Škoda

Kdy se změnil znak Škoda?

Úplně první verzí loga byl štítek na řídítkách jejich kol. Lipový květ byl symbolem slovanské národnosti a svobody. Ve spodní části loga – pod názvem značky – byla dvě jména, Laurin a Klement a místo výroby – Mladá Boleslav. Toto logo bylo také často používáno v různých tiskových materiálech.

1905 — 1911

Tato verze loga Slavia byla umístěna na boku benzinových nádrží motocyklů L&K. Logo se evidentně změnilo. Přesto L&K a Mladá Boleslav stále zůstávají.

1905 — 1929

První verze loga se jménem Laurin & Klement se používá v letech 1905 – 1925. Základ tvoří iniciály zakladatelů a původních majitelů. Uvnitř loga je poprvé zakomponován vavřínový věnec jako symbol úspěchu.

Typografická varianta loga Laurin & Klement se používala v letech 1913 až 1929. Inspirací pro tento styl byl secesní tvůrčí umělecký styl, jako nový přístup k umění a životu vůbec. Můžeme vidět snahu o moderní společnost a její větší vizuální podobu – snahu navázat na nejnovější trendy a být součástí filozofie nové světové éry.

Právě pro svou eleganci a styl je toto typografické logo dodnes umisťováno na některých špičkových, luxusních modelech Škoda.

1925 — 1934

Poprvé se objevuje oválné logo s modrým pozadím s typografií Škoda. Od sloučení s firmou Škoda v roce 1925 až do roku 1929 bylo logo umístěno na přídi vozů Škoda vedle typografické verze Laurin & Klement. Později se logo oválného tvaru používá souběžně s registrovanou ochrannou známkou – okřídlený šíp.

Zajímavé:
Jak zjistit napnutí řetězu pomocí napínače Škoda 1.8t bzb.

1926 — 1993

První verze slavného okřídleného šípu se objevuje v Plzni v roce 1923 a v různých modifikacích v průběhu času se na vozech Škoda objevovala až do roku 1995. I když se o konstruktérovi málo ví, inspirací pro logo byla pravděpodobně plaketa s obrázkem Indián nosí čelenku z peří. Z tohoto obrázku byla nakreslena varianta s pěti pírky, později se standardně používala graficky přehlednější varianta se třemi pírky přes okřídlený šíp. Prvky loga okřídleného šípu jsou patrné – technicky a esteticky propracované, dynamika letu jako cíl jít stále vpřed, preciznost ve výrobě.

Okřídlený šíp nebyl použit jen na autech a náhradních dílech, ale také v tiskových materiálech Škodovky.

V roce 1937 typografie Škoda doprovází okřídlený šíp v logu. Nejčastěji používané barevné varianty byly stříbrná a modrá; v 1950. a 60. letech jsou zakomponovány i červené nebo inverzní varianty.

1993 — 2011

Nedlouho poté, co se Škoda sloučila s koncernem Volkswagen, vznikla nová verze loga automobilky. Modrá barva byla nahrazena zelenou, samotný okřídlený šíp je obklopen širokým kruhem se Škodou uvnitř. Od roku 1994 jsou hlavními barvami loga černá a zelená. U všech modelů je logo umístěno na přední části vozu, stejně jako na volantu, zadních dveřích a discích všech pneumatik.

2011 — 2015

Logo je znovu aktualizováno. Vnější oblast – široký kruh – je nakonec nahrazen mnohem tenčím stříbrným chromovaným kruhem. Tato změna v designu poskytuje více prostoru pro okřídlený šíp, který se ve skutečnosti stává mnohem výraznějším. Nové je také písmo Škoda umístěné nad logem. V následujících měsících se dolaďují linie a šrafování loga.

2016 — 2022

Jedinou změnou je přesun typografie Škoda pod logo s okřídleným šípem. Navzdory dlouhému vývoji a změnám loga je původní myšlenka okřídleného šípu stále převládající a v samém středu loga společnosti. Je vizuálně přitažlivý a přitom tradiční; moderní, přesto stále odráží 125leté dědictví společnosti.

Serving you since 2023

Název Škoda a tradiční okřídlený šíp v prstenu bude nyní společnost používat více samostatně, přičemž hlavním komunikačním nástrojem se stane název. Nový styling využívá zcela odlišnou typografii založenou na symetrii a kombinaci oblých tvarů s bordurami. Nejnáročnějším prvkem byla integrace karonu nad S, který představuje důležitou součást českého dědictví Škody. Takzvaný háček je nyní integrován do prvního písmene. Výzkum zjistil, že typografický slovní znak je snadněji rozpoznatelný a identifikovatelný.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»