ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy se Škoda stane součástí koncernu VW?

ŠKODA AUTO slaví 30 let jako součást koncernu Volkswagen: úspěšný příběh

ŠKODA AUTO slaví 30 let jako součást koncernu Volkswagen: úspěšný příběh

ŠKODA slaví 28. března 30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v historii značky: v tento den v roce 1991 založila odborová organizace společnosti „ŠKODA, automobilová akciová společnost“ (automobilová akciová společnost ŠKODA) a Volkswagen Group uzavřely smlouvu o fúzi. Od té doby česká značka vyrostla z předního podniku v jediném státě ve významného mezinárodního hráče, jehož vozy se prodávají ve více než 100 zemích světa. ŠKODA AUTO dnes zákazníkům nabízí deset modelových řad a již sedmým rokem dodává zákazníkům po celém světě více než milion vozů.

Thomas Schäfer, předseda představenstva ŠKODA AUTO: „Fúze ŠKODA AUTO s koncernem Volkswagen je unikátním příkladem transformace společnosti nejen v České republice, ale v celé Evropské unii. Díky obětavosti, vizi a odvaze těch, kdo se na této transformaci podíleli, dostala ŠKODA AUTO impuls k působivému vývoji. Dnes se společnost podílí 5 % na HDP České republiky a 9 % na exportu země. Značka je navíc důležitým hráčem v koncernu Volkswagen a je zodpovědná za mnoho strategických oblastí. Patří sem například vývoj skupiny na trzích Indie, Ruska a severní Afriky a také vývoj příští generace modelů ŠKODA SUPERB a Volkswagen Passat. S programem ŠKODA NEXT LEVEL děláme další krok k dosažení nových firemních úspěchů v nadcházejícím desetiletí. Program se zaměřuje na tři oblasti, včetně rozšíření modelové řady v rozpočtovém segmentu, vstupu na nové trhy pro další růst v masovém segmentu a také udržitelného rozvoje a diverzifikace výroby.“

Zajímavé:
Jak odstranit pouzdro vzduchového filtru pro Škoda Octavia A5.

Inovativní model FAVORIT zaujal koncern Volkswagen

První bilaterální vztah mezi ŠKODA a Volkswagenem začal v 1970. letech XNUMX. století. Poté pokračovala neformální spolupráce mezi společnostmi uvedením nového modelu ŠKODA FAVORIT. Česká značka samostatně vyvinula vůz s karoserií hatchback a pohonem předních kol, který začal mezi spolužáky ve východoevropských zemích znatelně vyčnívat. V té době se téměř všechny vozy v regionu vyráběly v licenci západoevropských automobilek. Koncern Volkswagen testoval prototyp FAVORIT připravený pro sériovou výrobu ve Wolfsburgu a navrhl vybavit model motory Volkswagen, ale i brzdovými destičkami a dalšími upravenými komponenty.

Bohužel tyto plány nebyly kvůli finanční situaci předurčeny k uskutečnění. Pozitivní dojmy z vozu ŠKODA FAVORIT a obnovené kontakty mezi Wolfsburgem a Mladou Boleslaví však v listopadu 1989 vedly k rozsáhlým jednáním o spolupráci, která postupně začala nabírat na obrátkách. Situace byla jasná: bez silného strategického partnera by ŠKODA neměla šanci vstoupit na globální trh. Výrobní kapacita továren v České republice dosahovala sotva 200 tisíc kusů ročně a modelovou řadu tvořily zastaralé vozy s motorem vzadu a jediné moderní modelové řady – hatchback FAVORIT a kombi FORMAN. Budoucnost tehdejšího státního podniku byla předurčena možností privatizace. Hlavním devizou značky byly nejen modely FAVORIT, ale také vysoce kvalifikovaný personál s patřičnou mírou motivace a také bohaté automobilové tradice Mladé Boleslavi.

Zpočátku se jako potenciální partneři uvažovalo o 24 společnostech, ale nakonec v létě 1990 pod vedením premiéra Petra Pitharta proběhla jednání s osmi výrobci automobilů z Evropy a dalších zemí. S konkrétními návrhy přišly čtyři automobilky. V srpnu 1990 ale obě společnosti od možného obchodu upustily a jako potenciální partneři české značky zůstaly pouze Volkswagen a aliance Renault/Volvo. Další jednání proběhla 9. a 10. prosince 1990. Vláda proto 21. prosince 1990 uzavřela smlouvu s koncernem Volkswagen, neboť navrhla atraktivní koncepci dalšího rozvoje ŠKODA AUTO. Následovala zdlouhavá a intenzivní jednání mezi různými skupinami expertů a zástupců managementu z koncernu Volkswagen a českých partnerů. Jednání vedli místopředseda vlády František Vlasák a hlavně ministr průmyslu Jan Vrba. Jednání se jako neformální zprostředkovatel účastnil i Hanuš Holzer, který se později stal konzulem v Basileji.

Zajímavé:
Kdy vyměnit olej v manuální převodovce Škoda Rapid.

Dne 28. března 1991 podepsali Jan Vrba z České republiky a Carl H. Hahn, předseda představenstva koncernu Volkswagen, základní smlouvu o založení společného podniku na výrobu vozů ŠKODA. Dokument vstoupil v platnost 16. dubna 1991 a koncern získal 31% podíl ve ŠKODA AUTO za 620 milionů DM. Volkswagen poté postupně navyšoval svůj podíl, až nakonec koupil 100 % akcií a 30. května 2000 se stal jediným vlastníkem ŠKODA AUTO.

Rozsáhlý investiční program vytvořil základ pro působivý rozvoj

Základem dynamického rozvoje ŠKODA AUTO v následujících třech desetiletích byl rozsáhlý investiční program. Na výzkum a vývoj, rozšiřování výrobních kapacit a důsledný rozvoj prodejních a zákaznických kanálů bylo pro ŠKODA AUTO v České republice vynaloženo několik stovek miliard korun. Počet zaměstnanců vývojového oddělení vzrostl z 600 lidí v roce 1991 na více než dva tisíce dnes. Pro zajištění co nejlepšího vzdělávání zaměstnanců a vzdělávání mladých odborníků zřídila ŠKODA AUTO vlastní technickou školu a rozvinula několik dvouletých kurzů na ŠKODA AUTO Vysoké škole aplikované vědy.

Pokud jde o vývoj produktů společnosti, ŠKODA AUTO nejprve pracovala na rozšíření modelové řady FAVORIT/FORMAN pod křídly koncernu Volkswagen, například o užitkový vůz PICK-UP. Tato řada byla velmi žádaná pro své vynikající vlastnosti za nízkou cenu, moderní technologii a vynikající kvalitu. V roce 1994 představila ŠKODA model FELICIA, který se stal nástupcem FAVORITu a byl vybaven pokročilou výbavou včetně ABS, airbagů, klimatizace, posilovače řízení a motorů Volkswagen – zážehový 1.6 MPI a vznětový 1.9 D.

Prvním modelem, který ŠKODA AUTO plně vyvinula v rámci koncernu Volkswagen, byla moderní OCTAVIA první generace. Byl představen v září 1996 a byl založen na platformě A4. Tento kompaktní model otevřel novou kapitolu v historii české značky: OCTAVIA se vyráběla v jednom z nejmodernějších automobilových závodů v Evropě a brzy se stala bestsellerem. Na podzim roku 1999 nahradil model FABIA rodinu FELICIA. Od té doby jsou OCTAVIA a FABIA nejoblíbenějšími modely značky: OCTAVIA je nyní ve své čtvrté generaci a je žádaná mezi zákazníky po celém světě a čtvrtá generace FABIA je téměř připravena k uvedení na trh.

V roce 2001 se v portfoliu značky ŠKODA objevil model SUPERB. Oživila jedno z nejslavnějších automobilových jmen české značky a stala se novou vlajkovou lodí značky. Aktuální třetí generace SUPERB je k dispozici také v modifikaci SUPERB iV s plug-in hybridním pohonem. V září 2016 zahajuje ŠKODA premiérou modelu KODIAQ kampaň na rozvoj segmentu SUV. Řadu SUV české značky dnes kromě modelu KODIAQ tvoří modely KAROQ a KAMIQ a také plně elektrický ENYAQ iV. Nedávno se navíc uskutečnila světová premiéra vozu ŠKODA KUSHAQ, vyvinutého výhradně pro indický trh.

Sídlí v České republice, ale doma po celém světě

Za 30 let v rámci koncernu Volkswagen vzrostl počet zaměstnanců ŠKODA AUTO ze 17 tisíc v roce 1991 na 42 tisíc. Portfolio společnosti zahrnuje 10 oblíbených moderních modelů, které se prodávají ve více než 100 zemích světa. Dynamický rozvoj ŠKODA AUTO je jasně patrný na celosvětových objemech prodejů: jestliže v roce 1991 česká značka vyrobila 172 tisíc vozů, dnes toto číslo vzrostlo více než šestinásobně. V roce 2020 výroba již sedmým rokem v řadě přesáhla milion vozů. Kromě továren v České republice firma montuje vozy v továrnách v Rusku, Číně, na Slovensku a v Indii – především v závodech koncernu Volkswagen – a ve spolupráci s místním partnerem vyrábí vozy také na Ukrajině.

Kromě automobilů vyrábí ŠKODA AUTO komponenty a komponenty včetně motorů a převodovek pro koncern Volkswagen. Společnost je také zodpovědná za veškeré aktivity skupiny v Indii v rámci projektu INDIA 2.0 a od 1. ledna 2021 také na trzích Ruska, SNS a severní Afriky.

Spuštěním programu NEXT LEVEL ŠKODA podniká společnost nový krok k úspěšnému rozvoji v nové dekádě. Program je zaměřen na tři oblasti: rozšíření nabídky modelů v rozpočtovém segmentu, dobývání nových trhů pro budoucí růst v masovém segmentu, stejně jako udržitelný rozvoj a diverzifikace výroby.

Chronologie úspěchu: přehled spolupráce mezi ŠKODA AUTO a koncernem Volkswagen

pravěk
1978

Volkswagen žádá československou vládu o povolení testovat prototypy vyrobené v Německu na československých silnicích.

březen – květen 1979

Předběžná jednání o možném nákupu brzdových destiček a motorů Volkswagen řady EA801 pro vozy ŠKODA.

Obnovení jednání po zahájení projektu ŠKODA Typ 781 (budoucí FAVORIT). Setkání ministrů zahraničí Československa a Německa v centrále Volkswagenu ve Wolfsburgu.

Září 1986
Návrh na licenční výrobu motorů EA111.
1987 v srpnu
Zahájení výroby vozu ŠKODA FAVORIT v Mladé Boleslavi.
září – listopad 1987

Volkswagen testuje prototypy budoucího vozu ŠKODA FAVORIT s motory VW řady EA 827 a EA 111

březen – říjen 1988

Plánovaná spolupráce na licenční výrobě motorů EA 111 (1,05 a 1,3 litru) a EA 827 (1,4, 1,6 a 1,8 litru) byla z finančních důvodů zmrazena. Přesto se vedení koncernu Volkswagen s designem nového českého vozu seznámilo.

Jednání o privatizaci a integraci do koncernu Volkswagen (1989 – 2000)
Listopad 1989

Sametová revoluce v Československu vedla k pádu komunistického režimu. Země se připravuje na volby a demokratickou vládu.

Petr Hrdlička, vedoucí vývoje závodu AZNP v Mladé Boleslavi, kontaktuje Volkharda Köhlera, ředitele zahraniční spolupráce koncernu Volkswagen, a vyzývá Volkswagen, aby se zapojil do procesu privatizace ŠKODA.

Dne 4. února 1990 se na letišti Praha-Ruzyně uskutečnilo první neformální setkání předsedy představenstva koncernu Volkswagen Karla Hahna a Volkharda Köhlera na straně jedné a ministra zahraničního obchodu ČSFR, Na druhé straně Slavomír Stračár.

Obnovení jednání mezi představiteli vlády Československa a koncernem Volkswagen. 22. března Karl Hahn a Volkhard Köhler poprvé navštíví Mladou Boleslav společně s delegací z Wolfsburgu.

Hledání strategického partnera bylo oficiálně zahájeno: Česká vláda oslovuje 8 z předem vybraných 24 kandidátů a své návrhy předkládají čtyři známí výrobci automobilů.

Výběr strategického partnera se zúžil na dva kandidáty: alianci Renault/Volvo a koncern Volkswagen, největší evropskou automobilku. Německá společnost respektuje přání české strany zachovat tradiční značku ŠKODA, pokračovat v jejím rozvoji v České republice a zachovat výrobu modelů FAVORIT/FORMAN. Volkswagen nabízí rozsáhlý investiční plán.

Na mimořádném jednání vlády ČR ve dnech 9. a 10. prosince bylo rozhodnuto o podpisu smlouvy s koncernem Volkswagen. Toto rozhodnutí podporuje ekonomická rada vlády, odborový svaz ŠKODA a externí poradenské a auditorské společnosti. 21. prosince 1990 partneři podepsali smlouvu o spolupráci.

Odklon od centralizované ekonomiky a výrazný pokles exportních trhů mají negativní dopad na provoz ŠKODA. Domácí trh, který je pro společnost důležitý, je ve velmi složité situaci. V roce 1990 značka prodala jen 27 tisíc vozů místo plánovaných 126 tisíc. V závodech v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a Kvasinách bylo v roce 1990 vyrobeno celkem 187 181 vozů.

28 1991 марта

Ve čtvrtek 28. března 1991 podepsali český ministr průmyslu Jan Vrba a předseda představenstva koncernu Volkswagen Karl Hahn smlouvu o založení společného podniku na výrobu vozů ŠKODA.

16 1991 апреля
Smlouva vstupuje v platnost a ŠKODA se stává čtvrtou značkou skupiny spolu s VW, Audi a SEAT.
1991. října

8. října navštíví Mladou Boleslav německý prezident Richard von Weizsäcker. Od jara 1990 dohlížel na privatizaci české značky.

Dozorčí rada koncernu Volkswagen schvaluje investiční plán společnosti ŠKODA AUTO, který do roku 3,749 počítá s ročními investicemi 2000 miliardy marek.

Červenec 1994
16. června 1994 vyrábí ŠKODA svůj miliontý vůz s pohonem předních kol.
1994. října

Debut nového vozu ŠKODA FELICIA – prvního vozu české značky s komponenty koncernu Volkswagen.

V Mladé Boleslavi se otevírá jeden z nejmodernějších automobilových závodů v Evropě. Jejím prvním produktem je kompaktní liftback střední třídy – moderní ŠKODA OCTAVIA první generace. Stal se prvním modelem značky založeným na platformě koncernu Volkswagen.

Jaké změny nastaly ve Škodě Avto po fúzi s koncernem Volkswagen

Jaké změny nastaly ve Škodě Avto po fúzi s koncernem Volkswagen

28. března oslavila Škoda 30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v historii značky: v tento den v roce 1991 uzavřela odborová organizace a Automobilový spolek Škoda smlouvu o fúzi s koncernem Volkswagen. Od té doby se česká značka proměnila z předního podniku v jediném státě ve významného mezinárodního hráče. A význam fúze lze poznamenat – Škodovky se prodávají ve více než 100 zemích světa, zákazníkům nabízí firma deset modelových řad a již sedmým rokem se do celého světa dodává více než milion vozů.

„Fúze Škody Avto s koncernem Volkswagen je unikátním příkladem transformace společnosti nejen v České republice, ale v celé Evropské unii,“ říká Thomas Schäfer, předseda představenstva Škoda Avto. „Díky obětavosti, vizi a odvaze těch, kteří se na této transformaci podíleli, dostala Škoda Avto impuls k působivému vývoji. Dnes se společnost podílí 5 % na HDP České republiky a 9 % na exportu země. Značka je navíc důležitým hráčem v koncernu Volkswagen a je zodpovědná za mnoho strategických oblastí. Patří sem například rozvoj koncernu na trzích Indie, Ruska a severní Afriky, stejně jako vývoj příští generace modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat. S programem Škoda Next Level děláme další krok k dosažení nových úspěchů společnosti v nadcházejícím desetiletí. Program se zaměřuje na tři oblasti, mezi které patří rozšíření modelové řady v rozpočtovém segmentu, vstup na nové trhy pro další růst v masovém segmentu a také udržitelný rozvoj a diverzifikace výroby.

Stojí za zmínku, že bez silného strategického partnera by Škoda neměla šanci vstoupit na globální trh. Výrobní kapacita továren v České republice dosahovala sotva 200 tisíc kusů ročně a modelovou řadu tvořily zastaralé vozy s motorem vzadu a jediné moderní modelové řady – hatchback Favorit a kombi Forman. Budoucnost tehdejšího státního podniku byla předurčena možností privatizace. Hlavním devizou značky byly nejen modely Favorit, ale také vysoce kvalifikovaný personál s patřičnou mírou motivace a také bohaté automobilové tradice Mladé Boleslavi.

Původně se jako potenciální partneři uvažovalo o 24 společnostech, ale nakonec se v létě 1990 pod vedením premiéra Petera Pietharta uskutečnila jednání s osmi výrobci automobilů z Evropy a dalších zemí. S konkrétními návrhy přišly čtyři automobilky. V srpnu 1990 ale obě společnosti od možného obchodu upustily a jako potenciální partneři české značky zůstaly pouze Volkswagen a aliance Renault/Volvo. Další jednání proběhla 9. a 10. prosince 1990. V důsledku toho 21. prosince 1990 vláda uzavřela smlouvu s koncernem Volkswagen, protože to byl on, kdo navrhl atraktivní koncept dalšího rozvoje Škody Avto.

A tak 28. března 1991 podepsali Jan Vrba z České republiky a Karl Hahn, předseda představenstva koncernu Volkswagen, základní smlouvu o založení společného podniku na výrobu vozů Škoda. Dokument vstoupil v platnost 16. dubna 1991 a koncern získal 31% podíl ve Škodě Avto za 620 milionů DM. Poté Volkswagen postupně navyšoval svou účast, až nakonec koupil 100% akcií a 30. května 2000 se stal jediným vlastníkem Škody Avto.

Několik stovek miliard korun bylo vynaloženo na výzkum a vývoj, rozšíření výrobní kapacity a důsledný rozvoj prodejních a zákaznických kanálů pro Škoda Avto v České republice. Počet zaměstnanců vývojového oddělení vzrostl z 600 lidí na dnešní více než dva tisíce. S cílem poskytnout zaměstnancům co nejlepší školení a připravit mladé profesionály založila Škoda Avto vlastní technickou školu a rozvinula několik dvouletých kurzů na Univerzitě aplikovaných věd Škoda Avto.

Když už mluvíme o vývoji produktů společnosti, Škoda Avto nejprve pracovala na rozšíření modelové řady Favorit/Forman pod křídly koncernu Volkswagen a představila například užitkový vůz Pick-Up. Tato řada byla velmi žádaná pro své vynikající vlastnosti za nízkou cenu, moderní technologii a vynikající kvalitu. V roce 1994 Škoda představila model Felicia, který se stal nástupcem Favoritu a byl vybaven pokročilou výbavou včetně ABS, airbagů, klimatizace, posilovače řízení a motorů Volkswagen – benzinový 1.6 MPI a naftový 1.9 D.

Prvním modelem plně vyvinutým Škodou Avto v rámci koncernu Volkswagen byla moderní Octavia první generace. Byl představen v září 1996 a byl založen na platformě A4. Tento kompaktní model otevřel novou kapitolu v historii české značky: Octavia se vyráběla v jedné z nejmodernějších automobilek v Evropě a brzy se stala bestsellerem. Na podzim roku 1999 byla rodina Felicia nahrazena modelem Fabia. Od té doby jsou Octavia a Fabia nejoblíbenějšími modely značky: Octavia je nyní ve své čtvrté generaci a je žádaná mezi zákazníky po celém světě a čtvrtá generace Fabie je téměř připravena k uvedení na trh.

V roce 2001 se v portfoliu Škody objevil model Superb. Oživila jedno z nejslavnějších automobilových jmen české značky a stala se novou vlajkovou lodí značky. Aktuální třetí generace Superbu je k dispozici také v úpravě Superb iV s plug-in hybridní pohonnou jednotkou. V září 2016, premiérou modelu Kodiaq, zahajuje Škoda kampaň na rozvoj segmentu SUV. Řadu SUV české značky dnes kromě Kodiaqu tvoří modely Karoq a Kamiq a také plně elektrický Enyaq iV. Nedávno se navíc uskutečnila světová premiéra Škody Kushaq, vyvinuté výhradně pro indický trh.

Za 30 let jako součást koncernu Volkswagen vzrostl počet zaměstnanců Škody Avto ze 17 tisíc v roce 1991 na 42 tisíc. Portfolio společnosti zahrnuje 10 oblíbených moderních modelů, které se prodávají ve více než 100 zemích světa. Dynamický vývoj Škody Avto je jasně patrný na celosvětových objemech prodejů: jestliže v roce 1991 česká značka vyrobila 172 tisíc vozů, dnes toto číslo vzrostlo více než šestkrát. V roce 2020 výroba již sedmým rokem v řadě přesáhla milion vozů. Kromě továren v České republice firma montuje vozy v továrnách v Rusku, Číně, na Slovensku a v Indii – především v závodech koncernu Volkswagen – a ve spolupráci s místním partnerem vyrábí vozy také na Ukrajině.

Kromě automobilů vyrábí Škoda Avto komponenty a komponenty včetně motorů a převodovek pro koncern Volkswagen. Společnost je také zodpovědná za veškeré aktivity koncernu v Indii a od 1. ledna 2021 také na trzích Ruska, SNS a severní Afriky.

Kupte si vozy Škoda od oficiálního prodejce “TransTechService”!
Adresa: Čeboksary, dálnice Marposadskoe, 29/1
Автосалон: 8 (8352)24-06-70
Servisní středisko: 8 (8352) 24-06-71

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button