ŠkodaŠkoda Rapid

Proč se Škoda Rapid třese při více než 3500 otáčkách za minutu?

Je třeba dávat pozor na ztrátu výkonu motoru, když překročí hranici 15 procent a pokud vůz (v dobrém stavu) obtížně zrychluje na rovné, suché a tvrdé vozovce. Existuje mnoho důvodů pro tento jev, protože ve stroji, stejně jako v živém organismu, je vše propojeno. Nejčastější příčiny ztráty výkonu v pohonné jednotce
Předčasné zapálení

Jedním z elementárních důvodů poklesu výkonu motoru může být předčasné zapálení. V tomto případě jde síla výfukových plynů proti pohybu pístu z důvodu předčasného vznícení palivové směsi. Výsledkem je, že motor nemůže vyvinout svůj plný výkon. Zpožděné zapalování také negativně ovlivňuje rychlost vozidla. Zde naopak palivová směs nestihne shořet až do okamžiku, kdy se píst dostane do úvratě a výsledná energie není zdaleka plně využita. Třetí důvod může spočívat v poruše vakuového regulátoru časování zapalování. Otáčky motoru přímo závisí na tom, jak dobře jsou otevřeny škrticí ventily karburátoru. Pokud je membrána regulátoru poškozena, začne fungovat velmi obtížně nebo úplně selže, což ve skutečnosti okamžitě ovlivňuje výkon pohonné jednotky

Na vině snížení výkonu motoru může být také odstředivý regulátor časování zapalování, jehož nefunkčnost vede k popsanému problému. S rostoucími otáčkami motoru začne odstředivý regulátor prodlužovat časování zážehu, ale pokud se jeho závaží zaseknou, úhel se po celou dobu chodu motoru nezmění a motor ztrácí svůj výkon. V tomto případě je často pozorována nadměrná spotřeba paliva v důsledku předčasného zapálení, ke kterému dochází v důsledku rychlého natažení pružin závaží. Není možné si představit normální provoz motoru, a tedy i spalovací komory, aniž by ventily byly pevně usazeny v sedadlech pro ně určených. V závislosti na typu motoru musí mít mezera mezi tlačnou podložkou a koncem tyče určitou velikost. Pokud se mezera zvětší, je ohrožena těsnost spalovací komory, což výrazně snižuje výkon motoru. A se zmenšenou vůlí většinou vyhoří hrany a sedla ventilů. Volné uložení můžete určit podle výstřelů: pokud výstřel jde do karburátoru, znamená to, že sací ventil nedoléhá těsně, a pokud výstřel jde do tlumiče, znamená to, že výfukový ventil není dostatečně těsný. V neposlední řadě je na seznamu příčina opotřebovaných pístních kroužků. V této situaci klesá komprese ve válcích, což okamžitě ovlivňuje výkon motoru. Je docela snadné určit, zda jsou prsteny opotřebované. Chcete-li to provést, musíte odstranit ventilační hadici klikové skříně z odvzdušňovače a pokud odtud vychází kouř, znamená to, že kroužky jsou opotřebované. Kouř připomíná temný proud s pulzem.

Zajímavé:
Jak rozsvítit mlhová světla na Škodě, když zapnete zapalování.

Nedostatečné plnění válců pracovní směsí

Co by ale mohlo být důvodem poklesu výkonu motoru, když je zapalování seřízeno a regulátory časování zapalování fungují správně? V tomto případě byste měli zkontrolovat, zda jsou válce plné pracovní směsi. Nejčastěji k tomuto problému dochází kvůli zadření škrticí klapky, takže je někdy potřeba věnovat pozornost jejímu pohonu. Poté musíte zkontrolovat provozuschopnost vzduchového filtru, který se v případě potřeby rychle odstraní a na jeho místo se nainstaluje nový. Jak ukázala praxe, nedostatek pracovní směsi ve válcích může nastat ze čtyř důvodů: nadměrné usazeniny karbonu ve válcích motoru; velké usazeniny koksu a dehtu ve vstupním potrubí; uvíznutí v plovákové komoře jehlového ventilu; používání paliva s oktanovým číslem, které neodpovídá číslu předepsanému instruktory.

Špatná pracovní směs

Vstup chudé pracovní směsi do válců je také jedním z důvodů snížení výkonu motoru.
Existuje řada důvodů pro tvorbu chudé směsi, které lze poměrně rychle odstranit: Únik vzduchu na spoji karburátorových prvků v důsledku poškození těsnění nebo v důsledku uvolněných upevnění. Přenos lze detekovat pomocí mýdlové pěny. Tam, kde dochází k sání, se obvykle vytvoří prázdnota (okno). Únik vzduchu je odstraněn utažením šroubů a výměnou těsnících těsnění, kde je to nutné. Dalšími důvody mohou být zamrznutí kapaliny v energetickém systému, znečištění kanálků a trysek v karburátoru nebo znečištění palivového potrubí. Situaci lze napravit vyfouknutím trysek, palivových potrubí a kanálů pomocí běžné pumpy používané k nahuštění pneumatik. Pokud foukání nedává správný výsledek, je třeba karburátor rozebrat a vyčistit měděným drátem. Ucpání vzduchového otvoru palivového čerpadla, opotřebení jeho hnací páky a zadření vzduchové klapky jsou důvody pro tvorbu chudé směsi pro válce. Tyto poruchy jsou eliminovány výměnou všech nefunkčních součástí palivového čerpadla za nové, vyčištěním otvoru pro zátku a v případě potřeby úpravou délky kabelu, který ovládá vzduchovou klapku. Malý průraz membrány, přilepení ventilů palivového čerpadla a znečištění sítka napomáhají tvorbě pracovní směsi. Problémy se odstraňují umytím filtru, obnovou nebo výměnou membrány a odstraněním zaseknutých ventilů. Stojí za to vědět, že někdy dochází ke snížení výkonu motoru vlivem povětrnostních podmínek. Takže například v zimě k tomuto problému dochází kvůli námraze karburátoru a v létě auto ztrácí rychlost kvůli parnímu zámku nebo opotřebovanému palivovému čerpadlu. Ukazuje se, že majitel vozu může polovinu problémů vyřešit sám, ale pokud neexistuje důvěra ve správnost jeho jednání, je lepší svěřit tuto práci skutečným profesionálům pracujícím na čerpací stanici.

Zajímavé:
Jak vyměnit pojistku ve Škodě Yeti.

Jiné důvody Proč motor nevyvine plný výkon?

Chudá směs vstupující do válců. Plnění válců chudou směsí vede vždy k výraznému snížení výkonu motoru. V tomto případě se vůz pohybuje sníženou rychlostí; zrychlení trvá déle na suché vozovce s tvrdým a hladkým povrchem, když jsou mechanismy podvozku vozidla v dobrém technickém stavu.
Důvody pro tvorbu chudé směsi jsou následující:
ucpání trysek a kanálů v karburátoru, znečištění palivového potrubí, zamrznutí vody v energetickém systému. V tomto případě je nutné vyfouknout trysky, kanály a kontaminovaná palivová potrubí pomocí hustilky pneumatik a v případě potřeby je vyčistit měděným drátem demontáží karburátoru;
zadřené ventily palivového čerpadla, ucpané sítko nebo prasklá membrána. V tomto případě nejprve odstraňte zaseknuté ventily palivového čerpadla, vymyjte sítko a vyměňte prasklou membránu nebo ji dočasně obnovte výše popsaným způsobem;
únik vzduchu na spoji částí karburátoru, příruba karburátoru s výfukovým potrubím, příruby sacího potrubí s blokem válců v důsledku uvolněných upevnění, jakož i poškození těsnění. Místo úniku lze zjistit pomocí mýdlové pěny. V mýdlové pěně se v očekávaném místě úniku vytvoří okénko. Úniky vzduchu jsou eliminovány utažením matic nebo šroubů a také výměnou příslušných těsnících těsnění;
opotřebení páky pohonu palivového čerpadla, ucpání vzduchového otvoru spojujícího palivovou nádrž s atmosférou, zadření vzduchové klapky. Tyto závady se odstraní následovně: vyměňte vadné díly palivového čerpadla, vyčistěte vzduchový otvor zátky, zkontrolujte a případně upravte délku lanka ovládání sytiče karburátoru.
Pozdní zapalování. Pokud motor nevyvine plný výkon, pak je nejlepší zkontrolovat instalaci zapalování. Pokud je zapalování příliš pozdě, motor ztratí odezvu na plyn. K výraznému snížení výkonu dochází, protože směs nestihne shořet v okamžiku, kdy je píst na TDC. Spalování směsi pokračuje při pohybu pístu směrem dolů. Svědčí o tom zvýšené zahřívání výfukového potrubí. Bude příliš horká, protože část směsi se při uvolnění připálí.

Předčasné zapálení. K poklesu výkonu motoru dochází i při předčasném zážehu, kdy se předčasně vznítí hořlavá směs a síla plynů působí proti pístu, který se pohybuje směrem k TDC. Zároveň se v motoru ozývají časté a hlasité kovové klepání, může dojít k detonaci, motor nepracuje dobře při nízkých otáčkách klikového hřídele a při startování klikou občas vrací klepání.
Pokud nastavením časování zapalování pomocí metod diskutovaných výše není možné dosáhnout požadovaných výsledků, pak zjevně došlo k poruchám v zařízeních pro automatické nastavení časování zapalování – odstředivé nebo vakuové regulátory.

Podtlakový regulátor časování zapalování je vadný. Na cestě se musí auto pohybovat jak po rovné silnici, tak po silnici se stoupáním. Předpokládejme, že při jízdě konstantní rychlostí jak po rovné silnici, tak po silnici do kopce, odstředivý regulátor zajistí pouze stejné časování zapalování. Ale při jízdě po kopcovité silnici je zatížení motoru a otevření plynu mnohem větší, takže časování zapalování musí být menší než při jízdě po rovné silnici stejnou rychlostí.

Porušení vůlí ve ventilovém mechanismu. Je známo, že díky tepelné mezeře ve ventilovém mechanismu je zajištěno těsné uložení ventilu v sedle, tj. jeho úplné uzavření. Pokud jsou porušeny normální hodnoty teplotních vůlí stanovené požadavky továrního provozního návodu pro vozidla, motor ztrácí výkon. S malými mezerami vyhoří ventily a jejich sedla. Přítomnost velkých mezer ve ventilovém mechanismu způsobuje nejen ztrátu výkonu motoru, ale také charakteristický kovový klepavý zvuk ventilů. Kromě toho je uvolněné uzavření například výfukového ventilu v důsledku abnormálních vůlí charakterizováno „výstřely“ v tlumiči a uvolněné uložení sacího ventilu je charakterizováno „kýcháním“ v karburátoru.
Malé i velké vůle ve ventilovém mechanismu negativně ovlivňují nejen účinnost motoru, ale i životnost jeho částí. Abnormální vůle ve ventilovém mechanismu se nastavují výše uvedeným způsobem.
Opotřebení pístních kroužků. Pístní kroužky zajišťují těsné utěsnění mezi pístem a válcem, zabraňují úniku plynů do klikové skříně motoru a také zabraňují pronikání oleje do spalovací komory.
Při opotřebení pístních kroužků (spálení kroužků v drážkách pístu, ztráta jejich pružnosti) prudce klesá komprese ve válcích, což vede ke ztrátě výkonu motoru, zvýšené spotřebě oleje a benzínu; Z tlumiče vychází černý kouř.
Komprese ve válcích motoru se kontroluje pomocí kompresního tlakoměru a ručně.

Znečištění tlumiče výfuku Při provozu vozu dochází vlivem motoru na příliš bohatou směs k nedokonalému spalování. Nespálené palivo je vyhazováno ve formě sazí a část se usazuje na vnitřní stěně tlumiče a postupně jej znečišťuje. Kromě toho je možné znečištění tlumiče výfuku také při neopatrném couvání vozidla na hrbolaté polní cestě. Pokud je tlumič znečištěný, motor ztrácí výkon. Stav tlumiče lze zjistit vnější kontrolou a lehkým úderem zvenčí. Čistý tlumič vydává vysoký kovový zvuk, zatímco špinavý tlumič vydává matný zvuk.
Znečištěný tlumič výfuku je nutné vyčistit, protože to vede nejen ke ztrátě výkonu motoru, ale také k nadměrné spotřebě benzínu a také k předčasnému opotřebení tlumiče výfuku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button