ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Ve Škodě Octavii je pod kapotou charakteristický praskavý zvuk

Škoda Octavia A5. Broušení, klepání nebo pískání při startování motoru

Výskyt cizích zvuků v motorovém prostoru během nebo bezprostředně po nastartování motoru je důvodem pro diagnostiku a kontrolu spalovacího motoru. V důsledku opotřebení jednotlivých prvků přídavných zařízení, pohonů, ložisek, řemenic nebo řemenů mohou nastat různé odchylky od normy. Také by se neměla vyloučit možnost poruchy samotné pohonné jednotky a jejích součástí. Řidiči si často všimnou, že při startování studeného motoru je slyšet skřípění, něco v motoru vrže, objevuje se pískání atd.

Je třeba poznamenat, že obvykle je mnoho zvuků lépe slyšet při studeném startu, i když v některých případech hluk nezmizí ani po zahřátí pohonné jednotky. Je třeba také dodat, že v některých případech problém znatelně postupuje, to znamená, že zvuk sílí pokaždé nebo postupně. V jiných situacích nemusí vnější hluk změnit svůj tón a intenzitu na stovky nebo dokonce tisíce kilometrů.
V tomto článku budeme hovořit o tom, jaké poruchy mohou vést ke slyšení hluku při studeném startu motoru, a také o tom, jak a jakými dalšími příznaky můžete poruchu sami určit.

Při startování motoru je slyšet skřípavý zvuk

Pokud řidič otočí klíčkem zapalování do polohy „start“ a v tomto okamžiku se ozve skřípění a hluk zmizí poté, co se motor „zaklapne“ a začne pracovat sám, pak se za nejčastější příčinu považuje vadný startér.
Pokud při startování motoru slyšíte skřípání startéru, ať je studený nebo horký, může existovat několik důvodů pro takovou poruchu.

Zajímavé:
Jakou hladinu kapaliny by měla mít Škoda Fabia.

Zpravidla je nutné zkontrolovat solenoidové relé, bendix startéru a setrvačník. Faktem je, že bendix nemusí správně zabírat se setrvačníkem, což má za následek praskání nebo charakteristický zvuk skřípání startéru při startování motoru.
Při startování motoru je slyšet pískání

Pískavý zvuk při spouštění obvykle vychází z řemenu alternátoru nebo vodního čerpadla (čerpadla) chladicího systému. Porucha se projevuje v podobě vysokofrekvenčního skřípění či pískání po nastartování spalovacího motoru a může se projevit již na zahřátém motoru při prudkém sešlápnutí plynového pedálu a zvýšení otáček klikového hřídele.
Pokud je problém s řemenem, musíte zkontrolovat jeho stav a napnutí. Někdy dočasně pomůže aplikace speciálních gumových ošetřovacích směsí, které umožňují, aby povrch pásu zůstal měkký a elastický, chrání před prasknutím atd. Pokud je napětí zřetelně oslabeno, je nutné napnout řemen generátoru a současně zkontrolovat stav řemenic a napínáku. Dodejme, že silně napnutý opasek se nedoporučuje utahovat, protože se píšťalka po krátké době znovu objeví. V tomto případě a také když není možné dále dotáhnout řemen alternátoru, je indikována pouze výměna. Pokud je řemen normálně napnutý, neklouže po kladkách, ale stále píská, pak může být nekvalitní a vyžaduje výměnu.
Ještě dodejme, že příčinou pískání může být nejen řemen, ale i samotný generátor. Přesněji mohou nastat problémy s ložisky jeho pohonu. To je indikováno charakteristickým šelestem, pískáním a mírným praskáním při chodu motoru na volnoběh.
Pumpa také při volnoběžných otáčkách slabě píská a problém může doprovázet dunění nebo praskání. Tento příznak je důvodem k povinné kontrole a výměně tohoto prvku.
Pro kontrolu generátoru a/nebo čerpadla si můžete vzít špalek dřeva, můžete také připevnit plechovku na konec dřevěné tyče atd. Poté se jeden konec tyče nebo tyče přiloží na oblast pohonu generátoru nebo čerpadla při běžícím motoru a druhý konec tyče nebo plechovky připojené k tyči se přivede k uchu. Toto řešení umožňuje přesněji určit zdroj hluku a lokalizovat poruchu. Mimochodem, pokud je to možné, místo podomácku vyrobeného zařízení na odposlech hluku můžete použít tzv. automobilový stetoskop (někdy se používá i lékařský).
Pokud není zdroj hluku zcela identifikován, je nutné odstranit řemen generátoru, načež se čerpadlo nebo řemenice generátoru ostře otočí rukou. Vzhled hluku, potíže při otáčení, bití, hraní a další odchylky od normy budou indikovat problém. V případě generátoru lze zařízení opravit výměnou ložisek. Doporučuje se okamžitě vyměnit čerpadlo, protože u mnoha automobilů vede zaseknuté vodní čerpadlo ke zlomení rozvodového řemene.

Zajímavé:
Kolik oleje je v automatické převodovce vw passat b6.

Doporučujeme také přečíst si článek o tom, jak zkontrolovat čerpadlo na autě bez jeho demontáže. Z tohoto článku se dozvíte o způsobech kontroly funkčnosti vodního čerpadla a také o metodách nezávislého určování poruch tohoto prvku chladicího systému motoru.
Za další důvod pro výměnu čerpadla se považuje výskyt nemrznoucí směsi nebo kapek nemrznoucí směsi v místě jeho instalace. Únik chladicí kapaliny představuje nebezpečí v podobě přehřátí spalovacího motoru, prasklý rozvodový řemen znamená náraz pístu do ventilů, čímž dojde k prohnutí ventilů. Nakonec, pokud jsou tyto problémy ignorovány, motor může vyžadovat drahé nebo dokonce velké opravy.
Při startování motoru se ozývá klepání

Vzhled klepání v motoru by měl být rozdělen na problémy s mechanismem distribuce plynu a prvky samotného spalovacího motoru (klikový hřídel a CPG, písty, ojnice, klikový hřídel atd.) Mohou naznačovat cizí zvuky v oblasti časování výrazné opotřebení válečků, závady na rozvodovém řemenu nebo řetězu.
Válce mohou pískat, vytí, křupat nebo klepat. V některých případech se rozvodový řemen dře o ochranný kryt. Také si všimneme, že u motorů s řetězem, když je samotný řetěz natažený nebo je napnutí nedostatečné, zvuk připomíná šustivé cvrlikání a lze také slyšet praskání. Pokud rychlost zvýšíte, takové zvuky zmizí a objeví se znovu po uvolnění plynu. V této situaci je třeba napnout nebo vyměnit rozvodový řetěz.
Charakteristickým klepáním mechanismu distribuce plynu je klepání sacích a/nebo výfukových ventilů. Toto klepání se liší frekvencí od ostatních klepání a má pravidelné intervaly. Faktem je, že vačkový hřídel se otáčí dvakrát pomaleji než klikový hřídel. Nesprávné nastavení tepelné vůle ventilů může způsobit klepání.
U motorů s hydraulickými kompenzátory je častou příčinou jejich selhání nebo ucpání kanálu přívodu oleje do hydraulického kompenzátoru. V tomto případě je zvuk čistý, čistý a dobře slyšitelný v oblasti krytu ventilu. Všimněte si, že u mnoha automobilů po studeném startu hydraulické kompenzátory několik sekund klepou, dokud se k nim nedostane motorový olej. To je považováno za normu. Pokud klepání nezmizí po zahřátí motoru, musíte kontaktovat servisní středisko nebo problém vyřešit sami.
Nyní o samotném klepání motoru. Po nastartování studeného agregátu je slyšet klepání pístů ve válcích. Klepání je tupé, podobné úderům na keramiku. Klepání pístů je nejvýraznější na volnoběh, stejně jako v nízkých otáčkách pod zátěží.
Motor může také zaznamenat klepání z hlavního nebo ojničního ložiska klikového hřídele (kluzná ložiska klikového hřídele). Toto klepání má kovový odstín a je mírně tlumené. Zpravidla se v počáteční fázi porucha objeví po nastartování motoru, pokud prudce stisknete plyn v režimu volnoběhu.
Frekvence klepání se zvyšuje souběžně se zvyšováním rychlosti. Ke zvukům klepání vede i axiální vůle klikového hřídele, přičemž zvuk je ostřejší a liší se tím, že intervaly mezi klepáními jsou nerovnoměrné. Nejzřetelněji je to slyšet, když se plynule mění otáčky klikového hřídele.
Pokud jde o klepání ojnice, častou příčinou je problém s ojničními ložisky. Tento zvuk klepání je ostrý a je zřetelně slyšet, když prudce sešlápnete plynový pedál. Při diagnostice lze zjistit klepající píst nebo ojnici vypínáním zapalovací svíčky na každém válci po jednom.

Zajímavé:
Kdy vyměnit olej v automatické převodovce Škoda Octavia A7.

Co ještě může v motoru po nastartování klepat, vydávat hluk nebo pískat?

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů pro výskyt klepání a zvuků. Nutno dodat, že při startování studeného motoru, zejména v zimě, mohou u agregátů se systémem tlakového vstřikování paliva produkovat zvýšený hluk a cvrlikání samotné vstřikovací trysky.
V některých případech to neznamená žádnou poruchu, protože po mírném zahřátí se intenzita hluku sníží nebo cizí zvuk úplně zmizí. Klepání může také nastat v okamžiku startování za studena kvůli silně tvrzeným ICE polštářům (motor je podmíněně poháněn, když se startér otáčí mírně dopředu a po nastartování „odskočí“).
Další příčinou pískání nebo šustění může být čerpadlo posilovače řízení. V okamžiku spuštění může být produkováno pískání, pískání, vytí nebo pískání jak samotným čerpadlem a jeho pohonem, tak hřebenem řízení, ve kterém se začne pohybovat kapalina posilovače řízení.
Zapomínat byste neměli ani na kompresor klimatizace, zvláště pokud se motor startuje souběžně se zapnutou klimatizací nebo se klimatizace aktivuje ihned po nastartování. Pohon kompresoru nebo kompresor samotný je často příčinou cizího hluku.
Vzhled zbytečných zvuků může být také spojen s vadnými převodovkami nebo prvky spojky. Například hučení po nastartování motoru může pocházet z vypínacího ložiska. Je třeba také vzít v úvahu, že u mnoha automobilů je převodovka umístěna přímo v motorovém prostoru v blízkosti spalovacího motoru. Pokud je to převodovka, která hučí, je třeba tento hluk rozlišit samostatně, protože motor a příslušenství v tomto případě nevyžadují další diagnostiku.

Škoda Club Rostov. Fórum milovníků vozů ŠKODA v Rostově na Donu

Tento problém se ukazuje jako velmi častý u motorů 1,4 tsi SAHA (podle CLASH, GOLF CLUB atd.), nyní jsem se s tímto zvukem seznámil.
Skvělý problém s ohledem na jeho léčbu.

Zajímavé:
Kam umístit lékárničku ve voze Škoda Yeti.

Při startování se na nepříliš chladném motoru (1,4 SAHA) objeví praskání, trvající až 1 nebo 2 sekundy. Je slyšet jakýsi plastový zvuk (pocit, že původní bota do něčeho naráží.). jaká frekvence odpovídá otáčkám!
Po mrazivých nocích nebylo slyšet!? se objevila při teplotě 0 + 5, dnes je +12, auto přes den sedělo 4 hodiny a při této teplotě začalo veseleji praskat (praskal vlastně jako plast.). Jakmile to jasně zachytím, přidám sem melodii.
Na fórech Das Auto jsem ještě neslyšel svůj vlastní zvuk/crack!
Co na takové motory řeknou naši potížisté s nájezdem přes 30 tisíc km, kdo už tento problém „ošetřil“ (kde, jak efektivně atd.).

Ambiente 1.4 TSI diamantové stříbro
Máš sen, že? Ale to se nesplnilo. Proč? Protože sis vybral špatný sen.

japonština Zprávy: 950 Registrovaný: 13. října 2009 16:40 Kontaktní informace:

Re: Praskání při startování motoru 1.4 TSI

zpráva japonština » 25. ledna 2013, 10:27

Vadime, ahoj! Bylo tam něco podobného: při startování motoru se někde vpředu pod motorem (nebo v té oblasti) na 2-3 sekundy ozývalo kovové praskání-cinkání. Pak je vše v pořádku. Párkrát se mi dokonce zdálo, že se snažila zastavit, ale vytáhla to. Tento praskavý zvuk se neobjevoval vždy. Většinou ráno, nebo když auto stojí několik hodin.
Šli jsme do Squadrony. Podle Sergeje Kharina: regulátor fáze selhává a DOPORUČUJE jeho výměnu. Ale netrval. Vzhledem k tomu, že jsem s ním nemluvila já, ale můj manžel, pochopila jsem z jeho slov, že to vypadá, že cestovat se stejně dá. ještě ne.
Slovo fáze. plyn. Regulátor je hrozný a cena se mi vůbec nelíbila – Sergej ji uvedl na přibližně 27 tyr.
Pravda, při prvním pohledu na motor mechanici viděli, že oleje v motoru je minimum a zprvu se dokonce předpokládalo, že to byl důvod praskání. Pak ale přidali olej, ale praskání zůstalo.
Auto 1,4TSI+DSG, stáří 3 roky, najeto v té době 57 mil, někde kolem konce července – začátku srpna 2012.
Obecně platí, že fáze. plyn se zatím nezměnily. Četl jsem jak ve Škoda klubu, tak ve Volks klubu, že výměna fáze. plynem. – je to 50/50, někomu to pomůže, někomu ne. Ale na jednom místě psali, že si všimli, že je to kvůli nedostatku nebo viskozitě oleje. Někde je při startování motoru málo oleje, aby se v něm řetěz úplně ponořil, proto je první 2 vteřiny slyšet tento řinčivý zvuk. Nebo tlak oleje není normální.
Promiňte, jestli to vysvětlím jako čajová konvice
Obecně řečeno, když jsme jednoduše přidali olej, tento zvuk nezmizel. Tito. Zpočátku se zdálo, že zmizel, ale po pár dnech se stále objevil. V říjnu udělali TO-4 a vyměnili olej z 5W-30 na 5W-40 (Pro nové motory s nájezdem nad 60tis km se doporučuje hustší olej). Po výměně oleje tento praskavý rachotivý zvuk při zapnutí zapalování zmizel.

Zajímavé:
Jak diagnostikovat podvozek Škoda Octavia.

Obecně něco takového.
Budu rád, když vám tyto informace pomohou.

Изображение

VADIM — Rostov Zprávy: 493 Registrovaný: 23. února 2010, 18:41 Moje auto: A5 FL Rok manufaktury: 2010 Motor: 1.4 tsi Kde: odtamtud Kontaktní informace:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button