Jak správně demontovat kolo Renault Duster
Píchnutí pneumatiky je nepříjemnost, se kterou se dříve nebo později setká každý řidič. Vzduch může z proraženého kola unikat rychle nebo pomalu, v závislosti na velikosti předmětu, který kolo prorazil, a na tom, zda má vůz pneumatiky s duší nebo bezdušové. S malým hřebíčkem v bezdušové pneumatice můžete jezdit mnoho dní, než si všimnete, že pneumatika je prázdná.
Je velmi důležité včas určit, že pneumatika byla propíchnuta. Během jízdy věnujte pozornost chování vozu: pokud začne špatně zrychlovat, při manévrování se zvýšila síla na volant nebo se zhoršila směrová stabilita, nezapomeňte zkontrolovat tlak v kolech.
Nejjednodušší cestou k opravě kola je zajít do nejbližšího pneuservisu, kde opravu provedou rychle, profesionálně a zpravidla za velmi přijatelnou cenu.
Nesnažte se dostat do pneuservisu s úplně prázdnou pneumatikou: stačí ujet pár desítek metrů a pneumatiku bude nutné vyhodit.
Pokud pneumatika propíchne, zapněte varovná světla, plynule zabrzděte vůz na rychlost 2-3 km/h, na první rychlostní stupeň se snažte opatrně přejet k okraji vozovky a zastavit co nejvíce vpravo o na straně vozovky a pokud možno mimo vozovku. Pokud to stav vozovky dovolí a není to v rozporu s požadavky pravidel silničního provozu, pak
Pokud je proražené některé kolo na pravé straně vozu, zatlačte na pravou stranu vozu, pokud je defekt na levé, na levou stranu vozu. Snažte se nezastavovat auto na místech, kde je špatně vidět silnice: v ostrých zatáčkách, na svazích do kopce a z kopce, na mostech a tunelech. V případě ponechání vozu na vozovce zajistěte v prvé řadě svou vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu! Zapněte výstražná světla a umístěte výstražný trojúhelník.
Pamatujte, že výměna pneumatiky uprostřed víceproudé dálnice ohrožuje váš život i životy ostatních účastníků silničního provozu, takže v některých případech je moudřejší přemístit auto na okraj silnice nebo na parkoviště a vyměnit. pneumatiku, i když to způsobí úplné znehodnocení poškozené pneumatiky. Život a zdraví jsou cennější než materiálové náklady na nákup nové pneumatiky.
Až se vrátíte k zaparkovanému autu a zjistíte proražení pneumatiky, buďte opatrní. Možná ho propíchli zloději, aby ukradli cennosti z auta, zatímco vy vyměňujete pneumatiku a soustředíte se na práci.
1. Zařaďte XNUMX. rychlostní stupeň u manuální převodovky nebo přesuňte páku voliče variátoru do polohy „P“ (parkování), zabrzděte vůz parkovací brzdou. Požádejte cestující, aby opustili vozidlo. Pokud jste táhli přívěs, odpojte jej od vozidla. Abyste předešli náhodnému nastartování motoru, vytáhněte klíček ze spínací skříňky.
Vše potřebné k výměně kola se nachází v zavazadlovém prostoru pod krytem podlahy.
Otevřete víko zavazadlového prostoru.
3. Uchopte kryt podlahy zavazadlového prostoru.
4. Zvedněte a zajistěte víko podlahy zavazadlového prostoru v otevřené poloze.
5. Vyjměte odkládací schránku ze zavazadlového prostoru.
Vyjměte zvedák z úložného prostoru v zavazadlovém prostoru.
8. a klíč na matice kol.
9. Odstraňte kryt z náhradní svorky
Pro snazší odšroubování matic kola můžete použít nohu, nikoli ruce, a šlápnout na rukojeť klíče na kola.
Pro snazší povolování matic doporučujeme zakoupit speciální klíč na kola s teleskopickou rukojetí. Je vhodné pracovat s klíčem na kola ve tvaru kříže.
Abyste se při výměně kola neušpinili, noste rukavice a ochranný oděv, pokud je váš vůz má.
13. Umístěte zvedák pod auto vedle kola, které je třeba vyměnit
Na zvedáku je připevněna cedulka s pokyny pro instalaci pod auto.
Při použití zvedáku na měkkém podkladu umístěte pod základnu zvedáku dřevo nebo prkno.
Zvedněte vozidlo pomocí zvedáku pouze do výšky nutné k demontáži a montáži kola.
Aby se zvedák neprověsil a nezatlačil do země, položte pod něj prkno (20 x 20 x 2 cm). K tomuto účelu nepoužívejte cihly: snadno se roztříští a auto může spadnout ze zvedáku a vážně se zranit.
Nikdy neopírejte zvedák o nárazníky nebo jiné části vozidla. Nezapínejte zapalování ani nespouštějte motor, když je vozidlo na zvedáku.
Je zakázáno setrvávat ve vozidle, které je na zvedáku.
14. Na opačné straně musí být vůz zajištěn podložením klínů pod přední a zadní kola tak, aby se zvednutý vůz nemohl pohybovat dopředu ani dozadu.
15. Zvedněte auto, dokud kolo nesjede ze silnice.
16. Úplně odšroubujte a vyjměte matice kola.
17. Demontujte kolo.
Snažte se udržet auto viset co nejkratší dobu s odstraněným kolem.
18. Nainstalujte náhradní pneumatiku místo sejmuté.
Před instalací rezervního kola důkladně očistěte přilehlé povrchy ráfku kola a náboje od nečistot pomocí čisticího hadříku nebo kartáče. Buďte opatrní: tyto části se mohou během jízdy velmi zahřát. Při šroubování matic dbejte na to, aby jejich kónické části lícovaly s kuželovými plochami otvorů v disku kola, jinak dojde při pohybu k povolení matic, v důsledku čehož může dojít k odtržení kola.
Nemažte závity upevňovacích matic – může to způsobit, že se matice samy povolí, když je vozidlo v pohybu.
20. Spusťte vozidlo a nakonec utáhněte matice kol. Utahujte matice kola jednu po druhé. Abyste předešli poškození ráfku kola, nepokoušejte se „utáhnout“ matice kola stisknutím rukojeti klíče nohou.
21. Po výměně kola zajistěte poškozené kolo v prohlubni pro rezervní kolo a vraťte zvedák a nářadí na jejich místo.
Před pokračováním v jízdě nezapomeňte zkontrolovat tlak vzduchu v pneumatice nainstalovaného kola. Po kontrole nebo úpravě tlaku nezapomeňte nasadit krytku vzduchového ventilku. V opačném případě může z pneumatiky unikat vzduch. Pokud se kryt ventilu ztratí, zakupte a nainstalujte co nejdříve nový.
Malé rezervní kolo lze použít pouze pro cestu do nejbližší pneuservisu nebo garáže rychlostí nejvýše 80 km/h. Ujistěte se, že je vaše rychlost dostatečně nízká, abyste bezpečně zvládli podmínky na silnici. Jakákoli nebezpečí na silnici, jako jsou výmoly a kamenné úlomky, mohou vážně poškodit malou rezervní pneumatiku. Instalace dvou nebo více malých kol současně je přísně zakázána. Vyhněte se jízdě přes překážky. Průměr kompaktního rezervního kola je menší než u běžného kola.
Je třeba se vyvarovat maximálního zrychlení vozidla, prudkého brzdění a ostrých zatáček.
Je zakázáno používat malá rezervní kola jiných typů, než která jsou specificky regulována pro tento model vozidla.
Neumísťujte řetězy kol na poddimenzované rezervní kolo. Kvůli menší velikosti je obtížné správně namontovat řetěz kola. Mohlo by dojít k poškození vozidla a ztrátě řetězu.
Při jízdě na zasněžené nebo zledovatělé vozovce je zakázáno instalovat malé rezervní kolo na přední nápravu vozidla s pohonem předních kol. Netahejte přívěs, pokud je namontována malá rezervní pneumatika.
Vůz je vybaven bezdušovými pneumatikami. Pokud nemáte dostatečné dovednosti v montáži pneumatik, doporučujeme vám, abyste se o tuto práci nepokoušeli sami. Jedno poškození bočnice a budete muset koupit novou pneumatiku nebo nainstalovat duši.
V bezvýchodné situaci můžete využít speciální lékárničku na opravu bezdušových pneumatik bez patek a tmelu na pneumatiky. Musí být používány v souladu s přiloženými pokyny.
Proč je bezdušová pneumatika lepší než pneumatika s duší? Bezdušová pneumatika „vyfukuje“ velmi pomalu, když se propíchne: můžete ji napumpovat a jezdit týdny s hřebíkem v kole, dokud nebude možné ji opravit.
Jak správně demontovat kolo Renault Duster
úvod
Akce v nouzových situacích
Každodenní kontroly a odstraňování problémů
Provoz vozidla v zimě
Výlet na čerpací stanici
Návod k použití
Upozornění a bezpečnostní předpisy při práci na vozidle
Základní nástroje, měřicí přístroje a způsoby práce s nimi
Motor
Energetický systém
Mazací systém
Chladicí systém
Sací a výfukový systém
Přenos
Hnací hřídele
Podvozek
Brzdový systém
Řízení
Tělo
Systém vytápění, ventilace a klimatizace
Pasivní bezpečnost
Elektrická zařízení
Elektrické obvody
Vysvětlující slovník
Renault Duster (také známý jako Dacia Duster) byl poprvé představen na ženevském autosalonu v roce 2009. Vůz je navržen s využitím prvků platformy Logan. Navenek vůz díky dobře zvoleným doplňkům působí jako malé SUV, u kterého je navíc vyztužena spodní část karoserie, zvětšena světlá výška (205-210 mm), což v kombinaci s velkým úhel pro překonávání překážek (30° nájezdový úhel a 35° úhel výjezdu) umožňuje jízdu v terénu. Duster je snadno ovladatelný vůz. Díky nízké hmotnosti: 1180 kg (4X2) nebo 1280 kg (4X4) a kompaktním rozměrům je velmi dobře manévrovatelný. Ve verzi s pohonem všech kol může řidič díky intuitivnímu ovládacímu panelu snadno přizpůsobit vůz jízdním podmínkám: stálý pohon všech kol, automaticky aktivovaný při prokluzu předních kol, nebo režim pohonu jedné nápravy. Vůz vstoupil na trh s benzínovým motorem 1.6 16v o výkonu 102 koní. s. a dvě verze vznětového motoru: dCi (85 k. s.) pro 4×2 a dCi (105 l. c.) u 4×4, které se osvědčily, se kombinují s 5 nebo 6stupňovými manuálními převodovkami. Interiér se vyznačuje originalitou jednotlivých řešení. Stačí se podívat na kovovou středovou konzolu lakovanou v barvě karoserie vozu. O ergonomii sedadla řidiče nelze pochybovat, stejně jako v autě prakticky neexistují hluchá místa. Kufr potěší velkým objemem (475 litrů), byť ve verzi 4×4 je o 35 litrů menší. Několik možností pro přeměnu interiéru vás nenechá lhostejnými, což je důležité při přepravě nákladu různých geometrií. Po úplném sklopení zadního sedadla je k dispozici přístup k objemu 1,6 m3, což z tohoto modelu dělá téměř lídra mezi spolužáky v plném objemu přepravovaných zavazadel. Model je vybaven ABS Bosch 8.1 s elektronickým rozdělováním brzdné síly EBV a elektronickým systémem nouzového brzdění EBA. Modifikace s motorem dCi o výkonu 105 k. s. volitelně vybaven stabilizačním systémem ESP s kontrolou nedotáčivosti a funkcí kontroly trakce ASR. Pro dodávky na některé trhy je model vybaven dvěma předními airbagy a tříbodovými bezpečnostními pásy s předpínači pro přední sedadla. V některých stupních výbavy je vůz vybaven bočními airbagy. V základní konfiguraci je Duster vybaven airbagem pro řidiče, nastavitelnými opěrkami hlavy vpředu i vzadu, imobilizérem, ochranou motoru a posilovačem řízení. Za příplatek se montuje rádio s ovládáním na volantu, střešní ližiny, ABS, přední elektrické stahování oken, dodatečné nastavení sedadel, mlhovky a klimatizace. A nejvyšší úrovně výbavy již zahrnují palubní počítač, airbag spolujezdce, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, zadní sedadlo sklopné v 1/3 a 2/3 a litá kola. Koncem roku 2011 a začátkem roku 2012 byl představen Duster montovaný v Rusku. V podstatě je to stále stejný Duster, ale pokud se navenek ruské auto liší pouze maskou chladiče a dalšími chromovanými prvky, pak uvnitř aktualizace ovlivnila celou palubní desku a jednotlivé ovladače, například ovládací tlačítka pro skleněné servopohony přesunuta ke dveřím. Změnilo se ovládání klimatizace a také vzhled středového panelu. Jedním slovem, výzdoba interiéru ruského Dusteru se stala mnohem hezčí než jeho evropský protějšek.
Renault/Dacia Duster | ||
1.6 16V Roky výroby: od 2009 do současnosti Typ karoserie: kombi Objem motoru: 1598 cm3 | Dveře: 5 KP: kožešina. | Palivo: benzín Objem palivové nádrže: 50 l Spotřeba (město/dálnice): 9.7/6.4 l/100 km |
2.0 16V Roky výroby: od 2011 do současnosti Typ karoserie: kombi Objem motoru: 1998 cm3 | Dveře: 5 KP: kožešina. | Palivo: benzín Objem palivové nádrže: 50 l Spotřeba (město/dálnice): 11.8/7.2 l/100 km |
1.5 dCi (85 k) Roky výroby: od 2009 do současnosti Typ karoserie: kombi Objem motoru: 1461 cm3 | Dveře: 5 KP: kožešina. | Palivo: nafta Objem palivové nádrže: 50 l Spotřeba (město/dálnice): 5.7/4.9 l/100 km |
1.5 dCi (105 k) Roky výroby: od 2009 do současnosti Typ karoserie: kombi Objem motoru: 1461 cm3 | Dveře: 5 KP: kožešina. | Palivo: nafta Objem palivové nádrže: 50 l Spotřeba (město/dálnice): 6.4/4.9 l/100 km |
Obsah této stránky je chráněn autorským právem. Kopírování, dotisk nebo použití materiálů z této stránky pro reprodukci, přenos na jiná média je ZAKÁZÁNO a je stíháno v souladu s platnými zákony.