Obsah
Kdy vyměnit brzdové bubny na Škoda Octavia Tour
Auto Škoda Octavia (Tour). KONTROLA STUPNĚ OPOTŘEBENÍ BRZDOVÝCH DESTIČEK, KOTOUČŮ A BUBNU
Brzdové mechanismy předních kol jsou vybaveny indikátory opotřebení brzdových destiček.
Indikátory opotřebení jsou instalovány na vnitřních destičkách předních brzdových mechanismů. Když je během brzdění dosaženo minimální přípustné tloušťky obložení, kontakt indikátoru opotřebení se dostane do kontaktu s brzdovým kotoučem a uzavře elektrický obvod indikátoru ve sdruženém přístroji, čímž informuje řidiče, že brzdové destičky dosáhly limitu opotřebení.
Aby vás nutnost výměny destiček nezaskočila, nečekejte, až indikátor opotřebení zhasne. Před delší cestou nebo při přestavbě kol vizuálně zkontrolujte stupeň opotřebení brzdových destiček a kotoučů.
Pokud vůz při brzdění táhne do strany nebo uslyšíte cizí hluk, zkontrolujte stav brzdových destiček.
Chcete-li zkontrolovat stav brzd předních kol, proveďte následující.
Budete potřebovat: posuvné měřítko, mikrometr, plochý šroubovák.
1 Zabrzděte vozidlo parkovací brzdou a pod zadní kola nainstalujte zakládací klíny („klíny“).
2. Povolte šrouby kola.
3. Zvedněte a položte přední část vozidla na podpěry. Úplně odšroubujte upevňovací šrouby a sejměte kola.
4. Zkontrolujte stav brzdových destiček předního kola otvorem ve skříni třmenu.
Měří se pouze tloušťka třecího obložení (pro názornost je zobrazena na odstraněném bloku). Tloušťka kovové desky na základně bloku se při měření nebere v úvahu. Pokud je tloušťka třecích obložení menší než přípustná (tabulka 9.1), vyměňte brzdové destičky (viz „Výměna brzdových destiček brzdového mechanismu předního kola“, strana 197).
5. Změřte tloušťku brzdového kotouče. Pokud je jeho tloušťka menší než přijatelná (viz Tabulka 9.1), vyměňte brzdový kotouč (viz „Výměna brzdového kotouče brzdového mechanismu předního kola“, strana 199).
6. Zkontrolujte pohyblivost pístů a vodicích čepů brzdových mechanismů pomocí šroubováku zasunutého mezi kotouč a brzdovou destičku. Pokud s destičkami nelze pohnout, znamená to, že píst v brzdovém válci nebo vodicí čepy třmenu jsou zaseknuté.
7. Zkontrolujte propojky vzduchových kanálů chlazení disku. Pokud jsou v propojkách zjištěny praskliny, je nutné disk vyměnit.
Chcete-li zkontrolovat stav brzd zadních kol, proveďte následující.
1. Zařaďte XNUMX. rychlostní stupeň (přesuňte volič automatické převodovky do polohy „P“) a nainstalujte pod přední kola podkládací klíny („boty“).
2. Kontrolním otvorem lze provést přibližné posouzení stavu brzdových destiček zadního bubnového brzdového mechanismu. Odstraňte gumovou zátku z otvoru v štítu brzdy kola.
3. a vyhodnotit stav podložek.
4. Pro přesnější posouzení stavu brzdových mechanismů povolte šrouby zajišťující zadní kola.
5 Zvedněte a umístěte zadní část vozidla na podpěry. Úplně odšroubujte upevňovací šrouby a sejměte kola.
6. Demontujte brzdový buben (viz „Výměna brzdového bubnu brzdového mechanismu zadního kola“, str. 205).
7. Změřte tloušťku třecích obložení čelistí bubnové brzdy zadního kola. Pokud je tloušťka alespoň jedné destičky menší než přijatelná (viz Tabulka 9.1), vyměňte brzdové destičky (viz „Výměna brzdových destiček brzd zadních kol“, strana 200).
8. Změřte průměr vnitřní dutiny bubnu brzdového systému třmenem.
Pokud je jeho průměr větší než přípustný (viz tabulka 9.1), vyměňte brzdový buben (viz „Výměna brzdového bubnu brzdového mechanismu zadního kola“, strana 205).
Zkontrolujte mechanismus zadní kotoučové brzdy stejným způsobem jako mechanismus přední brzdy. Pokud je tloušťka brzdového kotouče menší než přípustná (viz tabulka 9.1), vyměňte brzdový kotouč (viz „Výměna brzdového kotouče brzdového mechanismu zadního kola“, strana 205). Pokud je tloušťka třecích obložení menší než přijatelná (viz Tabulka 9.1), vyměňte brzdové destičky (viz „Výměna brzdových destiček brzdového mechanismu zadního kola“, strana 200).
Na konci kontroly několikrát sešlápněte brzdový pedál až na doraz. To je nezbytné pro výběr mezer v brzdovém mechanismu, které se objevily po zatlačení pístů do válců.
Téma: Rovnoměrnost opotřebení brzdových destiček
Rovnoměrnost opotřebení brzdových destiček
Řekněte mi, jak rovnoměrně se opotřebovávají přední brzdové destičky a zadní brzdové destičky v bubnech. Je čas na výměnu předních, měly by se zároveň měnit i zadní? Drží ruční brzdu.
02.02.2012, 10:34 #2
Mega Shkodnik Registrace 18.05.2008/XNUMX/XNUMX Adresa Moskva, Jihozápadní administrativní oblast, Butovo Auto
Model Škoda Octavia Tour Rok výroby 2003 Motor 1.9TDI ALH Barva Modrozelená metalíza Zprávy 4,057 XNUMX
Zpráva od bvs
Řekněte mi, jak rovnoměrně se opotřebovávají přední brzdové destičky a zadní brzdové destičky v bubnech. Je čas na výměnu předních, měly by se zároveň měnit i zadní? Drží ruční brzdu.
Zadní podložky obvykle vydrží dvakrát až třikrát déle než přední, zvláště u bubnů. Pokud tedy předpokládáme, že přední a zadní destičky byly vyměněny současně, pak zadní budou vyžadovat výměnu nejdříve současně s druhou výměnou předních (pokud ovšem nejezdíte vždy plně naložené).
Maximální minimální tloušťka obložení zadních bot u bicích mechanismů je 2 mm.
Přední destičky jsem měnil poprvé při 60.000 5 km (spolu s brzdovými kotouči). Kontroloval jsem tehdy stav zadních – tloušťka obložení 91.000 mm, tzn. Destičky neměly prakticky žádné opotřebení. Aktuálně je najeto 50 XNUMX km. Přední destičky jsou opotřebované asi z XNUMX %, zadní destičky stále nevyžadují výměnu.
Naposledy upravil Dixon77; 02.02.2012 v 11:45.
02.02.2012, 11:05 #3
Pravidelná registrace 06.04.2010 Adresa Moscow JSC Auto
Model Škoda Octavia 1Tour Rok výroby 2000 Motor AGU 1.8T Barva zelená (krokodýl) Zprávy 444
Proč se kotouč na jedné straně leskne a na druhé jakoby nesvítí Faktem je, že jsem nedávno měnil přední destičky, vše bylo v pořádku, ale po určitém počtu najetých kilometrů se volant začal třást, pak zmizel? a teď je problém s levým předním kolem, kotouč není tak lesklý jako ten vpravo, auto sice brzdí normálně, netáhne do strany, náklon dobrý, ale opotřebení nerovnoměrné, co mám dělat (na disku je 50/50 pruhů rzi)