Obsah
Jaký je název typu převodovky nainstalované na Renault Duster?
Převodovka Renault Duster v nové karoserii, převodovka, pohon 4×4
Pokud jde o převodovku nového modelového roku Renault Duster 2020-2021, je nepravděpodobné, že by došlo k významným změnám v možnostech mechanické převodovky. S prastarou 4-pásmovou automatickou převodovkou je ale potřeba něco udělat. S největší pravděpodobností se konečně přestane vyrábět a na nové verzi crossoveru se objeví bezestupňová převodovka CVT. Například na brazilském trhu je to CVT, která je kombinována s motorem o objemu 1.6 litru. Navíc inženýři Renaultu mají zkušenosti s používáním takové skříně se základním motorem. Stačí připomenout Renault Kaptur, postavený na stejné platformě jako Duster.
Na evropském trhu, soudě podle oficiálních informací výrobce, je hlavní pozornost zaměřena na robotické automaty EDC (jedná se o 6stupňové roboty se dvěma spojkami). Pravdou je, zda se evropské robotické převodovky dostanou i na náš trh, zůstává neznámé.
Systém pohonu všech kol druhé generace se zásadních změn nedočká. Příčně uložený motor, převodovka s přídavnou převodovkou pro přenos točivého momentu na zadní převodovku a samozřejmě elektromagnetická spojka, která umožňuje jedním stisknutím tlačítka proměnit vůz s předním náhonem na pohon všech kol 4×4. tlačítko/otočení pračky.
Systém pohonu všech kol 4×4 u Dusteru v nové karoserii zůstane se třemi provozními režimy: 2WD, AUTO a LOCK. V režimu 2WD je točivý moment dodáván pouze na přední kola, což pomáhá zajistit minimální spotřebu paliva. Když je zvolen režim AUTO, převodovka rozděluje točivý moment mezi nápravy v závislosti na jízdních podmínkách. Algoritmus LOCK je navržen pro jízdní podmínky v terénu a lze jej aktivovat při rychlostech do 80 km/h, přičemž točivý moment je rozdělen mezi přední a zadní kola v poměru 50:50.
Schéma pohonu všech kol Renault Duster v nové karoserii
Takzvaná kuželová převodovka (neboli přední převodovka) má kompaktní rozměry a snadno se instaluje na manuální nebo automatickou převodovku. Jeho úkolem je přenášet točivý moment na zadní nápravu. Všechno to vypadá nějak takhle. Podívejme se na obrázek níže.
Ve skutečnosti jsou to přední a zadní převodovky, které jsou hlavními prvky převodovky Duster s pohonem všech kol.
Nejdůležitějším prvkem celé převodovky tohoto typu je elektromagnetická spojka. Kardanová převodovka přicházející z přední části crossoveru se v zásadě točí vždy vzad, ale ne vždy se točivý moment přenáší na zadní převodovku.
Vše je o spojce Duster, která slouží jako spojovací jednotka a přenáší točivý moment tak, jak to vyžaduje elektronika. Spojka se skládá z elektromagnetu, vačkového mechanismu a elektronické řídicí jednotky. Zvýšení napětí vyvolá činnost elektromagnetů, které přitahují spojky pouhým sevřením. Tato tažná síla je dostačující k přenosu točivého momentu na zadní převodovku a odtud na zadní kola. Pokud řídicí jednotka dodává elektromagnetu nedostatečné napětí, spojka Renault Duster zajistí částečný obvod.
V automatickém režimu, kdy se přední kola otáčejí bez velkého zatížení (například na ledu), se část točivého momentu přenáší na zadní kola a zajišťuje tak stabilitu při jízdě. Tato konstrukce má také jednu nevýhodu: přehřívání elektromagnetické spojky, ke kterému může dojít v důsledku velké třecí síly spojek. Proto není povolena jízda vysokou rychlostí v režimu pohonu všech kol „Lock“. Ve většině případů elektronika automaticky vyřadí spojku na základě senzorů ABS a dalších parametrů.
S největší pravděpodobností pro větší spolehlivost pohonu všech kol na nové generaci Renault Duster inženýři zajistí lepší chlazení jednotky a nainstalují teplotní senzor, který vypne spojku, pokud se přehřeje. Koneckonců, až dosud na rozpočtovém crossoveru prostě žádný takový senzor neexistuje, což zvyšuje riziko přehřátí / zničení spojek.
Mimochodem, samotný přepínač režimu převodovky pro nový modelový rok Duster 2020-2021 se přesunul ze středové konzoly do tunelu převodovky mezi sedadly. Podívejte se pozorně na fotografii nahoře. Nyní je to velká a pěkná podložka umístěná za řadicí pákou.
Uvážíme-li, že u AvtoVAZu vzniká montáž bezestupňových variátorů pro modely Lada/Nissan/Renault, pak můžeme s klidem předpokládat, že na našem trhu bude Duster používat CVT, a nikoli robotizovanou automatickou převodovku EDC.
Krátce o čem je tento článek: Převodovka Renault Duster v nové karoserii, převodovka, pohon 4×4
Chcete něco dodat?
Pokud máte co dodat k článku, nebo se chcete podělit o své zkušenosti na toto téma, zanechte prosím komentář.
Pokud jste autorem zprávy o opravě nebo úpravě vozu Renault nebo doporučujete materiál pro umístění do znalostní banky, dejte nám prosím vědět na e-mail dustershop77@yandex.ru.
21 2021 марта
6 důvodů, proč je nový Renault Duster lepší než ten starý
6 důvodů, proč je nový Renault Duster lepší než ten starý
03 2019 октября
Kontrola a opravy generátoru Renault Duster
Kontrola a opravy generátoru Renault Duster