ŠkodaŠkoda Rapid

Kdy vyměnit palivový filtr Škoda Rapid

Výměna palivového filtru při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud nadešel časový limit pro výměnu palivového filtru, stejně jako pokud existují známky jeho ucpání:

  • spotřeba paliva vzrostla
  • motor zhasíná nebo zhasíná při volnoběhu a při provozních otáčkách dochází k poruchám
  • výkon motoru klesá
  • auto zpomalí bez brzdového systému
  • Auto se při jízdě do kopce pohybuje trhaně

Urychleně vyměníme palivový filtr, v případě potřeby provedeme komplexní plánovanou údržbu a diagnostiku palivového systému a spalovacího motoru.

Výměna starého filtru za novýNový filtr palivové nádržePalivový filtr

FUNKČNÍ ÚČEL

Spolehlivost provozu a životnost pohonné jednotky přímo závisí na kvalitě paliva dodávaného do motoru Škoda Rapid. Dokonce i benzín nebo nafta, které prošly vícestupňovým čištěním, potřebují filtraci. Postupem času se v nádobách na čerpacích stanicích a dokonce i v nádrži automobilu objevují usazeniny, které se přirozeně tvoří na dně a stěnách. Pokud se kontaminované palivo dostane do vstřikovače vozidla, může to vést k vážným problémům s výkonem motoru:

  • přetížení palivového čerpadla a s tím související nerovnoměrná dodávka benzínu nebo motorové nafty;
  • ucpání palivového potrubí a rampy a v důsledku toho nestabilita tlaku uvnitř;
  • ucpání trysek, ventilů, vnitřních palivových potrubí;
  • předčasné opotřebení dílů, především ventilů.

Aby se takovým problémům předešlo, všichni výrobci automobilů používají palivové filtry, které vyžadují pravidelnou výměnu nebo údržbu.

Struktura filtru palivové nádrže

Filtr palivové nádrže

TYPY FILTRŮ PALIVOVÉ NÁDRŽE

Čistící prvek ve filtrech je speciální membrána, která má vysokou hustotu, zachycuje cizí vměstky, nečistoty, kovové částice, prach a zabraňuje jejich pronikání do spalovacího motoru. Navzdory své obecné funkčnosti se palivové filtry liší jak svým designem, tak „specializací“.

1. Hrubý filtr – umístěný přímo v plynové nádrži Škoda Rapid a jedná se o syntetickou nebo kovovou síťovinu s jemnou síťkou, na které se usazují velké frakce obsažené v palivu. Například u starších vozidel s kovovou palivovou nádrží prvek zabraňoval tomu, aby se volné částice z vnitřního obložení nádrže dostaly do palivového čerpadla a palivového potrubí. Filtr palivové nádrže je umístěn přímo v nádrži, což poněkud ztěžuje jeho výměnu.

2. Jemný filtr, namontovaný na palivovém potrubí Škoda Rapid a má složitější zařízení, které se skládá z:

  • pouzdro odolné vůči teplu a nárazům;
  • vstupní a výstupní armatury, některé vozy mohou navíc používat vratnou armaturu, přes kterou je přebytečné palivo vypouštěno zpět do nádrže (při překročení tlaku ve vedení).
  • hlavní a přídavné filtrační prvky (papír 5-10 mikronů).

Jemný filtr je umístěn vně plynové nádrže, takže jeho výměna je méně pracná. U některých modelů automobilů je jednotka umístěna v motorovém prostoru, ale ve většině případů je prvek umístěn pod spodkem vozu v oblasti palivové nádrže.

3. U dieselových motorů se pro čištění paliva používá přídavný separátor, který odděluje vodu od motorové nafty. Separátor také vyžaduje pravidelnou výměnu

Filtr palivové nádržePalivový filtrFiltr palivové nádrže

HLAVNÍ PŘÍZNAKY KONTAMINACE PALIVOVÉHO FILTRU

1. Zvyšuje se spotřeba paliva. Mnoho moderních vozů je vybaveno palubním počítačem, který bere činnost vstřikovačů jako konstantu a přepočítává ukazatele spojené s prodlužující se dobou vstřikování. Mírně se zvyšuje i skutečná spotřeba, protože spalovací motor musí dlouhodobě pracovat v přechodném režimu. A čím delší kilometrový nájezd na podhozeném TF, tím více poroste spotřeba.

2. Přerušení a „trojnásobení“ chodu motoru. Nejprve na volnoběh a poté pod zátěží ucítíte „trojku“ spalovacího motoru Škoda Rapid. Čím více je palivový filtr zanesený, tím výraznější bude „trojka“. Přerušení přímo souvisí s nedostatkem paliva v palivové směsi.

3. Ostré poklesy v určitém rozsahu otáček. U většiny motorů se vstřikováním dochází k poruchám mezi 2 až 3 tisíci otáčkami. Motor prostě nemá dostatek benzínu na udržení dynamiky.

4. Ztráta trakce. Nedostatek výkonu vede k výrazné ztrátě výkonu. Provoz „tahu“ motoru se stává zcela problematickým, protože v těchto režimech (do 1500 ot./min) je vyžadována bohatá směs.

5. Je nemožné rychle získat rychlost. Palivové čerpadlo začne pracovat přerušovaně, ECU motoru Škoda Rapid přejde do nouzového režimu.

6. Trhne při pohybu konstantní rychlostí. Opotřebený palivový filtr může propustit malé částice, které po vnesení do palivové směsi znesnadňují její vznícení. „Příznak“ je zvláště výrazný při jízdě do kopce.

7. automobil Škoda Rapid se zastaví bez přidání plynu. Nestabilní volnoběh nastává, když opotřebení nebo znečištění filtračních prvků dosáhne kritické úrovně.

8. Spalovací motor se při prudké akceleraci zastaví, zejména po delší práci nebo při pokusu o spuštění stroje „tahem“. Palivové čerpadlo se přehřeje a spustí se ochrana (ne u všech vozů). Oba příznaky jsou nejčastějšími příznaky znečištěného filtru palivové nádrže.

9. Motor nenastartuje. Minimální přípustný tlak v rozdělovači paliva není vytvořen, směs je chudá a její zapálení je nemožné.

Kromě výše uvedeného existují speciální případy, které se vztahují pouze na určité modely vozů Škoda Rapid. Takže na některých autech při startu ze „studeného“ stavu není možné získat rychlost po dobu 1-2 sekund, jinak spalovací motor funguje správně.

U některých aut může mít ucpaný palivový filtr nepředvídatelné následky. U moderních automobilů, pokud je problém s napájením motoru, může dojít k falešným poplachům senzorů, například kyslíkových senzorů, a palubní počítač zobrazí odpovídající chybu na palubní desce Škoda Rapid.

Výměna palivového filtruPalivový filtr špinavýPalivový filtr musí být vyměněn

JAK ČASTO POTŘEBUJETE PROVÁDĚT ÚDRŽBU A VYMĚŇOVAT FILTRY?

V případě potřeby se posoudí stav hrubého filtru. Během plánované údržby se mění pouze jemný filtr. Frekvence výměny filtru je uvedena v servisní knížce. Mějte však prosím na paměti, že:

  • životnost filtru se počítá v laboratoři, kde se používá již vyčištěné palivo;
  • Při používání vozidla se v nádrži objevují usazeniny, jejichž objem se rok od roku zvyšuje;
  • Při tankování na čerpacích stanicích, jejichž nádrže byly nedávno vypuštěny ropnými produkty, může do nádrže vniknout suspenze.

V závislosti na provozu by výměna a údržba palivových filtrů Škoda Rapid měla být prováděna poněkud častěji, než doporučuje výrobce. V tomto případě byste neměli čekat ani na první známky opotřebení prvků.

Filtrům je třeba věnovat zvláštní pozornost, pokud existuje podezření, že bylo použito palivo nízké kvality. V takovém případě byste měli určitě navštívit autorizované servisní středisko, kde vyčistí a vymění prvky a vypustí špatný benzín nebo naftu (v závislosti na typu motoru).

SPRÁVNÁ VÝMĚNA PALIVOVÝCH FILTRU

1. V závislosti na konkrétním modelu vozu se pravidla pro výměnu filtrů Škoda Rapid liší, pokud si nejste jisti svými schopnostmi, svěřte servis a výměnu palivových filtrů autorizovanému technickému středisku. Tím se zabrání vážným problémům, od poškození upevňovacích prvků až po odtlakování palivového potrubí. Navíc v podmínkách na ulici nebo dokonce ve vaší vlastní garáži nejsou náhradní práce vždy možné – může být vyžadován speciální nástroj nebo výtah.

2. Při údržbě hrubého filtru vyjměte, umyjte a osušte filtrační vložku. Pokud je síťovina poškozena, je nutné ji vyměnit. Některé modely aut používají kazetové filtry, které se nemyjí, ale nahrazují se novými.

3. Ne všechna auta umožňují přístup k filtru nádrže z prostoru pro cestující nebo kufru. Technické předpisy mohou vyžadovat úplnou demontáž kontejneru pro jeho údržbu.

4. Jemný filtr je bezúdržbový prvek a musí být kompletně vyměněn.

5. Používejte pouze certifikované náhradní díly doporučené výrobcem vozu.

Zajímavé:
Co je spolehlivější než Renault nebo Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button