Vw passat b5

Jak zkontrolovat solenoid automatické převodovky na vw passat b5

Jak zkontrolovat a proč selhávají solenoidy automatické převodovky?

Jak zkontrolovat a proč selhávají solenoidy automatické převodovky?

Průměrná životnost elektromagnetů automatické převodovky je 200-250 000 km při dodržení předpisů o údržbě. Bez pravidelné výměny převodové kapaliny a proplachování tělesa ventilu se bezpečnostní rezerva solenoidů snižuje na 100-120 000 km. Selhání solenoidů narušuje činnost celé automatické převodovky a brání stabilní regulaci tlaku v hydraulických vedeních. Aby se předešlo předčasnému selhání automatické převodovky, je důležité vědět, jak správně zkontrolovat solenoidy.

Typické poruchy elektromagnetů těla ventilů: co potřebujete vědět?

Ve většině případů solenoidy automatické převodovky selžou v důsledku přehřátí převodovky nebo pokud se zanesou produkty opotřebení kontaminovaným převodovým olejem. Nejzranitelnější součásti solenoidového zařízení jsou:

  • Propojovací kabel je bodem kontaktu vodiče vedoucího od elektronické řídicí jednotky automatické převodovky se samotným elektromagnetem. Problémy s kabelem vznikají v důsledku přehřátí převodovky, což vede k oxidaci přívodního drátu nebo deformaci samotného kabelu. V tomto případě se solenoid stane neaktivním a je zablokován v určité poloze až do opravy.
  • Nejčastější příčinou poruch jsou měděná vinutí: poškození nebo oxidace vinutí, způsobené také přehřátím převodovky nebo použitím nekvalitního převodového oleje. Pokud jsou problémy s vinutím, elektromagnet pracuje přerušovaně, což vede k problematickému přepínání automatické převodovky.
  • Vratná pružina – mechanické zanesení hlavy elektromagnetu nebo samotné pružiny třecím prachem nebo kovovým abrazivem obsaženým v oleji. K problematickému řazení vede i zanesená pružina.
Zajímavé:
Jak odstranit hřeben řízení z passatu b5.

V nastavitelných solenoidech se také může ucpat průchozí jádro, které reguluje tlak převodové kapaliny v pootevřené poloze mechanismu. Poškozený kabel nebo vinutí vyžaduje výměnu elektromagnetu, v ostatních případech lze situaci řešit propláchnutím těla ventilu nebo čištěním ultrazvukem.

Kontrola elektromagnetů v automatické převodovce: jak se to dělá?

Je možné přesně určit stav elektromagnetů v těle ventilu, stejně jako najít vadný prvek, pouze při odstraňování problémů s automatickou převodovkou v servisním středisku. Solenoidy uvnitř skříně jsou zodpovědné za regulaci tlaku oleje v měniči točivého momentu, chladicím systému skříně a mezi hydraulickými vedeními – kontrola doma pouze určí přítomnost problémů v této automatické převodovce.

Příznaky zaseknutých elektromagnetů v tělese ventilu převodovky jsou následující:

  • Zobrazí se upozornění na nízký tlak oleje v krabici;
  • Kontrolka A/T se rozsvítí na palubní desce;
  • Automatická převodovka přejde do nouzového režimu;
  • Krabice se posouvá silnými otřesy nebo trhnutím;
  • Některé převodové stupně nebo zpátečky zmizí.

Nejzřetelnějším znakem poruchy elektromagnetů v tělese ventilu automatické převodovky je stabilní chod automatické převodovky za studena a problematické řazení ihned po zahřátí oleje ve skříňce.

Funkčnost elektromagnetů můžete fyzicky zkontrolovat měřením odporu na každém jednotlivém prvku – na samotný ventil je třeba přivést napětí 12 V. Pokud je slyšet charakteristický zvuk, díl funguje správně.

Oprava solenoidu: stručně o hlavní věci

Pokud dojde k prasknutí kabelu nebo poškození vinutí, je elektromagnet zcela vyměněn za nový díl, pokud je automatická převodovka ucpaná produkty opotřebení, je před úplnou výměnou oleje v krabici vyčištěna ultrazvukem nebo omyta speciální směsí. Strukturálně není výměna elektromagnetů obtížná – zpravidla jsou všechny části odnímatelné a tělo ventilu je umístěno ve spodní části skříně, což vám umožňuje odstranit vadný prvek bez demontáže a úplného rozebrání automatické převodovky.

Zajímavé:
Jak namazat odpružení passat b5.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button