ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Kdy vyměnit tlumiče Škoda A5

Jak poznáte, že je čas vyměnit tlumiče? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

 • ovladatelnost vozu se snížila
 • při rozjezdu tělo „dřepne“ zadní částí, při brzdění – přední částí
 • klepání, které časem přechází v nárazy na karoserii od opěrných misek tlumiče

Svěřte výměnu tlumičů profesionálům!

POZOR!

 1. Výběr dílů odpružení pro Škodu Octavia závisí na provozních podmínkách vozidla a stylu jízdy. Pro klidné cesty po dálnicích si můžete vybrat i prvky s olejovou náplní, které vám umožní výrazně ušetřit.
 2. Selhání kteréhokoli prvku zavěšení nakonec povede k nerovnováze ve fungování celého podvozku: vznik vůle, poškození spojů a zhoršení ovládání vozidla.
 3. Neignorujte známky vadných vzpěr tlumiče. Důsledkem může být převrácení karoserie při prudké zatáčce v rychlosti nebo ztráta kontroly nad vozem při brzdění.
 4. Diagnostika vozu Škoda Octavia se provádí nejen k určení stupně opotřebení prvků, ale také k identifikaci skrytých závad, které ovlivňují celkový stav odpružení, a tedy i ovladatelnost vozu.
 5. Tlumiče automobilu se vyměňují ve dvojicích: pokud selže pravá vzpěra tlumiče, vymění se spolu s ní i levá. Tuto nuanci je třeba vzít v úvahu při plánování nákladů na opravy zavěšení.
 6. Před nákupem nového náhradního dílu Škoda Octavia byste se měli poradit s prodejcem, který bude schopen vybrat ten nejvhodnější pro každý model vozu s ohledem na jeho provozní podmínky.

CO JE TO TLUMIČ

Prvek odpružení, tlumič, je zodpovědný za tlumení vibrací karoserie vozu a udržování trakce mezi koly a vozovkou. V podvozku je instalován v tandemu s pružinou. Na provozuschopnosti těchto prvků závisí bezpečnost pohybu a stabilita stroje při zatáčení. Existuje pět hlavních typů těchto dílů, které se liší v závislosti na výplni a provedení pouzdra:

 • olej dvoutrubkový;
 • plyn jednotrubkový;
 • plyn s vnější komorou;
 • plyn dvoutrubkový;
 • plynový olej.
Zajímavé:
Jak vyměnit žárovky ve zpětných zrcátkách Škoda Octavia A5.

Olej dvoutrubkový

Uvnitř hydraulického prvku je olej. Jeho prouděním z vnitřní komory (potrubí) do vnější a zpět pod tlakem tyče jsou tlumeny vibrace vozu. Toto je nejjednodušší zařízení. Častou poruchou tlumičů je přehřívání a v důsledku toho pěnění oleje při jízdě v terénu. Čím aktivněji musí takový prvek pracovat, tím rychleji selže.

Plyn jednotrubkový

V plynovém jednotrubkovém provedení je pouze jedna komora, rozdělená na dvě části: v horní je olej, ve spodní je plyn pod tlakem. Přítomnost pouze jedné trubky neumožňuje přehřátí oleje, protože ochlazování dochází v důsledku proudění vzduchu, když je vůz v pohybu.

Plyn s oddělenou komorou

Uvnitř hlavní komory je olej, v přídavné komoře je pod tlakem dusík. Jsou navzájem spojeny hadicí. V tomto provedení se zvyšuje pracovní pohyb tyče, objemy oleje a plynu, přičemž velikost samotného zařízení zůstává kompaktní.

Plyn-olej

Ve vnitřní trubce prvku plyn-olej je olej, ve vnější je dusík pod nízkým tlakem. Tato konstrukce je „zlatým středem“ mezi olejovými a plynovými tlumiči. Má průměrnou jízdní tuhost, udržuje proto stabilitu vozu v zatáčkách a tlumí vibrace nerovností, při aktivní jízdě v terénu se však může přehřívat.

Plynové dvoutrubkové

Jediný rozdíl mezi plynovým dvoutrubkovým a olejoplynovým je ten, že vnější komora první je naplněna dusíkem pod vysokým tlakem. Tím se zabrání varu oleje a prodlouží se životnost. Instalace takových prvků, jako jsou přední tlumiče, výrazně zvýší stabilitu vozu Škoda Octavia při ostrých zatáčkách a náklonech.

Abyste pochopili, který prvek je před vámi, musíte stisknout jeho stopku. Vysoký tlak plynu nedovolí tyči vstoupit do komory.

Kromě uvedených provedení existují magnetické a pneumatické tlumiče.

Magnetický

Uvnitř nich jsou místo ropy a plynu magnetické podložky a vzduch. Podložky jsou umístěny na konci tyče a na dně komory. Tlumení vibrací je založeno na principu odpuzování stejnojmenných magnetových pólů: čím hlouběji tyč jde do komory, tím silněji se podložky vzájemně odpuzují a provádějí tlumení (vracení tyče do původní polohy). Takové zařízení postrádá všechny nevýhody tradičních dílů. Jeho jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Zajímavé:
Jaká je třída Škoda Rapid.

Pneumatický

Vzduchové odpružení funguje na základě oscilačního tlaku vzduchu. Informace o poloze těla, stavu vozovky a stylu jízdy jsou odesílány do řídicí jednotky, která reguluje tlak. Tato zařízení se používají na značkové a luxusní vozy. Vzduchové odpružení, stejně jako magnetické odpružení, postrádá všechny nevýhody tradičního podvozku, ale je zcela závislé na provozuschopnosti elektriky.

PŘÍČINY A ZNÁMKY PORUŠENÍ

K selhání tlumičů naplněných olejem a plynem dochází z mnoha důvodů:

 1. Přirozené opotřebení. Životnost těchto dílů deklarovaná výrobci je v průměru 70 000 km. Čím jsou však horší provozní podmínky Škody Octavia, tím kratší je životnost. Někdy to nedosahuje ani 30 000 km.
 2. Nesprávná instalace prvku. To se týká porušení při instalaci zadních tlumičů odpružení, stejně jako vzpěr naplněných olejem, které nelze nainstalovat obráceně.
 3. Použití padělaných náhradních dílů. Nákup levných prvků nejen snižuje bezpečnost jízdy, ale přispívá i k předčasnému opotřebení ostatních dílů zavěšení.
 4. Opotřebení pryžových těsnění. Kontakt reagencií, písku a nečistot na těsnění vede ke ztrátě těsnosti, úniku oleje a poškození povrchu tyče.
 5. Poškození v důsledku nehody. Deformace tyče vede k zaseknutí a poškození karoserie vede k úniku oleje nebo dusíku.

První známkou poruchy tlumiče je zhoršení ovladatelnosti Škody Octavia, zejména při manévrování. Při ostrém rozjezdu auto silně dřepne vzadu, při brzdění – vpředu a při jízdě se tělo houpe i na malých nerovnostech. Postupem času se v zavěšení objeví klepání. Když je prvek spuštěn k odrazu (tyč je ponořena do těla), jsou cítit nárazy.

Pokud jde o prvky vzduchového pérování, jejich poruchy ovlivňují statickou polohu karoserie, která se častěji naklání na stranu opotřebovaného prvku. Po nastartování motoru se odpružení nezvedne do pracovní polohy a často je slyšet pískání unikajícího vzduchu. Pokud se objeví jakékoli známky poruchy, mechanici doporučují neodkládat návštěvu servisní stanice za účelem diagnostiky a opravy.

Zajímavé:
Jaká baterie pro Škoda Fabia 13.

DIAGNOSTIKA

Před zahájením oprav zkušený automechanik diagnostikuje zavěšení vozu Škoda Octavia. To je nezbytné pro identifikaci všech závad, které ovlivňují ovladatelnost vozu a případně vedou k poškození tlumičů.

Vůz najede na vibrační stojan, kde se simuluje přirozené zatížení podvozku. Zde mechanik provádí měření zdvihu tyče a amplitudy vibrací. Poté na výtahu zkontroluje stav regálů, posoudí vůli ostatních dílů a sestav.

Pokud dojde k poruše vzduchového odpružení, použijí počítačovou diagnostiku: načtou chyby z paměti řídicí jednotky a odečítají údaje ze senzorů. Po kontrole pomocí softwaru se provádí i vizuální kontrola, protože se mohou objevit chyby způsobené vypadnutím kontaktu z konektoru nebo poškozeným elektrickým vedením. Teprve po důkladné kontrole může technik majiteli vozu vysvětlit důvody poruchy, stanovit seznam potřebných prací a náhradních dílů a vypracovat odhad.

INSTALACE NOVÝCH TLUMIČŮ SKODA OCTAVIA

Oprava vozu Škoda Octavia se provádí na základě výsledků diagnostiky. Za zmínku stojí, že výměna zadního a předního tlumiče se provádí koaxiálně, to znamená, že na každé nápravě se mění dvě vzpěry najednou, i když jedna z nich stále funguje. To je způsobeno tím, že nový prvek má větší pružnost, což naruší rovnováhu odpružení, je dokonce možné, že se karoserie vychýlí směrem k nevyměněné straně; Doporučuje se také vyměnit horní podpěry.

Práce začínají demontáží opotřebovaných dílů. Mechanik uvolní upevnění prvků a demontuje je. Poté pružinu zafixuje speciálním tahem a sejme tlumič. Nainstalujte nové díly v opačném pořadí.

Zvláštností montáže zadních tlumičů je, že konečné upnutí spodního závěsu se provádí pouze pod zatížením, když jsou vzpěry v pracovní poloze. Po dokončení prací je nutné seřídit geometrii kol vozu Škoda Octavia.

KOUPÍM NOVÝCH TLUMIČŮ

Servisní středisko nabízí montáž originálních a podobných náhradních dílů na vozy Škoda Octavia. Rozdíl mezi nimi spočívá pouze v označení dílu: v prvním případě je uvedena značka automobilu, pro který byl náhradní díl vyroben, ve druhém – název výrobce tohoto dílu. Kvalitou jsou totožné.

Zajímavé:
Jak poznat explodující bezpečnostní pás Škoda.

Jak si sami vybrat náhradu za tlumiče Škoda Octavia, které již dosloužily? Nejlepší možností je zakoupit ty, které doporučuje výrobce automobilu. Za úvahu však stojí styl jízdy a provozní podmínky vozu. Čím extrémnější jízda, tím tužší by měl být podvozek. I když automobilka instalovala olejové nebo plyno-olejové prvky, je lepší zvolit plynové, zejména pro přední tlumiče odpružení, které přebírají hlavní zatížení. Měli byste si dávat pozor na nákup padělaných dílů. Vysoce kvalitní díl má vždy obal, který uvádí jméno výrobce, GOST a čárový kód.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button