Obsah
Když instalovali automaty do Škody Octavia A5
Škoda Octavia A5 až 9000 XNUMX $: jaká kombinace převodovky a motoru je optimální
„Pomozte mi vybrat auto! Uvažuji o Škodě Octavii A5: od roku 2011, rozpočet do 9000 $. Zajímá vás, se kterým motorem je lepší jet a s jakou převodovkou v kombinaci? Jaká jsou úskalí těchto aut? Na co si dát při prohlídce auta pozor jako první?
15. srpna 2016 5:00
Stále platí staré přísloví: čím jednodušší, tím lepší. Tradičně nejspolehlivějšími agregáty jsou „nasávané“ motory o objemu 1,4 a 1,6 litru. První není špatný, ale spíše slabý, a proto je lepší věnovat pozornost 1.6 MPI. Toto je skutečný milionář s obrovskými zdroji. Pravda, má jednu vlastnost, která může být alarmující – mírné vibrace na volnoběh. Není na tom nic špatného.
Pro aktivní řidiče jsou zajímavější verze TSI, ale je třeba se připravit na možné vrtochy: problematický převod rozvodového řetězu, vysoká spotřeba oleje, dlouhé doby zahřívání v chladném počasí nebo dokonce nestartování. Ze tří „zlých“ – 1.2, 1.4 a 1.8 – je vhodnější poslední možnost. Posuďte sami: 1,4litrový motor produkuje 122 koní. a 200 Nm točivého momentu má 1,8litr už 160 koní. a 250 Nm. Vcelku autu stačí maloobjemový motor, ale pokud se musíte smířit s nedostatky TSI, tak si jízdu alespoň užijete. Rozdíl ve spotřebě paliva je relativně malý: každý následující motor zvyšuje spotřebu v městském cyklu přibližně o 1 litr.
U vznětových motorů je na výběr z 1,6-, 1,9- a 2,0litrového TDI. Počet prodávaných dieselových verzí se dá spočítat na jedné ruce, drtivá většina z nich výrazně překračuje dohodnutý rozpočet. Ať už si člověk říká co chce, nejzajímavější je stále 1.6 MPI.
Rozhodli jsme se pro motor. 5stupňová manuální převodovka se k ní rozhodně hodí lépe než ostatní. Nepředstavuje žádná zvláštní překvapení, je zde pouze jeden známý „bolák“ – možná bude potřeba vyměnit ložiska vstupního hřídele.
Vybraný „nasávací“ motor může být také vybaven „automatikou Aisin“, ale ta není schopna poskytnout požadovanou spolehlivost. V žádném případě neexistují ojedinělé případy, kdy byly opravy vyžadovány již při najetých kilometrech 50.000 60.000-120.000 XNUMX km. Automatická převodovka je náročná na četnost údržby i při veškeré běžné údržbě mohou začít problémy po XNUMX XNUMX km. Automatická převodovka navíc miluje klidný styl jízdy. Jak prodejce jezdil a servisoval krabici je otázka.
O DSG se nemá cenu podrobně bavit. Problémové oblasti jsou již dlouho známy – jedná se o mechatronickou jednotku, dvouhmotový setrvačník a spojku v „suchém“ 7 DSG. Vozy s TDI a TSI byly vybaveny DSG, takže se opět vracíme ke kombinaci 1.6 MPI a 5stupňové manuální převodovky.
O odpružení se nemusíte starat: samotná pouzdra stabilizátoru a stabilizátory, stejně jako silentbloky páček, jsou před ostatními. Neexistují žádná zjevná slabá místa. Totéž platí pro elektriku, i když drobné triky, jako je vypálení žárovek, občas ráda vyhodí.
Obecně je Octavia stále „robustní“, a proto vzbuzuje upřímné sympatie. Ceny aut z let 2011-2013 se pohybují kolem 9000 dolarů, výběr je poměrně široký a auto neslibuje velké problémy. Na přání lze za rozumnou cenu najít jak verzi s turbodmychadlem, tak verzi s automatickou převodovkou nebo „robotem“. Buďte připraveni na potenciální a možná i hrozící problémy.
Andrej GORELIK
Foto od výrobce a z archivu redakce
Máte otázky? Máme odpovědi. Témata, která vás zajímají, odborně okomentují buď specialisté, nebo naši autoři – výsledky uvidíte na webu abw.by. Dotazy posílejte na adresu vopros@abw.by a sledujte stránky
Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter
Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!