouho čekat a „pracovali nažhavě“, tedy brzy po listopadových až prosincových událostech zahájili spolupráci s Čechy, která o pár let později vedla ke vzniku dvou samostatných států – České a Slovenské republiky.

Zajímavé:
Jakou spotřebu má Škoda Fabia.

Vzájemný zájem

Každá ze stran se zajímala jeden o druhého: vedení Škodovky potřebovalo zkušeného partnera, který by byl schopen vyvíjet konkurenceschopné modely a mohl investovat nemalé finance do výroby, která by oživila Škodu a zbavila ji zvláštního „přízraku socialismu“. “ ve své DNA. Němci se zase o českou firmu zajímali kvůli jejímu bohatému historickému dědictví a také kvůli vysokému stupni rozvoje strojírenství v zemi v předsocialistickém období.

V důsledku toho strany 16. dubna 1991 oznámily zahájení provozu nového podniku s názvem ŠKODA, automobilová as. Zároveň německá strana získala 620% podíl ve Škodě za 31 milionů marek.

Česká značka se stala nejen čtvrtou značkou koncernu, pod který už v té době patřily značky Volkswagen, Audi a Seat. Ne, Němci se skutečně rozhodli vdechnout nový život značce s dlouhou historií a dát jí nový dech.

Noví spolumajitelé pro začátek poměrně rychle a velmi kompetentně využili to, co již bylo k dispozici – platformu modelu Škoda Favorit, na jejímž základě se objevila „vylepšená verze“ s názvem Felicia. Felicii si oblíbili jak samotní Češi, tak jejich bývalí bratři v socialistickém táboře, protože relativně levné auto dobře vypadalo a bylo velmi spolehlivé. Úspěch prvního, byť „přechodného“ modelu postsocialistického období Němce jen utvrdil ve správnosti jejich rozhodnutí.

Koncern Volkswagen proto již koncem roku 1995 navýšil svůj vlastnický podíl na 70 %, což stálo 1,4 miliardy marek. Název společnosti byl změněn na Škoda Auto, as A již v květnu 2000 přešla česká značka plně pod kontrolu německého spolumajitele, který odkoupil zbývajících 12,3 % majetku od české strany za 30 miliardy. korun.

skoda_octavia_30

Nový model, jedna platforma

Němci samozřejmě nezvýšili svůj podíl v české firmě, aby mohli vyrábět model Felicia a podobná auta se „socialistickým dědictvím“.

Už v září 1996 dokázala Škoda překvapit svět novou Octavií. Vůz s krásným ženským jménem znala starší generace československých motoristů, protože v letech 1959 až 1971 se octavie vyráběly již v Mladé Boleslavi. Aby němečtí partneři zdůraznili hluboké historické kořeny značky a vzdali úctu minulosti, pojmenovali zásadně nový model přesně tak – Octavia a dali mu interní index Mk1 (1U).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button