Škoda

Proč je pes zlomyslný, když je sám?

Proč se pes chová?

Špatné chování psů je nepříjemný a častý problém. Není však těžké se s tím vyrovnat, stačí se na situaci podívat očima zvířete. Proč se můj mazlíček chová? Pes nikdy nezničí dům jen tak pro zábavu. Důvod se vždy najde, i když jej nelze okamžitě spočítat. Promluvme si o motivech destruktivního chování.

Proč se pes chová špatně?

Majitelé jsou často svými mazlíčky uraženi a myslí si, že úmyslně naštvou lidi. Takoví majitelé se ze všech sil snaží chránit a říkají, že právě dostali špatné zvíře. Ne, to se nestává. Pes je dítě. Co do toho vložíme, to dostaneme. Pokud je mazlíček zlomyslný, je to majitel, kdo někde udělal chybu.

Často je těžké spočítat okamžik, po kterém se vše pokazilo. Pokusme se vám pomoci v této obtížné záležitosti. Proč se pes může chovat špatně?

Funkce plemene

Téměř každé štěně se dá dobře vycvičit. U některých domácích mazlíčků však musíte být opatrnější. Týká se to např. saňových plemen: husky, malamut atd. Byli vyšlechtěni pro těžkou práci, kde někdy vyžadují rychlá samostatná rozhodnutí. Takový pes nebude následovat svého majitele ocasem, dívat se mu do očí a ve všem na něj spoléhat. A to neznamená, že je špatná, je to jen to, že takové vlastnosti byly geneticky fixovány.

Zajímavé:
Milánská Škoda přichází do Slovinska.

Další kategorií jsou psi, kteří potřebují zvýšenou fyzickou aktivitu. Patří sem i lovecká plemena. Pokud svému mazlíčkovi nepomůžete uspokojit jeho potřebu pohybu, udělá to po svém.

Nedostatek kontroly

Osoba musí psovi ukázat, jaké chování je přijatelné a jaké nežádoucí. Pokud se tak nestane, domácí zvíře vyvodí své vlastní závěry, vedené pouze emocemi.

Například pes honí kočky. Pro něj je to zábava, baví ho pronásledování. Domácí mazlíček nemůže být obtěžován morální stránkou problému. Pokud majitel mlčí nebo jedná nesprávně, zvyk se automaticky posílí díky pozitivním emocím. Úkolem majitele je rozbít stávající asociace, přestat honit a nabídnout jinou zajímavou alternativu.

Nesnažte se pevně ovládat všechny oblasti života. Pes by měl mít v některých věcech relativní a absolutní volnost. Jinak se bude hromadit stres a napětí.

Provokace

Obvykle v kombinaci s nedostatkem kontroly. Možná svého psa provokujete, aniž byste si to uvědomovali. Často si nezkušení majitelé hrají rukama svých svěřenců. Výsledkem je, že již dospělý mazlíček považuje majitele za hračku a kouše.

Nikdy nedovolte svému společníkovi dělat nic, co by se mohlo zakořenit. Pokud malé štěně vesele žvýká staré bačkory, později to udělá i s koženými botami. Pokud vás pes lítostí nebo vytrvalostí donutí si s ním v noci hrát, začne vás budit. Jakékoli špatné návyky se rychle stanou rituálem.

Potřeby

Psí potřeby se příliš neliší od lidských potřeb. Obvykle je lze rozdělit do 3 skupin: sociální, fyziologické a vývojové. Pokud některá potřeba není uspokojena, chování svěřence se dramaticky změní. To, co chce, musí dostat sám. Aby bylo jasno, podívejme se na pár příkladů.

1. Pes se stýká jen zřídka.

Pokud majitel nevěnuje čas oddělení, začne tento svůj cíl dosahovat jakýmkoli způsobem. Chuliganství je jedním z nich. Pro psa je plácnutí po zadku také druh komunikace.

2. Domácí zvíře dostává málo jídla.

Pokud má zvíře hlad, jeho instinkty zesílí. Pes s největší pravděpodobností začne hledat potravu na podlaze a v blízkosti odpadkových košů. Zvyk může přetrvávat i po odstranění příčiny, bude se tedy muset řešit komplexně.

3. Nehrajte si se psem.

Pomocí zábavy váš mazlíček uvolňuje napětí, utrácí přebytečnou energii a relaxuje. Nedostatek fyzické aktivity vede k hromadění stresu. K „výbuchu“ dochází v nejnevhodnějším okamžiku: oddělení začne žvýkat tapety, poškozovat nábytek atd.

Pes není jen zvíře. Toto je společenské zvíře. Potřebuje náklonnost, pozornost a hry. Důležité je zajistit svému mazlíčkovi vše potřebné. Cítí se pes chráněný? Má svůj soukromý koutek, kde ho nikdo neobtěžuje? Chování chlupatého přítele zcela závisí na takových banálních a nezřejmých nuancích.

Jídlo

Pokud je nedostatek živin, pes zažije nezdravý zájem o nejedlé věci. Například do omítky, květinové zeminy a papíru. Společník se tedy instinktivně snaží doplnit své zásoby.

Měli byste přezkoumat stravu vašeho domácího mazlíčka. V případě potřeby jídlo změňte. Nedávejte svým mazlíčkům produkty pod superprémiovou třídu: obsahují příliš málo masa a skládají se z nekvalitních surovin.

Zvláštní stav

Patří sem onemocnění trávicího traktu, infekce červy, březost atd. Před porodem se psi chovají úzkostně, někdy agresivně. Pokud máte bolesti žaludku, může se u vašeho mazlíčka objevit neobvyklé chutě. Jedením odpadků se zvíře snaží vyvolat zvracení a zmírnit nepohodlí.

Prvním krokem je vyšetření tlamy zvířete. Pokud máte problémy se zuby, váš pes bude žvýkat tvrdé předměty, aby se zbavil plaku nebo tesáků. Pokud se objeví podezřelé příznaky, kontaktujte svého veterináře.

Věk

Malá štěňátka poznávají svět tím, že všechno ochutnávají. To je zcela normální. Stačí řídit proces, vštípit si správné návyky a zbavit se těch nežádoucích.

Každý problém má svůj zdroj. Pokuste se najít bod zlomu a odstranit příčinu. K přerušení již vytvořených sdružení mohou být vyžadována další opatření. Hodně štěstí!

Pes se chová sám doma: učíme ho být sám

0

  • 25. května 2019 12:05:05
  • Recenze:
  • Zobrazení: 25919

Štěká váš pes sám ve vašem bytě? Poškozuje nábytek a sračky ve vaší nepřítomnosti? Toto chování naznačuje, že váš mazlíček je ve stresu. Psi jsou společenská zvířata, která vyžadují neustálý kontakt se svým majitelem nebo jinými zvířaty. Ne každý si může dovolit zůstat se svým mazlíčkem celý den. Pořídit si druhého psa, aby zabavil toho prvního, také není nejlepší varianta. Předpokládá se, že pes bezbolestně snese odloučení od člověka, pokud nepřesáhne 5-6 hodin. Se správným výcvikem zvíře vydrží více, ale k tomu musíte vynaložit úsilí.

Práce se štěnětem

Jak vycvičit psa, aby zůstal sám doma bez stresu

Abyste si po pár měsících nelámali hlavu nad tím, jak vycvičit psa, aby zůstal sám doma, začněte trénovat již od útlého věku. Bez ohledu na to, jak velká je touha neustále se mazlit a objímat malý uzlíček, pamatujte, že přílišná náklonnost (nikoli věrnost!) může z vás obou udělat špatný vtip. Nechte štěně samotné v místnosti, každý den prodlužujte dobu odloučení. Nereagujte na žalostné fňukání. Zvíře rychle pochopí, že majitel je slabý a náchylný k manipulaci, proto projevte zdrženlivost. Jakmile se miminko uklidní, vstupte do místnosti a pochvalte ho za trpělivost.

Zvykněte svého psa na samotu

Proč se pes doma vysere, když zůstane sám? Obvykle jsou domácí zvířata zvyklá chodit na záchod venku do 6-8 měsíců. Do tohoto věku je zcela normální nechávat hadr na podlaze ve vyhrazeném prostoru pro vašeho mazlíčka. Fyziologicky a psychicky zdraví dospělí psi se mohou snadno omezit na 2 vycházky denně. Pokud po příchodu domů stále dokola nacházíte na podlaze „překvapení“, je možné, že je to známka toho, že pes dává najevo svou nespokojenost nebo má obavy z nepřítomnosti svého majitele.

Chcete-li problém vyřešit, použijte následující tipy:

  • Přeskočte horké loučení. Není třeba žádných speciálních rituálů, ať je váš odjezd každodenní záležitostí. Poplácejte psa po hrudi a zavřete za sebou dveře.
  • Odstraňujeme dráždidlo. Pokud pes kazí věci, když je sám, je možné, že takto reaguje na dráždivé látky (svrchní oblečení, boty, klíče, taška, telefon). Nechte psa několik týdnů vidět, jak se oblékáte, obouváte, ale. nikam nechoďte. Reakce na podnět brzy pomine a pes nebude prožívat stres, když uvidí svého páníčka, jak se obléká.
  • Zvířátko musí pochopit, že ho neopouštíte navždy. Několik týdnů dodržujte stejnou posloupnost akcí (obujte si boty, oblékněte se, zacinkejte klíči), vyjděte ze dveří a o pár minut později se vraťte.
  • Aktivní procházky. Před odchodem z domova se snažte ujistit, že pes ze sebe veškerou energii vystříká venku.
  • Najděte něco, co můžete udělat pro svého mazlíčka. Zničí váš pes byt, když jste sami doma? Pes se může při čekání na vás prostě nudit, a tak si začne hrát s botami a nábytkem. Kupte svému zvířátku vzdělávací hračku s pamlskem ukrytým v ní. Štěně bude několik hodin zaneprázdněno a pak si bude chtít odpočinout.
  • „Signál usmíření.“ Norský psovod T. Rugos radí používat určitá gesta, která psovi navodí klid. Pokaždé, když vstanete, například ze židle, natáhněte ruku směrem ke svému mazlíčkovi a otočte ji dlaní dolů a poté se posaďte. Po chvíli udělejte totéž při odchodu z místnosti, později za prahem bytu. Toto gesto bude znamenat: „Buď v klidu, brzy se vrátím.“

Proces učení psa být sám je složitý a pečlivý. Chová se váš pes, když je o samotě, a vy nemáte dostatek času na jeho výcvik? Naši psovodi jsou připraveni vést doma výcvikový kurz „Doprovodný pes“, po kterém bude mazlíček disciplinovanější a poslušnější.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button