Škoda

Proč má auto černý kouř škodovka

Z tlumiče vychází kouř v podobě tlustého černého výfuku a zvlášť silně vychází při sešlápnutí plynového pedálu. Navíc auto nefunguje stabilně, motor často „trápí“ a ráno špatně startuje (zejména v zimě). Zvyšuje se spotřeba paliva. Černý kouř může být důsledkem záměrného obohacení hořlavé směsi řídicí jednotkou pro zajištění stabilního provozu studeného motoru ihned po nastartování při nízkých okolních teplotách. Tento jev se vyskytuje krátce a zmizí dlouho předtím, než se motor zahřeje na provozní teploty.

Hlavní důvody
Černý kouř znamená, že směs paliva a vzduchu je příliš bohatá (přebohatá). Do válců se dostává hodně paliva, které se nestihne efektivně spálit, a tak je výfuk přelakován na černo. Je mnohem toxičtější a škodlivější než normální výfuk, protože ani katalyzátor nedokáže podpořit spalování přebytečného paliva ve výfuku.

Hlavním důvodem je porucha systému přívodu paliva, která se vyskytuje u všech typů spalovacích motorů (benzín, nafta).

Druhým důvodem může být porucha zapalovacího systému, palivo se nezapálí v komoře a surová směs jde tedy přímo do tlumiče a motor se nemilosrdně „ztrojnásobí“.

Se zapalováním karburátoru
U karburátoru je vše docela jednoduché – pokud je výfuk natřen šedou a černou barvou, je v provozu především nestabilita, musíte se podívat na samotný karburátor. S největší pravděpodobností dochází k přetečení v plovákové komoře.

To se děje ze dvou důvodů:

1) „Jehla“ (jehlový ventil) je vadná, může se přilepit nebo naopak uniknout přebytečné palivo.
2) Trysky jsou ucpané a koksované (z našeho paliva). Malé „trysky“ s přesnou velikostí.

Musíte rozebrat karburátor a vyčistit jej, pokud to nepomůže, musíte si koupit opravnou sadu a vyměnit „jehlu“ a trysky a správně nastavit hladinu benzínu v komoře.

Zajímavé:
Jak vyměnit kabinový filtr passat cc.

Možnost vstřikování
Zde je vše na jednu stranu trochu složitější a na druhou jednodušší. Vstřikovač nemá komory s jehlovým plovákem apod., jedná se o zcela jiný systém, který dodává směs paliva se vzduchem pomocí elektroniky. Vstřikování do válců probíhá pomocí speciálních zařízení – „vstřikovačů“, odtud název.

Hlavní příčiny černého výfuku:

1) Často je příčinou samotný vstřikovač, který se jednoduše ucpe a nemůže normálně dodávat palivo. Dochází k nahromadění tlaku a poté k „silné“ injekci, často s přebytkem. Provoz motoru nebude stabilní, někdy nízké otáčky, někdy vysoké – jednoduše řečeno bude „plavat“. V takové situaci musíte vyčistit vstřikovače, existuje mnoho různých metod, od odstranění rozdělovače paliva až po speciální prostředky, které se přidávají do benzínu – je to na vás, ale po takové manipulaci se často můžete zbavit černého kouře z výfukové potrubí. Výkon je obnoven. Čištění by se mělo provádět alespoň jednou za 60 – 70000 XNUMX kilometrů.
2) Jelikož je systém automatizovaný, sleduje různé cykly pomocí senzorů. Pokud je tedy čidlo vadné, buď zabrání autu vůbec nastartovat, nebo dodá příliš mnoho paliva. Zde je nepravděpodobné, že budete schopni diagnostikovat poruchu sami, musíte jít na čerpací stanici.

3) Palivové čerpadlo. Vstřikovače jej mají obvykle v nádrži, vyskytly se případy, kdy dodává zvýšený tlak. Což také vedlo k přetečení ve vstřikovacích komorách. Je třeba znovu vyměnit

Dieselový motor kouří

Černý kouř vycházející z výfuku automobilu naznačuje, že směs vzduchu a paliva je příliš bohatá. Provoz motoru na takovou směs zvyšuje opotřebení a odírání dílů a sestav skupiny válec-píst. To je vysvětleno skutečností, že přebytečná motorová nafta smývá olej ze stěn válců, a tím zhoršuje mazání. Do oleje se navíc dostává i motorová nafta, která jej ředí a zhoršuje mazací podmínky v ostatních částech motoru. Často je rychlost ředění tak vysoká, že hladina směsi paliva a oleje v klikové skříni stoupne a objeví se charakteristický zápach.

Zajímavé:
Co obsahuje spínací relé na Škoda Octavia.

To indikuje poruchy v systému napájení, zapalování a vstřikování.

Černý kouř je produktem nedokonalého spalování motorové nafty (částice sazí) a je dobře viditelný na světlém pozadí. Doprovází je následující problémy:

-vysoká spotřeba motorové nafty;
-špatný start;
-nestabilní chod motoru;
-vysoká toxicita výfukových plynů;
– ztráta moci.

Důvody, proč dieselová auta vypouštějí černý kouř:

Vzduchový filtr je znečištěný. Je potřeba ho vyměnit.
porucha vstřikovače – hlavně kvůli nekvalitnímu palivu. Černý kouř se v tomto případě objeví při prudkém sešlápnutí plynu nebo při jízdě s nákladem. Nefunkční vstřikovač doprovází také nerovnoměrný chod naftového motoru. Začne se třást (velmi znatelně v nízkých otáčkách). V takových případech je nutná oprava vadného vstřikovače;
Časování vstřikování je špatně nastaveno. Při brzkém úhlu vstřiku dochází k výraznému zpoždění samovznícení, zvyšuje se tlak ve válci, což vede k tvrdému provozu naftového motoru a navíc se tvoří velké množství sazí. Pokud je nastavení úhlu vstřikovacího čerpadla správné a motorová nafta je kvalitní, je nutné opravit vstřikovací čerpadlo spolu se vstřikovači;
porucha turbodmychadla. Výsledkem je, že turbodmychadlo nevyvine potřebný plnicí tlak, případně uniká do sacího traktu velké množství oleje z důvodu opotřebení labyrintových těsnění hřídele turbíny;
nesprávné podmínky pro spalování směsi vzduch-palivo: nízká nebo vysoká komprese nebo nedostatek vzduchu.
Při nízké kompresi se motor špatně startuje, ztrácí se výkon a při zatížení se objevuje černý kouř. Při zvýšené hladině je naftový motor velmi hlučný a jsou slyšet detonační klepání. Tato porucha je velmi vzácná a je spojena s chybami při montáži motoru. Nedostatek vzduchu je spojen se špatnou funkcí turbíny nebo netěsností v sacím traktu. Při zatížení se v tomto případě objevuje černý kouř a vznětový motor ztrácí výkon.

Zajímavé:
Jak nainstalovat parkovací senzory na Škoda Otavia A5.

Kvalitní diagnostika vám umožní rychle identifikovat poruchu a odstranit ji. Profesionální technici naší společnosti diagnostikují dieselové motory nákladních vozidel moderními metodami, díky kterým můžete přesně určit příčinu poruchy.

Provoz vozu s černým kouřem nevede k poškození motoru nebo jeho částí. Ale dlouhá jízda s předčasným úhlem vstřikování nebo s vadnými vstřikovači povede k vyhoření předkomůrek, zničení propojek a spálení pístů, což následně povede k vážným opravám dieselových motorů pro jakékoli auto.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button