ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy začala výroba faceliftu Škody Octavia II?

Historie legendárního vozu začíná v roce 1959. Dnes, o 60 let později, je ŠKODA OCTAVIA III k dispozici zákazníkům.

ŠKODA OCTAVIA. Start modelu

V roce 1959 český výrobce vydal dvoudveřový sedan s pohonem zadních kol, který znamenal začátek slavného modelu. Vůz byl vybaven motory 1.1 a 1.2 o výkonu 40 a 45 koní. S. Charakteristickými rysy modelu byla polorámová konstrukce karoserie a nezávislé zavěšení všech kol.

Kombi COMBI se poprvé objevilo v roce 1961 a o 10 let později skončila výroba OCTAVIE. Za tuto dobu závod prodal více než 350 tisíc vozů.

ŠKODA OCTAVIA I

— Výrobu modelu se rozhodli obnovit 25 let po startu modelu ŠKODA OCTAVIA. Nyní je liftback z roku 1996 považován za první generaci slavného vozu. Výroba kombi COMBI byla obnovena v roce 1998.

— Již tehdy se OCTAVIA stala lídrem ve své třídě, pokud jde o prostornost a objem zavazadlového prostoru. Od té doby je model považován za jeden z nejprostornějších a nejpohodlnějších.

— ŠKODA OCTAVIA I byla vybavena benzínovými a naftovými motory o objemu 1,4 až 2 litry. Nejvíce žádaný byl motor 1.8 turbo o výkonu 150 koní. S. Motory byly spárovány s manuální převodovkou 5/6 a automatickou převodovkou 4.

— Po 4 letech došlo k restylingu – změnily se nárazníky a optika. Aktualizovaný model se jmenuje OCTAVIA TOUR. Pro kombi COMBI se zároveň dostal k dispozici pohon všech kol. Výrobce představil i sportovní verzi liftbacku OCTAVIA RS.

ŠKODA OCTAVIA II

V roce 2004, 8 let po začátku nové historie modelu ŠKODA OCTAVIA, se objevila druhá generace vozu. Nová verze byla delší, širší a vyšší, a proto i prostornější.

Zajímavé:
Jak odstranit tlačítka elektrického ovládání oken na Škodě.

Nabídka motorů byla aktualizována přidáním vznětového motoru 2.0 o výkonu 140 koní. s., benzín 1.6 a 2.0 o výkonu 116 a 150 k. S. Celkově se vůz stal výkonnějším, ale zároveň ekologičtějším a hospodárnějším.

V roce 2008 prošla ŠKODA OCTAVIA II restylizací, která se opět dotkla nárazníků a optiky. Do nabídky motorů přibyl zážehový turbomotor 1.4. Poprvé byla k dispozici sedmistupňová robotizovaná převodovka DSG.

ŠKODA OCTAVIA III

V roce 2013 byla představena třetí generace vozu. OCTAVIA se opět zvětšila – o 100 mm na délku a 40 na šířku, rozvor se prodloužil o 60 mm. Díky tomu je v interiéru vozu ještě více místa, prostor pro nohy zadních cestujících se zvětšil o 30 mm.

V roce 2017 prošla ŠKODA OCTAVIA III redesignem. Auto se opět zvětšilo, díky čemuž nyní může konkurovat zástupcům vyšších tříd. Tradičně se změnily nárazníky a optika. Charakteristickým rysem modelu jsou dvojité světlomety.

Nyní je vůz jedním z nejlepších ve své třídě. Jedná se o lídra segmentu z hlediska prostoru a pohodlí. OCTAVIA je navíc technologicky velmi vyspělá. K dispozici je adaptivní tempomat, parkovací asistent, systém sledování mrtvého úhlu, asistent pro jízdu v pruzích a mnoho dalšího. Vůz získal nejvyšší hodnocení bezpečnosti od Euro NCAP – 5 hvězdiček.

Pro model s motory od 110 do 230 koní je k dispozici mnoho úprav. S. Vůz je prezentován s atmosféricky plněnými motory 1.6 MPI o výkonu 110 koní. s., které jsou spárovány s manuální převodovkou-5 a automatickou převodovkou-6. Pro OCTAVII jsou k dispozici také turbomotory 1.4, 1.8 a 2.0 TSI s výkonem 140, 180 a 230 k. S. Je pro ně určena robotická převodovka DSG. Pro vůz je k dispozici také pohon všech kol.

Zajímavé:
Co potřebujete vědět o Škodě superb.

Kolik stojí nová ŠKODA OCTAVIA?

Cena vozu začíná od 1 112 000 rublů pro konfiguraci Active, Ambition stojí od 1 270 000 a Styl – od 1 408 000 Cena kombi začíná od 1 436 000 rublů. K dispozici je také speciální verze HOCKEY EDITION – od 1 329 400 rublů.

Cena také závisí na úpravě, možnostech a příslušenství. Kolik stojí nová ŠKODA OCTAVIA, zjistíte pomocí konfigurátoru na stránkách oficiálního prodejce – Medved-Vostok.

Škoda Octavia restyling 2008, liftback, 2. generace, A5 (10.2008 – 06.2013) – technické specifikace a výbava

Škoda Octavia 2008-2013

Druhá generace Škody Octavia byla představena v březnu 2004. Vůz je postaven na platformě A5, společné s Audi A3 druhé generace, Volkswagenem Golf páté generace atd. Kromě nové řady motorů dostal model prostornější interiér, zejména více místa pro nohy cestujících vzadu (slabé místo předchozí generace). Kromě toho byla zvýšena světlá výška vpředu i vzadu. Potvrzením celosvětové popularity vozu je zahájení jeho výroby v různých zemích včetně Ruska – koncem roku 2007 byla v Kaluze zahájena výroba Škody Octavia. V roce 2009 prošel model faceliftem: kosmetickým přepracováním nárazníků a světlometů, změnami v sestavě motorů a převodovek a drobnými inovacemi v interiéru.

Druhá generace Škody Octavia byla zákazníkům nabízena ve dvou typech karoserie: kombi a hatchback, s širokou nabídkou motorů a možností výběru převodovek. V základní konfiguraci Active je vůz vybaven 15″ ocelovými koly, bočními zrcátky s opakovači směrových světel, obousměrně nastavitelným sloupkem řízení, sedadlem řidiče s výškovým nastavením; Elektrický balíček zahrnuje pohon předních oken a bočních zrcátek, vyhřívaná boční zrcátka a trysky ostřikovačů čelního skla jsou k dispozici; Nechybí příprava pro rádio, centrální zamykání, imobilizér a plnohodnotné rezervní kolo. Ve skutečnosti tím výčet nekončí. Na přání: kožený volant, přední loketní opěrka, mlhovky, zadní parkovací senzory, klimatizace, CD přehrávač a palubní počítač. V nejbohatší konfiguraci nabízí Octavia širokou výbavu nejvyšší třídy: litá kola, xenony, dešťový senzor, tempomat, CD měnič, multifunkční volant, full power příslušenství včetně vyhřívání předních a zadních sedadel.

Zajímavé:
V kontaktu Lugansk koryto v kufru Škoda.

V Rusku byla Octavia nabízena s atmosféricky plněnými a přeplňovanými benzinovými motory o objemu 1,4 až 1,8 litru v kombinaci s manuální, automatickou nebo robotizovanou převodovkou. Kromě toho může být kombi vybaveno 2litrovým turbodieselovým motorem TDI s přímým vstřikováním, vybaveným robotizovanou převodovkou. Obecně je důležité poznamenat tuto vysokou technickou rozmanitost, která je do značné míry nedostupná pro mnoho zahraničních automobilů oficiálně dodávaných na ruský trh. K dispozici jsou i zde zaslouženě zasloužené úpravy s pohonem všech kol, jako je Octavia Scout kombi, která se vyznačuje zvýšenou funkčností a řadou dalších předností.

Odpružení Škody Octavia je zcela nezávislé. Přední – McPherson. Zadní část je víceprvková. Přední a zadní kotoučové brzdy (přední jsou ventilované). Světlá výška se liší v závislosti na verzi. V jednoduché verzi hatchback je to 140 mm, v Octavii Scout je zvýšeno na 180 mm, což tomuto vozu dává vylepšené schopnosti v terénu. Převodovka pohonu všech kol využívá systém Haldex Traction, jehož součástí je počítačem řízená centrální spojka, která dokáže automaticky přerozdělovat točivý moment a přenášet až 85 % síly na zvolené kolo.

Sada bezpečnostních prvků Octavie druhé generace vypadá dobře podle moderních požadavků, zejména pokud jde o vozy po úpravě (od roku 2008), kde jsou airbagy řidiče a spolujezdce (poslední s funkcí deaktivace), předpínače bezpečnostních pásů, dětský systém ISOFIX úchyty sedadel, stejně jako celá řada systémů aktivní bezpečnosti: protiblokovací brzdy, distribuce brzdné síly a asistent nouzového brzdění. Volitelně dostupné systémy zahrnují: směrovou stabilitu, kontrolu trakce, asistent rozjezdu do kopce a monitorování tlaku v pneumatikách.

Druhá generace Škoda Octavia má dostupnou cenu s optimální sadou vlastností. Skromný, do jisté míry i přísný obraz, který se nevyznačuje žádnými zvláštními vylepšeními, je spíše plus, zejména pro znalce klasického designu. Vysoké hodnocení si vůz zaslouží za spolehlivost a praktičnost, což prokázala i předchozí generace. Vozy nové generace jsou znatelně lepší z hlediska komfortu a výbavy.

Zajímavé:
Jaká je spotřeba Škoda Fabia 2 1.4.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button