ŠkodaŠkoda Octavia

Který motor je lepší ve Škodě Octavii nebo Kia Rio

Výběr nejbezporuchovějšího auta za průměrný rozpočet

Jeden z mých čtenářů mi nedávno poslal dopis:

„Svobodný tisk čtu téměř každý den, včetně vašeho sloupku týkajícího se aut. Chci si koupit ojeté auto. Zatím jsem se rozhodl pro Ford Focus II, generace 2005-2008, motor 1,6 litru – 100 hp, kritérium najetých kilometrů – až 170 000 km.

Porovnávám toto auto s Kia Rio 2011-2015 a Škoda Octavia 2008-2013. Uvažuji o manuální nebo automatické převodovce. Můj rozpočet je 400 tisíc, maximálně 500 tisíc rublů.

Pokud je to možné, ohodnoťte tato auta na stránkách vašich novin. Alexandr“.

„Ford Focus“

Začněme rozpočtem. Alexander nehodnotí auta zcela správně. Za rozpočet 400+ tisíc rublů si můžete snadno koupit novější přepracovaný Ford Focus (2008-2011) obvykle stojí v rozmezí 300-400 tisíc a ještě levnější. Příště tedy budu mluvit konkrétně o restylovaném Focusu. A začněme tím.

Ford Focus není třeba představovat – je to nejprodávanější auto. A teprve s příchodem Solarisu a Ria jeho pozice oslabila. Auto se velmi osvědčilo. 100koňový motor řady Zetec-SE patří dodnes k nejspolehlivějším: životnost před opravou je cca 350 000 km. Motory mají rozvodový řemen a při dodržování předpisů a výměně oleje každých 10 000 km s takovými motory nejsou téměř žádné problémy.

Přečtěte si také

Existovala i 1,6 s výkonem 115 koní. – to je téměř stejný motor, ale s nastavitelnými fázemi časování. Jak stárnete, může to způsobit další problémy. Nechyběl ani motor 1,8 – ten bych doporučil ke zvážení jako poslední a motor 2,0 litru o výkonu 145 koní. — také vynikající, mnohem dynamičtější a s vysokým točivým momentem.

Zajímavé:
Jak odstranit vzduchové deflektory pro Škoda Octavia A7.

Další výhodou motoru o výkonu 100 koní je, že je dodáván se spolehlivou 4-stupňovou automatickou převodovkou (stejně jako u 2,0 litru), jejíž životnost se přibližně rovná životnosti motoru. Navíc mechanika na tomto motoru vydrží déle než třeba na 115koňovém nebo 1,8litru s vyšším točivým momentem. Tak tohle je správná volba.

Focus má na karoserii bolavá místa – to jsou prahy a oblouky. Milují rezivění, zejména prahy pod plastovým obložením. Proto musíte tělo velmi pečlivě prohlédnout. Je vhodné ji trochu ohnout a podívat se pod plastovou lištu prahu, jestli ji předchozí majitel neodstranil. Ve všech ostatních ohledech je auto velmi dobré.

Žádné větší problémy s elektrikou nejsou, karoserie je dobře pozinkovaná. Rez na parapetech a klenbách není způsobena špatnou galvanizací, ale nedomyšleným designem. Voda a činidla se neustále zadržují v prahech a barva doslova odskakuje od křídel a oblouků kvůli tření v oblasti nárazníku – to je z velké části chyba ekologického laku na vodní bázi.

„Kia Rio“

Nyní pojďme mluvit o Kia Rio. Podle mě je tohle auto v Rusku přeceňované. Nepočítal bych s tím, že se dá koupit něco dobrého za 400 tisíc. Spíš 450-500 tisíc. To už jsou normální peníze, za které se dá vybrat auto z prvních let výroby.

Auto nemá žádné stížnosti ani dětské nemoci. Normální odolnost proti korozi (kromě toho auto bude o pár let mladší než ostatní), normální motory a převodovky. I když jsou dotazy na motory (buď 1,4litrové nebo 1,6litrové): téměř všechny mají problémy po 200 tisících kilometrech – někdy vás však motor nemusí trápit ani do 250 tisíc.

O manuálních převodovkách nejsou žádné otázky, ale pětistupňový manuál na předrestylingových autech si s 1,6litrovým motorem rozumí dost špatně.

Zajímavé:
Kdy vyměnit píst Škoda 1.6 aee.

Co se týče strojů, jsou dva. Motor o objemu 1,4 litru je dodáván se 4stupňovou jednotkou a motor o objemu 1,6 litru je dodáván s modernější 6stupňovou jednotkou (i když existovaly i verze se 4stupňovou jednotkou).

4-rychlostní jednotka je docela spolehlivá, těžko ji zabijete, pravděpodobně vydrží motor, ale 6-ti rychlostní jednotka je mnohem šetrnější. Olej se musí pravidelně měnit, nemůže se přehřívat, jeho životnost je znatelně kratší, při dobré péči cca 200-250 tisíc, ale opravy budou náročnější a dražší.

Interiér je rozpočtový, ve srovnání s Focusem a Octavií nejjednodušší a nejlevnější. A nesmíme zapomínat, že Rio je auto nižší třídy, záď je upřímně stísněná a kufr je také nejskromnější. Pokud na tom nezáleží, pak skvělé, ale pokud plánujete cestovat se čtyřmi lidmi, dlouhá cesta do Ria nebude nijak zvlášť pohodlná.

Škoda Octavia

Nyní přejděme ke Škodě Octavia. Je zhruba stejně velký jako Focus, dokonce je o něco prostornější. Větší je i kufr Škody. Obecně je Octavia dobré auto, ale nesmíme zapomínat, že všechny tři modely byly oblíbené u taxikářů. A pokud jsou hatchbacky Focus a Rio relativně bezpečné (taxikáři je téměř nikdy nepoužívali), pak se v taxících často používal liftback Octavie a dokonce i vzácné kombi.

Přečtěte si také

Nejspolehlivějším a nejodolnějším motorem je jednoznačně 1,6litrový MPI s výkonem 102 koní. S ním má počet problémů tendenci k nule. Pak bych zvažoval 1.8litrový 152koňový turbomotor. Má svou slušnou porci problémů, ale je mnohem lepší než přeplňovaný 1,4 TSI. Moucha je však dvě koňské síly, za které budete muset zaplatit daň vyšší sazbou daně: Focus má 145 koní, a to je výhodnější nákup – jak z hlediska spolehlivosti, tak z hlediska přepravní daně. .

Zajímavé:
Jak sklopit zadní sedadlo Škody Octavia A5.

Krása obou těchto motorů spočívá v tom, že jsou spárovány s manuálem a tradičním šestistupňovým automatem – je velmi, velmi spolehlivý. (u 1,8 je i DSG-7, stejný problematický robot dřívějších verzí od BorgWarner; se spojkou LUK, kterou začali montovat později, se převodovka stala mnohem spolehlivější, ale to není náš případ).

Dvě věci, na které je třeba dávat pozor, jsou pravidelné výměny oleje a teplota. Tento stroj opravdu nemá rád přehřívání. A pokud s motorem 1,6 žije poměrně dlouho, pak je u vozů s motorem 1,8 lepší nainstalovat další chladič (výměník tepla, který tam je, je velmi neúspěšný), jinak je riziko přehřátí skříně docela vysoká a důsledky ovlivní mechanickou část, která je velmi drahá.

Ergonomie Škody je příkladná, dokončovací materiály normální, ale lak není nejlepší. Nemyslete si, že Škoda nerezaví. Stejně jako u Focusu rezaví prahy, oblouky a křídla. Pouze prahy Octavie a Ria nejsou pokryty plastem, a proto reziví pomaleji.

Porovnání možností

Nyní porovnejme. Za 400-500 tisíc rublů bude nejmladší Kia Rio – přibližně 2011-2013. „Octavia“ a „Focus“ jsou trochu starší – 2009-2011. Navíc „Focus“ (zdůrazňuji, že mluvíme o restylovaném z posledních let výroby) může být také nejziskovějším nákupem a kromě toho je docela možné uvažovat o 2,0-litrovém motoru s výkonem 145 k. „Octavia“ je na sekundárním trhu oceňována více, i když pro to rozhodně není více důvodů než „Focus“, takže je o něco dražší.

Ohledně najetých kilometrů. V Riu by teoreticky měla být nejmenší. To ale vychází z průměrného ročního nájezdu kilometrů – ve skutečnosti to může být jinak. To samé s Alexandrovým limitem na 170 000 km.

Teoreticky je toto omezení jen stěží proveditelné, ale v praxi můžete najít auto od jednoho majitele s najetými 120 000 km. Hlavní je nevzdat se a nekoupit první, třetí nebo páté auto prostě z únavy a touhy pořídit si auto co nejdříve.

Zajímavé:
Jakou karoserii má Škoda Octavia 3.

Nepříjemné ale je, že Octavie s nízkým nájezdem kilometrů (do 150 000 km) většinou stojí na horní hranici nebo i více než půl milionu. Je také nepravděpodobné, že si můžete koupit Rio s bohatou konfigurací a nízkým počtem najetých kilometrů. Ale Focus se dá koupit klidně i za 400. I v tlusté konfiguraci. A to i se špičkovým motorem.

Všechna tato auta jsou mezi taxikáři a prodejci velmi žádaná, každé z nich je nutné s vášní prohledávat a kontrolovat a nenechat se zmást nízkými cenovkami. „Živá“ auta nemohou být levná.

Přečtěte si také

Rio bude mít nejdostupnější náhradní díly, ale zdroj motorů a převodovek je nejdelší u Focusu (1,6 a 2,0) a Octavie (s motorem 1,6). Octavia má největší a nejpohodlnější kufr. Focus se ale ovládá výborně (pak Octavia, a pak Rio).

Co se týče konfigurací, všechny tři vozy mohou být buď téměř „nahé“ nebo velmi bohatě vybavené (zejména „Focus“ a „Octavia“).

Všechny tři vozy jsou jakési stavebnice. Pokud některá možnost chybí, můžete ji levně dovybavit (i svépomocí, například zakoupením potřebného bloku, tlačítka, joysticku na Avitu). Likvidita všech aut je velmi dobrá, ztrácejí hodnotu přibližně stejně.

Kdybych to byl já, kdo si vybral, vzal bych Focus (ne však se 100 koňmi, ale s motorem o výkonu 145 koní). Je to rodinnější než Rio a levnější než Octavia. Navíc Octavia s motorem 1,6 přichází v bohaté konfiguraci málokdy – na rozdíl od Focusu a dokonce i Ria.

Ale můj výběr by byl dán mým rodinným stavem a životním stylem – mám dvě děti a často cestujeme na dlouhé vzdálenosti, takže na dálnici se silným motorem je to pohodlnější. Octavia je také velmi dobré auto. Řekl bych, že ukázkový. Motor o výkonu 102 koní by mi ale nestačil a zbytek moc důvěry nevzbuzuje a neslibuje zářnou budoucnost.

Zajímavé:
Jak měřit kompresi na Škodě Octavia Tour.

Srovnání Kia Rio a Škoda Octavia

Existuje kategorie automobilů, které jsou mezi spotřebiteli nejoblíbenější. Mají optimální rovnováhu mezi cenou a kvalitou, vybavením a bezpečností. Právě po těchto autech se tuzemští kupující nejčastěji obracejí.

Kia Rio a Škoda Octavia

Mezi aktuálními bestsellery je samozřejmostí jihokorejský sedan Kia Rio a český liftback Škoda Octavia. Vozy jsou různé, ale mají také mnoho společného.

Proto je opravdu těžké si mezi nimi vybrat. K tomu je potřeba si každé auto detailně prohlédnout ze všech stran a vyvodit určité závěry.

Technické vlastnosti

Český liftback Škoda Octavia debutoval v prosinci 2012 ve své domovině a oficiální mezinárodní představení proběhlo na ženevském autosalonu 2013.

Do léta 2016 model obdržel některé technické aktualizace, včetně nového 3válcového motoru a adaptivního odpružení. To vše ale neovlivnilo ruský trh. Aktualizace relevantní pro Rusko ovlivnily pouze vzhled, interiér a vybavení.

Třetí generace Octavie byla postavena na modulární platformě MQB, která se používá pro mnoho modelů řady Volkswagen a nejen to. Přední zavěšení je nezávislé se vzpěrami MacPherson a příčnými rameny. Zadní zavěšení může mít polonezávislý nosník při instalaci motoru do 150 koní, nebo víceprvkové provedení u výkonných spalovacích motorů. Mechanismus řízení je hřebenový s elektromechanickým zesilovačem. Celoobvodové kotoučové brzdy, vpředu odvětrávané.

Kia Rio červená

Kia Rio v červené barvě

Kia Rio je již ve své 4. generaci. Navíc existuje evropská a čistě ruská verze, sestavená na území Ruské federace. Soustředíme na to svou pozornost.

Vůz je prezentován v karoserii sedan. Ruská verze byla uvedena na online prezentaci v létě 2017.

Korejský sedan má platformu s pohonem předních kol s příčně uloženým motorem. Přední zavěšení je nezávislé, využívá vzpěry MacPherson. Vzadu je polonezávislá konstrukce s pružným nosníkem. Všude jsou stabilizátory a také hydraulické tlumiče. Mechanismus řízení je hřebenový, doplněný o elektrický posilovač. Vpředu jsou ventilované kotoučové brzdy a vzadu klasické bubnové.

Zajímavé:
Jak vyčistit abs na Škodě Octavia.

Český liftback zatím vypadá lépe. Zde je však důležité pochopit rozdíl v ceně, který do značné míry vysvětluje nadřazenost Škody.

Exteriér a rozměry

Kia Rio 4. generace se ve srovnání se svým předchůdcem zvětšila. Auto je pěkné, zajímavé, s evropskými motivy, ale i zachovalými asijskými kořeny. Exteriér nelze nazvat agresivním, ale také nevypadá jako kompaktní městské auto. Zadní část vozu je velmi dobře promyšlená.

Rio patří podle evropské klasifikace do segmentu B+. To mu dává následující rozměry:

 • délka 4400 mm.;
 • šířka 1740 mm;
 • výška 1470 mm;
 • rozvor 2600 mm.;
 • světlá výška 160 mm.

Novou Škodu Octavia lze označit za solidní, lakonické a do značné míry decentní auto. Odborníci navíc poznamenávají, že aktualizace nebyla přínosná, protože přední část vozu není synchronizována s celkovou harmonií obrazu. Ale to není získaná chuť. Mnozí si vzhled nové generace pochvalovali.

Škoda Octavia bílá

Škoda Octavia v bílé barvě

Formálně se jedná o zástupce golfové třídy. Ale ve skutečnosti lze Octavii svými rozměry zařadit mezi třídy C a D. Tady jsou takhle:

 • délka 4659 mm.;
 • šířka 1814 mm;
 • výška 1461 mm;
 • rozvor 2680-2686 mm;
 • světlá výška 155 mm.

Octavia je objektivně větší než její konvenční konkurent Rio. Světlá výška se ale u korejského sedanu ukázala být vyšší, což je pro ruské spotřebitele důležité.

Při výběru mezi Kiou Rio nebo Škodou Octavia není úplně správné hledět pouze na vzhled.

Interiér a zavazadlový prostor

Interiér českého liftbacku je decentní, atraktivní, velmi dobře řešený se správnými řešeními z hlediska organizace vnitřního prostoru. Člověk cítí německou pedantství. Materiály jsou kvalitní, žádné stížnosti zde a nemohou být.

Přední sedadla jsou poměrně široká, a proto ne všichni řidiči cítí boční oporu. Ale rozsah nastavení je obrovský, jsou dobře promyšlené na dlouhé cesty.

Zajímavé:
Jak odšroubovat potrubí Škoda Octavia 2012.

Interiér Škoda Octavia

Interiér Škoda Octavia

Zadní lavice je prostorná a silně polstrovaná. Bez problémů se vejdou 3 dospělí. Jediným problémem je tunel ve vysokém patře.

Kufr je tradičně pohodlný pro nakládání a vykládání. Při cestování pojme 568 litrů. Zadní sedadlo se ale dá sklopit a pak získáte 1558 litrů.

Interiér Kia Rio je v evropském stylu, přísný, atraktivní a docela zajímavý. V základní konfiguraci ale vše vypadá velmi jednoduše. Konstrukce je pevná, materiály jsou vzhledem k rozpočtu modelu slušné kvality a ergonomie je promyšlená.

Přední sedadla a zadní pohovka jsou pohodlné, ale bez jakýchkoliv ozdob. Všechny hlavní výhody lze získat pouze se zvyšujícími se náklady na zařízení. Zavazadlový prostor má kapacitu 480 litrů.

S ohledem na rozdíl mezi sedanem a liftbackem Octavia jednoznačně vítězí v oblasti zavazadlového prostoru. Pokud potřebujete převézt poměrně hodně věcí a ještě naložit velké předměty, pak s Riem můžete jen těžko počítat.

Motory, převodovky a jejich vlastnosti

Je téměř nemožné objektivně říci, co je lepší vzít – Kia Rio nebo Škoda Octavia, aniž bychom se nejprve podívali do motorového prostoru obou vozů.

Motor Škoda Octavia

Motor Škoda Octavia

Kia Rio je na ruském trhu nabízena se 2 atmosférickými benzínovými motory.

 • První je 1,4litrový motor s výkonem 100 koní;
 • Nejstarší je agregát o objemu 1,6 litru, který produkuje 123 koní.

Oba motory jsou kombinovány s 6stupňovou manuální převodovkou, ale za příplatek lze získat 6stupňovou automatickou převodovku. Dynamika je celkem průměrná. Rychlejší než 12,5 sekundy. Rio neumí zrychlit na 100 km/h. Deklarovaná spotřeba paliva se ale pohybuje od 6,5 do 8,3 litru na 100 km. ve smíšeném cyklu. Maximální rychlost nepřesahuje 180 km/h.

Zajímavé:
Kdy byla vydána oblíbená Škoda.

Při srovnání Kii Rio a liftbacku Škoda Octavia byste se měli podívat pod kapotu českého vozu.

K dispozici jsou zde 3 motory a 4 převodovky.

 • Nejjednodušší motor má objem 1,6 litru a produkuje 110 koní. V kombinaci s 5 manuálními převodovkami nebo 6 automatickými převodovkami.
 • Následuje 1,4 TSI s výkonem 150 koní. Spolupracuje s 6 automatickými převodovkami a 7DSG.
 • Nejvyšším modelem pro Rusko je 1,8 TSI s výkonem 180 koní. Také v kombinaci s 6 automatickými převodovkami nebo 7DSG dle výběru kupujícího.

Všechny motory jsou standardně dodávány s pohonem předních kol. Ale pro motor nejvyšší třídy existuje možnost v podobě plug-in systému pohonu všech kol.

Maximální rychlost se pohybuje od 188 do 231 km/h. Zrychlení z nuly na stovky trvá od 7,3 do 12,2 sekund. Spotřeba paliva se pohybuje v rozmezí 5,3-7,3 litrů na 100 km.

Zde je nesporným favoritem Škoda Octavia. Auto je dynamičtější, rychlejší a má opravdu nízkou spotřebu. Kia Rio zatím ztrácí ve všech směrech.

Zabezpečení a ovladatelnost

Ovládání obou vozů je na dobré úrovni. Odpružení Škody je přitom poněkud lépe přizpůsobeno špatným silnicím. Ale i Riu musí být věnována náležitá pozornost. Oba vozy byly na Rusko adekvátně připraveny. Na korejském sedanu jsou přitom cítit zadní bubny.

Motor Kia Rio

Srovnávat Kia Rio a Škodu Octavia v kontextu bezpečnosti je nesmírně důležité. A tady Kia Rio prohrává. Ve standardní výbavě vůz získal 3 hvězdičky podle systému Euro NCAP, ale s příplatkovým bezpečnostním paketem jich má 5. Škoda Octavia má ale už v základní verzi 5 hvězdiček.

Možnosti a ceny

Pro ruský trh je Kia Rio nabízena v 6 úrovních výbavy:

 • Klasický.
 • klasické audio.
 • Utěšit.
 • Luxusní.
 • Prestiž.
 • Premium

Minimální cenovka pro korejský sedan je 745 tisíc rublů.

Zajímavé:
Co můžete udělat se Škodou, aby nezmizela.

Salon Kia Rio

Škoda má méně výbavových stupňů. Jedná se o Active, Ambition, Style a Laurin&Klement. Ceny však začínají na 1 milionu rublů a mohou snadno překročit 2 miliony.

Komu dát přednost

Každý kupující se musí sám rozhodnout, co si vybrat a kterému vozu dá přednost.

Pokud hledáte nejlevnější variantu, ale zároveň nechcete brát nic z domácího automobilového průmyslu, pak bude Kia Rio jedním z nejlepších řešení na ruském trhu.

Ale Škoda Octavia je objektivně lepší. A to téměř pro všechny uvažované vlastnosti. Toto auto je dražší, ale cena je oprávněná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button