Obsah
Jak nastavit zapalování na Škoda Felicia
Kontrola a seřízení časování zapalování Škoda Felicia
1. Jednou z charakteristických vlastností bezkontaktních zapalovacích systémů je vysoká stabilita základního časování zapalování po nastavení. Během provozu vozu se počáteční úhel prakticky nemění.
2. Potřeba upravit základní nastavení vzniká po výměně rozdělovače zapalování, řemene/řetězu nebo rozvodů/řetězových kol.
3. Při odchylkách v chodu motoru nebo při zvýšení spotřeby paliva se kontroluje předstih zapalování.
4. Připojte zábleskové světlo podle pokynů výrobce. Svorka indukčního stroboskopického snímače je připojena k vysokonapěťovému vodiči vpravo. Napájení je napájeno přímo ze svorek baterie.
5. Nastartujte motor předehřátý na normální provozní teplotu a nechte jej běžet naprázdno.
6. Nasměrujte paprsek světla produkovaného zábleskovým světlem na značku na řemenici rozvodu klikového hřídele a na stupnici indikátoru na krytu rozvodu. Obecný rozsah stupnice je 0° ÷ 20°, hodnota dělení je 5°. Pro snadnější čitelnost lze značku „5°“ na krytu, stejně jako značku na kladce, označit křídou nebo bílou barvou.
7. Základní hodnota předstihu zapalování by měla být mezi 0° a 4°, v opačném případě vypněte motor a povolte šroub na tělese rozdělovače. Poté znovu nastartujte motor a sledujte značky osvětlené zábleskovým světlem a dosáhněte jejich správného vyrovnání otáčením těla rozdělovače (abyste se vyhnuli riziku úrazu elektrickým proudem, držte pouze kovové tělo rozdělovače a v žádném případě jeho Pokrýt). Otáčení rozdělovače proti směru hodinových ručiček vede ke zvýšení časování zapalování a naopak.
8. Po dokončení seřízení vypněte motor a pevně utáhněte šroub na tělese rozdělovače, dávejte pozor, aby nedošlo k jeho náhodnému uvolnění.
Modely vybavené systémem vstřikování paliva
U modelů vybavených systémy vstřikování paliva je časování zapalování neustále monitorováno ECU systému řízení motoru. Ruční nastavení není k dispozici a v případě potřeby lze provést pouze pomocí speciálního elektronického zařízení. O základní hodnotě není třeba hovořit vzhledem k tomu, že tento parametr je ECU průběžně upravován za účelem udržení stabilních volnoběžných otáček (podrobněji viz kap. Všeobecné informace).
8.3.1. Nastavení časování zapalování
Předstih zapalování se kontroluje a nastavuje při volnoběhu motoru (při otáčkách klikového hřídele 820–900 ot/min). Úhel by měl být v rozmezí 1°± 1° BTDC.
Při nesprávném nastavení časování zapalování se motor přehřívá, nevyvíjí plný výkon a dochází k detonaci.
Značky pro kontrolu časování zapalování
Zkontrolujte časování zapalování pomocí značky na setrvačníku a stupnice na držáku zadního těsnění klikového hřídele (pryžová zátka byla odstraněna). Když jsou značky na setrvačníku kombinovány se středním dělením (zářezem) na stupnici, píst prvního válce je instalován na TDC. Jeden dílek na stupnici odpovídá 2° natočení klikového hřídele. | |
Časování zapalování lze také zkontrolovat a nastavit pomocí značek na hnací řemenici generátoru a na krytu hnacího řemene předního vačkového hřídele. Dlouhá značka odpovídá zástavbě prvního válce na TDC, krátká značka předstihu zážehu o 5° natočení klikového hřídele. Tyto značky se používají k nastavení časování zapalování na stojanu. |
1. Odpojte hadici od regulátoru podtlaku.
2. Chcete-li zkontrolovat časování zapalování, připojte svorku „+“ blesku ke svorce „+“ baterie, a.
3. . Zemnící svorka zábleskového světla je připojena ke svorce „–“ baterie.
4. Odstraňte špičku vysokonapěťového vodiče ze zapalovací svíčky prvního válce a připojte jej ke snímači stroboskopu v souladu s pokyny přiloženými ke stroboskopu.
5. Odstraňte pryžovou zátku z poklopu skříně spojky.
6. Nastartujte motor a nasměrujte blikající stroboskop do poklopu skříně spojky.
7. Při správném nastavení předstihu zapalování by značka 1 na setrvačníku měla být mezi středním dílkem 2 a předchozím dílkem 3 stupnice. V opačném případě je nutné upravit časování zapalování.
8. Chcete-li nastavit časování zapalování, povolte tři matice zajišťující snímač časování jiskry.
9. Chcete-li zvýšit úhel časování zapalování, otočte pouzdro snímače ve směru hodinových ručiček (značka „+“ na přírubě pouzdra snímače směřuje k výstupku na skříni pomocného pohonu. V tomto případě jeden dílek na přírubě odpovídá 8° klikového hřídele otáčení).
10. Chcete-li snížit úhel časování zapalování, otočte pouzdrem snímače proti směru hodinových ručiček (značka „-“ na přírubě pouzdra snímače k výstupku na skříni pomocného pohonu). Utáhněte upevňovací matice snímače, zkontrolujte a v případě potřeby zopakujte nastavení časování zapalování. Připojte hadici k regulátoru podtlaku.