Volkswagen passat b7

Jak zavřít ruční brzdu na vw passat b7 přes Vasyu

Volkswagen Passat a elektrická ruční brzda. K čemu může vést nesprávná diagnostika čerpací stanice?

Důvěřuj, ale prověřuj, říká známé rčení. Opakované opravy proto u někoho často začínají opakovanou diagnostikou, jinak nemusí jít vše podle plánu. Jeden z těchto případů s čerpací stanicí je popsán v příběhu hlavního diagnostika Dmitrije.

Volkswagen Passat a elektrická ruční brzda. K čemu může vést nesprávná diagnostika čerpací stanice?

27. října 2020 5:00

Andrej Gorelík

– Vůz přijel na čerpací stanici k montáži „nové“ řídicí jednotky elektronické ruční brzdy z demontáže. Starý byl „odsouzen“ a byl již odstraněn na jiné stanici. Zdálo by se to jako jednoduchá a přímočará práce, až na to, že si budete muset pohrát s instalací bloku kvůli jeho nepřístupnosti. Něco se ale pokazilo, respektive všechno se pokazilo.

“Vše, co se dá rozbít”

Ruční brzda nefungovala a nebyla používána minimálně dva roky, a proto existovaly důvodné předpoklady, že pouhá instalace agregátu a jízda nebude fungovat. Obecně platí, že celý systém elektromechanické parkovací brzdy Passatu B6 není spolehlivý. Všechno, co se může rozbít: elektrické pohony, bloky a dokonce i tlačítka s kabeláží.

Instalace začala porovnáním staré řídící jednotky a „nové“ s „demontáží“, protože se často stává, že jsou zakoupeny nevhodné jednotky. Všechno bylo v pořádku, dokonce i verze softwaru byla stejná.

Jednotka je umístěna hluboko ve středové konzole a dostat se na místo její instalace není tak snadné. Obsahuje senzory zrychlení a senzory pro axiální otáčení vozu, a proto umístění nebylo zvoleno náhodou.

Zajímavé:
Jak vyčistit palivo passat b7.

Po instalaci nové jednotky se ruční brzda neožila; Bylo nutné zajistit, aby elektrické pohony principiálně fungovaly. To lze provést bez bloku přímým napájením jejich obvodů. Namísto běžného „uchopení“ vydávaly elektrické pohony pouze cizí zvuky – efekt měly dva roky odstávky bez práce. To je typický problém pro Passat B6 – koroze, praskliny v plastové karoserii a další selhání pohonů.

Elektrické pohony lze vyměnit samostatně, ale v tomto konkrétním případě to bylo nepraktické, protože v třmenech již začal proces koroze. Jedním z důvodů tohoto procesu je předčasná výměna brzdové kapaliny. Kapalina je hygroskopická a akumuluje vodu, což má za následek podobné důsledky. Třmeny a elektropohony byly vyměněny za nové, a proto bylo o problém méně.

Je to ta „diagnóza“?

Diagnostika prokázala přítomnost chyby v celistvosti elektrických obvodů ruční brzdy na pravé straně. Bylo logické zkontrolovat samotnou elektroinstalaci. Pohony mají samostatné napájení, takže byly přirozeně zkontrolovány pojistky a přítomnost země na vstupu do jednotky.

Kontrola elektroinstalace odhalila stopy předchozí diagnostiky: v drátu byly nalezeny stopy jehel. V tomto případě na tom nebylo nic kritického. Na tomto drátu není konstantní napětí, a proto se koroze nestihla rozvinout. Takové průrazy v elektroinstalaci by však měly být řádně izolovány, aby se předešlo problémům v budoucnu.

Samotný blok byl v podezření, ale i to muselo být kompletně potvrzeno. Vzhledem k tomu, že pohony byly nahrazeny některými z nejlevnějších, je možné, že jejich odpor nebude odpovídat hodnotám uvedeným v bloku. Protože se chyba vyskytla na pravé straně, nejspolehlivějším způsobem bylo vyměnit levou a pravou „stranu“ na výstupu jednotky přepojením vodičů v konektoru. Pravý pohon začal fungovat, levý se zastavil, a proto byl blok nakonec odsouzen.

Zajímavé:
Jak odstranit nárazník na passatu b7.

Blok byl rozebrán. Funkčnost relé byla zkontrolována, protože byla podezřelá, ale vše se ukázalo být v pořádku. Testování „levé“ a „pravé“ strany bloku z „demontáže“ za účelem jejich porovnání nepřineslo velký úspěch, ale ukázalo se, že jeden z tranzistorů s efektem pole se neotevřel. Výměna tranzistorů v některých místech k ničemu nevedla – problém nebyl v nich. Problém nebyl zřejmý a byl před „demontáží“ skryt někde v desce samotné jednotky. Možná selhal procesor, možná něco jiného. Tak či onak, protože byla k dispozici druhá jednotka, nemělo smysl trávit spoustu času zjišťováním příčin poruchy.

V této fázi vyvstaly pochybnosti o správnosti počáteční „diagnózy“. Původní agregát byl z vozu již demontován a jeho kontrola neodhalila žádné zjevné problémy. Možná o to v první řadě nešlo?

Bylo rozhodnuto vrátit původní blok na své místo. Vše je komplikováno skutečností, že jednoduché připojení jednotky pro její úspěšný provoz nebude fungovat. Aby to fungovalo, je nutné zakódovat a přizpůsobit senzory. Blok ruční brzdy funguje v tandemu s blokem ABS, který má také některé speciální vlastnosti. Například při připojení nové jednotky se její kódování „neodklopí“ okamžitě, ale po určitém počtu cyklů zapnutí a vypnutí. Okamžitě se však objeví chyba o chybějícím kódování. To znamená, že kódování je a není tam zároveň. Tím je práce obtížnější.

Nakonec po všech manipulacích auto „upilo“ svůj původní blok a ruční brzda začala fungovat bez problémů. Nyní je těžké říci, proč byla původní řídicí jednotka původně odsouzena k výměně. Ale právě proto je třeba s opakovanou diagnostikou na různých čerpacích stanicích zacházet s porozuměním: nejde o snahu „otrhat“ peníze, ale spíše o způsob, jak se vyhnout promarněnému času a zbytečné práci. V případě Passatu měl majitel dvojnásobnou smůlu, protože řídící jednotka z „rozebrání“ se ukázala být nejen zbytečná, ale i poruchová.

Zajímavé:
Jakou nemrznoucí směs dát do passatu b7.

Děkujeme servisní stanici „Novatek“ (Vitebsk) za pomoc při přípravě materiálu

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button