ŠkodaŠkoda Octavia

Jak funguje klimatizace na Škodě RS 2008

Návod | Škoda Octavia (Tour). TOPENÍ (KLIMATIZACE) A VĚTRÁNÍ

Systém vytápění (klimatizace) a vnitřní ventilace nainstalovaný ve voze efektivně funguje se zavřenými okny a představuje jeden celek, který poskytuje nejpohodlnější podmínky ve voze bez ohledu na povětrnostní podmínky a okolní teplotu. Teplota v kabině se reguluje mícháním studeného a horkého vzduchu. Chladicí jednotka klimatizačního systému snižuje teplotu a vlhkost vzduchu, čistí

to z prachu. Ohřívač zvyšuje teplotu vzduchu v jakémkoliv provozním režimu systému.

Systém topení (klimatizace) a ventilace vzduchu zajišťuje regulaci teploty vzduchu s nízkou setrvačností prakticky nezávisle na rychlosti vozidla. Množství vzduchu vstupujícího do kabiny je dáno především provozním režimem ventilátoru, proto musí být zapnutý i při jízdě vysokou rychlostí.

V závislosti na konfiguraci je na voze instalována manuální řídicí jednotka systému topení (klimatizace) a ventilace nebo automatická řídicí jednotka Climatronic.

Venkovní vzduch může vstupovat do kabiny okny dveří, když jsou okna stažená a přívod vzduchu umístěný před čelním sklem.

Rýže. 1.11. Ruční řídicí jednotka pro systém vytápění (klimatizace) a ventilace: 1 – regulátor teploty vzduchu vstupujícího do kabiny; 2 — přepínač provozního režimu elektrického ventilátoru; 3 — regulátor pro volbu režimu distribuce proudu vzduchu; 4 — přepínač režimu recirkulace; 5 – spínač klimatizace

Vzduch z nasávání vzduchu prochází výdechy čelního skla, bočními a středovými výdechy a spodními výdechy.

Směr proudění vzduchu nahoru a dolů se mění otáčením rukojeti na straně. Při úplném otočení rukojeti nahoru nebo dolů se klapka zcela uzavře (minimální průtok vzduchu).

Směr proudění vzduchu doleva-doprava se mění otočením rukojeti zespodu

Proudy vzduchu z centrálních trysek jsou směrovány a regulovány stejným způsobem.

V manuálním režimu se systém vytápění (klimatizace) a ventilace ovládá stisknutím a otáčením příslušných spínačů a ovladačů.

1. Regulátorem 1 (obr. 1.11) nastavte požadovanou teplotu vzduchu přiváděného do kabiny.

Topný výkon systému závisí na teplotě chladicí kapaliny. Plného topného výkonu lze dosáhnout až po zahřátí motoru.

2. Pro ochlazení vzduchu vstupujícího do interiéru vozidla stiskněte spínací tlačítko 5 systému klimatizace. Chcete-li klimatizaci vypnout, stiskněte tlačítko znovu. Klimatizace funguje pouze tehdy, jsou-li splněny následující podmínky:

— teplota venkovního vzduchu je vyšší než 5 °C;

— spínač ventilátoru je v polohách 1-4.

Pro urychlení chlazení můžete na krátkou dobu zapnout režim recirkulace vzduchu.

3. Pro volbu rychlosti ventilátoru otočte 2-režimový přepínač elektrického ventilátoru do příslušné polohy.

4. Chcete-li vybrat režim distribuce proudu vzduchu, otočte knoflík pro volbu režimu distribuce proudu vzduchu 3 do jedné ze čtyř možných poloh.

5. Chcete-li zajistit cirkulaci vzduchu uvnitř kabiny, stiskněte spínač režimu recirkulace 4. Proud venkovního vzduchu do kabiny je zastaven a ventilátor cirkuluje vzduch uvnitř kabiny. Tento režim slouží k rychlému vyhřátí interiéru v chladném období, stejně jako při zvýšené prašnosti a znečištění okolního vzduchu plyny. Když znovu stisknete tlačítko, režim recirkulace se vypne.

Aby systém bezchybně fungoval, nesmí být trysky topení (klimatizace) a ventilace zaneseny ledem, sněhem nebo listím.

Rýže. 1.12. Automatická řídicí jednotka systému topení (klimatizace) a ventilace Climatronic: 1 – spínač intenzivního přívodu vzduchu na čelní sklo a sklo předních dveří; 2- provozní režim elektrického ventilátoru; 3—teplota okolního vzduchu; 4 — režim recirkulace a směr proudění vzduchu; 5 — teplota vzduchu uvnitř vozu; 6 — specifikovaný provozní režim systému (AVT 0, EC 0 N); 7 — spínač pro automatické ovládání systému vytápění (klimatizace) a ventilace; 8 — spínač klimatizace; 9 — tlačítka pro nastavení teploty přiváděného vzduchu „teplejší“ a „chladnější“ (krokové ovládání); 10 — tlačítka pro výběr režimu distribuce proudu vzduchu; I — tlačítka pro přepínání provozních režimů elektrického ventilátoru; 12- přepínač režimu recirkulace

Při instalaci systému Climatronic do automobilu lze stisknutím kláves a spínačů změnit nastavenou teplotu vzduchu v kabině nebo vypnout automatické ovládání distribuce proudění vzduchu, množství vzduchu, chladicího systému nebo vypnout celou klimatizaci Systém.

Po zapnutí zapalování začne systém Clima tronic standardně pracovat v automatickém režimu. Nastavená vnitřní teplota se upravuje automaticky změnou objemu vzduchu proudícího do interiéru vozidla a také rychlosti ventilátoru a distribuce vzduchu. Parametry automatického ovládání lze nastavit pomocí ovládacích tlačítek.

Když stisknete spínací tlačítko 8 (obr. 1.12), klimatizace se vypne. V tomto případě je topný systém řízen automaticky, ale vzduch se neochlazuje. Požadovaná teplota vzduchu v kabině nemůže být nižší než okolní teplota. Teplotu vzduchu v kabině lze změnit stisknutím tlačítek 9 – „chladnější“ a „teplejší“. V kabině si můžete nastavit teplotu vzduchu v rozmezí 18-29 °C. V tomto rozsahu je systém řízen automaticky.

V případě potřeby můžete deaktivovat automatické ovládání a změnit rychlost ventilátoru pomocí kláves 11 ve všech nastaveních programu. Aktuální rychlost ventilátoru je zobrazena na displeji jako diagram. Při změně otáček ventilátoru se zvyšuje nebo snižuje přívod vzduchu do interiéru vozidla.

Pro účinnější větrání a topení při rychlosti vozidla nižší než 50 km/h a při projíždění velmi prašnými úseky vozovky se zavřenými okny (pro vytvoření nadměrného tlaku

vzduchu v kabině, zabraňující nasávání prachu), doporučujeme zapnout spínač ventilátoru topení na nízkou nebo maximální rychlost.

Chcete-li rychle odstranit zamlžení ze skla zadních výklopných dveří a zbavit je ledu a sněhu, zapněte vyhřívané sklo. Pokud klimatizaci delší dobu nepoužíváte, je potřeba ji jednou týdně krátce zapnout při běžícím motoru, aby se obnovila vrstva maziva na dílech kompresoru a těsnění.

Rýže. 1.13. Ovládání CD přijímače: 1 — klíč pro vysunutí disku; 2 — tlačítko pro výběr rozsahu ultrakrátkých vln (FM); 3 — radiofrekvenční skenování (SCAN); 4 — slot pro vložení CD; 5, 7,14,15 — výběrová tlačítka; 6 — displej; 8 — zavolejte na informační linku (INFO); 9, 10, 11, 21,22,23 – multifunkční klávesy; 12 — přehrávání skladeb v náhodném pořadí; 13 — tlačítko nabídky (MENU); 16 — spínač a ovládání hlasitosti; 17 — klíč automatického ukládání (AS); 18 — tlačítko pro výběr rozsahu středních vln (AM); 19 — Tlačítko Traffic Program (dopravní rádio); 20 – výběr režimu přehrávání CD

Techniky ovládání audiosystému a jeho nastavení jsou podrobně popsány v návodu k obsluze dodaném s vozidlem. Vzhled panelu a účel ovládacích prvků hlavní jednotky je znázorněn na Obr. 1.13.

14.9.3 Jak klimatizační zařízení funguje

Standardní klimatizační systém se skládá z několika pracovních jednotek, které jsou vzájemně propojeny utěsněným systémem trubek. Je naplněna chladivem, které přechází z kapalné do plynné formy a zpět a přenáší teplo z kabiny.

Nejdůležitější částí, na které závisí účinnost klimatizace, je regulační ventil, který je instalován na výparníku umístěném uvnitř vozu. Chladivo ve formě kapaliny pod vysokým tlakem proudí přes regulační ventil do výparníku, kde je rozstřikováno ve formě směsi plyn-kapky (mlhy). Řídicí ventil může být jehlového nebo membránového typu. Zvážíme první možnost.

Uvnitř jehlového ventilu je malý otvor a jehla umístěná v otvoru jej může více či méně uzavřít a měnit tak účinný průřez. Jehla je poháněna teplotním čidlem umístěným uvnitř výparníku.

Kapalné chladivo procházející malým otvorem ve ventilu se odpařuje a pod nízkým tlakem se mění na plyn. Tento proces je doprovázen prudkým poklesem teploty. Čím menší je otvor, tím chladnější je chladivo, což znamená, že teplotu ve výparníku lze upravit vložením nebo vyjmutím jehly z otvoru. Povrchová teplota výparníku musí být blízká bodu mrazu vody, ale ne pod ním, jinak se na výparníku vytvoří led, který znesnadňuje pohyb vzduchu a přenos tepla do chladiva.

Jak již bylo zmíněno, místo jehlového ventilu je někdy instalována membrána. Nemá žádné pohyblivé části, takže průtok chladiva do výparníku není regulován, ale jeho přívod je řízen pomocí termostatu nebo tlakového spínače. Po přeměně na nízkotlaký plyn prochází chladivo přes výparník (výměník tepla) a odebírá teplo ze vzduchu v kabině. Pro zefektivnění tohoto procesu je výměník tepla vybaven lamelami. Vlhkost obsažená ve vzduchu kondenzuje na vnějším povrchu výměníku tepla a je odváděna mimo kabinu. Vzduch, který prošel tepelným výměníkem, se vrací do kabiny chladnější a sušší.

Teplo akumulované chladivem se musí uvolnit do atmosféry, k čemuž je chladivo posíláno do kondenzátoru pomocí kompresoru (jedná se o další výměník tepla, obvykle umístěný v přední části vozu).

Kompresor, jehož úkolem je pohánět chladivo potrubím systému, přenášet teplo z nízké teploty na vyšší, funguje na principu čerpadla a je poháněn řemenem od motoru přes elektromagnetickou spojku tak, aby klimatizaci lze vypnout. Když kompresor pracuje, vytváří podtlak, který „nasává“ plynné chladivo z výparníku.

Uvnitř kompresoru se zvyšuje tlak chladiva a chladivo vstupuje do kondenzátoru, ale ve formě vysokotlakého plynu. V kondenzátoru se plyn mění zpět na kapalinu a teplo v něm obsažené je odváděno z povrchu kondenzátoru do atmosféry.

Z kondenzátoru je chladivo – již ve formě kapaliny pod tlakem – opět přiváděno do regulačního ventilu a cyklus se opakuje.

Další „zvonky a píšťalky“

V praxi obsahuje popisovaný základní obvod některé další součásti, zejména vysoušeč, který je často (ale ne vždy) namontován mezi kondenzátor a regulační ventil. Toto zařízení (někdy nazývané „akumulátor“) filtruje chladivo a odstraňuje z něj vlhkost. Někdy je odvlhčovač vybaven barevným indikátorem, který ukazuje, kdy je čas jej vyměnit (to znamená, že nasbíral maximum vlhkosti). Do potrubního systému (mezi kondenzátorem a výparníkem) je někdy zabudováno průhledítko a poté můžete sledovat stav chladiva (přítomnost zbytečných bublin atd.).

Součástí klimatizace je také dmychadlo, které prohání vzduch přes výparník, a ventilátor s termostatem, který zvyšuje účinnost kondenzátoru. Typicky systém obsahuje také tlakový senzor s vypínačem. Je umístěn vedle vysoušeče a řídí provoz kompresoru a ventilátoru kondenzátoru a také udržuje optimální tlak v systému (různý pro různé systémy).

Ve většině systémů je topné těleso namontováno také nad výparníkem. Proud vzduchu se rozděluje mezi výparník a ohřívač pomocí „směšovací klapky“, aby se dosáhlo požadované teploty.

A co životní prostředí?

Donedávna se freon R12 používal v klimatizacích automobilů. Poté bylo zjištěno, že chlorfluoruhlovodíky, které obsahuje, mají škodlivý vliv na ozonovou vrstvu, takže je nyní zakázáno vypouštět R12 do atmosféry. Navíc, když je R12 vystaven otevřenému plameni, uvolňuje smrtící plyn fosgen. Stále je povoleno jím plnit klimatizační zařízení předchozích verzí, stejně jako provoz těchto klimatizací.

V souladu s tím se cena freonu R12 zvyšuje o 5–10 % měsíčně. Nakonec to bude takové, že „dobíjení“ starých systémů bude prostě zruinující. Již nyní stojí freon R12 na Západě 150 dolarů za kilogram a před dvěma lety stál 65 dolarů. Moderní systémy používají chladivo „šetrnější k životnímu prostředí“ – R134A.

Systémy určené pro R134A jsou navrženy tak, aby při údržbě a opravách nedocházelo k netěsnostem. Za tímto účelem jsou na správných místech instalovány speciální ventily a další zařízení.

Teoreticky lze R134A načerpat do staré klimatizace provedením příslušných změn. Toto chladivo je však o 15 procent méně účinné než R12, takže starší typ klimatizace s ním bude pracovat hůře. Navíc je tu další problém: chladivo R134A uniká, byť slabě, hadicemi z čisté pryže. Tato látka vyžaduje speciální hadice s vnitřním nylonovým opletem. Ve starších systémech se přitom používají tzv. „ostnaté“ spojovací tvarovky, které jsou schopny tento oplet prorazit. Zkrátka v tuto chvíli je výhodnější používat staré chladivo.

Ve skutečnosti existují takzvaná „náhradní“ chladiva určená k náhradě R12 a nevyžadují drahé úpravy systému na R134A, ale jak říkají odborníci, neměla by být povolena nikde v blízkosti klimatizace. Některé z těchto látek obsahují butan, který se může uvnitř systému vznítit a také zničit testovací zařízení.

Pokud chcete přejít z R12 na R134A, pak je nejlepší vyměnit olej (minerální na syntetický) v systému spolu s chladivem, nainstalovat nový vysoušeč přijímače, vyměnit pryžové hadice a zkontrolovat činnost všech součástí. Pak je naděje, že systém bude uspokojivě fungovat.

Zajímavé:
Kolik koní má Škoda Polar.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button