ŠkodaŠkoda Fabia

Proč kolísá rychlost Škody fabia azq 1.2 64 k?

Škoda Fabia (2010). Otáčky motoru při volnoběhu skáčou

Plovoucí volnoběžné otáčky jsou poměrně častou poruchou na různých autech. Otáčky kolísají u benzínových automobilů a dieselových jednotek, stejně jako u motorů s plynovým zařízením. Všimněte si, že volnoběžné otáčky na plynu nebo benzínu poměrně často kolísají kvůli nesprávnému firmwaru ECU třetí strany.
Při jízdě může tento problém způsobit spoustu nepříjemností, protože řidič je nucen neustále přidávat plyn, aby zabránil zhasnutí motoru v tu nejméně vhodnou chvíli. Dále se podíváme na to, proč otáčky motoru při volnoběhu vyskočí, a také na to, jak určit příčinu problému pro další odstranění.

Nestabilní volnoběh: důvody

Běžně mohou volnoběžné otáčky u různých motorů kolísat v rozmezí od 700 do 900 ot./min. Je třeba vzít v úvahu, že ihned po nastartování studeného spalovacího motoru řídicí jednotka zvýší volnoběžné otáčky, čímž nutí motor pracovat v takzvaném „režimu zahřívání“. Tento režim je normální, to znamená, že se nejedná o poruchu. Po dosažení určité teploty a mírném zahřátí motoru otáčky „zahřívání“ klesnou a motor začne pracovat v normálním volnoběhu.
Pokud otáčky motoru při volnoběhu vyskočí, pak tato porucha vypadá jako lehké sešlápnutí a uvolnění plynového pedálu a řidič sám nestlačí plyn. Jinými slovy, volnoběžné otáčky mohou být příliš vysoké nebo normální, pak začnou klesat až do bodu, kdy motor téměř zhasne. Poté se motor opět „nabere“, ručička otáčkoměru se opět zvedne a skoky v podobě zvyšování a snižování otáček se opakují.
Porucha se obvykle objeví na několik minut, často u studeného motoru, a poté zmizí až do dalšího startu. Je také možné, že porucha je přítomna neustále a bez ohledu na stupeň zahřátí motoru, to znamená, že otáčky po uvolnění plynového pedálu neustále kolísají a spalovací motor se přepne do režimu volnoběhu.
Existuje mnoho důvodů pro takové nestabilní nečinnosti. Mezi nimi je několik hlavních. Nejprve je třeba vzít v úvahu typ instalovaného motoru a jeho napájecí systém: karburátor, vstřikovač, dieselový motor.

Zajímavé:
Co je lepší: Škoda Yeti nebo Hyundai Creta.

U motorů s karburátorem se většina problémů řeší čištěním a seřízením uvedeného dávkovacího zařízení.
Volnoběžné otáčky motoru na karburátoru musí být upraveny, protože nastavení má tendenci se během aktivního provozu vozidla ztratit.
Měli byste také věnovat pozornost tomu, aby se směs paliva a vzduchu v karburátoru výrazně nespotřebovala.
Zvláštní pozornost si zaslouží elektromagnetický ventil karburátoru. Charakteristickým znakem jeho poruchy je odmítnutí motoru běžet na volnoběh bez sytiče.
Je také nutné vyloučit možnost úniku vzduchu do karburátoru, který může také značně opřít směs. Výsledkem je, že motor zhasne, otáčky vyskočí a motor začne zhasínat.
Při manipulaci s karburátorem byste měli zkontrolovat stupeň znečištění trysek, vyčistit průchody naprázdno, posoudit hladinu paliva v plovákové komoře atd. Konečným cílem je normální přívod vzduchu a paliva do karburátoru, v důsledku čehož bude složení směsi optimální pro režim volnoběhu. Během provozu trysky karburátoru vyžadují pravidelné čištění, musíte zkontrolovat stav vzduchového filtru a vyměnit silně znečištěný prvek.
Nyní existuje několik důvodů, proč otáčky motoru se vstřikováním skočí. Jak víte, moderní vozy s takovým motorem jsou vybaveny elektronickým vstřikováním paliva řízeným ECM. Takový řídicí systém je konstrukčně vybaven mnoha senzory, díky kterým se zjišťuje složení palivové směsi v různých provozních režimech spalovacího motoru. Je zcela zřejmé, že porucha nebo chybná data z jakéhokoli snímače mohou vést k plovoucím otáčkám naprázdno. Jinými slovy, elektronická řídicí jednotka (ECU) nepřijímá spolehlivé informace nebo přijímá data přerušovaně, což má za následek skokové rychlosti při volnoběhu. Seznam možných poruch by měl obsahovat:
Zapalování a problémy s tímto systémem. Je nutné zkontrolovat vysokonapěťové vodiče, zapalovací svíčky a další prvky.
Vstup. Poruchy v sání mohou být spojeny se snímačem hmotnostního průtoku vzduchu, znečištěným vzduchovým filtrem nebo úniky vzduchu.
Regulátor volnoběžných otáček. Porucha nebo porucha tohoto zařízení přirozeně vede k nestabilním otáčkám motoru při volnoběhu.
Systém recirkulace výfukových plynů USR. Problémy s EGR způsobují poruchy ve složení směsi paliva a vzduchu, což má vliv i na stabilitu otáček motoru.
Pokud otáčky při volnoběhu kolísají, měly by kontroly začít u IAC. Umístěním regulátoru je obvykle oblast vedle snímače polohy škrticí klapky TPS. Určené zařízení můžete zkontrolovat jeho výměnou za známé nebo pomocí multimetru. Pro kontrolu multimetrem byste měli zjistit provozní odpor a poté změřit odpor regulátoru testerem. Odchylky od normy budou indikovat možnou poruchu regulace volnoběhu vzduchu.
Pokud diagnostika regulátoru prokáže jeho provozuschopnost, pak by měl test pokračovat. Dalším prvkem je snímač hmotnostního průtoku vzduchu DMRV. Chcete-li zkontrolovat, odpojte napájecí konektor od snímače hmotnostního průtoku vzduchu, poté musíte spustit napájecí jednotku. V klidovém režimu mohou otáčky stoupnout na cca 1200-1500 ot./min. Stabilní provoz spalovacího motoru s deaktivovaným snímačem hmotnostního průtoku vzduchu a zlepšenou dynamikou zrychlení za jízdy budou indikovat, že rychlost může kolísat kvůli problémům se snímačem hmotnostního průtoku vzduchu.
Co se týče EGR ventilu, toto řešení umožňuje část výfukových plynů vrátit zpět do sání. To bylo provedeno za účelem zlepšení ekologických vlastností spalovacího motoru. Jinými slovy, ventil se otevře a poté uzavře průchod, aby poslal výfuk zpět do motoru. Selhání nebo „přilepení“ ventilu vede k přebytku výfukových plynů vstupujících do sání, což ovlivňuje složení směsi, volnoběžné otáčky a další provozní režimy motoru. Pro normální provoz je nutné pravidelně čistit EGR ventil, zejména jeho sedlo.
Vznětový motor je konstrukčně odlišný od benzínového motoru v tom, že obsahuje vstřikovací čerpadlo paliva. Z tohoto důvodu se mohou plovoucí volnoběžné otáčky vyskytovat jak v důsledku problémů vlastních benzinových analogů, tak v důsledku problémů s vysokotlakým čerpadlem. Například koroze nebo mechanické opotřebení pohyblivých prvků uvnitř čerpadla. Zácpy a další poruchy vedou k tomu, že volnoběžné otáčky vznětového motoru naskakují.

Zajímavé:
Kde je nová Škoda Superb –

Seznam hlavních systémů a mechanismů, které je třeba zkontrolovat v případě plovoucí rychlosti na XX, zahrnuje:
-sací systém;
-systém zásobování;
-zapalovací systém;
– mechanismus distribuce plynu;
-systém recirkulace výfukových plynů;

Každý z těchto systémů vyžaduje podrobnou diagnostiku. Je také nutné počítat s tím, že silně znečištěné vstřikovací trysky nebo přerušení jejich přívodního okruhu může způsobit plovoucí otáčky, ztrátu výkonu, vypínání motoru, kouř z výfuku atd.
Z tohoto důvodu je nutné vstřikovač urychleně očistit od nečistot (každých 30-40 tisíc ujetých km) mytím nebo odstraněním usazenin v ultrazvukové lázni. Měli byste také věnovat pozornost výkonu palivového čerpadla a tlaku, který vytváří v rozdělovači paliva. Znečištění síta palivového čerpadla je častou příčinou nestabilního chodu motoru, skokových otáček a dalších poruch.
Na závěr dodáváme, že v některých případech jsou vypínání a poruchy motoru při volnoběhu a při zatížení doprovázeny tím, že se na palubní desce rozsvítí „kontrola“. Všimněte si, že odstranění chyby a zaznamenání chyby do paměti ECU může usnadnit odstraňování problémů. K určení poruchy nebo nesprávné funkce konkrétního senzoru bude stačit připojit speciální skener k diagnostickému konektoru vozidla, aby bylo možné přečíst chybové kódy a poté je dešifrovat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button