ŠkodaŠkoda Fabia

Kdy vyměnit katalyzátor Škoda Fabia

Vozy Škoda Fabia jsou vybaveny katalyzátory (katalyzátory) výfukových plynů pro snížení jejich toxicity a dopadu na životní prostředí. V pozdějších modelech jsou dva z nich: jeden je umístěn přímo ve výfukovém potrubí, druhý je uvnitř výfukového potrubí pod spodkem vozu.

Plní několik funkcí:

  • filtrovat výfukové plyny;
  • rozbít a ochlazovat proudy plynu;
  • chraňte tlumič před rezonováním a spálením.

Odkaz: katalyzátor je kovový válec, uvnitř kterého je nosný materiál tvořený voštinovou strukturou, na který je nanesena neutralizační látka. Díky této konstrukci procházejí plyny přes jemnou síťovinu s velkou kontaktní plochou, díky čemuž jsou výfukové plyny očištěny o 98 %.

Výrobce často neuvádí předpisy pro výměnu katalyzátoru, protože tyto prvky fungují bez spotřeby účinné látky, ale praxe ukazuje, že ne vždy slouží bezchybně.

Příčiny poruchy katalyzátoru

Nejčastější příčinou selhání neutralizátoru je jeho roztavení. Navíc to v počátečních fázích neovlivňuje chování vozu, ale proces má lavinový charakter: některé otvory již nepropouštějí plyny, roztaví se, zbytek se přehřeje a proces se opakuje dokud se všechny buňky nerozpustí.

A stejně často se neutralizátor začne hroutit kvůli destrukci samotné buněčné struktury.

Třetí scénář je, že se struktura katalyzátoru ucpe špinavými výfukovými plyny z vadného motoru. Automobil provozovaný v drsných ruských podmínkách je často naplněn nekvalitním benzínem. Zanesený, roztavený nebo zničený měnič je důsledkem nesprávného chodu motoru nebo poruchy výfukového systému. Špatné palivo neshoří úplně uvnitř válců a dostává se do výfukového systému, shoří již v katalyzátoru, což vede k jeho přehřátí a roztavení.

Vniknutí oleje do motoru může také způsobit ucpání voštin měniče. Olej opotřebovaného motoru se jednoduše hromadí na povrchu v podobě karbonových usazenin, což opět způsobuje přehřívání a tání.

Příčinou může být také banální přísada do motoru nebo benzínu. Při výběru takového produktu musíte brát vážně kontrolu kompatibility s katalyzátorem. Tato informace musí být uvedena na obalu.

Dalším faktorem je mechanické poškození:

  • způsobené jízdou autem po nerovném terénu;
  • vyvolané nárazy na zpomalovací prahy, obrubníky, vyčnívající poklopy a tak dále.

Kromě toho může dojít k poškození také uvolněné potrubí nebo výfukové potrubí. Při nárazu se voštinová struktura neutralizátoru začne drolit a ucpávat otvory.

Důležitým faktorem jsou náhlé změny teploty: katalyzátor se může zahřát až na 900 stupňů Celsia. A při zvýšených provozních podmínkách motoru a náhlém pádu do louže může dojít ke zničení plástve.

Známky selhání katalyzátoru

Důležité! Pokud ve svém voze zaznamenáte alespoň jeden z níže popsaných příznaků, musíte poruchu diagnostikovat a identifikovat:

  1. Auto pomalu nabírá rychlost, ale přichází limit, po kterém má pocit, že auto pustilo a pak jede dál jako obvykle. Tento problém postupuje a brzy nebudete schopni normálně zrychlit na 60 km/h.
  2. Auto ztrácí dynamiku a je obtížnější manévrovat v provozu.
  3. Výkon motoru klesá, takže je obtížnější předjíždět auto na dálnici.
  4. Motor již pracuje při vyšších teplotách, což často vede k varu chladicí kapaliny.
  5. Zvýšená spotřeba paliva.
  6. V létě je obtížnější motor nastartovat a v zimě nemusí naskočit vůbec.
  7. Nakonec se na přístrojové desce rozsvítí ikona „Check Engine“ signalizující problém s motorem.

Tyto známky poruch mohou vést k brzkému selhání skupiny pístů motoru, protože prach a nespálené produkty spalování se vrhají zpět do motoru a mohou vést k odírání stěn válců.

Výměna katalyzátoru Škoda Fabia za nový prvek

Výměna katalyzátoru na Škodě Fabia se provádí pomocí výtahu, protože v autě jsou dva katalytické prvky, dostat se k druhému, který je pod dnem, bez zvedání vozu je prostě nepohodlné. Odstraní se ochrana klikové skříně motoru a odšroubuje se spodní upevnění katalyzátoru k výfukovému systému. Pro přístup ke katalyzátoru je shora odstraněn plastový kryt motoru. Kovová tepelná ochrana sběrného potrubí motoru je demontována. Upevnění výfukového potrubí k motoru je odšroubováno. Poté se z vozu odstraní výfukové potrubí se starým katalyzátorem.

Existuje několik možností, jak tento díl vyměnit:

  1. Nový katalyzátor, který je dodáván s výfukovým potrubím, je dražší, ale je kvalitní.
  2. Filtrační vložku je možné vyměnit za univerzální vyříznutím staré a instalací nové svařením dílů pomocí poloautomatického svařování.

Podobné akce se provádějí s druhým.

Důležitým bodem v tomto případě je zachování geometrických charakteristik konstrukce – k tomu jsou svařovány svorky. Po svaření švů je celý díl potažen speciální termální barvou. Vše se skládá v obráceném pořadí.

Diagnostika poruchy katalyzátoru

Aby bylo možné identifikovat poruchu katalyzátoru, existuje několik způsobů, jak ji diagnostikovat:

  • vizuální kontrola katalyzátoru;
  • kontrola teploty;
  • měření zpětného tlaku v místě montáže lambda sondy nebo, jak se také nazývá;
  • vizuální kontrola katalyzátoru;
  • diagnostiku motoru pomocí speciálního softwaru a zařízení.

V prvním případě může být demontáž katalyzátoru obtížná a prakticky nemožná. Během provozu automobilu se části zasekly a není vždy možné odšroubovat upevnění. Pokud bylo přesto možné díl demontovat, můžete zkontrolovat voštinovou strukturu z hlediska vůle, znečištění, mechanického poškození a ucpání.

Ve druhém budete potřebovat speciální nástroj zvaný „pyrometr“, pomocí kterého budete muset měřit teplotu katalyzátoru na různých místech: ve svarovém švu, kde je umístěn začátek voštinové struktury, uprostřed a na konci podél směru výfukových plynů. Předpokládá se, že pokud je velký teplotní rozdíl, je katalyzátor vadný.

Ve třetím se měří tlak plynu v místě montáže lambda sondy. Musíte jej demontovat pomocí speciálního nástavce, opatrně, bez poškození vodičů. Ne vždy je také možné jej okamžitě odšroubovat. Do otvoru se našroubuje adaptér a tlak se měří pomocí tlakoměru při různých provozních režimech motoru (při otáčkách motoru 2500 ot/min). Protitlak by měl být do 0,3 kgf/cm3.

Pamatujte, že nejjistější způsob, jak identifikovat poruchu, je pomocí diagnostiky pomocí speciálního softwaru a zařízení, které poskytuje úplné informace o tlaku, rychlosti, teplotě v různých provozních režimech motoru. Jedna ze zapalovacích svíček je odšroubována a je nainstalován speciální snímač tlaku. Data jsou shromažďována a následně analyzována s výstupem provozních diagramů motoru.

Zajímavé:
Kde najít kski kód pro Škoda Kodiak.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button