ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kolik oleje je ve spalovacím motoru Škoda Octavia 1.6 1999

Pro oblíbené modely vozů VAG byla vytvořena vylepšená pohonná jednotka. Vstoupil do řady motorů Volkswagen EA113-1,6 (AEH, AHL, ALZ, ANA, APF, ARM, AVU, BFQ, BGU, BSE, BSF).

popis

Motor AKL znají naši automobiloví nadšenci. Nachází se pod kapotou mnoha zahraničních aut. Nejčastěji jím byla vybavena známá a oblíbená Škoda Octavia Tour.

Motor se vyráběl ve výrobních závodech automobilového koncernu Volkswagen AG v letech 1997 až 2010.

Jeho design je velmi podobný neméně slavnému motoru VW AEH.

Spalovací motor byl vytvořen podle zjednodušeného návrhu. Nemá systém sekundárního vzduchu, není zde recirkulace výfukových plynů (EGR).

Skříň bloku válců je vyrobena z hliníku a sací potrubí bylo původně vyrobeno z plastu s variabilní geometrií.

Škrtící klapka je vybavena lankovým pohonem.

Motor Volkswagen, Škoda AKL je řadový čtyřválcový atmosférický benzínový motor o objemu 1,6 litru a výkonu 101 koní. s a točivým momentem 145 Nm.

Motor Volkswagen, Škoda AKL

Instalováno na vozech koncernu VAG:

  • Volkswagen Bora I /1J_/ (1998-2005);
  • Golf IV /1J_/ (1997-2004);
  • Polo Classic FL /6V_/ (1999-2001);
  • Audi A3 /8L_/ (1996-2003);
  • Škoda Octavia I /1U2/ (1997-2010);
  • Octavia Combi /1U5/ (1997-2007);
  • Seat Cordoba I /6K_/ (1999-2002);
  • Ibiza II /6K_/ (1999-2002);
  • Leon I /1M_/ (1998-2005);
  • Toledo II /1M_/ (1998-2005).

Blok válců je hliníkový litý, lemovaný. Litinové manžety jsou vlisovány do těla tvárnice. Podle výrobce jsou nenahraditelné. Ve spodní části je pět podpěr pro klikový hřídel. Hlavní ložiskové pánve jsou ocel-hliníkové.

Zajímavé:
Jak vyměnit baterii na klíči Škoda Octavia.

Hliníkové písty se třemi kroužky, dva horní jsou kompresní, spodní je škrabka oleje. Dna mají vybrání pro ventily. Díky nim se při přetržení rozvodového řemene ventily neohýbají.

Ojnice jsou ocelové, kované. Do horní hlavy je zalisováno ocelovo-bronzové pouzdro.

Hliníková hlava válců. Horní deska má jeden vačkový hřídel (SOHC). Do těla hlavice je zalisováno osm vedení ventilů vybavených hydraulickými kompenzátory.

Pohon rozvodovým řemenem. Zvláštností je, že ozubený řemen kromě vačkového hřídele přenáší rotaci na vodní čerpadlo (čerpadlo).

Rozvodový pohon AKL

Rozvodový pohon AKL

Mazací systém. Objem 4,5 litru. Používaný olej podle tolerance a viskozity: API – SG, SH, SJ; SAE 10W-30, 10W-40, 5W-30, 5W-40, 0W-30, 0W-40, 20W-40. Zubové olejové čerpadlo s řetězovým pohonem od klikového hřídele.

Řetěz pohonu olejového čerpadla

Systém přívodu paliva. Doporučený benzín je AI-95. Je povoleno používat AI-92, ale sníží se rychlostní charakteristika – klesne výkon, točivý moment, odezva plynu atd.

Chladicí systém má zvláštní vlastnost – jeho čerpadlo je zabudováno do bloku válců. Mechanický termostat.

Veškerý chod spalovacího motoru je řízen systémem Simos 2.1. ECU je vybavena funkcí autodiagnostiky.

Elektrika. Zapalovací cívka je jednoduchá, dvojitá. Rozdělovač je bezkontaktní, bez rotoru. Doporučená značka zapalovacích svíček je uvedena v návodu k obsluze pro každé konkrétní vozidlo.

Níže uvedený graf ukazuje závislost výkonu a točivého momentu na otáčkách motoru.

Rychlostní charakteristiky motoru AKL

Rychlostní charakteristiky motoru AKL

Existuje pouze jeden závěr: AKL je jednoduchý v technickém provedení, ale má vysoké výkonové charakteristiky.

Технические характеристики

Производитель automobilový koncern VAG
Rok vydání 1997
Objem, cm³ 1595
Síla, hp z 101
Výkonový index, l. s/1 litr objemu 63
Točivý moment, Nm 145
Stupeň komprese 10.3
Blok válců hliník
Počet válců 4
Hlava válce hliník
Pracovní objem spalovací komory, cm³ 38,7
Pořadí vstřikování paliva 1-3-4-2
Průměr válce, mm 81
Zdvih pístu, mm 77,4
Časovací pohon řemen
Počet ventilů na válec 2 (SOHC)
Přeplňování ne
Hydraulické kompenzátory je
Seřizovač vačkového hřídele ne
Kapacita mazacího systému, l 4.5
Aplikovaný olej 5W-30
Spotřeba oleje (vypočtená), l/1000 km 0.5
Systém přívodu paliva injektor
Palivo benzín AI-95
Environmentální standardy Euro 3
Zdroj, venku. km 350
Hmotnost, kg ≈114
Start-Stop systém volitelné
umístění příčný
Ladění (potenciál), l. S 140+
Zajímavé:
Jak deaktivovat bluetooth v autě Škoda.

Spolehlivost, slabiny, udržovatelnost

Spolehlivost

Majitelé aut AKL toho o spolehlivosti spalovacích motorů napsali hodně. Většina recenzí je pozitivních.

Tady jsou některé z nich. Americanec (Moskva) píše: „. rok výroby AKL 1997. Nyní ukazuje najeto 278150, před dvěma lety – najeto 208000 (o pravdivosti nemohu nic říct). Měním jen olej v motoru„.

Jeho krajan Oster dodává: „. ACL byl servisován v ASC s najeto více než 300 tisíc km, motor žije. Obecně je deklarovaný zdroj pro něj 500 tisíc km, s výhradou tichého provozu, to znamená v rámci povolených rychlostí 60-90-110. To říkají představitelé ACC„.

Názory na spotřebu oleje jsou smíšené. Například Alexey091 (Murmansk) uvádí: „. moje akl vůbec nejí máslo. Konstantní úroveň od směny ke směně. K tomu ho krmím originálním olejem“ Existují také přímo opačné názory, ale musíme si uvědomit, že žádný motor není imunní vůči přirozenému opotřebení, včetně AKL.

Nízká kvalita našich paliv a maziv snižuje spolehlivost motoru. Automobilový nadšenec Sonique z Naberezhnye Chelny o tom ve své recenzi napsal: “. náš benzín spálil těsnění hlavy válců, lambda sonda zemřela, bylo pár případů. Zbytek je triviální, motor je jednoduchý a spolehlivý„.

Kritéria pro zachování spolehlivosti jsou usnadněna včasnou údržbou motoru. Viprater (Serpukhov) hlásí výsledek: „. 350 tisíc kilometrů, 14 let staré auto. Motor je ideální, jak písty, tak zrcátka. Měněna byla pouze olejová těsnění„.

Jednou z hlavních součástí spolehlivosti motoru je tedy jeho životnost.

Dalším kritériem spolehlivosti je bezpečnostní rezerva jednotky. V tomto ohledu nejsou žádné problémy. Motor má velkou bezpečnostní rezervu, která vám umožňuje zvýšit jeho výkon. Ale neměli byste se tím nechat unést, protože jakýkoli zásah do konstrukce spalovacího motoru snižuje jeho životnost, a to velmi výrazně. Vyladěné motory vydrží maximálně 30-40tis km.

Zajímavé:
Jak připojit rekordér ke stropnímu světlu Škoda Octavia A5.

Druhým problémem se „zlým“ laděním jsou značné materiální investice a velké množství práce. Halfpipe z Ufy ve své recenzi na toto píše: „. nainstalujte kompresor PK-23. Budete muset trpět s držáky, řemeny, válečky, ložiska se budou muset vyměnit. Standardní snímač hmotnostního průtoku vzduchu musí vydržet zvýšení průtoku vzduchu o 15-20 % z hlediska průtoku. Německá firma Shrick upravila vačkové hřídele pro AKL. Nainstalujte účinnější vstřikovače. Umístěte regulátor paliva do mezery mezi ECU a vstřikovače paliva, abyste upravili spotřebu paliva. Je pravda, že takové ovladače nejsou chváleny, mnozí říkají, že je lepší nainstalovat ECU 5. ledna s DBP. Výkon se zvýší o 15-20%, ale za cenu 1/3 vozu, nebo i vyšší„.

Pro mírné zvýšení výkonu motoru se doporučuje provést chiptuning (přeflashování ECU).

Fáze ladění čipu motoru

Fáze ladění čipu motoru

Takový zásah je pro motor neškodný, i když nárůst výkonu bude asi 8-12 koní. S. Ale motor bude i na takový nárůst výkonu reagovat pozitivně. Denis (Voronezh) sdílí výsledek chiptuningu: “. dnes jsem blýskl svou automatickou převodovkou octash 1.6. S výsledkem jsem spokojený, nečipuji své první auto, takže jsem věděl, co se stane. Nárůst výkonu je určitě o 10 procent, dobrá trakce odspodu, jako by se z kufru vyhodilo půl tuny nákladu a otupělost stroje odešla„.

Jediný obecný závěr o spolehlivosti je, že motor AKL je spolehlivý.

Slabé body

AKL nemá prakticky žádná slabá místa. Ale postupem času se i u něj objevují potíže. Majitele aut často rozčilují plovoucí otáčky a citelné vibrace motoru. Zde je třeba se zaměřit na tovární vlastnost tohoto spalovacího motoru – přítomnost minimálních vibrací při nízkých otáčkách. Tento jev je typický pro všechny motory AKL a boj s ním nevede k úspěchu.

Zajímavé:
Jak vyjmout zadní popelník na Škodě Octavia Tour.

Nestabilní otáčky a výrazné vibrace ve zbytku rozsahu otáčení klikového hřídele ukazují na poruchu motoru. Jeho zdrojem je zpravidla znečištění prvků palivového systému (škrticí klapka, vstřikovače atd.).

Jejich důkladné umytí ve většině případů problém odstraní. Zároveň je potřeba zkontrolovat stav elektrických prvků – zapalovací cívky, zapalovacích svíček, vysokonapěťových vodičů a snímačů (snímač hmotnostního průtoku vzduchu, DPKV atd.).

Problémy se často vyskytují v systému ventilace klikové skříně. Včasné čištění prvků systému a kontrola stavu jeho potrubí výrazně prodlužuje dobu bezporuchového provozu VKG.

Při dlouhodobém používání dochází k přirozenému opotřebení těsnění dříku ventilu a pístních kroužků. Výsledkem je zvýšená spotřeba oleje, a to dokonce až na hranici spotřeby oleje. Nejčastěji je tento obrázek pozorován po 200 tisících kilometrech. Někdy pomůže dekarbonizace kroužků;

U motorů s vysokým počtem najetých kilometrů jsou automobiloví nadšenci znepokojeni klepáním v hlavě válců. V drtivé většině případů jsou na vině hydraulické kompenzátory. Pokud splachování nebude mít pozitivní efekt, budete je muset vyměnit.

Někdy selže olejový výměník tepla. Důvodem je kontaminace a vzácná výměna nemrznoucí směsi.

Při analýze problémů spojených s AKL můžete vidět, že jejich výskyt je způsoben předčasnou údržbou a používáním nekvalitního benzínu a oleje.

Udržitelnost

Vše v motoru lze opravit kromě bloku válců. Podle výrobce nelze převléknout.

Jednoduchá konstrukce jednotky umožňuje obnovu v garážových podmínkách.

Oprava AKL v garáži

Oprava AKL v garáži

Nemá však smysl pouštět se do oprav pro automobilového nadšence bez zkušeností a znalostí konstrukce motoru. Někdy, abyste mohli provést jednoduchou operaci, musíte demontovat mnoho součástí a mechanismů. Například je velmi nepohodlné měnit zapalovací svíčky, protože. žádný přístup k jímkám zapalovacích svíček.

Náhradní díly pro opravy lze snadno najít v každém specializovaném obchodě. Je třeba vzít v úvahu, že pro kvalitní restaurování je nutné používat pouze originální díly.

Někteří majitelé automobilů, aby ušetřili peníze, nakupují náhradní díly na různých místech demontáže. V tomto případě je možné zakoupit díly pochybné kvality. Podstata problému spočívá v nemožnosti kontroly jejich zbytkové životnosti.

Zajímavé:
Kolik stojí zapalovací svíčky pro Škoda Octavia.

Někteří automobiloví nadšenci se místo opravy rozhodnou vyměnit motor za smluvní. Mimochodem, tato možnost je někdy ještě levnější.

Smlouva AKL

Náklady na takový motor závisí na mnoha faktorech (vybavený přílohami, najetými kilometry, rokem výroby atd.) Cena začíná od 21 tisíc rublů.

Téma: Kolik oleje mám dát do tohoto motoru?

CJIoHuK je offline

Ve výchozím nastaveníKolik oleje mám dát do tohoto motoru?

Ahoj všichni. Nedávno jsem se stal majitelem Škody Octavie 1.6 2002, řekněte mi kolik 3.5l oleje nalít do tohoto motoru. nebo 4.7l
Popis motoru benzín, L4, 8V, MPI, (74kW)101hp při 5600 ot./min., 145N•m@3800ot./min.
řada motorů AEH; AKL

16.10.2011, 20:51 #2

Michail A je offline

Registrace závodníka 24.06.2011 Adresa Moskva, Auto
Model Škoda Octavia Tour Rok výroby 2005 Motor 1,6 AKL Zprávy 129

Ve výchozím nastavení

CitovatZpráva od CJIoHuK Zobrazit zprávu

Ahoj všichni. Nedávno jsem se stal majitelem Škody Octavie 1.6 2002, řekněte mi kolik 3.5l oleje nalít do tohoto motoru. nebo 4.7l
Popis motoru benzín, L4, 8V, MPI, (74kW)101hp při 5600 ot./min., 145N•m@3800ot./min.
řada motorů AEH; AKL

17.10.2011, 10:59 #3

HAEMHNK je offline

Amatérská registrace 30.01.2010 Adresa Zelenograd Auto
Model Škoda Oktavia (kombi) Rok výroby 1999 Motor 1,6 AKL Zprávy 51

Ve výchozím nastavení

17.10.2011, 18:53 #4

CJIoHuK je offline

Registrace závodníka 15.10.2011 Adresa Ukrajina Charkov Auto
Model Octavia Rok výroby 2002 Motor AKL 1.6 Zprávy 109

Ve výchozím nastavení

28.02.2013, 21:03 #5

sorvanec je offline

Amatérská registrace 20.02.2013 Adresa Gelendzhik Auto
Model elegance Rok výroby 2000 Motor AEH; AKL Barva černá Zprávy 31

Ve výchozím nastavení

a pokud naplníte 4 litry. na další den a pak dalších 700g Dojde k hladovění olejem?

28.02.2013, 21:18 #6

ROOR je offline

Zakázaná registrace 21.04.2010. XNUMX. XNUMX Adresa Murmansk Auto
Model Oktavia Rok výroby 11.2012 Motor 1.6 manuální převodovka Barva Černá perleť Vzkazy 1,595 XNUMX,-

Zajímavé:
Jak nastavit vačkové hřídele na Škoda Octavia A5 1.8.

Ve výchozím nastavení

CitovatZpráva od sorvanec Zobrazit zprávu

a pokud naplníte 4 litry. na další den a pak dalších 700g Dojde k hladovění olejem?
Není to špatná úspora na generální opravě motoru..)))))))))))))))

28.02.2013, 21:19 #7

Zoric80 je offline

Registrace fanoušků 16.05.2012 Adresa — Auto
Model – Rok výroby – Motor – Barva – Zprávy 1,244 XNUMX

Ve výchozím nastavení

Po 4 litrech by se měl olej objevit na měrce blízko minima. Můžeš cestovat.

28.02.2013, 22:07 #8

Valerych je offline

Registrace fanoušků 30.05.2011 Adresa Obninsk Auto
Model Škoda Octavia Tour WTS Rok 2008 Motor BFQ Barva Brilantní stříbrná metalíza Sloupky 2,341 XNUMX

Ve výchozím nastavení

CitovatZpráva od sorvanec Zobrazit zprávu

a pokud naplníte 4 litry. na další den a pak dalších 700g Dojde k hladovění olejem?
Zkuste to a pak napište o svých dojmech. Ale obecně ROOR dobře všiml
Není to špatná úspora na generální opravě motoru..)))))))))))))))
Jsem šokován )))

Jsem na JÍZDA2
01.03.2013, 08:16 #9

sorvanec je offline

Amatérská registrace 20.02.2013 Adresa Gelendzhik Auto
Model elegance Rok výroby 2000 Motor AEH; AKL Barva černá Zprávy 31

Ve výchozím nastavení

01.03.2013, 08:38 #10

Alexander AKL 1.6 je offline

Pravidelná registrace 28.08.2012 Adresa Petrohrad Auto
Model Octavia A7 Manuál 5 Rok výroby 2005 Motor 1.6 Barva černá splněno Zprávy 559

Ve výchozím nastavení

CitovatZpráva od sorvanec Zobrazit zprávu

Děkuji, přidám 5 lt, vše uklidním)))).

A pět, taky si myslím, že to nemá cenu, všechny díly jsou precizně opracované a množství oleje by mělo sedět podle specifikace. Dolili to na úroveň, počkali, trochu přidali a mělo to být přesně na úroveň a přesně 4.7. (a nezapomeňte trochu stříknout do olejového filtru a namazat gumičku na něm)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button