ŠkodaŠkoda Fabia

Kolik silentbloků má Škoda fabia 1?

Jak můžete určit, kdy je čas vyměnit silentbloky zavěšení? Pokud zaznamenáte alespoň jeden z následujících příznaků, doporučujeme kontaktovat autoservis:

 • ze zavěšení se ozve klepání a křupání
 • nerovnoměrné opotřebení pneumatik
 • Potíže s otáčením a manévrováním
 • ztráta směrové stability na rovných a rovných úsecích vozovky

Svěřte výměnu silentbloků pouze profesionálům!

Důležité!

 1. Výběr závěsu závisí na provozních podmínkách vozu Škoda Fabia a stylu jízdy: pryžové prvky jsou citlivé na přetížení, teploty a chemikálie, jsou však levné, zatímco polyuretan takové nevýhody nemá, vydrží déle, ale je také dražší.
 2. Neexistují žádné přesné známky toho, že je čas vyměnit silentblok ramena zavěšení, existují pouze nepřímé, které naznačují problémy v podvozku.
 3. Diagnostika zlomeného kloubu je jednoduchá; může ji provést sám majitel vozu prozkoumáním stavu pryžové vložky závěsu: přítomnost trhlin na něm naznačuje potřebu instalace nového dílu.
 4. Pro výměnu silentbloku se používá speciální nástroj – hydraulický válec a trny, pomocí kterých se starý prvek vyjme a nový se zalisuje.
 5. Nové kloubové spoje se doporučuje instalovat ve dvojicích: pokud dojde k deformaci prvku na pravé straně osy, měla by být změněna i část vlevo.
 6. Škodu Fabia byste neměli provozovat s vadnými panty: časem to povede k poruše celého zavěšení, což má za následek zvýšené riziko nehod.

CO JE TICHÝ BLOK

Silentbloky jsou použity ve spojích ramen nápravy Škoda Fabia a tlumičů. Skládají se ze dvou kovových pouzder – vnější a vnitřní – mezi kterými je pryžová vložka. Tato konstrukce spojovacího prvku činí upevnění odolným, ale zároveň pružným.

Zajímavé:
Jak vyčistit turbínu na Škodě Octavia A7.

Silentblok je závěs, který při provozu odpružení přebírá celé zatížení. Proto se montuje do pohyblivých kloubů, protože páky se musí kývat, aby udržely trakci kol s vozovkou a zadní tlumiče neustále reagují na změny polohy karoserie.

Deklarovaná životnost kloubů Škoda Fabia je v závislosti na výrobci do 100 000 km. Při provozu vozidla v agresivním prostředí (činidla, nečistoty, změny teplot) a extrémním stylu jízdy (terén, prudké rozjezdy a brzdění) se jejich životnost zkracuje téměř na polovinu. Specialisté čerpacích stanic proto doporučují po 50 000 km zkontrolovat stav upevnění podvozku a neodkládat výměnu silentbloků odpružení.

TYPY TICHÝCH BLOKŮ

Závěsy se mohou konstrukčně skládat ze dvou pouzder (vnější a vnitřní), ale pokud je díl určen k instalaci do spoje, kde dopad na něj bude pouze v jedné rovině, pak takový prvek nebude mít vnější pouzdro, např. silentbloky horních a spodních ramen – je nahrazeno sedátkem. Kromě toho se panty liší materiálem, ze kterého je vložka vyrobena: je to buď pryž, nebo polyuretan.

Silentblok s gumovou vložkou

Toto je nejběžnější část pro závěsná připojení, protože má mírné náklady. Tento prvek se vyrábí pod všemožnými značkami a pro všechny vozy Škoda Fabia, instalovaný v tovární konfiguraci. Gumovo-kovové uchycení pantu je však krátkodobé a podléhá opotřebení v důsledku mnoha faktorů. Například: když mrzne, materiál těsnění ztvrdne a praskne a v horku příliš změkne – pod napětím se zploští. Chemické sloučeniny činidel korodují pryž a písek na ni působí jako abrazivo. Po domácí zimě se vyplatí provést neplánovanou prohlídku a případně vyměnit silentbloky ramene zavěšení.

Silentblok s polyuretanovou vložkou

Takový prvek má vysoké náklady, ale jeho zdroj je pětkrát vyšší. Polyuretan je schopen odolávat teplotám od -45C do +80C a nerozpadá se vlivem solí a pracovních kapalin automobilu (v případě úniku hydraulického maziva, oleje nebo paliva). Cena výrobku je dána složitou a nákladnou technologií jeho výroby. V tovární výbavě Škody Fabia proto nejsou namontovány panty s polyuretanem, aby se nezdražily auto. Neexistuje žádná záruka, že bude použit v extrémních podmínkách, pro které je polyuretan určen.

Zajímavé:
Kde je VIN kód na Škoda Octavia Tour.

PŘÍZNAKY PORUCH

Bohužel neexistuje žádná známka selhání, která by byla jedinečná pro tichý blok. Řidič si může všimnout:

 • výskyt klepání a křupání v zavěšení Škody Fabia;
 • nerovnoměrné opotřebení pneumatik umístěných na stejné nápravě;
 • ztráta stability vozidla při zatáčení;
 • odchylky stroje při pohybu po přímé dráze.

Podobné příznaky se objevují při závadách předního i zadního zavěšení vozu Škoda Fabia. Mohou také signalizovat poruchu tlumičů, CV kloubů, stabilizátorů, převodky řízení a převodovky. Abyste přesně pochopili, který prvek selhal, musíte navštívit servisní stanici pro diagnostiku a kontrolu. Vzhled alespoň jednoho z uvedených znaků je důvodem k okamžité návštěvě servisu k opravě odpružení Škoda Fabia. Provozování vozidla s vadnými součástmi podvozku je nebezpečné.

DIAGNOSTIKA A VÝMĚNA BLOKŮ POUZDROJE Škoda Fabia

K určení, zda je nutné vyměnit silentbloky pák Škoda Fabia, nejsou potřeba stojany na počítače. Zkušený automechanik umístí vůz na výtah a vizuálně posoudí míru opotřebení těchto dílů. Poškozený pant má deformovanou pryžovou vložku: je buď prasklý, nebo nerovnoměrně zploštělý. V extrémním stupni poškození – vymazáno nebo prakticky chybí. Tento prvek musí být vyměněn.

Stojí za zmínku, že výměna zadních a předních silentbloků by měla být prováděna ve dvojicích: pokud jsou klouby pantů poškozeny vpravo, měly by být vyměněny také vlevo. Jinak bude tuhost odpružení na každé straně jiná, což povede k nerovnováze v chodu podvozku.

Je na majiteli vozu, jaký typ silentbloku zvolí pro instalaci. Gumovo-kovový pant je docela vhodný pro klidné výlety po rovných cestách. V opačném případě byste měli zvolit polyuretan.

Výměna silentbloků předních páček

Pro demontáž opotřebovaného silentbloku přední páky Škoda Fabia je nutné demontovat kolo a páku. Poté velitel odšroubuje upevňovací šroub závěsu a vytlačí jej speciálním hydraulickým válcem. Pomocí stejného zařízení se nainstaluje nový prvek, na který se předtím nanese mazivo, a celá sestava se sestaví v opačném pořadí.

Zajímavé:
Jak odstranit zadní stěrač na Škoda Roomster.

U starých vozů Škoda Fabia s vysokým počtem najetých kilometrů není vždy možné páku vyjmout, protože její upevnění je oxidované. Automechanik použije antikorozní kapalinu. Pokud tato metoda nefunguje, může být čas vyměnit sestavu páky.

Při výměně silentbloků spodních ramen není potřeba demontovat celé rameno ze závěsu. Stačí odpojit hrot řízení. Cena práce závisí na počtu ramen v předním zavěšení. Pokud je podvozek vícečlánkový, bude cena odpovídajícím způsobem vyšší.

Výměna silentbloků zadních páček

Abyste se dostali k vadnému silentbloku zadního ramene Škody Fabia, je nutné nejen demontovat kolo, ale také pružinu, stabilizátor a také seřizovací šroub. Práce na výměně závěsu se provádí na odstraněné páce. Po zalisování nového dílu se montáž jednotky provede v opačném pořadí. Po dokončení oprav se provede seřízení geometrie kol vozu Škoda Fabia.

Výměna kloubů závěsů zadního nosníku

Zvláštností demontáže závěsů zadního závislého zavěšení je jeho umístění ve vztahu k ostatním prvkům. Například: při práci se může poškodit nejen zadní nárazník, ale i brzdové hadičky. Pro vlastní opravu budete potřebovat několik zarážek a nosných konstrukcí.

Poškozený silentblok nosníku lze odstranit pouze po demontáži kola, snímače ABS a v některých případech odpojení brzdových hadic. Pomocí stejného hydraulického válce se odstraní opotřebený kloub a nainstaluje se nový. Bez ohledu na díl, ve kterém byly závěsy vyměněny, se konečné upnutí upevňovacích prvků provádí pouze pod zatížením, kdy je vůz se všemi koly na zemi nebo jsou pod nimi umístěny podpěry.

Za zmínku stojí, že výměnu tichých bloků zadního nosníku lze úspěšně spojit s kontrolou a případnou opravou brzdového systému: kotoučů, třmenů, hadic a také lanka parkovací brzdy.

Zajímavé:
Kolik zaměstnanců měla Škoda v době odkupu.

NÁSLEDKY PROVOZU VOZU Škoda Fabia S VADNÝMI BLOKOVÁNÍ POUZDRA

Co se stane, když budete ignorovat příznaky opotřebení kloubů a odložíte opravy? Všechny závěsné prvky jsou navzájem spojeny tak či onak:

 1. Vadný silentblok způsobuje vůli v pákách.
 2. Páky zase zavádějí nerovnováhu do činnosti kulového kloubu a kloubů CV.
 3. Dále pak nerovnoměrný chod náboje, ztráta geometrie kol Škody Fabia a opotřebení pneumatik.

To vše vede ke ztrátě stability vozidla, zejména při rychlosti. V důsledku toho je vysoká pravděpodobnost nehody. Včasná výměna silentbloků zadního a předního zavěšení Škody Fabia nejen pomůže předejít nečekaným opravám prvků podvozku, ale také zabrání riziku nehody.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button