Škoda

Jak odstranit páku automatické převodovky na Škoda Eti

1. Na kontaktu jsou vyznačeny části pohonu řazení. ilustrace. U modelů před 06.2009 lze lanko voliče vyměnit samostatně a od 06.2009 je lanko připevněno k sestavě voliče a lze jej vyměnit pouze společně s ní (oddělování lanka od sestavy voliče není povoleno). Následuje popis na příkladu modelů z 06.2009 Přepínač „F189“ pro manuální režim, elektromagnetický ventil „N110“ pro aretaci volicí páky, D/V „F319“ ​​pro aretaci páky v poloze „P“. a řídicí jednotka „J587“ pro snímač volicí páky jsou zabudovány do sestavy volicí páky a nelze je vyměnit samostatně.

7.1a Díly pohonu řazení (do 05.2009)
1 Rukojeť páky voliče, s kufrem a krytem s osvětlenými polohami páky
2 Svorka, nutno vyměnit
3 Sestava volicí páky s elektromagnetickým ventilem zámku volicí páky „N110“
4 šroub s pružinou, 3 Nm
5 Šroub, nemazat
6 Pojistná podložka, musí být vyměněna
7, 13 matic, po 4 ks, 9 Nm
8 Těleso volicí páky s těsněním
9 Lanko voliče, nemazat
10 Volicí páka
11 Držák kabelu 9
12 Kabelová svorka 9 v držáku 11, musí být vyměněna

7.1b Části pohonu řazení (od 05.2009)
1 Rukojeť páky voliče, s kufrem a krytem s osvětlenými polohami páky
2 Svorka, nutno vyměnit
3 Sestava volicí páky s lankem 10 a elektromagnetickým ventilem „N110“ pro zablokování volicí páky
4 Montážní upevňovací šrouby 3
5 Těleso volicí páky s těsněním
6 matic, 4 ks, 25 Nm
7 Volicí páka
8 Držák kabelu 10
9 Kabelová svorka 10 v držáku 8, musí být vyměněna
10 Lanko voliče, nemazat

Zajímavé:
Kolik stojí homokinetický závěs na Škodě Octavia.

Demontáž a montáž rukojeti a patky volicí páky

2. Nastavte volicí páku do polohy „N“ a vypněte zapalování.

3. Otevřete popelník ve středové konzole, vypáčte obložení pomocí klínů T30098 vzadu vlevo a vpravo vzadu a poté oddělte obložení od středové konzoly (viz doprovodný obrázek).

7.3 Oddělení obložení od středové konzoly

4. Vytáhněte tlačítko z rukojeti skrz odporový bod a zajistěte tlačítko svorkou nebo drátem (viz doprovodný obrázek). Tím zabráníte náhodnému stisknutí tlačítka do rukojeti.

7.4 Upevnění tlačítka

5. Odpojte konektor (C na přiloženém obrázku) podsvícení indikátoru.

7.5 Konektory sestavy voliče
1 elektromagnetický ventil zámku volicí páky „N110“
10kolíkový konektor pro komunikační linky od páky voliče k DSG, s linkou sběrnice CAN
B 4kolíkový konektor pro elektromagnetický ventil 1, řídicí jednotka „J587“ pro snímač volicí páky a snímač „F319“ pro aretaci páky v poloze „P“
C 10kolíkový konektor pro žárovku „L101“ pro osvětlení indikátoru polohy páky voliče

Poznámka: Položky (A, B a 1) zobrazené na obrázku ignorujte. Od 06.2009 jsou konektor (B) a solenoidový ventil (1) umístěny uvnitř sestavy voliče.

6. Otevřete svorku (viz doprovodný obrázek) pod rukojetí a sejměte rukojeť z páky.

7.6 Svorka rukojeti

7. Instalace se provádí v opačném pořadí. Před instalací rukojeti je třeba vytáhnout její tlačítko. Pokud nebylo tlačítko při vyjmutí vytaženo a zajištěno, lze jej přesunout do vysunuté polohy pouze použitím stlačeného vzduchu ze spodní části rukojeti. Tlačítko musí směřovat k řidiči. K zajištění rukojeti k páce použijte novou svorku.

Demontáž a montáž sestavy volicí páky

Poznámka: Mechanismus voliče a lanko voliče nesmí být od sebe odděleny. Sestava mechanismu voliče s kabelem je odstraněna směrem nahoru.

8. Sejměte rukojeť (viz podkapitola výše), nastavte páku voliče do polohy „P“ a vypněte zapalování.

9. Odpojte záporný kabel od baterie.

10. Vyjměte popelník/úložný prostor ve spodní části středové konzoly, poté vyjměte středovou konzolu a vzduchové potrubí (viz kapitola 11).

11. Vytáhněte kryt konektoru (A na obrázku 7.5) dopředu a odpojte tento konektor. Poznámka: Polohy (B, C a 1) zobrazené na obrázku ignorujte. Od 06.2009 jsou konektor (B) a solenoidový ventil (1) umístěny uvnitř sestavy voliče.

12. Vyjměte čistič vzduchu (viz kapitola 4).

13. Pomocí nástroje MP8-602/1 oddělte lanko voliče od DSG (A na obrázku 4.4).

14. Odstraňte pojistnou podložku z lanka voliče ve směru šipky (viz obrázek 4.5) – lanko by mělo zůstat v montážní poloze.

Poznámka: Opětovné použití pojistné podložky není povoleno. Lanko voliče neohýbejte ani jej nevymačkávejte z podpěry směrem dozadu – lanko se z držáku vyjme, když se vyjme mechanismus voliče.

15. Zvedněte vůz a postavte jej na spolehlivé podpěry.

16. Odstraňte zadní (1 na přiloženém obrázku) a přední (2) příčníky středového tunelu (je-li ve výbavě), oddělte držák výfukového systému (3) od pomocného rámu a uvolněte dvojitou svorku (4). Společně s pomocníkem sejměte zadní část výfukového systému (5) z dvojité svorky, aniž byste dovolili ohebné části o více než 10°. Uvolněte upevnění spodních panelů na levé a pravé straně (6 a 7) a vyhákněte lambda sondu z tepelného štítu.

7.16 Montážní díly výfukového systému

17. Uvolněte svorky (viz doprovodný obrázek) a sejměte tepelnou ochranu pod sestavou voliče směrem dozadu.

7.17 Upevnění tepelného štítu

18. Požádejte asistenta, aby držel sestavu voliče zespodu vozidla. Povolte matice (1 a 2 na přiloženém obrázku) a vyjměte sestavu voliče spolu s lankem, přičemž vyjměte lanko z mechanismu voliče k DSG. Nedovolte, aby se kabel ohýbal. V případě potřeby vyšroubujte 4 šrouby (4 na obrázku 7.1b) a oddělte sestavu voliče spolu s lankem od jejího těla.

7.18 Upevňovací prvky sestavy volicí páky

19. Instalace se provádí v opačném pořadí. Nejprve ručně utáhněte matice (1 na obrázku 7.18), namontujte sloupek středové konzoly (3) na sestavu voliče a teprve poté nakonec dotáhněte matice (1 a 2). Konektor (A na obrázku 7.5) připojte pouze v případě, že není zajištěn k sestavě voliče.

20. Nakonec zkontrolujte správnou funkci zámku zapalování, seřiďte lanko voliče a zkontrolujte mechanismus voliče (viz příslušné podkapitoly níže).

Kontrola mechanismu voliče

21. Ve všech polohách páky kromě „P“ a „N“ by mělo být zakázáno zapínání startéru.

22. V režimu „N“ při rychlosti vyšší než 5 km/h nesmí blokovací ventil volicí páky blokovat páku a musí být možné páku vrátit do jízdní polohy.

23. Při rychlosti nižší než 5 km/h musí blokovací ventil volicí páky zablokovat páku pouze 1 sekundu po zařazení režimu „N“ a nesmí být možné posunout páku zpět do jízdní polohy, dokud je sešlápnutý brzdový pedál.

24. Když je volicí páka v poloze „N“ nebo „P“, zapalování je zapnuté a brzdový pedál je uvolněný, páka musí být zablokována a neměla by být vysunuta z „N“ nebo „P“ poloha, když je stisknuto blokovací tlačítko (elektronický ventil by měl blokovat páku). Po sešlápnutí brzdového pedálu by měl elektromagnetický ventil uvolnit zablokování – pomalu přesuňte páku z „P“ do „S“, přičemž se ujistěte, že údaje indikátoru na sdruženém přístroji jsou správné. Při sešlápnutém brzdovém pedálu, stisknutí blokovacího tlačítka pro přesun páky z polohy „N“ je nutné pouze pro přesun páky do polohy „R“.

25. Po přesunutí páky do polohy ručního režimu by se místo podsvícení „D“ na obložení páky voliče měla rozsvítit kontrolka polohy „+“ a na sdruženém přístroji místo „PRNDS“ indikace Mělo by se objevit „7654321“. Přesunutí páky z „D“ do ručního režimu by mělo být povoleno pouze tehdy, když je stisknuto tlačítko zámku.

26. Když je zapalování a osvětlení zapnuté, na obložení páky voliče by měl svítit odpovídající režim.

Kontrola lanka voliče

27. Mechanismus voliče musí být v dobrém provozním stavu (viz pododdíl výše).

28. Stiskněte odjišťovací tlačítko na páce a posuňte páku z „P“ asi o 5 mm zpět, aniž byste páku přesunuli do polohy „R“, a poté páku uvolněte – měla by se sama vrátit do polohy „P“. V opačném případě upravte kabel (viz podsekce níže).

29. Nastavte volicí páku do polohy „N“, stiskněte odjišťovací tlačítko a posuňte páku z polohy „N“ zpět asi o 5 mm, aniž byste ji přesunuli do polohy „D“, a poté páku uvolněte – měla by se vrátit do polohy „N“. jeho vlastní. V opačném případě upravte kabel (viz podsekce níže).

30. Nastavte volicí páku do polohy „N“, stiskněte odjišťovací tlačítko a posuňte páku z polohy „N“ asi o 5 mm dopředu, aniž byste páku přesunuli do polohy „R“, a poté páku uvolněte – měla by se vrátit do polohy „N“. jeho vlastní. V opačném případě upravte kabel (viz podsekce níže).

Nastavení lanka voliče

  • to bylo odstraněno z DSG;
  • DSG/motor byl odstraněn;
  • byl odstraněn samotný kabel nebo mechanismus voliče;
  • Poloha motoru nebo DSG se změnila, například při vyrovnání bez napětí.

33. Ujistěte se, že pojistná podložka je správně usazena a zajištěna (viz obrázek 4.5).

34. Přesuňte volicí páku z „P“ do „S“ a ujistěte se, že nedošlo k poškození předního ochranného krytu lanka mechanismu voliče. Pokud zjistíte poškození, vyměňte kabel.

35. Volicí páka a lanko by se měly hladce pohybovat v celém rozsahu. V opačném případě vyměňte lanko nebo opravte mechanismus voliče.

36. Nastavte volicí páku do polohy „P“, vypněte zapalování a povolte seřizovací šroub (viz doprovodný obrázek). Poznámka: Pokud je seřizovací šroub uvolněný, musí volicí páka a mechanismus zůstat v poloze „P“, jinak nebude nastavení správné.

7.36 Seřizovací šroub

37. Nastavte páku voliče na DSG do polohy „P“ a posuňte ji až na doraz směrem k držáku lanka, jak je znázorněno na obrázku 6.6. Ujistěte se, že je DSG uzamčen (zvolena poloha „P“). Chcete-li to provést, zvedněte auto a současně otočte obě přední kola stejným směrem – měla by se zablokovat.

38. Mírně pohybujte volicí pákou tam a zpět, aniž byste přepnuli DSG do jiného režimu, a utáhněte seřizovací šroub momentem 12 Nm.

Kontrola zámku klíče zapalování

39. Zapněte zapalování a otočte klíčkem mírně dále, aniž byste zapínali startér.

40. Sešlápněte a podržte brzdový pedál.

41. Vyjmutí volicí páky z polohy „P“ se stisknutým tlačítkem pro uvolnění zámku musí být provedeno bez zaseknutí.

42. Vypněte zapalování – klíček ze spínací skříňky by mělo být možné vytáhnout pouze tehdy, je-li páka voliče v poloze „P“.

43. Vyjměte klíček – poté by nemělo být možné vyjmout páku z polohy „P“ ani při sešlápnutém brzdovém pedálu a stisknutém uvolňovacím tlačítku zámku.

44. Pokud se výše uvedené kontroly neprovedou, seřiďte lanko voliče (viz podkapitola výše).

Nouzové sejmutí páky z polohy „P“.

45. Pojistný ventil volicí páky zablokuje páku v poloze „P“, pokud nejsou současně splněny následující podmínky: sešlápnete brzdový pedál, zapnete zapalování a stisknete tlačítko pro uvolnění zámku na rukojeti páky voliče.

46. ​​Pokud je solenoidový ventil vadný nebo chybí napětí, přesuňte páku voliče z polohy „P“ podle následujících kroků.

47. Otevřete popelník ve středové konzole, vypáčte obložení pomocí klínů T30098 vzadu vlevo a vpravo vzadu a poté oddělte obložení od středové konzoly (viz doprovodný obrázek). Nesundávejte rukojeť z páky.

48. Sešlápněte pedál spojky nebo zatáhněte parkovací brzdu.

49. U modelů před 05.2009 stiskněte žlutý plastový klín zleva doprava (viz doprovodný obrázek), stiskněte tlačítko na rukojeti páky a posuňte jej z polohy „P“.

7.49 Nouzové odstranění páky z „P“ (do 05.2009)

50. U modelů před 06.2009. 1 stiskněte žlutý plastový klín (A na doprovodném obrázku) ve směru šipky (2), stiskněte tlačítko na rukojeti páky (B) a posuňte jej z polohy „P“ v směr šipky (XNUMX) .

7.50 Nouzové odstranění páky z „P“ (od 06.2009)

51. Pokud se páka vrátí do polohy „P“, když není žádné napětí nebo když je solenoidový ventil vadný, bude znovu zablokován.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button