ŠkodaŠkoda Yeti

Jak sami odstranit Webasto na Škodě Yeti 1 4

Fotoreportáž Instalace autonomního topení na autonomní topení Škoda Yeti Binar 5B

Moje předchozí auto bylo vybaveno automatickým a dálkovým systémem startování motoru pro předehřívání motoru a interiéru v zimě. Při instalaci alarmu na auto, které aktuálně vlastním, jsem takovou funkci také zajistil a dokonce jsem zkontroloval jeho provoz, ale neaktivoval jsem jej z několika důvodů:
— výrazné zvýšení nákladů na CASCO, protože pojišťovny tomu věří (a ne bezdůvodně).
— systém autostart snižuje odolnost standardního imobilizéru proti krádeži,
— motor TSI se snadno startuje i při silných mrazech, takže není potřeba motor v noci zahřívat,
— motor TSI má vysokou účinnost, takže teplo generované při volnoběhu nestačí k rychlému zahřátí kabiny.
To vše naznačuje, že by bylo hezké mít v autě autonomní topení, hovorově nazývané „Webasta“. Při nákupu vozu nebyla objednána možnost „Autonomní topení“, částečně kvůli vysoké ceně. Jelikož ale chci nasednout do již vyhřátého auta, rozhodl jsem se, že si autonomní topení namontuji sám.
Volba padla na kapalinový předehřívač Binar 5 (www.autoterm.ru/engineheater) od Samarské společnosti Advers LLC, který je téměř 2x levnější než produkty od Webasto a Eberspracher. Na webu Webasto & Eberspächer byla nalezena sbírka návodů k montáži Webasto na vozy ŠKODA, včetně YETI s motorem 1.2 TSI a byly zvažovány různé možnosti montáže — do pravého předního blatníku za světlometem, jako standardní topení, v levý přední blatník za světlometem, na štít motoru. Nejvhodnější varianta byla zvolena pro instalaci na štít motoru za motorem.
A nakonec jsem obdržel sadu Binar 5B-Compact a začal jsem ji instalovat a snažil jsem se postupovat podle návodu k obsluze Binar-5B/D-Compact. Sada obsahuje: samotný ohřívač s nainstalovaným vzduchovým ventilátorem, vodní čerpadlo Bosch, palivové čerpadlo (totéž je součástí ohřívačů Webasto), kabelový svazek s konektory, dálkový časovač, palivovou hadici, hadici chladicí kapaliny , vzduchové potrubí s tlumičem, výfukové potrubí a také rozsáhlá sada kování, příchytky a další díly, které lze použít k instalaci. Popis kompletní sady dílů naleznete v dokumentu www.autoterm.ru/download/kds_bi_5_compact.pdf Katalog dílů a montážních jednotek Binar-5B/D-Compact. Kdykoli to bylo možné, byly během instalace pořízeny fotografie. Bohužel nebyl čas ani příležitost udělat plnohodnotné focení všechny snímky byly pořízeny 2MP fotoaparátem na telefonu NOKIA 6300.
Za prvé, standardní držák Binar byl upraven tak, aby byl instalován mezi kryt ohřívače a vzduchový ventilátor. To znamená, že přebytek je odříznut a háčky ve spodní části držáku jsou ohnuté v opačném směru:

Zajímavé:
Jak vyměnit pojistku ve Škodě Yeti.

199350_01.jpg

Poté byly nohy držáku ohnuté ke štítu motoru:

199350_02.jpg

Takto je nyní Binar připojen k držáku:

199350_03.jpg

Následující fotografie ukazuje, že tvar výřezu na držáku je určen výstupky na krytu ventilátoru:

199350_04.jpg

Kontrolní sestava. Pohled ze strany vzduchového ventilátoru. Tato strana binaru bude směřovat ke štítu motoru:

199350_05.jpg

Kontrolní sestava ukázala, že montáž na háky a první šroub vede k drnčení celé konstrukce, takže po natření držáku matnou černou barvou (aby ladila s barvou pomocných prvků pod kapotou) byl proužek 1M lepicí pásky. přilepené ke straně obrácené k tělu Binar:

199350_06.jpg

Poté byl vyroben držák pro montáž na 2 svorníky dostupné na štítu motoru:

199350_07.jpg

Bylo plánováno, že oba držáky budou navzájem spojeny šrouby:

199350_08.jpg

Při pokusu o instalaci konstrukce pod kapotu auta se však ukázalo, že pokud by byly předem připojeny, nebylo by možné získat ruce s maticemi, které by je utáhly na čepy. Pokud nejprve nainstalujete držák na štít motoru, je obecně nemožné dostat se ke spojovacím bodům dvou držáků. Proto byly šrouby M6 s maticemi předinstalovány na držák namontovaný na štítu motoru. „Nohy“ držáku Binar budou nasazeny na tyto šrouby jako kolíky. Protože horní držák Binar vylučuje možnost vertikálního pohybu, „tlapky“ nasazené na šroubech budou bezpečně spočívat na držáku na štítu motoru, s vyloučením horizontálního pohybu Binar.
Držák na štítu motoru je nainstalován. Nahoře vidíte šroub pro upevnění horního ucha držáku Binar. V tomto místě je výztuha dutého těla, takže šroub je poměrně dlouhý a s distanční objímkou ​​uvnitř tohoto zesilovače:

199350_09.jpg

Následně byla tato konzola mírně upravena tak, aby byl Binar zvednut a co nejvíce oddálen od štítu motoru, jinak by bylo výfukové potrubí nebezpečně blízko k hadici klimatizace. To se ale ukázalo až při pohledu zdola (od jámy). Také jsme museli vyvrtat další otvor v horním uchu držáku Binar.
Aby bylo možné instalovat vodní čerpadlo pod Binar v souladu s Návodem k obsluze, bylo rozhodnuto zajistit jej pod Binar na konzolové noze. Ze dvou hadic ve tvaru S z chladicího systému vozů VAZ byla vyrobena hadice pomocí fitinky z instalační sady, drátěného obvazu, lepicího tmelu Black Rubber Sealant a teplem smrštitelné hadičky vhodného průměru pro připojení čerpadla a Binar. Kabel pro připojení čerpadla byl odříznut od svazku a připojen ke kabelu na straně Binar.

199350_10.jpg

Po montáži pod kapotu vozu byla nalezena pozice pro sání vzduchu a jeho uchycení na karoserii Binar bylo vyrobeno z jednoho z plechů obsažených v instalační sadě. Dříve se na tomto místě mělo šroubovat standardní uchycení, které se nyní přesunulo na druhou stranu. Takto vypadá celá sestavená konstrukce. Opravdu – KOMPAKTNÍ!

199350_11.jpg

Elektrický svazek byl veden zprava přes standardní těsnění do prostoru pod čelním sklem. Tam je svazek s relé, pojistkami a napájecí svorkou „+“ vyveden na levou stranu vozu a opět vyveden do motorového prostoru přes standardní těsnění vlevo. Držák pro tři pojistky Binar je vyroben z jedné z destiček, které jsou součástí montážní sady. Výsledná konstrukce je zajištěna šroubem M6 v jednom z montážních bodů na štítu motoru:

199350_12.jpg

Vodič se svorkou „+“ je veden spolu se standardním kabelovým svazkem do elektrické krabice vedle baterie a připojen, jak je znázorněno na obrázku z návodu k instalaci Webasto:

199350_13.jpg

Drát se svorkou „-“ je sevřen maticí horního upevnění Binar. Svazek k dálkovému časovači je pak veden pod palubní desku plastovou záslepkou a veden pod palubní deskou na její levý konec, kde je umístěna pojistková skříňka. K dispozici bude konektor pro připojení vzdáleného časovače Binar. Relé vnitřního ventilátoru je umístěno v prostoru pod čelním sklem (pod plastovým lemem). Ale dráty nejsou připojeny k ventilátoru z toho důvodu, že během krátkých jízd po zahřátí se baterie nemusí mít čas nabít.
Dálkový časovač je přilepen 3M páskou na plech z plechu, který je upevněn jedním ze šroubů upevňujících levý spodní plášť palubní desky:

199350_14.jpg

Kabel z dálkového ovládání je položen za tímto krytem, ​​vyveden v oblasti pojistkové skříňky a připojen k protikonektoru. Po instalaci obložení palubní desky máme tento vzhled:

199350_15.jpg

Je čas dostat se k zásobě paliva. Za tímto účelem byla odstraněna zadní sedadla, jejich upevnění bylo demontováno (8 šroubů) a zvýšeno čalounění. Pod čalouněním na pravé straně se nachází plastová zátka, po jejím vyjmutí se otevírá přístup k plynové nádrži. Zde jsou armatury pro přímé a zpětné vedení paliva a také utěsněná armatura pro sání paliva standardního autonomního topení. Na fotce je vršek tohoto kování již odříznutý.

199350_16.jpg

Pro instalaci sání paliva se na tuto armaturu nasadí hadice vhodného průměru z instalační sady, přibližně o 5 mm delší než armatura, a připevní se k armatuře vhodnou svorkou z montážní sady. Uvnitř této hadice je vložen kus hadice menšího průměru o délce přibližně 5 mm.

199350_17.jpg

Do vzniklého otvoru se zasune sací trubka paliva ze sady tak, aby nedosahovala na dno nádrže o 20. 30 mm a je upevněna druhou svorkou. Dále je palivové potrubí připojeno k sání paliva a je spuštěno podél nádrže dolů pod vůz, na místo instalace palivového čerpadla. Je důležité najít takovou polohu pro přívod paliva, aby se vyloučila možnost poškození standardních trubek ostrými rohy svorek a nepřekáželo se při uzavírání plastové zátky. Pro každý případ jsem na standardní palivové hadice nasadil nějaké vlnité kusy vhodného průměru, které zbyly po změně elektrického svazku. Bohužel v této fázi nebyly pořízeny žádné fotografie.
Nyní se přesuneme pod auto. Prvním krokem bylo odstranění plastové ochrany na pravé straně dna. Umístění palivového čerpadla bylo nalezeno na pravém podélníku pod palivovým filtrem, vedle nádrže. Vzhledem k tomu, že existuje možnost, že palivové čerpadlo může překážet při výměně filtru, je držák čerpadla snadno odnímatelný. Na nosník byl instalován svorník M6 požadované délky a zajištěn dvěma maticemi — uvnitř a vně. Přístup do vnitřku nosníku je možný po odstranění blízké plastové zátky. Fotografie ukazuje, že zástrčka byla odstraněna:

199350_18.jpg

Dále bylo nainstalováno palivové čerpadlo:

199350_19.jpg

Deska pro uchycení palivového čerpadla byla vyrobena z jednoho z rohů obsažených v instalační sadě. Aby se zabránilo vniknutí nečistot do závitů čepu, používá se převlečná matice:

199350_20.jpg

Palivové potrubí z nádrže bylo napojeno na vstup palivového čerpadla. Pod kapotou byla palivová trubka od Binar a kabel ovládání elektrického čerpadla vloženy do plastového kanálu, kterým prochází standardní palivové potrubí. Tento kanál měl dvě volné západky, které zajišťovaly palivové potrubí a zvlnění s kabelem. Dále byly palivové potrubí a kabel položeny paralelně se standardním palivovým potrubím skrz přední podélník a poté pod spodní část s upevněním v západkách k tomu určených, jak je znázorněno na fotografii z návodu k instalaci Webasto:

199350_21.jpg

Ovládací kabel čerpadla byl zkrácen na požadovanou délku a koncovky konektoru byly zalisovány, jak je znázorněno na obrázku z návodu k instalaci Webasto:

199350_22.jpg

Výfukové potrubí je zakřivené tak, aby bylo co nejdále od kabelů, hadic a potrubí klimatizace. Navíc na něj byla nasazena tepelná izolace obsažená v instalační sadě a zajištěna šroubovou svorkou. Spodní konec výfukového potrubí je pevný, jak je znázorněno na fotografii z montážního návodu Webasto. K tomuto účelu byla použita svorka a deska z montážní sady Binar.

199350_23.jpg

Nakonec byl Binar zabudován do chladicího systému mezi motor a chladič topení kabiny. Hadice od čerpadla chladicí kapaliny na motoru k sacímu potrubí čerpadla Binar je rovná a ohnutá podél velkého poloměru. Hadice z výstupní trubky Binar do vstupní trubky chladiče kabinového topení je vyrobena ze dvou kusů hadic ve tvaru L z instalační sady Binar. Po připojení všech hadic byla do expanzní nádoby doplněna chladicí kapalina a pomocí čerpadla Binar byla chladicí kapalina čerpána pro odstranění vzduchu. Celkem se do systému kromě chladicí kapaliny, která se shromáždila při odpojování standardních hadic, přidalo přibližně 1.5 litru kapaliny.
Takto se Binar „zaregistroval“ pod kapotou:

199350_24.jpg

Počítá se s připojením teplotního čidla z alarmu na výstupní potrubí nebo na těleso Binar za účelem dálkového ovládání provozu ohřívače. Ohřívač lze zapnout na dálku pomocí alarmu, pomocí tlačítek na dálkovém ovladači časovače Binar nebo pomocí časovače pomocí budíku nebo pomocí dálkového ovladače časovače Binar.
Žádná velká nachlazení ještě nebyla, ale při 0°C po zapnutí Binaru 2 minuty před nastartováním motoru, 5 minut po nastartování a rozjezdu bylo v kabině již znatelně tepleji než v předchozích dnech při vyšší teplotě vzduchu, a jehlový motor teploměru ukazoval 70 °C. Během jízdy pokračoval Binar v práci.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»