ŠkodaŠkoda Yeti

Z nějakého důvodu zmizí nebo se objeví spojka Škoda

Z nějakého důvodu zmizí nebo se objeví spojka Škoda

Škoda Yeti (2013). Spojkový pedál „padá“

Spojkový pedál „padá“ nebo je velmi snadno sešlápnutý: hlavní poruchy

Možné příčiny poruchy Odstraňování problémů
Vzduch v hydraulickém pohonu uvolnění spojky Odvzdušněte hydraulický pohon vypínání spojky
Pohon uvolnění spojky vadný Zkontrolujte přítomnost kapaliny v hydraulickém pohonném systému, provozuschopnost hlavního a pracovního válce
Vadná membránová pružina Vyměňte sestavu disku

1. Hydraulika
— Zkontrolujte hladinu brzdové kapaliny v nádržce hlavního spojkového válce. Pokud je hladina nedostatečná, doplňte brzdovou kapalinu na normální hladinu a zkuste sešlápnout pedál. Pokud se spojka objeví, máte štěstí, v tomto případě musíte jít do servisního střediska nebo sami zkontrolovat všechny hadice, pravděpodobně někde uniká kapalina. Ale ve většině případů to nepomůže. Je velká pravděpodobnost, že praskla jedna z hadic vedoucích k hlavnímu nebo pomocnému válci spojky, takže v systému nevzniká požadovaný tlak. Chcete-li tento problém vyřešit, musíte vyměnit opotřebovanou hadici.

2. Lanko spojky
– může se někde uvnitř nebo na koncích zlomit. Může se také ulomit oko na spojkovém pedálu, ke kterému je připevněna. V tomto případě je potřeba kabel vyměnit, kabel nový

3. Vypínací vidlice spojky
— umístěný na převodovce, jeho životnost je přibližně 50-70 tisíc km. Pokud váš měřič již má podobná čísla nebo byla vidlice měněna přibližně před stejným počtem kilometrů, pak s největší pravděpodobností došlo k poruše. Chcete-li vyměnit vidlici spojky, u většiny modelů automobilů musíte odstranit nebo zavěsit převodovku.

Zajímavé:
Kdy vyměnit vzpěry na Škodě Yeti.

4. Hlavní nebo pomocný válec spojky
– možná se jeden z těchto válců „rozbil“, pak byste měli vyměnit nefunkční spojkový válec za nový, nebo je lepší vyměnit oba najednou – pracovní i hlavní. Po práci nezapomeňte odvzdušnit systém a zkontrolovat těsnost spojů.

Důvody, proč spojka zmizí

Důvody, proč spojka zmizí

Spojka v autě plní funkci přenosu točivého momentu z motoru na převodovku. A nejen převodovky, ale také schopnost plynule, s minimálními trhnutími, „oddělit“ motor a převodovku. Kvůli pracovní zátěži a poměrně složité konstrukci spojka často začne pracovat nesprávně nebo úplně selže.

Podívejme se na důvody, proč spojka zmizí, a také zvažte některé jednoduché možnosti pro vlastní diagnostiku tohoto problému.

Co znamená pojem „ztracená spojka“

Samotná definice „ztracené spojky“ je interpretována dvěma způsoby.

Mezi běžnými motoristy tato koncepce většinou znamená, že při sešlápnutí spojkového pedálu nedojde k odpojení převodovky a motoru. To znamená, že po sešlápnutí pedálu je nemožné nebo obtížné zařadit rychlostní stupeň. Při sešlápnutí pedálu a pokusu o zařazení převodového stupně vydávají ozubená kola charakteristický skřípavý zvuk, ale převod se nezařazuje. V tomto případě při sešlápnutí pedál spojky „spadne“ bez obvyklého odporu nebo naopak ztratí svou pohyblivost.

Jiná interpretace pojmu „ztracená spojka“ implikuje jev, kdy při zařazeném rychlostním stupni zůstává vůz nehybný nebo se pohybuje nepřirozeně pomalu, přičemž otáčky motoru se pohybují v blízkosti červené zóny otáčkoměru. Přesněji řečeno, znělo by to jako „spojka mezi motorem a převodovkou se ztratila“. Šlápnete na plyn, motor zařve, ale auto se buď nehýbe, nebo jede pomalu. To znamená, že točivý moment se částečně nebo úplně přestal přenášet do převodovky. Tento jev se někdy nazývá „prokluzování spojky“.

Proč spojka zmizí?

Podívejme se na hlavní důvody, proč spojka mizí. Začněme možností, kdy se převodovka neodpojí od motoru při pokusu o sešlápnutí pedálu.

  1. Hydraulické těsnění je poškozené. Nejprve zkontrolujte hladinu kapaliny v expanzní nádrži. Pokud je hladina kriticky nízká nebo není žádná kapalina, zkontrolujeme těsnost systémů.
  2. Prasklo lanko na mechanickém pohonu spojky. Pokud spojka náhle zmizí a vaše auto má mechanický pohon, je vysoká pravděpodobnost, že se lanko přetrhlo. V takovém případě musíte vizuálně zkontrolovat neporušenost kabelu měniče.
  3. Manžety hlavního nebo pomocného spojkového válce jsou poškozené. Když sešlápnete pedál, kapalina jednoduše proudí dovnitř jednoho z válců, aniž by vytvářela sílu. Ale hladina kapaliny v expanzní nádrži může být normální. Diagnostika této poruchy vyžaduje vyjmutí válce a jeho demontáž.
  4. Nastavení pohonu je nesprávné. To platí pro ruční a/nebo vidlicové spojky. Někdy nestačí prodloužení tyče pracovního válce nebo napnutí lanka k úplnému zmáčknutí. V tomto případě bude nutné seřízení pohonu spojky.
  5. Vidlice spojky je ohnutá nebo zlomená. Pokud spojka během jízdy po sešlápnutí pedálu náhle zmizí, může být příčinou poškození vidlice. Relevantní pro vozy, ve kterých není vypínací ložisko spárováno s válcem.
  6. Okvětní lístky na přítlačné desce se odlomily nebo kriticky prověsily. Takovou poruchu lze diagnostikovat pouze po demontáži převodovky a kontrole spojkového koše.

proč odešla spojka?

Podívejme se na případy, kdy pojem „ztracená spojka“ označuje poruchy přenosu točivého momentu z motoru na převodovku.

  1. Mechanické opotřebení třecích obložení hnaného kotouče. Koeficient adheze mezi lamelami spojky klesá, což vede k jejich prokluzu.
  2. Ztráta tuhosti přítlačné talířové membránové pružiny. Třecí (hnaný) kotouč špatně tlačí na setrvačník, což vede k prokluzování spojky.

V prvních dvou případech je porucha často doprovázena zápachem spáleniny z třecího materiálu hnaného kotouče, který se objevuje z tření při vysoké rychlosti. Obvykle spojka zmizí v rychlosti, při stoupání na horu nebo při změně plynu. Motor běží ve znatelně vyšších otáčkách na zvolený převodový stupeň. Navíc rychlost často kolísá a auto škube.

  1. Problémy s pohonem. Pokud spojkový pohon nepracuje správně (nebo je špatně seřízen), vypínací ložisko může podpírat plátky přítlačného kotouče. V tomto případě bude upínací síla nižší než obvykle a spojka začne prokluzovat. U hydraulické verze pohonu je tendence, že spojka za studena častěji mizí (nebo v chladném období funguje hůře). Pracovní kapalina je v chladném počasí viskóznější a vadný systém uvolnění tlaku při uvolnění pedálu v tomto případě funguje obzvláště špatně. To znamená, že spojka zůstává částečně „stisknuta“ i po uvolnění pedálu. Pokud je vypínací ložisko podepřeno v mechanické verzi pohonu, je pozorováno vzájemné prokluzování kotoučů bez ohledu na okolní teplotu.

V každém případě by měly být problémy se spojkou vyřešeny co nejrychleji, nebo ještě lépe, okamžitě poté, co se objeví. Koneckonců, tento systém je kriticky důležitý a jeho selhání znehybní auto.

Náhradní díly pro spojky ruských a dovážených automobilů za nízkou cenu v širokém sortimentu jsou uvedeny na TopDetal.ru.


Užitečné informace
09.04.2024

Sami se připravujeme na přezutí – na co se musíme podívat na odpružení, brzdách a karoserii, abychom později nemuseli znovu sundávat kola.

Co pomáhá a co kazí vnější obložení pro tuning auta. TOP 10 užitečných „zlepšováků“ do auta.

Olejové filtry pro motory automobilů. Jak se liší, i když sedí velikostí a závitem. Jak vybrat olejový filtr pro motorový olej, náhradní funkce.

Jaké typy předních autoskel existují? Jak se vyhnout prasklinám, prodloužit životnost čelního skla, jaké poškození má smysl opravovat a jak vybrat nové autosklo.

Vyměňujeme dovážené výfukové systémy zahraničních vozů – vyměňujeme zvlnění, katalyzátor, tlumič, rezonátor a závěsy za domácí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button