ŠkodaŠkoda Yeti

Obsah

Kolik oleje potřebuje Škoda Etty v převodovce 7DSG?

DSG-7 je sedmistupňová robotická převodovka široce používaná ve vozech Volkswagen. Tento typ převodovky kombinuje prvky automatické převodovky a manuální převodovky, ale není jejich přímým analogem kvůli přítomnosti dvoukotoučové spojky. Díky tomu může robot DSG rychleji řadit rychlostní stupně a zároveň šetřit spotřebu paliva ve srovnání s klasickým automatem.

Zajímavé:
Jak demontovat zadní stěrač na Škoda Fabia.

Rychlý chod je však jedním z důvodů pravidelné údržby takové převodovky, která má dosti křehkou konstrukci, která není odolná vůči přetížení. Údržba by měla především znamenat včasnou výměnu oleje a olejového filtru. Článek také pojednává o otázkách souvisejících s požadovaným objemem ropy a jejími vhodnými analogy.

Nejlepší motorový olej. existuje?

Nejoblíbenější články na webu:

 • Jak často je potřeba měnit motorový olej
 • Olej 5w30 a 5w40 jaký je rozdíl
 • Jaký druh oleje nalít do motoru v zimě a v létě
 • Jak často je potřeba měnit olej v automatické převodovce

V čem je DSG-7 lepší než běžná automatická převodovka?

Pouze včasná výměna oleje v převodovce DSG-7 vám umožní ocenit nepopiratelné výhody této převodovky oproti klasické automatické převodovce. Jeho klíčovou výhodou je hladší a rychlejší řazení bez ztráty výkonu mezi rychlostními stupni. To je způsobeno dvouhřídelovou konstrukcí, to znamená, že tělo robota obsahuje dvě převodovky najednou. Hlavním rozdílem od běžné manuální převodovky je použití dvouhřídelového uspořádání pro sudé a liché převody.

Jak funguje převodovka DSG-7 DQ200. Klady a zápory, tipy na používání krabice.

Právě tato konstrukce umožňuje rychlejší řazení, protože při zařazení prvního převodového stupně již probíhají přípravy na zařazení druhého a tak dále. Při přechodu na další rychlost se spojka prvního hřídele otevře a druhá spojka okamžitě nabere točivý moment. Inženýrům VW se tak podařilo dosáhnout hladkého a rychlého řazení bez ztráty výkonu.

Jaké typy DSG-7 existují?

 1. DSG7-0B5 (DL501) – 7stupňový robot s mokrou spojkou. Instaluje se na vozy s podélným spalovacím motorem, stejně jako s pohonem předních nebo všech kol.
 2. DSG7-0BT/0BH (DQ500) je 7stupňová předselektivní převodovka s mokrou spojkou určená pro zástavbu do vozů se spalovacím motorem napříč, ale i s pohonem předních nebo všech kol. Vhodné pro motory s točivým momentem do 600 N/m
 3. DSG7-0AM/0CW (DQ200) – 7stupňový robot se suchou spojkou, který je instalován na levných vozech VW s pohonem předních kol a nízkovýkonovými motory 1.2-1.4 litru s točivým momentem až 250 N/m
Zajímavé:
Jak vyměnit válečky a řemen na Škoda Fabia 2 1.2.

Kdy vyměnit olej: co doporučuje výrobce

Podle výrobce je tovární kapalina v robotickém boxu DSG-7 navržena po celou dobu provozu vozidla. Jinými slovy, interval výměny v tomto případě může dosáhnout 100 tisíc km nebo dokonce více. Pokud se tedy budete řídit radami společnosti Volkswagen, měli byste olej měnit pouze při nákupu ojetého vozu s uvedeným počtem najetých kilometrů. V takovém případě je třeba se předchozího majitele zeptat na podmínky, za kterých byl vůz provozován. To je důležité, protože v ruských reáliích může být zatížení robota DSG nepředvídatelné, a proto je potřeba dřívější výměna.

Kdy vyměnit olej: co radí technici čerpací stanice

Pracovníci domácích autoservisů se opakovaně setkali se servisem vozů s DSG-7, a proto stojí za to si jejich názor poslechnout. Praxe ukazuje, že bezpečná doba pro výměnu oleje v takové převodovce by neměla přesáhnout 60 tisíc km. A při nákupu ojetého vozu byste neměli vůbec váhat a okamžitě přistoupit k jeho výměně bez ohledu na počet najetých kilometrů.

Převodovka DSG 7. Vyměňte olej nebo ne. (předplatit).

Jak prodloužit životnost DSG-7

Mnoho milovníků pečujících automobilů, kteří vědí o nedostatcích DSG, přemýšlí, jak zvýšit životnost robotické převodovky tak, aby co nejdéle potěšila svého majitele rychlými a jasnými řazeními. V tomto případě můžete udělat následující: jednoduše zkrátit interval výměny oleje na 40 nebo 30 tisíc km, aby neměl čas se za žádných okolností zhoršit. To platí zejména pro drsné podmínky použití, kdy musíte často řadit v městských dopravních zácpách.

Známky zhoršujícího se výkonu DSG kvůli špatnému oleji

 • cizí zvuky
 • nejasné řazení převodů
 • kovové cinkání
 • kopy, škubání a vibrace
 • nedostatek trakce při akceleraci
Zajímavé:
Jak odstranit trysky ostřikovačů Škoda Rapid.

Známky zhoršení kvality oleje v DSG boxu

Při zjištění výše uvedených příznaků je nutné zkontrolovat stav převodové kapaliny.

 1. Odstraňte ochranu motoru, otřete převodovku v oblasti vypouštěcích zátek
 2. Odšroubujte vypouštěcí zátku a vypusťte odpadní kapalinu
 3. Posuďte stav oleje:
  -jantarově žlutá barva nedává důvod k obavám
  -světle nebo tmavě hnědá barva indikuje přítomnost opotřebených produktů a zhoršení kvality oleje

Co negativně ovlivňuje spolehlivost DSG-7 a životnost oleje

 • neustálý pohyb po městě se semafory
 • náhlé změny plynu a časté řazení
 • použití špatného oleje
 • časté uklouznutí
 • přehřívání boxu v důsledku vysokého zatížení
 • přeprava těžkých nákladů a návěsů
 • nekvalifikovaná údržba s hlubokým zásahem do konstrukce DSG

Co je adaptace DSG a kdy by měla být provedena?

Pokud se v průběhu času objeví v robotickém boxu při pohybu škubání a otřesy, je na čase se přizpůsobit. Potřeba tohoto postupu vzniká v důsledku opotřebení a zhoršení účinnosti spojky, což způsobuje snížení plynulosti řazení a výskyt trhnutí. Tento neduh lze odstranit pomocí adaptace, která musí být provedena po 15 tisících km nebo ještě dříve, pokud je vůz neustále používán ve městě s dopravními zácpami. V ideálním případě byste neměli čekat, až se objeví otřesy a držet se intervalu 10-15 tisíc km. Moderní verze DSG jsou vybaveny speciálními snímači dráhy spojkové vidlice a řemenic tak, aby se elektronika sama přizpůsobila opotřebení spojky bez ohledu na nájezd 10 nebo 15 tis.

Jak provést přizpůsobení na příkladu DSG DQ200

Adaptace se nejlépe provádí v servisním středisku pomocí počítačového programu, ale spořiví majitelé ojetých vozů se často uchylují ke zjednodušené metodě adaptace DSG:

 1. Ujeďte 10-15 km, aby se motor a převodovka zahřály
 2. Vypněte motor a otočte klíčkem pro aktivaci palubní desky (u některých vozů lze adaptaci provést při vypnutém zapalování)
 3. Spusťte okno dveří a sešlápněte plyn, dokud se neaktivuje kick-down, takže se ve skříni převodovky objeví slyšitelné cvaknutí
 4. Držte plynový pedál po dobu 40 sekund
 5. Uvolněte pedál a vytáhněte klíček ze zapalování
 6. Znovu připojte řetěz, nastartujte motor a rozjeďte se.
Zajímavé:
Kam připevnit zadní popruh Isofix na Škoda Yeti.

Jaký olej použít. Objem oleje

Olej v DSG7 0B5/DL501: jaký druh a kolik, analogy

Pro robot DSG7 0B5/DL501 se doporučuje originální syntetický olej VAG G 055 532 A2 nebo G052 529 A2.

Celkový objem nalitého oleje je 7 litrů při provádění údržby s výměnou vnitřního filtru a těsnění vany.

Olejový filtr: vnitřní – 0B5325429E, vnější (hlavní) – 0B5325330A

O-kroužek vypouštěcí zátky: N0138275

Těsnění pánve: 0B5321371F

Analogy originálních kapalin VW jsou SWAG 30 93 2380, Pentosin FFL-2 4008849174216 a Liqui Moly 8100.

Olej v DSG7 0BH, 0BT/DQ500: jaký druh a kolik, analogy

Nejběžnější verze tohoto modelu převodovky jsou 0BH a 0BT. Jsou určeny pro určitá vozidla Volkswagen, ale z hlediska služeb se neliší. Proto pro celou rodinu DQ500 výrobce doporučuje originální kapalinu G052182A2

Standardní objem pro výměnu oleje v boxu DQ500 je 6 litrůa celkový objem s kompletní výměnou se zvýší na 7-7,2 litrů

Olejový filtr – 0BH325183B

Těsnění filtru – N91084501

Těsnění pro vypouštěcí zátku – N0438092

Těsnění pro plnicí zátku – N0138132

Analogy značkového oleje VAG:

 • Ravenol DCT/DSG Getriebe Fluid 4014835712515
 • Pentosin FFL-2 4008849174216
 • Fuchs titan DCTF 600880095
 • Liqui Moly Doppelkupplungsgetriebe-Oil 8100 3640
 • Kapalina pro dvouspojkovou převodovku REDLine DCTF 31004
 • Total Fluidmatic DCT MV 198712
 • Addinol ATF DCT 4014766073303
 • Wolf ECotech DSG Fluid 8308604

Olej pro DSG-7 DQ200 (0AM, 0CW): co a kolik

7rychlostní robot DQ200 má mechatronický obvod, který je oddělený od obvodu převodovky. Tato skříň tedy bude vyžadovat dvě pracovní kapaliny: převodovka G055512A2 a hydraulická G00400M2.

Objem hydraulického oleje nalitého do mechatronické jednotky je 0,9 litru a samotná skříň vyžaduje 1,7 litru převodové kapaliny. Není potřeba vyměňovat filtry (externí ani vnitřní).

Zajímavé:
Jak si vybrat čerpadlo pro Škoda Felicia.

Rady motoristů k výměně oleje

 1. Používejte pouze kapalinu doporučenou výrobcem nebo ekvivalent, který splňuje specifikace a požadavky výrobce. Jakákoli odchylka i podle některé z norem může negativně ovlivnit technický stav jednotky
 2. Je velmi nežádoucí měnit olej DSG sami, zvláště pokud je vůz v záruce. Navíc to vyžaduje hluboký zásah do konstrukce převodovky. Při absenci potřebných zkušeností a znalostí existuje vysoká pravděpodobnost poškození jednotky, což může vést k nákladným opravám krabice
 3. Pokud si chcete olej vyměnit sami, je důležité mít na paměti, že způsob výměny se může lišit v závislosti na typu spojky – mokré nebo suché. Jinými slovy, každý model DSG-7 vyžaduje vlastní způsob výměny
 4. Při výměně oleje je nutné vyměnit těsnění a těsnící prvky, aby v budoucnu nedocházelo k netěsnostem. Tento spotřební materiál má originální číslo dílu, které lze nalézt v návodu k použití nebo na fórech fanoušků na internetu
 5. Je nutné vzít v úvahu nejen interval výměny oleje ve výrobě, ale také na základě provozních podmínek, protože kvůli možnému velkému zatížení bude nutné zkrátit plán. Pokud se objeví škubání a jiné známky zhoršení výkonu DSG, musíte okamžitě zjistit důvod tohoto chování skříně. Chcete-li to provést, měli byste co nejdříve kontaktovat autoservis pro následnou diagnostiku, demontáž, demontáž a opravu převodovky, pokud je to nutné.
 6. Převodový olej je třeba neprodleně vyměnit, pokud obsahuje kovové hobliny, saze a jiné produkty opotřebení. Díky včasné výměně se lze vyhnout trhnutí a otřesům.
 7. Při výměně oleje je potřeba zkontrolovat správný objem kapaliny, který se může lišit v závislosti na modelu DSG-7. Hladina oleje by neměla být nižší ani vyšší než normálně. V ideálním případě je lepší koupit mini kanystry o objemu 1 litr, abyste nenarazili na neodůvodněné náklady
Zajímavé:
Která je lepší skoda octavia nebo fabia.

Box DSG-7 DL501 (0B5): na které modely jsou nainstalovány

Mokrá dvouspojková převodovka DL501 0B5 se montuje od roku 2008 do vozů Audi Q5-Q7, A4 Allroad, A5 Cabriolet, A6 a A7. Tento model převodovky je vhodný pro motory do V8 4.0 s točivým momentem do 500 N/m při maximálních otáčkách.

Box DSG-7 DQ500: na které modely jsou nainstalovány

audi

 • Q3 2.0 TFSI Quattro 170-220 l. S.
 • Q3 2.0 TDI 140 l. S.
 • Q3 2.0 TDI Quattro 150-184 l. S.
 • RS Q3 2.5 TFSI Quattro 340-367 l. S.
 • RS Q3 2.5 TFSI Quattro 400 l. S.
 • TT RS 2.5 TFSI Quattro 400 l. S.

Volkswagen

 • Transporter 2.0 TDI 140-204 l. S.
 • Transporter 2.0 TDI 4Motion 150-204 l. S.
 • Multivan 2.0 TDI 140-204 l. S.
 • Multivan 2.0 TDI 4Motion 140-204 l. S.
 • Caravelle 2.0 TDI 140-204 l. S.
 • Caravelle 2.0 TDI 4Motion 140-204 l. S.
 • Tiguan 2.0 TDI 4Motion 177-184 l. S.
 • Tiguan 2.0 TSI R-Line 4Motion 210 l. S.
 • Tiguan II 2.0 TDI 4Motion 150-180-hp S.
 • Tiguan II 4Motion 180-220 HP S.
 • Passat B8 2.0 TDI SCR 4Motion BlueMotion 240l. S.

Škoda

 • Kodiaq 2.0 TDI 4×4 150 l. S.
 • Kodiaq 2.0 TSI 4×4 180 l. S.

Box DSG-7 DQ200: na které modely jsou nainstalovány

Volkswagen

 • Bettle A5 1.2 (105 k) a 1.4 (160 k)
 • Jetta 6 1.4 122 l. S.
 • Passat B6 1.4 122 l. S.
 • Passat B6 1.8 152 l. S.
 • Passat B8 1.4 (125-150 k) a 1.8 (180 k)
 • Polo 5 1.2 (90 k), 1.4 (110 k)
 • Golf Plus 2 1.2 (105 k), 1.4 (122 k), 1.6 (106 k)
 • Scirocco 3 1.4 (122-166 k)
 • Touran 1.6 TDI
Zajímavé:
Jak odstranit zadní opěrky hlavy zadního sedadla na Škodě Rapid.

Škoda

 • Fabia RS 2 1.4 180l S.
 • Octavia 1.4, 1.8 TSI
 • Rapid 1.4 TSI
 • Supereb 2.0 TDI (pohon předních i všech kol)
 • Yeti 1.2 (105 k), 1.4 (122 k)
 • Octavia A7 1.8 180 l. S.

audi

 • A3 8V 1.4 TFSI 122l. S.
 • A1 8×4 122 l. S.
 • TT0

Sedadlo

 • Altea 1.6 TDI
 • Leon 2 1.8 (1P – do roku 2013)
 • Toledo 4TSI

Závěr

Chcete-li zvýšit životnost robotické převodovky DSG-7 a prodloužit interval výměny oleje, musíte dodržovat doporučení výrobce a dodržovat pravidla pro bezpečný provoz vozidla. Pokud je to možné, měli byste se snažit vyhýbat agresivnímu stylu jízdy, nezrychlovat prudce a vyhýbat se uklouznutí.

Když zastavíte na semaforu, musíte se stát pravidlem, že sebevědomě stisknete brzdu, abyste úplně uvolnili spojkové kotouče. Spojka tak nebude vystavena nadměrnému opotřebení. Je také extrémně nežádoucí přepínat na neutrál během krátkých zastávek (například v dopravních zácpách) a během parkování by měl být režim „parkování“ (P) používán společně s parkovací brzdou, která by měla být vždy zapnuta před „parkoviště“.

Kromě toho je důležitá včasná údržba s použitím pouze originálního spotřebního materiálu nebo jeho analogů s nezbytnými tolerancemi. Nebylo by také na škodu zkrátit interval výměny, aby olej za žádných okolností neměl čas se znehodnotit.

Škoda Yeti – olej do automatické převodovky

Olej do automatické převodovky Škoda Yeti

Při navrhování modelové řady kompaktních crossoverů Škoda Yeti vyrobených v letech 2009 až 2017 česká automobilka nevymyslela nic nového a své vozy vybavila osvědčenými automatickými převodovkami, které se v provozu osvědčily. Řeč je o klasické mechanice, hydromechanické automatické převodovce, ale i robotických převodovkách DSG. Servis Škoda Yeti však zahrnuje i včasnou výměnu převodové kapaliny v boxu, takže se příště podíváme podrobněji na to, co olej do automatické převodovky Škoda Yeti je nutné vyplnit, v jakém množství a jak to správně udělat.

Zajímavé:
Jak utáhnout hnaný hřídel manuální převodovky Škoda.

Olej do automatické převodovky pro Škoda Yeti

Po několika restylingech se vozy Škoda Yeti staly vlastníky celé řady automatických převodovek různých typů. Takže v závislosti na roce výroby a motoru nainstalovaném ve voze můžete na Yeti vidět japonskou hydromechanickou automatickou převodovku Aisin 09G, stejně jako šesti a sedmistupňové předselektivní převodovky DSG 6 DQ250 02E​ a DSG 7 DQ200 0AM s mokrou a suchou spojkou.

Olej do převodovky Škoda Yeti

Olej do automatické převodovky Škoda Yeti 1,6

Pro vozy Škoda Yeti s objemem motoru 1,6 litru montoval český výrobce pouze pětistupňovou manuální převodovku, případně šestistupňový hydromechanický automat Aisin 09G, pro automatické převodovky proto doporučuje vlastní originální převodový olej s objednacím číslem G055025A2. Můžete však použít i levnější analogy, jako je Toyota ATF T-IV nebo Mobil 3309.

Olej Mobil 3309

VAG ATF G055025A2

olej do automatické převodovky 09G (TF60SN)

1 litr článek: G055025A2

Mobil ATF 3309

Olej Mobil 3309

1 litr článek: 153519

Toyota ATF typ T-IV

Olej Toyota ATF T-IV

1 litr článek: 00279-000T4-01

4 litry Číslo výrobku: 08886-01705

Cena: 1300 rublů. (1 litr)/ 5000 rub. (4 litry)

Olej pro převodovku DSG 6 DQ250

Majitelé vozů Yeti s následujícími motory znají robota DSG 6 DQ250:

 • benzín 1,8 litru o výkonu 156 koní.
 • diesel 2,0 litru o výkonu 140 koní.

Při výměně oleje v automatické převodovce Škoda Yeti s touto převodovkou je také na výběr mezi originálním olejem G052182A2 nebo jeho levnějšími obdobami SWAG 30 93 9070, Wolf DSG Ecotech a Motul multi DCTF.

VAG ATF G052182A2

olej v dsg 6 g052182a2

1 litr článek: G052182A2

SWAG 30939070

Olej SWAG 30 93 9070

1 litr článek: 30939070

Olej pro DSG 7 DQ200

Předselektivní převodovka DSG 7 DQ200 se suchou spojkou byla instalována na modely Škoda Yeti s méně výkonnými motory, protože tato automatická převodovka pracuje s benzínovými motory o následujícím objemu:

 • 1,2 litru a 105 koní.
 • 1,4 litru a 122 koní.
Zajímavé:
Jak upravit počet najetých kilometrů na Škodě Octavia A7.

Při výměně oleje v automatické převodovce Škoda Yeti s tímto typem převodovky je výběr převodových kapalin malý, protože tato skříň funguje pouze na originální tovární olej VAG G 052 512 A2 a VAG G 004 000 M2, který se nalévá přímo do DSG a mechatroniky, resp.

VAG ATF G052512A2

Olej v DSG 7 DQ200 0AM

1 litr článek: G052512A2

VAG ATF G004000M2

Mechatronický olej VAG G 004 000 M2

1 litr článek: G052512A2

Požadované množství převodového oleje

Kolik litrů naplnit?

Aisin 09G

Klasická hydromechanická šestistupňová převodovka pojme 10 litrů převodové kapaliny, kterou bude potřeba pro kompletní výměnu oleje v automatické převodovce Yeti. Částečné řešení problému bude stát několikrát méně, protože bude vyžadovat pouze 7 litrů oleje. Mezi spotřební materiály, které je také třeba vyměnit při plnění čerstvou převodovou kapalinou, stojí za zmínku olejový filtr Meyle 100 325 0009 a těsnění Meyle 100 139 0002.

DSG 6 DQ250 02E​

Protože tento robot funguje na principu mokré spojky, bude při výměně oleje vyžadovat o něco méně převodové kapaliny než hydromechanika. A to 7 litrů na kompletní výměnu oleje a 5 litrů na částečnou výměnu oleje. Kromě toho důrazně doporučujeme vyměnit olejový filtr 02E305051C, jeho těsnění 91084501 a těsnění zátky 0438092.

DSG 7 DQ200 0 AM

A úplně jiná situace je u výměny oleje v sedmistupňové převodovce se suchou spojkou, protože v tomto případě budete potřebovat minimum pracovní kapaliny. Bude stačit zakoupit 2 litry oleje do převodovky a 1 litr přímo na výměnu oleje v mechatronice. V tomto případě nebude zbytečná ani výměna olejového filtru 0AM325433D.

Jak často byste měli měnit olej v automatické převodovce Škoda Yeti?

Pokud jde o frekvenci výměn oleje v automatické převodovce Yeti, je obtížné odvodit univerzální interval, ačkoli výrobce trvá na výměně převodové kapaliny alespoň jednou za 60 000 kilometrů. Nejlepší je však vycházet ze stavu oleje, jeho barvy a přítomnosti cizích pachů. Je docela možné, že ve vašem případě bude výměna oleje v automatické převodovce Škoda Yeti vyžadována mnohem dříve, než je dohodnutý harmonogram.

Zajímavé:
Jak vyměnit válečky a řemen na Škoda Fabia 2 1.2.

Nezapomeňte na motor!

Moderní motory skupiny VAG jsou poměrně náročné na kvalitu maziva a vzhledem k přítomnosti padělků na trhu a množství pochybných výrobců musí majitel vozu věnovat zvláštní pozornost výběru správného produktu pro oba. benzinové (FSI a TSI) a naftové (TDI) jednotky. Více o tom, jaký druh oleje nalít do motoru Škoda Yeti, stejně jako o servisních intervalech stanovených výrobcem a jak jej vyměnit sami, se dozvíte kliknutím na odkaz.

Kontrola hladiny oleje v automatické převodovce Škoda Yeti

Olejové hladovění krabice jistě povede k intenzivnímu opotřebení jejích vnitřních prvků. V souladu s tím by měla být povinná pravidelná kontrola hladiny převodové kapaliny. Můžete to udělat jednoduchým způsobem. K tomu potřebujete:

 • vyrovnat auto
 • dosáhnout teploty oleje 35%
 • odšroubujte spodní vypouštěcí zátku krabice

Poté začněte sledovat, zda nedochází k úniku oleje nebo ne. Pokud olej teče, i když ne moc, je hladina oleje v automatické převodovce v naprostém pořádku. Pokud však nedochází k úniku, znamená to nedostatek oleje v automatické převodovce a vyžaduje okamžité doplnění převodové kapaliny.

Jak zkontrolovat hladinu oleje v automatické převodovce Yeti

Jak sami vyměnit olej v automatické převodovce Yeti

Pokud plánujete výměnu oleje v automatické převodovce Yeti sami, musíte se zásobit garážovou jámou a nějakým nářadím. Dále musíte postupně provést následující kroky:

 • vjet autem do jámy
 • vyjměte spodní vanu automatické převodovky
 • vyšroubujte vypouštěcí zátku krabice a vypusťte stávající odpad
 • vyměňte spotřební materiál a olejový filtr
 • nalijte zakoupený olej do krabice

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button