ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kdy rozvést skoda octavia 1 9tdi 81 kw

1.9 TDI (ALH): proč jde jeden z nejnenáročnějších a bezporuchových motorů nazmar?

Motor 1.9 TDI (ALH) se vyráběl přibližně od roku 1997 do roku 2006. Lze jej nalézt na vozech VAG patřících do rozpočtových segmentů. Zejména motor 1.9 TDI (ALH) byl hojně používán v prvních generacích Škody Octavia a Seatu Leon. Najdeme ho také pod kapotami Volkswagenů Golf 4, Bora/Jetta, New Beetle, Caddy, Polo a dokonce i Ford Galaxy a Audi A3. Tato pohonná jednotka vyvíjí 90 koní. při 3750 ot./min a 210 Nm při 1900 ot./min.

Palivový systém motoru 1.9 TDI (ALH) je založen na distribučním vstřikovacím čerpadle. O žádných pumpičkových vstřikovačích a zejména Common Railu nemůže být řeč.

1.9 TDI (ALH) – je jednoduchý a spolehlivý

Tento motor je ceněn pro svou jednoduchou a spolehlivou konstrukci „původně z 1990. let“. Pouze na rozdíl od svých předků byl tento motor vybaven turbínou s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a systémem EGR.

Motor 1.9 TDI (ALH) má také jednodušší modifikace, označeno indexem IGA. Tato možnost vyvine stejný točivý moment a výkon (90 k), pouze jeho vrchol nastává při 4000 ot./min. motor AGR podmíněně ještě rozpočtovější: zpočátku byl vybaven jednoduchým jednohmotový setrvačník, zatímco ALH byl vždy dvouhmotový. Mimochodem, AGR začal být vybaven dvouhmotovým setrvačníkem, počínaje 100001 XNUMX. exemplářem.

Zajímavé:
Jaké je číslo řemene klimatizace pro Škoda Fabia.

Motory se také liší v turbínách. Pokud má ALH turbínu s pokročilým řízením a proměnnou geometrií, pak je turbína AGR jednodušší, bez geometrie a ovládá se přes obtokový ventil. Notoricky známý ventil řízení plnicího tlaku (N75) je na obou motorech. Pouze u ALH ovládá podtlakový pohon-aktor geometrie turbíny, u AGR ovládá tlak, který otevírá obtokový ventil.

Motor 1.9 TDI (ALH) lze pořídit za výhodnou cenu u firmy MotorLand se zárukou.

Problémy s motorem 1.9 TDI (ALH), aneb jak zabít jeden z nejvynalézavějších motorů

Upřímný konstrukční problémy nebo vady u motoru 1.9 TDI (ALH a AGR) obecně ne. Všechny problémy těchto motorů vznikají z jednoduchých důvodů: kvůli nedostatku běžné údržby a obecnému zanedbávání pohonné jednotky. Chcete-li prodloužit životnost (a životnost tohoto motoru snadno přesáhne 500 000 km) motoru ALH, musíte pravidelně:

  • provádět počítačovou diagnostiku;
  • zkontrolujte výkon vstřikovacího čerpadla a vstřikovačů;
  • vyčistěte sací potrubí od karbonových usazenin, sazí a olejových usazenin;
  • sledovat stav turbíny.

Obecně platí, že téměř všechny potíže motoru 1.9 TDI (ALH) spočívají v systému EGR a turbíně.

Motor 1.9 TDI (ALH) nestartuje

Často motor 1.9 TDI (ALH) odmítá nastartovat. Prvním krokem je kontrola klapky umístěné v EGR ventilu. Tento ventil (obvykle nazývaný škrticí ventil, i když ve skutečnosti je navržen tak, aby omezoval proudění vzduchu pro přidávání výfukových plynů vstupujících přes ventil EGR) je ve skutečnosti navržen tak, aby zajistil, že se vznětový motor po vypnutí zapalování hladce vypne: uzavře sací potrubí, při nepřítomnosti nasávaného vzduchu se motor plynule zastaví.

Pokud je plyn zaseknutý v zavřené poloze kvůli sazím, motor nenaskočí. Představec této klapky je snadno přístupný, ve většině případů lze otevřít ručně pouhým stisknutím představce. Pokud motor naskočí, je nutné demontovat celý EGR ventil a vyčistit jej od karbonových usazenin.

Motor 1.9 TDI (ALH) nevyvíjí výkon

Často motor 1.9 TDI (ALH) přestane tahat a vyvíjet normální výkon. K tomu obvykle dochází náhle po zrychlení na 130 km/h nebo vyšší. Po snížení otáček motor přestane vyvíjet normální výkon a na sešlápnutí plynu reaguje liknavě. Tyto příznaky naznačují, že „geometrie“ turbíny je „zaseknutá“ v poloze minimálního úhlu náběhu lopatek, což přesně odpovídá režimu vysokého zatížení (kdy je dostatečný průtok výfukových plynů ke kolu turbíny, aby bylo zajištěno vysoký výkon turbíny). Existuje několik důvodů, proč geometrický mechanismus zamrzne:

  1. musíte zkontrolovat jeho funkčnost. To se provádí s motorem běžícím na volnoběh. Je třeba odpojit podtlakovou trubici od pohonu (pneumatický ventil, „houba“) geometrického pohonu a poté ji umístit na místo. V tomto případě by táhlo pohonu při odpojování trubky mělo jít dolů a po nasazení trubky by mělo jít plynule nahoru. Pokud se nic takového nestane: tyč se nepohybuje nebo se pohybuje trhaně, pak je mechanismus geometrie opotřebovaný. Nejlepší je poslat turbínu k restaurování.
  2. pokud „geometrie“ funguje normálně, pak musíte přejít k počítačové diagnostice a spustit kontrolu „základního nastavení“ řízení turbíny. Systém zkontroluje funkčnost regulačního ventilu boost (ventil N75), který ovládá stejný pneumatický ventil. Pokud se táhlo pohonu nepohybuje, je třeba hledat závadu ve ventilu N75 nebo v hadicích. Jedná se o tři trubice: vakuové, „atmosférické“ a řízení turbíny (je připojeno přímo k pneumatickému ventilu). Všechny trubky mají tendenci se třepit. Pokud dojde k úniku podtlaku, geometrie turbíny se neposune do polohy maximálního úhlu náběhu rozváděcích lopatek a turbína je „podhuštěná“. Pokud dojde k netěsnosti v atmosférické trubici, pak „geometrie“ turbíny nemůže přejít do režimu minimálního úhlu náběhu a v důsledku toho dojde k „přefouknutí“ turbíny, což je cítit při zrychlení a vysokém zatížení motoru. V tomto případě řídicí systém turbíny v případě velkých odchylek od normálního tlaku v sacím potrubí přikáže ventilu N75 přesunout lopatky turbíny do polohy minimálního úhlu náběhu a tím snížit sací tlak. Výkon motoru klesá. Pokud vypnete motor a znovu jej nastartujete, nouzový režim ovládání turbíny se deaktivuje. Ale jen do doby, než se plnicí tlak opět vychýlí z normálu.
  3. K poklesu výkonu motoru dochází, když sací potrubí ztratí svou těsnost. Obvykle se v mezichladiči vytvoří otvor, kterým se uvolňuje vzduch.

Motor 1.9 TDI (ALH) produkuje přebytek výkonu

Jenže opačná situace, kdy se motor 1.9 TDI (ALH) náhle rozjede velmi rychle, většinou končí pořádnými průšvihy. Nejprve si však o „rychlé jízdě“ všimnout dvou věcí:

  1. Geometrie turbíny se může náhle zaseknout v poloze, která vytváří vysoký plnicí tlak.
  2. po instalaci nové, funkční turbíny se motor může vrátit k původním parametrům náběhu a výkonu.

Ve výše popsaných situacích nastává: normální nebo vysoký průtok vzduchu stlačeného turbínou vyfukuje olej z mezichladiče, které se tam hromadily měsíce.

Odkud pochází olej v mezichladiči? Všechny turbodiesely zpravidla „posílají“ nějaké porce oleje do sání. Tam se ale objevuje nadměrné množství oleje v sání a zejména v mezichladiči v důsledku opotřebení turbínové vložky. A motor může běžet na tento olej, ale ne dlouho. Olej nasátý rychlým proudem vzduchu stlačeného turbínou se dostává do spalovacích prostorů a otáčky motoru se prudce zvyšují jako při maximální dodávce paliva. Ale zároveň prostě neexistuje žádný omezovač přísunu tohoto alternativního paliva a olej doslova teče do válců a tam hoří.

Současně se rychlost motoru zvýší na limit. Motor je buď zničený (s vypadlými ojnicemi a tak dále) nebo uvíznutí v důsledku přehřátí. Jsou chvíle, kdy se do válců dostane tolik oleje, že dochází k vodnímu rázu. „Přeběh“ je vlastně jediným důvodem, proč motor 1.9 TDI (ALH) „umře“. Jsou známy případy, kdy se motor zhroutil kvůli nové a plně funkční turbíně, která byla namontována bez předchozího čištění sacího potrubí.

K vážnému poškození motoru 1.9 TDI (ALH) dochází jen zřídka lití vstřikovače nebo vadné vstřikovací čerpadlo paliva. Kvůli nadměrnému přívodu paliva do válců vyhoří písty. Problém s přísunem paliva je ale dopředu znát zvýšenou spotřebou a problémy se startováním motoru.

Obecně se motor 1.9 TDI (ALH) ukázal jako poměrně jednoduchý a spolehlivý. Problémy s ní vznikají stářím, najetými kilometry, úsporami na údržbě, diagnostice a ignorováním začínajících problémů s turbínou. Pokud by i přesto tento motor selhal, můžete si od firmy MotorLand pořídit agregát 1.9 TDI (ALH) pro vozy Škoda Octavia, Volkswagen Golf a další.

Téma: Provoz 1.9TDi. [turbo, diesel]

m333er90 je offline

Ve výchozím nastaveníProvoz 1.9TDi. [turbo, diesel]

Nedávno jsem si koupil Octavii s turbodieselovým motorem 1.9 Ví někdo, jak se to používá?

07.03.2009, 00:09 #2

Mityai je offline

Registrace správce 31.08.2005. XNUMX. XNUMX Adresa Moskva Jihozápadní administrativní oblast Auto
Model Škoda Octavia A4, Jeep Grand Cherokee Rok výroby 2008 Motor AUM 1.8T Barva Černá Zprávy 2,093 XNUMX

Ve výchozím nastavení

„Potíže, které nás nezabijí, nás posílí.“

07.03.2009, 01:18 #3

Prudniy je offline

Registrace závodníka 04.11.2008 Auto
Model Octavia tour bca 1.4 2007 Rok výroby 2007 Motor 1.4 Barva capuchino Messages 96

Ve výchozím nastavení

Střední údržba, po 7500 km. Kvůli naší naftě.

14.03.2009, 05:04 #4

Dixon77 je offline

Mega Shkodnik Registrace 18.05.2008/XNUMX/XNUMX Adresa Moskva, Jihozápadní administrativní oblast, Butovo Auto
Model Škoda Octavia Tour Rok výroby 2003 Motor 1.9TDI ALH Barva Modrozelená metalíza Zprávy 4,057 XNUMX

Ve výchozím nastavení

Dobrý den, M333er90! Gratulujeme k nákupu! Tohle auto mám už skoro rok. Koupil jsem to v Evropě a destiloval jsem si to sám. Jdu a nemůžu být šťastnější. Už jsem se o tom autě něco naučil. Klást otázky. I když jsem mechanik dieselových motorů :), pomůžu, jak budu moct. Nějaké zkušenosti už mám.
Mimochodem, jaký máš motor? Myslím jeho typ. Mám ALH, 66 kW, 90 koní. podle vašeho pasu. Ale před odvozem jsem to naštípal. A nyní produkuje 126 koní a 260 Nm točivého momentu! :))
Pokud jde o – nezasekávejte to hned, je to tak. Ale pouze po vysoké rychlosti nebo dlouhé jízdě při rychlostech ne nižších než 1500. Pak byste jej měli nechat 2 minuty běžet na volnoběh. Pokud uvíznete v dopravních zácpách nebo se vrtíte na dvoře a hledáte parkovací místo, můžete auto hned vypnout. Toto pravidlo však neplatí pro typ motoru (benzín-diesel), ale pro turbínu.
Ale co se týče meziúdržby po 7500 km kvůli naší naftě, tak to je z říše garážových pohádek a hororů.
Za prvé, podle doporučení výrobce se předpokládá údržba po 15.000 12.000 (. ) km. Při použití vhodného oleje. Ne palivo. Můžete také slevit z našich „obtížných provozních podmínek“ (ačkoli je to úplný nesmysl!) a hrát na jistotu – provádět údržbu dříve. Řekněme za 10.000 7.500. No, nebo po XNUMX XNUMX km. Ale ne po XNUMX!
Jak se říká, křen se dá hloupě rozbít (promiňte ten výraz!) Udělejme to za 5000, nebo ještě lépe – za 3000. Motor vydrží věčně! :)))
A za druhé, všechny ty řeči o „naší motorové naftě“ jsou buď z neznalosti skutečného stavu paliva a jeho kvality na trhu, nebo z neznalosti toho, jak přesně kvalita paliva ovlivňuje servisní interval. Ale spíš od obou dohromady.

15.06.2010, 14:37 #5

Jeden je offline

Pravidelná registrace 15.06.2010 Adresa MSK Auto
Model A5 Rok výroby 2006 Motor 1.9 Zprávy 434

Ve výchozím nastavení

VAG doporučuje výměnu oleje každých 7500 15000 XNUMX km (běžné) a XNUMX XNUMX XNUMX km (dlouhá životnost)
Častější výměna oleje motor nezhorší, ale méně častější výměna oleje může zhoršit.
a poslouchat tyrany je dražší než kompletní repase naftového motoru, který je jedenapůlkrát dražší než benzín.

16.06.2010, 13:11 #6

Dixon77 je offline

Mega Shkodnik Registrace 18.05.2008/XNUMX/XNUMX Adresa Moskva, Jihozápadní administrativní oblast, Butovo Auto
Model Škoda Octavia Tour Rok výroby 2003 Motor 1.9TDI ALH Barva Modrozelená metalíza Zprávy 4,057 XNUMX

Ve výchozím nastavení

CitovatZpráva od Jedna Zobrazit zprávu

VAG doporučuje výměnu oleje každých 7500 15000 XNUMX km (běžné) a XNUMX XNUMX XNUMX km (dlouhá životnost)
Častější výměna oleje motor nezhorší, ale méně častější výměna oleje může zhoršit.
a poslouchat tyrany je dražší než kompletní repase naftového motoru, který je jedenapůlkrát dražší než benzín.

Naprosto souhlasím!
ALE v tomto případě jsem mluvil o motoru ALH. Má dlouhý servisní interval. A doporučená výměna oleje je po 15.000 XNUMX km.
Pojem longlife odkazuje nejen na typ použitého oleje, ale také na konstrukční vlastnosti motoru, které zajišťují tento prodloužený interval mezi údržbou. Každý motor (bez ohledu na benzín nebo naftu) má specifikaci uvedenou v servisní knížce. K dispozici jsou celkem tři specifikace: QG0, QG1 a QG2. A každý z nich má předepsaný vlastní servisní interval.
A právě toho se musíme držet.
A jedním šmahem soustřeďovat všechny dieselové motory do jediné frekvence údržby – 7500 km – je zásadně špatné. Ano, motor samozřejmě horší nebude. Horší to bude pro majitele (ztráta času) a jeho peněženku.
Někdy je proto užitečné důkladně si prostudovat servisní knížku a specifikace vašeho motoru.
A pak, proč jsme vůbec mluvili o plánované údržbě?
Někdo Prudniy napsal: „Střední údržba, po 7500 km. Kvůli naší naftě.“ Jaká střední údržba?? Během servisního intervalu Octavie není poskytována žádná meziúdržba!!
To je čistý gag a nepodložený! Argumentovat tím, že časté výměny oleje jsou kvůli špatné kvalitě motorové nafty, je naprostý nesmysl! Už dlouho jsme neměli sirnou motorovou naftu, snad kromě levých bezejmenných čerpacích stanic ve velmi odlehlých koutech naší rozlehlé země! Ale na stejných čerpacích stanicích prodávají také benzin!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button