Škoda

Jak funguje robot ve Škodovce

Robot box DSG — Výhody a nevýhody | Recenze | Zvláštnosti

Robot převodovky DSG - Výhody a nevýhody | Recenze | Zvláštnosti

Zkratka DSG znamená Direkt Schalt Getrieb, což znamená „přímá převodovka“. Univerzální převodovku DSG vyvinuli němečtí mechanici a poprvé byla instalována na automobil Volkswagen. Stejně jako ostatní automatické převodovky má vrozené vředy a poruchy | DSG 7 a DSG 6 jsou dvě různé jednotky, proto se v tomto materiálu podíváme na výhody a nevýhody jednotlivých modelů.

  1. Princip činnosti
  2. Výhody a nevýhody skříně DSG 6
  3. DSG 7 | Vlastnosti a poruchy
  4. Nevýhody skříně DSG 7
  5. Recenze od majitelů DSG 7 + Video
  6. Na jakých autech je box instalován?

DSG ukázalo svou nejlepší stránku a technologii následně implementovaly také Audi AG, Škoda a SEAT SA Zvláštnost této převodovky spočívá v její univerzálnosti — spojuje spolehlivost manuální převodovky a jednoduchost automatické. Řazení převodových stupňů v něm se provádí ručně a přímý proces provozu skříně je zcela automatický.

Jak funguje DSG

Struktura převodovky DSG je v mnoha ohledech podobná manuální převodovce. Robot s převodovkou, co to je? Konvenčně jej lze nazvat modernizovaným typem manuální převodovky. Zde, stejně jako v mechanice, existuje primární a sekundární hřídel, spojka dsg, stejně jako synchronizátory. Řazení se provádí pomocí spojky a synchronizátoru. Samotný proces spojky je řízen a prováděn elektronicky bez účasti řidiče.

Zajímavé:
Co je uvnitř aktivátoru Škoda.

Schéma DSG 6 (obr. 1) a DSG 7 (obr. 2)

Převodovka je vybavena pěti hřídeli, ozubenými koly a 2 spojkami. Tento dvouokruhový převodový systém umožňuje přenášet točivý moment plynule a beze ztrát. Proto vozy vybavené touto převodovkou nabírají rychlost mnohem rychleji než vozy s manuálními převodovkami. Dnes je tato automatická převodovka široce používána v mnoha sportovních autech. Také díky přítomnosti systému Tiptronic umožňuje technologie DSG manuální řazení.

Výhody a nevýhody skříně DSG 6

O převodovce dsg recenze většinou pozitivní. Hlavní předností převodovky je zkrácení doby zrychlení a výrazná úspora paliva, což je dnes důležité. Při použití této převodovky probíhá řazení plynule a neznatelně, bez sebemenšího trhnutí. DSG stejně jako automat nemá spojkový pedál. Knoflík řadicí páky je rovněž shodný s automatickou převodovkou, ale na přání lze vždy přepnout na manuální ovládání. Také použijte robotická automatická převodovka snižuje spotřebu paliva. Úspora je podle motoristů zhruba 20 procent ve srovnání se stejnými modely, ale s tradiční automatickou převodovkou.

Volkswagen Scirocco R DSG 6

Můžeme tedy rozlišovat hlavní výhody DSG boxu:

— vysoká rychlost zrychlení;

— plynulé a neviditelné řazení pro řidiče a spolujezdce;

Omezení

Přes všechny své výhody má tento kontrolní bod své nevýhody. V první řadě se jedná o zdražení vozu vybaveného tímto boxem. Ne vždy spojka dsg drží krok s rychlostí zrychlení, což způsobuje určité zpoždění při řazení. Jak poznamenávají majitelé aut, Problémy s automatickou převodovkou DSG vyskytují se také u řídicích jednotek velmi rychle se opotřebovávají a systematicky vyžadují výměnu nebo opravu.

Podle odborníků se s růstem vozů vybavených převodovkou DSG tyto nedostatky časem napraví. Náklady na auta se sníží, objeví se specializované autoservisy robotické převody. Je dost možné, že v blízké budoucnosti DSG a podobné převodovky zcela vytlačí manuální převodovky z trhu.

DSG 7 Vlastnosti a typické závady

Sedmistupňová robotická převodovka DSG 7 se objevila v roce 2006. Byl vyvinut pro motory s točivým momentem 250 Nm. Jednou z vlastností boxu je potřeba minimálního množství při výměně oleje na údržbu. Pokud tedy DSG6 vyžaduje 6,4 litru oleje, stačí na DSG 7 pouze dva. Právě touto převodovkou jsou dnes vybaveny desetitisíce vozů Audi, Volkswagen, Seat a Škoda. Nevyznačuje se spolehlivostí a odolností proti opotřebení, ale přináší potěšení z jízdních vlastností v tandemu s přeplňovaným motorem. Většina majitelů aut používá vozy s touto převodovkou a nemají žádné stížnosti. Celkově vzato, oh dsg 7 recenze pozitivní i negativní, v poměru 50 ku 50. Někomu nevyhovuje jeho cukání, jiného zase rychlost přepínání.

Hlavní problémy DSG7 — video

Slabé stránky mechatroniky

Nejslabšími místy jsou mechatronika a spojka.

DSG 7 — nevýhody

Jsou automobiloví nadšenci, kteří nejsou s výkonem této převodovky 100% spokojeni. Co se jim nemusí líbit a co se objeví v krabici Problémy s DSG?

Je převodovka DSG7 tak dobrá?

— Vzhled DSG cukání a vibrace při přeřazování. Tato nevýhoda je způsobena tím, že spojka dsg se začíná opotřebovávat. Výsledkem je stejný efekt, pokud při řazení v autě s manuální převodovkou nesešlápnete spojkový pedál. Stručně řečeno, vibrace se šíří po celé karoserii v závislosti na stavu spojky a postupují až do úplného selhání převodovky.

— Cizí zvuky pod kapotou. Hlavně kovové části při přejíždění zpomalovačů.

— Snížená trakce při akceleraci vozu. Tento problém je vývojářům znám a slibují, že jej brzy opraví.

DSG 7 recenzí

Automobiloví nadšenci, kteří přešli z vozu s manuální převodovkou na DSG, poznamenávají, že při používání převodovky nejsou žádné problémy. Možnost ručního řazení jim umožňuje rychle se přizpůsobit nové převodovce. Řidiči kladou důraz především na účinnost této převodovky. O krabici DSG recenze, nejčastěji pozitivní. Téměř všechny negativní recenze souvisí s vysokou cenou náhradních dílů pro převodovku a nemožností generální opravy DSG. Existují však některé nuance, které vedou k rozbití krabice. Negativní faktory jako dopravní zácpy, prokluzování, náhlé rozjezdy ze semaforů přispívají k rychlému opotřebení spojky a mechatroniky.

Skutečné recenze od majitelů DSG 7 | Video

Prošli jsme známá fóra a autokluby, ale nemůžeme vám dát dobré recenze na práci DSG 7. Bohužel tato jednotka je podle majitelů vlhká. Navíc si mnozí (včetně editora tohoto článku) nechali vyměnit mechatroniku nebo spojkové sady při nízkém nájezdu kilometrů, ale to nevylučovalo další problémy. Vyhlídka, že skončíte s opravami v hodnotě 80–150 tisíc rublů, není povzbudivá.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Robotická předselektivní převodovka je v podstatě manuální převodovka se dvěma spojkami, servy a řídicí jednotkou. Od jednoduchých robotických převodovek se liší tím, že dokáže současně udržet zařazené dva rychlostní stupně a umožňuje plynule přecházet z jednoho na druhý téměř bez přerušení toku výkonu. Nejběžnější možností je Volkswagen DSG a jeho analogy na vozech Škoda a Audi. Verze Kia se jmenuje DCT, Fordova se jmenuje Powershift.

V čem je „robot“ lepší než „kulomet“

Předselektivní převodovky fungují z pohledu řidiče stejně pohodlně jako hydromechanické, ale poskytují rychlejší odezvu pohonné jednotky, okamžité řazení a spotřebu paliva na úrovni konvenční „mechaniky“. Převodovka typu DSG nevyžaduje od řidiče žádné speciální znalosti ani manipulaci.

Foto: Oleg Lozovoy / RBC

Foto: danthetireman.com

Robotická převodovka stojí méně než automatická převodovka, ale z hlediska funkčnosti není horší než automatická převodovka, takže takových systémů bude na trhu stále více. Provoz takové jednotky však vyžaduje určitou pozornost majitele. Je důležité pochopit, že pro udržení normálního provozu předselektivní převodovky až do 200 tisíc km budete muset dodržovat jednoduchá pravidla.

Na mnoha modelech koncernu Volkswagen je instalován „robot“ se dvěma spojkami. Dnes existují dva hlavní typy předselektivních převodovek — „suchá“ sedmistupňová DSG-7 a „mokrá“ šestistupňová DSG-6, ve kterých spojky pracují v olejové lázni. V obou případech se spojkové lamely opotřebovávají agresivním stylem jízdy, náhlou akcelerací, prokluzováním a jinými nesprávnými činnostmi. Pro majitele vozu s DSG jsme shromáždili šest základních pravidel, která pomohou prodloužit životnost takové krabice.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Výměna oleje častěji

Výrobce nezajišťuje výměnu nebo doplnění oleje v předselektivní převodovce po celou dobu její životnosti, a to pro skříně se „suchou“ i „mokrou“ spojkou. Zkušení mechanici však stále doporučují výměnu kapalin, zejména v obtížných provozních podmínkách.

Každých 60 tisíc km vozu se doporučuje vyměnit olej v převodovce spolu s olejovým filtrem a také olej v řídicí jednotce mechatroniky. Náklady na výměnu jsou 5–10 tisíc rublů. v závislosti na oleji a servisu. Výměnu oleje je možné provést svépomocí, ale to zvládne pouze zkušený mechanik pomocí nějakého vybavení.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Elektronika předselektivní převodovky se přizpůsobí stylu jízdy řidiče a začne s malým předstihem zařazovat požadovanou rychlost a ve správný okamžik sepne spojku. Když řidič sešlápne plynový pedál, převodovka předem připraví řazení nahoru, při brzdění podřazení.

Při agresivní jízdě s ostrými cykly zrychlení/brždění se automatická převodovka zmátne a nestihne zvolit správný převodový stupeň a řadí co nejrychleji, čímž dochází k dodatečnému zatížení spojkových kotoučů. Při tomto způsobu jízdy je lepší ovládat převodovku v manuálním režimu, i když k zásadní změně zátěže to nepomůže.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Při zastavování sešlápněte brzdu až na doraz

Další důležitý bod, který by měli vědět majitelé automobilů s „robotem“: při zastavení a přepínání režimů převodovky je nutné dobře sešlápnout brzdový pedál. Při lehkém sešlápnutí brzdového pedálu je vůz v režimu startování, lamely spojky se zcela nerozevírají, což způsobuje jejich rychlejší opotřebení.

Volič boxu se doporučuje přepínat plynule, nebo ještě lépe s mírným zpožděním. Absence pauzy při přechodu například ze „zpátečky“ na „jízdu“ povede k nepříjemnému trhnutí. Nastavení elektroniky navíc chvíli trvá. A při přepnutí do parkovacího režimu se doporučuje před uvolněním brzdového pedálu zatáhnout auto na „ruční brzdu“ nebo použít režim automatické aktivace parkovací brzdy. Po této akci to bude pro bednu snazší při příštím startu, zejména do kopce.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Zapněte manuální režim v dopravní zácpě

Kvůli úspoře paliva robot po rozjezdu rychle přepne z prvního na druhý rychlostní stupeň. Pokud řidič poté sešlápne brzdu nebo nezrychlí, automatický systém se přepne zpět na první. Tento styl jízdy, typický pro dopravní zácpy, zvyšuje zatížení skříně – kvůli častému cukání dochází k přehřívání spojky a zrychlenému opotřebení mechatroniky.

V dopravní zácpě můžete robotizovanou převodovku přepnout do manuálního režimu a odjet výhradně na první rychlostní stupeň. V tomto případě budou otáčky motoru vyšší, ale u převodovky je tento režim provozu považován za šetrnější. Výrobci však zdůrazňují, že nejnovější generace převodovek (po roce 2014) takové triky nevyžadují, ale zpravidla pracují v dopravních zácpách přísně na druhý rychlostní stupeň.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Vyvarujte se uklouznutí a tažení

„Robot“ velmi trpí uklouznutím – rychle se přehřeje a porouchá. Pokud auto s takovou převodovkou uvízne ve sněhu nebo blátě, neměli byste se pokoušet dostat ven houpáním. Nejlepší je zařadit box na neutrál a auto opatrně odtáhnout.

Auto s DSG by také nemělo být přetěžováno tažením přívěsu nebo jiného vozidla. Návod k obsluze nezakazuje tažení, ale je třeba mít na paměti, že takové zatížení více opotřebovává prvky boxu. Totéž platí pro jízdu s hodně naloženým autem.

Jak řídit auto s „robotem“: 6 pravidel, o kterých ví jen málo lidí

Čistěte chladič častěji

Mnoho „robotů“ je vybaveno samostatným chladičem pro chlazení oleje, který se doporučuje umýt alespoň několikrát ročně. Malé plástve radiátorů se rychle ucpávají prachem a nečistotami, což snižuje účinnost chlazení oleje. Kromě silničního prachu jsou otvory ucpané činidly, topolovým chmýřím a dokonce i drobným hmyzem.

Čištění radiátoru nezabere mnoho času a lze jej provádět samostatně — tlakové mytí lze snadno provést jak zvenku, tak zevnitř. Ti, kteří používají auto na trati nebo v extrémních podmínkách, instalují účinnější chladiče, ale pro civilní jízdu je toto opatření nadbytečné.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»