ŠkodaŠkoda Yeti

Jaký časování je na Škodě Yeti 2010

Škoda Yeti 1.4 TSI 5 dveří crossover, 122 hp, 6 manuální převodovka, 2013 – zvýšený hluk časování motoru

Klepání v mechanismu distribuce plynu se objevují v důsledku zvětšených vůlí ve ventilovém mechanismu, opotřebení ložisek nebo vaček vačkových hřídelů, pák a také v důsledku zlomení pružin ventilů.
Pro eliminaci klepavých zvuků je třeba upravit tepelnou mezeru a vyměnit opotřebované díly a sestavy.

Zvýšená hlučnost hnacího řetězu vačkového hřídele se objevuje v důsledku opotřebení kloubů článků řetězu a jeho prodloužení.
Napnutí řetězu by mělo být seřízeno a pokud je nadměrně opotřebován, vyměňte jej za nový.

Poněkud nepříjemným jevem je klepání ventilů, cvakání ventilů se může objevit jak u motorů s hydraulickými kompenzátory, tak u spalovacích motorů s mechanicky poháněnými ventily. Pokud hydraulický kompenzátor již neudržuje tlak oleje, můžete jej zkusit vyjmout a omýt, ale mytí ne vždy pomůže a v mnoha případech je snazší a jednodušší vyměnit hydraulická zdvihátka, než se trápit s jejich opravou.
Když u motoru s mechanickým pohonem ventilů dojde ke klepání ventilů, je nejprve nutné ventily seřídit – nastavení lze provést různými způsoby v závislosti na konstrukčních vlastnostech mechanismu.

Klepání ventilu může nastat nejen kvůli neupraveným vůlím ventilů, existují i ​​​​jiné důvody:
vačka vačkového hřídele je opotřebovaná;
mezi posunovačem a jeho sedlem je mezera;
na konci ventilu je opotřebení (jeden nebo více);
Seřizovací podložky jsou opotřebované.
Mechanismus distribuce plynu může také vydávat hluk:
řetěz ventilového rozvodu;
napínací válečky.

Zajímavé:
Která je lepší Škoda Fabia nebo Opel Astra.

Studený a teplý motor

Za studena, pokud olej nesplňuje normy, ani nový „napínač“ jej nebude schopen účinně napumpovat do sebe. To se také děje za velmi chladného počasí, kdy mazivo zhoustne. Pak bude řetěz chvíli chrastit a pak se uklidní. Když je „horký“, je již opotřebovaný, jde o to, že již nemůže udržet tlak nebo se řetězový pohon natáhl na kritickou hodnotu.

Řetěz. Vlastně tady není o čem mluvit, protahuje se to docela silně. Jde o to, že nyní téměř všichni výrobci používají takzvané „deskové“ možnosti, ale dříve existovaly možnosti „válce“. Takže ty „deskové“ u některých přeplňovaných pohonných jednotek nevydrží ani 60-70 000 km, ale u běžných „nasávaných“ motorů se mění při 120-150000 1 km. Ale i když máte odolný typ válečku, časem se může natáhnout o 1,5-XNUMX centimetru, což je již kritické! Může přeskočit přes zub nebo dva (na ozubených kolech nebo ozubených kolech), pokazí se zapalování a opět existuje možnost ohnutí ventilů.

V každém případě, pokud máte pocit, že se zpod kapoty objevily abnormální zvuky, musíte se naléhavě jít podívat na rozvodový systém.

Jak zjistit, že řetězový pohon klepe?

Ve skutečnosti je tento zvuk docela silný, kovový a cinkavý. Mnozí tento zvuk nazývají podobným provozu dieselového motoru, to znamená, že bude přítomen jakýsi „diesel“. Vše samozřejmě budu mít ve video verzi níže

Chrastí, když je „studený“
klepe na „horké“
Zvuk při zatížení. Pokud například zrychlíte, ne, ale když uvolníte plyn, ano
Neustálý kovový hluk

Technické vlastnosti Škoda Yeti 1.4 TSI / Škoda Yeti v zadní části 5 dveří. crossover s motorem o výkonu 122 k, 6stupňová manuální převodovka, vyráběný od roku 2013.

Výměna rozvodového řemene Škoda Yeti

Výměna rozvodového řemene (mechanismus rozvodu plynu) při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud dorazil plán výměny rozvodového řemene a také pokud se objeví známky opotřebení:

  • Motor startuje s obtížemi nebo nestartuje vůbec, ale startér zabírá
  • výfuk zčernal
  • při běžícím motoru je slyšet tikání

Okamžitě vyměníme rozvodový řemen, případně řemeny uchycení, diagnostikujeme spalovací motor a mechanismus rozvodu plynu.

Význam rozvodového řemene

FUNKČNÍ ÚČEL ROZVODOVÉHO ŘEMENU

Výměna rozvodového řemene je součástí plánované údržby vašeho vozu Škoda Yeti a hraje důležitou roli ve výkonu motoru vozidla. Včasná výměna řemene může vést k poruše motoru a prasknutí může vést k deformaci ventilu rozvodu plynu a nutnosti generální opravy motoru.

Všechny části mechanismu distribuce plynu jsou navzájem těsně spojeny; vstřikování směsi vzduchu a paliva pohání píst válce motoru, který zase tlačí klikový hřídel, spojený hnacím řemenem s vačkovým hřídelem. Pohybuje se tedy vačkový hřídel, který reguluje frekvenci pohybu ventilu. Rozvodový řemen Škoda Yeti spojuje ozubená kola a přenáší točivý moment z klikového hřídele na vačkový hřídel, čímž ovlivňuje jeho rychlost otáčení. Pokud systém funguje správně, jejich rychlost by měla být stejná.

Rozvodové zařízení - výměna řemene

Mechanismus distribuce plynu

TYPY PORUCH ROZVODOVÉHO ŘEMENU

  1. Opotřebení rozvodového řemene vede ke změně síly přenosu točivého momentu z klikového hřídele na vačkový hřídel, což má za následek změnu frekvence pohybu pístů a ventilů motoru. To zase vede k poruše systému distribuce plynu, rychlému zahřívání motoru a v důsledku toho ke snížení výkonu motoru a zvýšení spotřeby palivové směsi. Pro spolehlivý a nepřerušovaný chod motoru je nutné, aby se ventily zavíraly a otevíraly se stejnou frekvencí jako písty motoru. Pokud rozvodový řemen kvůli opotřebení prokluzuje, může dojít k prasknutí.
  2. Přetržený rozvodový řemen Škoda Yeti je nejnebezpečnějším poškozením motoru. Dojde-li k takové poruše, přestane být vačkový hřídel spojen s klikovým hřídelem a může se zcela libovolně zastavit v poloze, kdy je otevřen některý z ventilů mechanismu rozvodu plynu. V tomto případě se píst pohybující se nahoru může srazit s ventilem, což povede k jeho deformaci. V tomto případě motor automobilu čelí vážným opravám. Je třeba poznamenat, že k prasknutí rozvodového řemene nedochází neočekávaně, je téměř vždy doprovázeno změnami v provozu motoru automobilu, snížením jeho výkonu, změnou spotřeby benzínu, výskytem cizích vrzání, vrzání atd. .

Aby se zabránilo a zabránilo provozu mechanismu distribuce plynu, je nutné pravidelně vyměňovat rozvodový řemen, čímž se zachrání motor automobilu Škoda Yeti, zabrání se předčasnému opotřebení motoru a zvýší se jeho životnost.

Výměna rozvodového řemene při opotřebeníVýměna rozvodového řemene, pokud prasknePřerušení rozvodového řemene

PŘÍČINY A POSOUZENÍ OPOTŘEBENÍ ROZVODOVÉHO ŘEMENU

K opotřebení rozvodového řemene dochází z mnoha důvodů, jejichž zamezení může prodloužit životnost motoru automobilu.

  • provoz vozu Škoda Yeti v extrémních podmínkách. Častá jízda po nezpevněných cestách, tažení přívěsů, těžkých nákladů a cestování vysokou rychlostí zvyšuje zatížení klikového hřídele, roztáčí jej na maximální otáčky, což vede k opotřebení rozvodového řemene a zrychlení jeho opotřebení.
  • technické problémy s motorem Škoda Yeti. Únik nemrznoucí směsi nebo oleje po dlouhou dobu může vést k chemickému poškození rozvodového řemene, tvorbě trhlin na něm, delaminaci a v důsledku toho k jeho zlomení.
  • Vůz používá nekvalitní rozvodový řemen, jehož materiál není odolný vůči negativním faktorům prostředí.
  • zaseknutí napínacího nebo parazitního válečku vede k napnutí rozvodového řemene a jeho přetržení.
  • Při opotřebení ložisek vodní pumpy a jejím zastavení dochází k prudkému trhnutí klikové hřídele a přetržení řemenu.

Aby se zabránilo úplnému opotřebení rozvodového řemene, je nutné pravidelně při vizuální kontrole mechanismu rozvodu plynu kontrolovat poškození povrchu řemene. Pro kontrolu a vyhodnocení řemenového pohonu je nutné odšroubovat a sejmout ochranné pouzdro mechanismu, pod kterým je ukryt motor. První známky opotřebení jsou:

  • výskyt olejových a nemrznoucích šmouh schopných chemicky zničit rozvodový řemen při dlouhodobé expozici;
  • výskyt podélných trhlin na zadním povrchu pásu;
  • tvorba příčných trhlin na vnitřním povrchu hnacího řemenu;
  • natržený povrch a ulomený okraj jsou také známky opotřebení;
  • pryžový prach na povrchu součásti také naznačuje opotřebení řemene;
  • Pokud se zuby rozvodového řemene začnou odlupovat nebo opotřebovávat, musí být díl okamžitě vyměněn za nový.

Výměna rozvodového řemene

ZNÁMKY VADNÉHO ROZVODOVÉHO ŘEMENU

  1. Spotřeba benzínu u auta se zvýšila
  2. Výkon motoru se snížil
  3. Úplné zastavení vozu během pohybu, když se pokusíte nastartovat, motor se nespustí a startér se otáčí snadněji než obvykle
  4. Nestabilní chod motoru na volnoběh a za jízdy;
  5. Výskyt výstřelů v přijímači vstřikovače a výfukovém potrubí

Všechny tyto problémy mohou naznačovat posun v časování ventilů a uvolnění napnutí řemene. Pokud si na svém voze Škoda Yeti všimnete jednoho nebo více znaků z tohoto seznamu, okamžitě se obraťte na servis a nechte jej zkontrolovat.

JAK ČASTO JE NUTNÉ VYMĚNIT ROZVODOVÝ ŘEMEN Škoda Yeti

Četnost výměny jakýchkoliv spotřebních dílů u automobilů závisí na stylu jízdy a provozním režimu vozu. Při extrémním stylu jízdy a agresivním používání vozidla je nutné vyměnit rozvodový řemen, protože dochází k jeho opotřebení a opotřebení zubů.

Za normálních provozních podmínek je nutná plánovaná výměna původního rozvodového řemene každých 60 – 70 000 km. najetých kilometrů Během tohoto období vyčerpá své zdroje a stane se nepoužitelným. Pokud je vaše Škoda Yeti vybavena analogovým řemenem, výměna musí být provedena o něco dříve, než je čas doporučený výrobcem vozidla.

KTERÝ ROZVODOVÝ ŘEMEN JE LEPŠÍ ZVOLIT

Moderní řemeny pro systém rozvodu plynu jsou high-tech produktem, který se vyznačuje zvýšenou pevností a odolností proti opotřebení, schopným odolat vysokému dynamickému zatížení. Ozubené řemeny jsou vyrobeny z neoprenu nebo polychloroprenu s vyztužením pevnými kordovými nitěmi ze skleněných vláken, nylonu a bavlny.

  1. Abyste se vyhnuli chybě spojené s nákupem rozvodového řemene, obraťte se na specialisty, kteří vám pomocí WIN kódu vašeho vozu pomohou objednat rozvodový řemen vhodný pro motor vašeho vozu. Tato část je jednou z nejdůležitějších při konstrukci motoru, sebemenší odchylka v délce, šířce, tvaru a velikosti zubů může vést k problémům s motorem Škody Yeti.
  2. Nesnažte se ušetřit peníze při nákupu rozvodového řemene; levný produkt může být nekvalitní padělek, který se rychle stane nepoužitelným a v budoucnu může způsobit vážné poškození motoru. Nejlepší volbou pro jakékoli auto jsou originální díly; jejich cena je vyšší než u analogových, ale při používání auta se rychle zaplatí.
  3. Při nákupu rozvodového řemene zkontrolujte jeho tuhost, dobrý řemen by měl být elastický a snadno se ohýbat. Čím horší pás, tím tužší bude.
  4. Přítomnost zubů, prověšení nebo pórů na pásu není povolena – to jsou známky nekvalitního pásu, který se rychle stane nepoužitelným. Povrch výrobku musí být hladký, jsou povoleny malé otřepy.
  5. Při nákupu sami zkontrolujte číslo dílu rozvodového řemene vytištěné na zadní straně, musí odpovídat WIN kódu vozu. Pokud není možné porovnat kód pásu a vozu, pak je nutné provést vizuální srovnání starého a nového pásu, musí být zcela totožné.
  6. Abyste se vyhnuli nákupu padělků, snažte se nakupovat náhradní díly pouze od oficiálních, důvěryhodných prodejců.
  7. Nešetřete na kvalifikované výměně rozvodového řemene, obraťte se na náš certifikovaný autoservis, kde vám kvalifikovaní mechanici pomohou s opravou vašeho vozu Škoda Yeti. A v prodejně náhradních dílů si můžete zakoupit originální náhradní díly pro váš vůz.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button