ŠkodaŠkoda Fabia

Jak nabíjet baterii Škoda Fabia

Auto Škoda Fabia (2010). KONTROLA STUPNĚ NABITÍ BATERIE

Pokud se během provozu vyskytnou potíže se startováním motoru, zkontrolujte stupeň nabití baterie podle hustoty elektrolytu nebo napětí na jejích svorkách v nezatíženém stavu (tabulka 10.4). Pro kontrolu hustoty elektrolytu použijte hustoměr nebo komerčně dostupný plovákový indikátor hustoty elektrolytu. Napětí na svorkách baterie lze měřit libovolným stejnosměrným voltmetrem

s limitem měření 20 V (podobný voltmetr je součástí všech komerčně dostupných autotesterů).

Pokud je úroveň nabití baterie 75 % nebo nižší, musíte baterii vyjmout z vozidla a nabít ji pomocí nabíječky.

Škoda Fabia (2010). NABÍJENÍ BATERIE

Pečlivě očistěte baterii vyjmutou z vozidla, zejména její horní část (viz „Údržba baterie“, strana 180), zkontrolujte hladinu elektrolytu a uveďte ji do normálu (pokud je ve vozidle nainstalována provozuschopná baterie).

Pokud se baterie během krátké doby vybila (například z důvodu ponechání rozsvícených světlometů nebo nečinnosti vnitřního osvětlení vozu po určitou dobu), je nutné baterie pomalu nabíjet (nízkým proudem) 10 hodin.

Pokud se baterie při používání vozidla postupně vybíjí vlivem vysokého elektrického zatížení, dobíjejte ji proudem 20-30 A po dobu 2 hodin.

Upravovaná baterie se nabíjí proudem rovným 10 % jmenovité hodnoty kapacity baterie s vysunutými zástrčkami. Servisovaná baterie se nabíjí proudem rovným 10 % své kapacity. Nabíjení se provádí tak dlouho, dokud se nezačne vydatně uvolňovat plyn a není dosaženo konstantního napětí a hustoty elektrolytu po dobu 3 hodin. Hustota elektrolytu nabité baterie při 25 °C by měla odpovídat údajům v tabulce. 10.5 pro každou klimatickou oblast.

Zajímavé:
Jak nainstalovat síťku pod nárazník Škoda Rapid na drive2.

Při nabíjení baterie pravidelně kontrolujte teplotu elektrolytu a nenechte ji překročit +40 °C. Když teplota dosáhne +40 °C, měli byste snížit nabíjecí proud na polovinu nebo přerušit nabíjení a ochladit baterii na +27 °C.

Nabíjení se zastaví, když se ve všech článcích baterie začne hojně uvolňovat plyn, a napětí a hustota elektrolytu během posledních tří měření (prováděných 1 hodinu po odpojení baterie) zůstanou konstantní.
Pokud se na konci nabíjení hustota elektrolytu (stanovená s ohledem na teplotní korekci) liší od hustoty uvedené v tabulce. Hodnota 10.5, upravte ji. Pokud je hustota vysoká, odeberte část elektrolytu a přidejte destilovanou vodu. Pokud je hustota elektrolytu pod normálem, odstraňte jej z článku a přidejte elektrolyt s vyšší hustotou (1,4 g/cm3).

Po úpravě hustoty elektrolytu pokračujte v nabíjení baterie dalších 30 minut, aby se elektrolyt promíchal. Poté odpojte baterii a po 30 minutách změřte hladinu elektrolytu ve všech článcích. Pokud je hladina elektrolytu pod normálem, přidejte elektrolyt, jehož hustota odpovídá dané klimatické oblasti (viz tabulka 10.5). Pokud je hladina elektrolytu vyšší než normálně, odstraňte přebytečný elektrolyt gumovou baňkou.

Škoda Fabia (2010). ULOŽENÍ BATERIE

Olověný akumulátor skladujte pouze v nabitém stavu. Při teplotách pod -20 ° C by se baterie měla nabíjet jednou ročně po dobu 48 hodin konstantním napětím 2,275 V na bateriovou sadu a při pokojové teplotě — jednou za 8 měsíců po dobu 6-12 hodin konstantním napětím 2,35 B za jednu sklenici. Skladování baterie při teplotách nad 30 °C se nedoporučuje.

Vrstva nečistot a vodního kamene na povrchu baterie se stává vodičem pro proud z jednoho kontaktu do druhého a vede k samovolnému vybíjení baterie, po kterém začíná předčasná sulfatace desek. Z tohoto důvodu musí být povrch krytu baterie udržován v čistotě (před uskladněním omyt). Skladování olověných akumulátorů ve vybitém stavu vede k rychlé ztrátě jejich výkonu.

Při dlouhodobém skladování baterie a jejím vybíjení vysokými proudy (ve startovacím režimu) nebo při snížení kapacity je nutné provádět kontrolní a tréninkové („terapeutické“) cykly, tedy vybíjení-nabíjení proudy nominální hodnoty.

PARAMETRY PRO KONTROLU STUPNĚ NABITÍ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»