ŠkodaŠkoda Rapid

Proč není Škoda Scala v Rusku?

Nová Škoda Scala hatchback: pro nás to bude stejné jako u Rapidu

Auto s rozměry Octavie a novým designovým směrem firmy do Ruska nepřijede. Pro tuzemské fanoušky značky má ale ZR dobrou zprávu.

V mnichovské centrále BMW je skoro půlnoc. Josef Kaban se plíží prázdnými chodbami a přikládá magnetickou kartu na jedny dveře a pak na druhé. Po vysokém čele mu stéká pot. Dlouhé vlasy se mu lepily na spánky. Josef nezažil tak silné vzrušení od dob, kdy pracoval ve Škodovce. I při představení „čtyřoké“ Octavie to bylo jednodušší.

Když se nový šéfdesignér BMW dostal do otevřeného prostoru svých podřízených, mrkne někam ke stropu – na zabarvenou polokouli sledovací kamery. A pak si pod vousy zamumlal něco jako „pokud se bojíš vlků, nechoď do lesa,“ vykuchá noční stolky svého designérského týmu. Hledá na dně krabic odmítnuté skici a skici – ty, které byly odmítnuty pro další práci. A posílá je přes WhatsApp svému škodováckému kolegovi Oliveru Stefanimu.

A teď, při pohledu na nový hatchback Škoda Scala, jasně vidím charakteristické bavorské rozmachy bočních výlisků, legendární Hofmeisterův oblouk a zadní světla jako převzatá z nového BMW X4. Ledaže by je Josef schválně fotil hlavou dolů. Nebo je možná Oliver zapomněl otočit?

Zajímavé:
Jak odstranit servisní interval pro Škoda a Next.

Scala je první Škoda navržená pod vedením nového šéfdesignéra Olivera Stefaniho. Délka (4362 mm) a rozvor (2649 mm) jsou o něco delší než u Golfu. Rock přitom vychází z platformy MQB-A0 z evropského Pola. Na rozdíl od běžnější platformy MQB se jedná o výhradně polonezávislé zavěšení zadních kol s torzním nosníkem a pohonem pouze předních kol.

V překladu z latiny znamená scala žebřík. Italové měli dokonce takový sedan – Lancia Gamma Scala. A právě funkci schodiště (samozřejmě v přeneseném slova smyslu) má nový poklop plnit. Češi se v posledních letech i bez ní vyšplhali tak vysoko, že to bere dech, a nyní jsou připraveni skočit dva kroky. Rozvor Scaly (2649 mm) je jen o 3 centimetry menší než u Octavie. Objem kufru 467 litrů je větší než u Sidu, Golfu nebo Focusu. Scala přitom bude levnější.

Interiér je dobrý jak ergonomicky, tak hmatově. Kvalita materiálů není o nic horší než u Octavie. Přistání může být sportovně nízké. A jako výhodu budu počítat i některé podobnosti s vozy BMW. Obecně je vše skvělé! Možností je elektronický panel s úhlopříčkou 10,25 palce. Rapid Hatch, který dorazí do Ruska, bude mít nejspíš jen obyčejné číselníkové úchylkoměry – nad výběrem si nebudeme muset lámat hlavu. Úhlopříčka multimediálního dotykového displeje Columbus (od 6,5 do 9,2 palce) závisí na konfiguraci. Krása grafiky a výkonu však nezávisí na velikosti – jsou v nejlepší formě. Dvouzónová klimatizace je volitelná. Navíc to u vozů této třídy není nijak samozřejmé. Ruský Rapid bude mít nejspíš jednozónový blok.

Hledám trik, skočím na sedadlo řidiče – a nevěřím svým rukám! Perforovaný kožený volant skvěle padne do dlaní. Gutaperčové plastové panely – jako v Octavii. A z hlediska uspořádání a ergonomie je Scala „nejsprávnější“ Škoda. Vysoké umístění 9,2palcového multimediálního dotykového displeje Columbus je toho přesvědčivým potvrzením. Stejně jako dokonale profilované sedadlo, které lze instalovat nízko v BAM.

Přední sedadla jsou bezvadně profilovaná a místa nad hlavou je více než dost i ve vozech s volitelnou panoramatickou střechou (nemá posuvnou část). Češi samozřejmě nezapomněli ani na malé užitečné „triky“. Mezi předními sedadly je praktický držák telefonu. Na konci dveří řidiče je deštník. Na uzávěru plynové nádrže byla také škrabka na led.

Kromě špičkového zábavního systému nabízí Scala asi tisíc cool možností, které byste u levného auta nečekali. Co takhle dvouzónová klimatizace, 10,25palcový virtuální přístrojový panel a panoramatická střecha? Nebo toto: audiosystém s deseti reproduktory a subwooferem, ambientní osvětlení, vyhřívaný volant a dokonce i servopohon pátých dveří. SIM karta s podporou LTE je standardní výbavou!

Příběh s bývalým šéfdesignérem Škodovky Josefem Kabaněm je samozřejmě výplod mé fantazie, ale jak se vymanit z „bavorských“ asociací? Vizuální paměť kreslí paralely tlustým černým fixem. Scala cituje mladší modely BMW (zejména třírublový F30) se sekaným tvarem průzoru přístrojové desky, vyvinutým ozdobným lemem na odkládací schránce a dokonce i tvarem rukojeti, která ji otevírá. A pokud mě stále považujete za zajatce nápadu na opravu, věnujte pozornost původnímu mnichovskému umístění klíče zámku dveří. Předtím ho Češi pod tlačítko nouzového světla nikdy nedávali.

Zadní strana je prostorná. Geometrie přistání je pohodlnější než u Octavie a dokonce než u Superba! Doufám, že ruský Rapid Spaceback hatch bude vyroben podle stejného receptu.

Velkoryse vyplňte vnitřek USB konektory – to je Simply Clever. Instalace nového a stále neoblíbeného USB-C místo obvyklých USB slotů je, pardon, prostě hloupá.

Zadní část kabiny je typicky Škoda. Navzdory tomu, že základna „schodiště“ je jen o 12 mm větší než u Golfu, je mnohem prostornější. A geometrie přistání je ještě lepší než u vlajkové lodi Superb, ve které mě na prezentaci přivezli. Tam mi boky lehce visely ve vzduchu, mám sice průměrnou výšku – 176 cm, ale ve Skále – vzhledem k efektnějšímu sklonu polštáře – nevisí.

Po salvě chvály se vždy snažím nasypat pytel kritiky. Ale dnes se přistihnu, jak si říkám, že vlastně není za co zapálit Skálu. Jediné, co se mi kategoricky nelíbilo, byly konektory nového formátu USB-C (jsou přední i zadní) místo obvyklých. Chvályhodná je touha jít s dobou. Ale lidé, kteří si koupí relativně levné auto, obvykle nemají peníze navíc na pokročilé pomůcky.

Jak bude Scala jezdit, lze jen hádat. Myslím, že je to dobré. Pokud jste skeptičtí k zadnímu nosníku, vezměte si na testovací jízdu Octavii s motorem 1,4 litru. Ovládá se skoro příjemněji než víceprvkový Golf. A je zcela zřejmé, že o nic horší výkon si Scala nepovede. Škoda navíc za příplatek nabídne dvourežimové elektronicky řízené tlumiče.

Jediný problém je, že tohle všechno není o nás. Scala do Ruska nepřijede. Jaký má smysl vám říkat, že bude mít přístup ke třem benzínovým (1,0 l, 95 a 115 koní; 1,5 l, 150 koní), jednomu naftovému (1,6 l, 115 koní) a jednomu dvoupalivovému (benzín/metan, motory 1,0 l, 90 koní), z nichž každý je vybaven systémem start-stop a dokáže rekuperovat energii při brzdění?

A možná vás nebude zajímat, že i ty nejjednodušší verze Rock monitorují značení jízdních pruhů a dokážou zabránit kolizím v městských rychlostech. A co se týká pasivní bezpečnosti. Na stráži je devět airbagů, včetně bočních pro cestující na zadních sedadlech, a systém Crew Protect Assist: v případě nebezpečí kolize automaticky zvedne boční okna a přitáhne bezpečnostní pásy. No to je úplně zbytečná informace.

Není však třeba příliš truchlit! Navzdory tomu, že globální Škoda opouští Rusko bez „žebříku“, máme slíbený nový Rapid, navenek i vnitřně velmi podobný Rocku. Půjde o jakýsi lokalizovaný „žebřík“, sestavený v jedné z ruských továren značky. V latině je „žebřík“ somnis scalam. Souhlas, je to dobré jméno.

Součinitel aerodynamického odporu Cx je pouze 0,29! K tomu přispívají aerodynamické klapky pod spodkem a rovnoměrná kola originálního designu. Velikost závisí na úrovni výkonu – od 15 do 18 palců. Na přání nabízejí sportovní podvozek snížený o 15 mm s dvourežimovými (Normal a Sport) elektronicky řízenými tlumiči a parkovacím systémem. Systém „Start-Stop“ s režimem rekuperace energie při brzdění je však součástí základní výbavy.

Vynikající vnitřní uspořádání a vysoce kvalitní dokončovací materiály Konektory USB-C nového formátu jsou výsměch

KDE, KDY, PROČ?

Výroba Skaly již byla zahájena v závodě v Mladé Boleslavi. První evropští kupci dostanou svá auta do konce jara. Ceny zatím nebyly zveřejněny, ale vyvolávací cena neklesne pod 16 500–17 000 eur.

Škoda Scala

Délka / šířka / výška / základna 4362/1793/1471/2649 mm
Objem kufru (VDA) 467–1410 l
Motory benzín – P3, 12 ventilů, 1,0 l (95 nebo 115 k); P4, 16 ventilů, 1,5 l (150 k); diesel – P4, 16 ventilů, 1,6 l (95 k); dvoupalivová (metan/benzín) – P3, 12 ventilů, 1,0 l (90 k)
Přenos pohon předních kol; M5, M6, P7

  • Škoda Scala si jistě získá srdce automobilových nadšenců z Ruska. Box od togliatti společnosti BROOMER jí bude určitě slušet.

Přihlaste se k odběru „Za volantem“.

Nová Škoda Scala je hatchback, který „pohřbil“ Rapid Spaceback

Škoda nečekala na Nový rok a Vánoce a rozhodla se na začátku prosince 2018 potěšit své fanoušky dárkem – hatchbackem Scala, který nahradil Rapid Spaceback. Prezentace vozu proběhla v Tel Avivu. Pojďme se na nový produkt podívat blíže.

Škoda Scala

Nový hatchback vzniká na modulární platformě MQB ve své „mladší“ verzi – A0. Vycházejí z něj i současné generace Volkswagenu Polo a Škody Fabia. Název „Scala“ je přeložen z latiny jako „schody“. A to je velmi symbolické, protože Škoda auto staví jako ztělesnění své aktualizované firemní identity. Hatchback je navíc u Škody prvním samostatným dílem nového šéfdesignéra české značky Olivera Stefaniho.

Video z premiéry Škoda Scala v Tel Avivu

Rozměry

Pokud hledáte tvrdá čísla, podotýkáme, že délka Škody Scala je 4362 mm, šířka 1793 mm, výška 1471 mm. Délka rozvoru – 2649 mm. Díky tomu je před koleny zadních cestujících prostor 79 mm. Od sedadla ke stropu v interiéru vozu je 982 mm nejlepší údaj ve třídě.

Foto: všechny velikosti nové Škody Scala

Škoda se samozřejmě neobešla bez rekordně velkého kufru. 467 litrů – takový nákladový prostor nemá žádný konkurent Skaly. Po sklopení opěradel zadních sedadel se kufr zvětší na 1410 litrů.

Exteriér

Hlavními rysy designu Scala jsou dynamika a emocionalita. Vůz získal mnoho funkcí z konceptu Vision RS show car. Správné proporce, texturované povrchy a pokročilá aerodynamika dělají z modelu sportovní a moderní. Vpředu vyniká svislá maska ​​chladiče a velký otvor pro přívod vzduchu. Speciální linie tornáda vůz prodlužuje a dokonale ladí s dynamickou linií střechy. Aerodynamicky optimalizovaný střešní spoiler a sportovní difuzor pod nárazníkem vytvářejí širokou záď. Výrazným designovým prvkem jsou kola o rozměru 15-18 palců.

Optika hatchbacku vypadá originálně – dravé kónické světlomety vpředu a úzká zadní světla v tradičním škodováckém tvaru „C“. Již v základu je optika částečně LED a za příplatek lze vyrobit kompletně LED. Volitelně jsou k dispozici dynamické ukazatele směru. Světlomety jsou samozřejmě krystalické, jako všechny nejnovější vozy Škoda.

A také je třeba poznamenat, že Scala je prvním sériovým vozem Škoda v Evropě, na kterém je logo značky na zádi nahrazeno velkým nápisem „Škoda“. Tato možnost je k dispozici při objednání speciálního balíčku, který obsahuje prodloužené zadní dveře a panoramatickou střechu.

interiér

Výrazný designový jazyk Vision RS se přenesl i do interiéru sériového hatchbacku Scala. Nejzajímavější řešení implementovaná v interiéru vozu byla:

  • digitální přístrojová deska s 10,25palcovým displejem;
  • velký dotykový displej, jehož úhlopříčka je v závislosti na konfiguraci 6,5, 8,0 nebo 9,2 palce;
  • četné dekorativní prvky;
  • „krystalická“ textura plastu, ze kterého je vyrobena palubní deska, je dalším odkazem na český křišťál;
  • teplé odstíny dokončovacích materiálů;
  • kontrastní švy na čalounění sedadel;
  • bílé a červené podsvícení;
  • Potahy sedadel z měkkého mikrovlákna Suedia;
  • vyhřívané čelní sklo, volant a vyhřívaná zadní sedadla (všechny možnosti).

Interiér Scaly samozřejmě není bez „chytrých“ řešení, jako je deštník ve dveřích, držák na láhve ve středové loketní opěrce a mnoho přihrádek na drobnosti. Auto dobře spolupracuje se smartphony a nabízí spoustu online služeb.

Motory a jízdní vlastnosti

Pro vůz byl zvolen 3válcový benzínový motor o objemu 1 litr a výkonu 95 koní. s., stejný motor o výkonu 115 k, stejně jako 1,5 TSI 150 k. Dieselový motor je pouze jeden – 1,6 TDI 115 k. Nejslabší motor v řadě je k dispozici s manuální převodovkou-5 pro zbytek jsou dvě možnosti převodovky: 6stupňová manuální nebo DSG-7; O něco později bude k dispozici motor na zemní plyn šetrný k životnímu prostředí – 1,0 G-Tech s manuální převodovkou 6. Všechny motory jsou vybaveny systémem rekuperace brzdné energie a technologií Stop/Start. Motor 1.5 TSI má také systém deaktivace válců (ACT).

Motory Škoda Scala 2019

Na přání mají zájemci o model Scala přístup ke sportovnímu podvozku s adaptivními tlumiči a možností volby jízdních režimů. Vůz bude mít samozřejmě všechny možné elektronické „asistenty“ a bezpečnostní systémy. Jeho jízdní vlastnosti ale zatím nebyly zveřejněny – informace o maximální rychlosti, dynamice, spotřebě paliva a dalších oblastech zájmu se dozvíme později.

Kdy začne prodej Škody Scala a bude v Rusku?

V Evropě se Škoda Skala začne prodávat v první polovině roku 2019. Objednávky na vůz se s největší pravděpodobností začnou přijímat na jaře a počátkem léta půjde přímo do showroomů. O cenách modelu zatím nejsou žádné informace.

V současnosti se neplánuje prodej hatchbacku v Rusku kvůli nízké poptávce po kompaktních vozech golfové třídy. Po generační obměně Octavie plánované na rok 2020 se ale situace může změnit. Pokud se hlavní bestseller české značky stane příliš velkým a drahým, ruským kupcům může být dobře nabídnuta Scala jako alternativa k vozu segmentu C.

soutěžící

Scala bude na trhu soutěžit se zástupci golfové třídy:

  • VW Golf.
  • Hyundai i-30.
  • FordFocus.
  • Vauxhall Astra.

Srovnání Scaly s Rapidem Spaceback

Srovnání velikosti Škoda Scala Škoda Rapid Spaceback
Délka (mm) 4362 4304
Šířka (mm) 1793 1706
Výška (mm) 1471 1459
Rozvor (mm) 2649 2602
Rozchod (mm) 1531/1516 1463/1500

Škoda Vision RS je předzvěstí nového hatchbacku Scala Škoda přivezla na pařížský autosalon 2018 další koncept z řady Vision. Tentokrát ano

Nástupce Škody Rapid Spaceback dostal jméno Scala Škoda zveřejnila online fotografii, na které je název nového kompaktního 5dveřového

Škoda ukázala nový Superb Combi Škoda se rozhodla potěšit své fanoušky fotografiemi nového Superbu Combi, i když ještě před jeho premiérou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button