ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Yeti

Jaký motor má Škoda 2.0 tdi

Škoda Yeti je velmi oblíbená v zemích jako je Česká republika a Lotyšsko. Na trhu druhého jmenovaného ztrácí první dvě pozice na Nissan Qashqai a nový VW Passat. Jde však o specifický trh, protože prodeje aut se tam odhadují na stovky, nikoli tisíce. V České republice patří crossoveru páté místo v žebříčku prodejů, ale i tento trh má své charakteristické rysy. Pětici tam mají v čele Škodovky.

Zajímavé je, že v mnoha testech Škoda Yeti vítězí nebo je v popředí, ale stále není příliš populární. Takže v západní Evropě není zařazen ani do Top 50 prodejů. Zkusme přijít na to, co se tady děje.

Pokud porovnáte náklady na dieselový Yeti s jeho konkurenty (v Evropě), ukáže se, že je levnější než dieselový Nissan Qashqai a Kia Sorento. To znamená, že nejde o cenu. Takže možná za to může vzhled? Přesto se auto nedá nazvat krásným. I když se to mnoha Evropankám líbí.

Formy a obsah

Škoda Yeti, i když je malá, má mnoho výhod. Mezi kompaktními crossovery je to jeden z nejodvážnějších off-roadů. Karoserie ve tvaru dodávky ukrývá velmi funkční interiér s velkým zavazadelníkem o objemu 416 litrů a třemi samostatnými, nezávisle nastavitelnými sedadly pro cestující ve druhé řadě. Díky systému VarioFlex můžete po vyjmutí prostředního sedadla posunout dvě krajní sedadla do středu a získáte pohodlný čtyřmístný vůz. V případě potřeby navíc seženete velký kufr srovnatelný s velkým kombi. Yeti, stejně jako všechny vozy Škoda, se řídí pravidlem: funkčnost a praktičnost před formou.

Zajímavé:
Jak odstranit mřížku kapoty Škoda Octavia.

Čelní panel nijak zvlášť nevyčnívá z ostatních vozů českého výrobce a Volkswagenu. Posezení v autě je poměrně nízké, ale na pozadí vysoké karoserie se zdá, že jde o kombinovanou dodávku podobnou Škodě Rapid, nikoli o elegantní crossover. Možná to je důvod nízké popularity tohoto vozu?

Návrhové prvky

Škoda Yeti vychází z podvozku Škoda Octavia 4×4: nezávislé zavěšení zadní nápravy se čtyřmi příčnými rameny na kolo a pohon všech kol. Přenos trakce na zadní nápravu má na starosti spojka Haldex, která funguje celkem efektivně. Díky dobré geometrické průchodnosti terénem a velké světlé výšce je těžké poškodit podvozek a nárazník. Na silnici se SUV chová jako typický osobní automobil, poskytuje dobrý komfort a bezpečné ovládání.

České SUV debutovalo v roce 2009, takže ESP a airbagy byly součástí standardní výbavy, pokročilejší stupně výbavy zahrnovaly multimediální systém a klimatizaci. V roce 2013 byl proveden restyling, který mírně změnil vzhled a interiér. Upraveny byly také motory a převodovka.

Motory

Škoda Yeti je automobil založený na technických řešeních jiných modelů VAG, včetně pohonných jednotek. Před restylováním byl Yeti nabízen pouze s přeplňovanými motory. Benzínový TSI: zdvihový objem 1.2, 1.4 a 1.8 litru, vyvíjející výkon v rozsahu od 105 do 160 koní. Diesel TDI: zdvihový objem 1,6 a 2,0 litru. Menší měl na skladě 105 koní a dvoulitrový – od 2 do 110 koní.

Pokud jde o motory TSI, nejsou nijak zvlášť odolné a méně spolehlivé než jejich vznětové protějšky. Nedoporučuje se ani 1.6 TDI, která není kompatibilní s pohonem všech kol. Dá se tedy předpokládat, že nejatraktivnější verzí je 2.0 TDI v kombinaci se systémem pohonu všech kol. Právě u tohoto druhu vozu se podrobněji zastavíme. Bohužel dieselové verze se do Ruska stále oficiálně nedodávají. Zástupci tohoto druhu jsou však přítomni na sekundárním trhu.

Typické problémy a poruchy

Škoda Yeti je relativně mladá, ale některé exempláře v Evropě už mají najeto 200-300 tisíc km, takže můžeme vyvodit nějaké závěry. Všechny vznětové agregáty jsou vybaveny vstřikovacím systémem Common Rail. Stojí za zmínku, že vstřikovače nezpůsobují rozsáhlé problémy – systém vstřikování paliva je skutečně nejlepší ve své třídě. Systém však využívá piezoelektrické vstřikovače, které jsou drahé a nelze je opravit. Na naftě proto raději nešetřete. Poměrně odolné turbodmychadlo s proměnnou geometrií zpravidla nezpůsobuje majitelům obavy.

Co se týče palivového systému, Škoda svolala některá vozidla s motorem 2.0 TDI, aby nahradila vadné vysokotlaké potrubí. Mohly by se zhroutit a uniknout.

Všechny vznětové motory byly vybaveny filtrem pevných částic, který nezpůsobuje vážné problémy. Ale pokud selže, budete muset zaplatit asi 2000 XNUMX $ za nový. Můžete ušetřit peníze instalací levnější náhrady.

EGR ventil však může způsobit potíže. Čištění ne vždy pomůže – někdy je nutné jej vyměnit. Řemenový rozvodový pohon vyžaduje pravidelnou údržbu. Doporučený interval výměny je 150 000 km. Zdravý rozum však naznačuje, že je lepší snížit na 100-120 tisíc km. Olej se doporučuje měnit každých 15 000 km, ale je rozumnější to dělat častěji – každých 8-10 XNUMX km.

Sluší se připomenout, že 2.0 TDI jako každý jiný moderní turbodiesel nemá rád pravidelný provoz na krátké vzdálenosti, časté rozjezdy a zastavování. Zpravidla se v tomto případě objevují poruchy.

Převodovka je docela silná a spolehlivá, za předpokladu, že se nejedná o DSG. Pokud máte DSG, musíte se připravit na drahý servis po cca 200 000 km nebo i dříve, pokud nebudete pravidelně měnit olej – každých 60-80 50 km. Spojka Haldex vyžaduje pravidelnou výměnu pracovní kapaliny – jednou za 60-XNUMX tisíc km. Dvouhmotový setrvačník nedělá problémy, pokud vůz není intenzivně využíván ve městě nebo v terénu.

Škoda Yeti vás nutí řešit maličkosti. Například nátěr laku není nejlepší, protože se rychle odštípne, zvláště po častém cestování po prašných a štěrkových cestách.

Odpružení zpravidla nevyžaduje nákladnou údržbu, a to i přes víceprvkový systém vzadu. Přední ramena náprav zajišťují výměnu kulových a silentbloků, což zjednodušuje údržbu a opravy. Každý zásah do podvozku však vyžaduje následnou kontrolu a seřízení geometrie kol. Úprava bude také nutná, pokud často opouštíte asfalt. Hlavní věc, kterou je třeba si zapamatovat, je, že Yeti je jen crossover, nikoli SUV. Přestože se odpružení zdá silné, může dojít k poškození paže v obtížných oblastech.

Provozní náklady

Teoreticky by náklady na údržbu Škody Yeti měly být poměrně vysoké: nezávislé zavěšení kol, náboje kol s nevyjímatelnými ložisky, čtyři kotoučové brzdy, systém pohonu všech kol a nakonec vznětový motor s DPF filtrem. Jak však ukazuje praxe, systém pohonu všech kol je poměrně spolehlivý a náklady na údržbu nejsou vyšší než u Škoda Octavia. Dostupnost náhradních dílů je dobrá a trh je dobře zásobený náhražkami. Mechanici specializovaní na vozy VAG se možná s Yetim nesetkali tak často jako s Golfem, Passatem a Octavií, ale v podstatě jsou všichni stejní.

Přibližná cena náhradních dílů

Jméno

Cena, $

Производитель

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button