ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Yeti

Jaký má Škoda Octavia Scout interiér?

Už před rokem a půl jsme Škodu Octavia hatchback označili za jedno z nejlepších aut na celý život. Vyzkoušeli jsme jak kombi Combi, tak sportovní verzi RS. Nyní je řada na „terénní“ verzi Scout. Co je to za zvíře?

Foto autor a Škoda

Už před rokem a půl jsme Škodu Octavia hatchback označili za jedno z nejlepších aut na celý život. Vyzkoušeli jsme jak kombi Combi, tak sportovní verzi RS. Nyní je řada na „terénní“ verzi Scout. Co je to za zvíře?

Samozřejmě musíme opatrně mluvit o terénních schopnostech. Světlá výška se oproti běžné Octavii zvýšila jen o 31 milimetrů – tedy až na 171 milimetrů. Ano, jsme si vědomi toho, že mnoho moderních crossoverů nemá o mnoho více (a někdy dokonce méně) – ale kromě toho má Scout i docela dlouhé převisy, které omezují úhly nájezdu a rozjezdu. Automatická převodovka modelu Scout je navíc DSG se dvěma spojkami: konstrukce, která zjevně není navržena pro sebevědomou jízdu v terénu. Nechybí ani různí asistenti (například sjíždění kopce), jako třeba Škoda Yeti. Zdvih odpružení je malý a systém pohonu všech kol je založen na spojce Haldex, byť páté generace.

Na hrdinství v blátě se však Škoda nesoustředí. Auto se nazývá „pracant“: říká se, že odpružení je ideální pro špatné silnice a ochranná karoserie vyrobená z nenatřeného (na rozdíl od vozu předchozí generace – opravdu nenatřeného) plastu ochrání před poškrábáním. A samozřejmě se mluví o značkové všestrannosti: odpadkové nádoby ve dveřích a škrabka na led ve víku palivové nádrže, obrovský kufr s promyšleným systémem organizace zavazadel a sklopné přední sedadlo. Vše je zde však jako běžné kombi Combi. I když je těžké nazvat novou Octavii „koňem“, interiér je noblesní a kvalitní a je škoda v něm vozit něco „koňského“.

Zajímavé:
Jak dlouho vydrží zapalovací svíčky Škoda Tour.

Interiér je dobrý a za ty peníze obecně nelze chválit. Rozdíly od „běžné“ Škody Octavia jsou minimální: nápisy Scout v interiéru a trochu jiná povrchová úprava (ale imitace dřeva se mírně řečeno nepovedla). DSG je nyní k dispozici u všech verzí kromě základní naftové.

Při práci s podvozkem jsme vyjeli s malou ztrátou – Scout měl jen delší pružiny a jiné nastavení tlumičů. Zbytek – páky, spoje – vše při starém. Ale kupodivu to všechno funguje: odpružení je pohodlné a zároveň energeticky náročné. V předchozím Scoutu se lišily pouze pružiny, proto tlumiče z běžné Octavie často nefungovaly optimálně – zjevně neměly dostatečnou dráhu odskoku. Nyní je vše v pořádku. Jediné, co mě překvapilo, byla naftová verze: je znatelně tužší a při jízdě po dlažebních kostkách máte pocit, že se odpružení chystá prasknout. Podivná záležitost.

Zvláštní plemeno. Testovací jízda Škoda Octavia Scout

SUV od Škody je jedno z těch aut, které si můžete koupit i očima. A existuje pro to několik důvodů.

Zvláštní plemeno. Testovací jízda Škoda Octavia Scout

Zvláštní plemeno. Testovací jízda Škoda Octavia Scout

„Člověk může přijít do showroomu asijské značky a koupit si auto, které krátce viděl na silnicích. Náš kupující je složitý, vypočítavý, potřebuje vše ohmatat rukama – nikdy neudělá emocionální nákup,“ začínají Češi představování nové Škody Octavia Scout.

Ale zdá se mi, že tohle SUV je prostě jedna z těch „Škod“, které si můžete snadno koupit očima. Pokud se vám ovšem v zásadě nelíbí toto plemeno kombíků – „bílý vrch, spodek plachta“. Scout je v pořádku, pokud jde o styl i ochranu: oblouky, dveře a prahy jsou pokryty plastovými štíty, nárazníky jsou zdobeny stříbrnými vložkami, které předstírají, že jsou hliníkové. Design si zároveň zachovává kontinuitu se svým předchůdcem, vyráběným od roku 2007: stačí se podívat na tři štěrbiny ve stříbrném „rtu“ předního nárazníku.

S takovým dekorem a chromovým paketem (lesklé kryty zrcátek a chromované lišty oken) nová Octavia kvete a vypadá jako drahé německé auto – Škodu Octavii Scout si lze z dálky splést s Audi Allroad. To je případ, kdy vzhledem k asketickému exteriéru základního modelu nepůsobí dekor speciální verze přehnaně, ale tak akorát.

Kromě odklápěcí „plachty“ můžete ve vzhledu nové Octavie Scout najít další unikátní generický prvek. Pod předními světlomety a lucernami má v náraznících trojúhelníkové „dolíčky“ – detail, jakoby vykouknutý z Lamborghini. V přísném rámci firemního stylu a hospodárnosti nacházejí čeští designéři příležitost být kreativní s malými prostředky: nárazníky jsou pro běžné Octavius, RS a Scout navrženy jinak. A nápadná je samozřejmě zvýšená výška vozu: 171 mm světlé výšky je o 31 mm více než u standardního evropského kombi Octavia Combi. Jenže „scout“ první generace se mohl pochlubit světlostí 180 mm a oproti ruské „Octavii“ s paketem pro špatné cesty není nárůst světlé výšky tak výrazný – pouhých 16 milimetrů.

Salon překvapuje spíše ne formami, ale barvami. Hlavní tělo palubní desky, plast na dveřích, čalounění sedadel v kombinaci kůže/alcantara, to vše je v pěkném hnědém odstínu, ze kterého si můžete vybrat místo standardní černé. Interiéroví designéři, jako by se báli nařčení z lehkomyslnosti, přidali chromované detaily a prvky z neobvyklého materiálu, podobného dřevu napuštěnému hliníkovým práškem.

Snad nejhezčí detail interiéru Scout je vyroben z „práškového dřeva“ – vložka v horní části dveří, která kontrastuje s celkovou hranatostí Octavie. Jako by čeští interiéroví designéři porušili pravidla a vzor Volkswagenu na chvíli odložili stranou. Obě přední sedadla jsou elektricky nastavitelná (včetně velikosti bederní opěrky), i když doširoka otevřené boční polstrování naznačují, že Scout je vstřícnější k velkým řidičům. Na přání si můžete uspořádat „velitelské“ přistání jako ve skutečném SUV, kdy šlápnete do pedálů s nohama pokrčenýma téměř do pravého úhlu a kapotu vidíte naplno.

Nový Scout se stal prostornějším ve všech směrech: rozvor se zvětšil o 10 cm, šířka – o 3 centimetry. Na výmolech je kam odrazit a v zatáčkách padat. Vzadu se dá sedět se zkříženýma nohama – podesta je ale trochu „bus“, vepředu netlačí na ramena a lokty – ale lem dveří je tenký a tvrdý. Zadní cestující však nejsou ochuzeni o pohodlí: kromě široké středové loketní opěrky se třemi držáky nápojů mají vlastní vzduchové kanály klimatizace, vyhřívaná sedadla a zásuvku na 230 V.

Kufr je nekompromisní: cca 610 litrů. O zavazadla se postarají sady háčků a sítí, oboustranná karimatka (hromada gumy), police na houpací síť na drobnosti a pár lampiček. Opěradla zadních sedadel snadno spadnou dopředu, pokud potřebujete převézt větší náklad (až 1740 litrů) – k tomu jsou na stěnách přihrádky pohodlné páčky. O tom, že kufr je důležitou součástí Scout, svědčí už samotný proces jeho otevírání: víko se pomalu a slavnostně plíží na elektrický pohon, jako by na vás uvnitř čekalo něco grandiózního. Otevřít nebo zavřít můžete čtyřmi způsoby – z klíčenky, z prostoru pro cestující, tlačítkem na konci a tlačítkem nad číslem. A to i přesto, že digestoř například nemá plynovou klapku a zvukovou izolaci.

Jako první jsme dostali vůz s novým turbodieselem o výkonu 184 koní a 6stupňovým DSG. Stejný motor je namontován ve Scodě Octavia RS a Volkswagenu Golf GTD a jeho méně vynucené verze najdete i na dalších modelech řady znepokojení. Tlačítko pro spouštění motoru bylo upraveno místo prohlubně klíče na sloupku řízení. Hmotnost – méně než jeden a půl tuny, které se vznášejí nad zemí, jako na špičkách. Lehký, mírně viskózní volant není příliš informativní, ale umožňuje poměrně přesné ovládání. Tři sta osmdesát newtonmetrů je pečlivě nabráno při jakékoli rychlosti a snadno uneseno až na 200 km/h – tolik se jim podařilo na dálnici zabodovat. Na rozdíl od německých příbuzných se tato škodovka s rostoucí rychlostí nelepí na vozovku a vyžaduje řízení. Na jednu stranu u auta nasazeného „na špičkách“ se to dá odpustit, na druhou stranu mnoho mnohem vyšších SUV v takových podmínkách takové rozšíření dynamického koridoru neumožňuje.

Na dlažebních kostkách a malých nerovnostech se auto znatelně chvěje, ale s rostoucí rychlostí jsou drobné nedostatky na plátně méně nápadné. Skvělé prostředí na venkovské cesty: první „terénní úsek“ byla polní a štěrková cesta, kterou jsme letěli rychlostí 80 kilometrů za hodinu. Terénní testovací terén, který poskytl německý automobilový klub ADAC, byl jen o něco obtížnější – jeden příčný svah a prudké kopce. Snad jedinou vážnou zkouškou pro běžná auta zde mohlo být jen jedno stoupání, kde Scout začal na měkkém podkladu klouzat a zachránila ho spojka Haldex 5. generace. Systém pohonu všech kol Scout, který pracuje v tandemu se systémem kontroly stability, který simuluje uzávěrku diferenciálu, je podle inženýrů schopen přenést až 85 % točivého momentu na jedno kolo.

Bohužel, dieselový motor o výkonu 184 koní s největší pravděpodobností nebude mít ruskou registraci, stejně jako jeho méně výkonný protějšek o výkonu 150 koní, který je vybaven výhradně „mechanikou“. Po vydatném proudu tahu nepřetržitě linoucího se z nafty je benzinový motor 1,8 TSI zklamáním. Při podobném výkonu má jen 280 Nm točivého momentu a podléhá těžkotonážnímu motoru téměř ve všem, nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Méně vibrací, zvuk „podtlaku“ místo drnčení – to je vše, co může TSI nabídnout výměnou za zvýšenou spotřebu paliva (6,9 litru místo 5,1 litru ve smíšeném režimu). Plynulé zrychlení bez emocí a snímačů, nudný soundtrack, ve kterém se mění pouze hlasitost, ale ne témbr. Scout navíc dbá na to, aby se nic nedělo náhle: nastavení paliva a převodovky je takové, že akcelerace začíná po sešlápnutí plynového pedálu do poloviny nebo kickdownem, centimetrové pohyby plynového pedálu auto raději vůbec nevnímá. V nastavení DSG stále nebylo možné najít střední cestu: v normálním režimu zapíná box na nejvyšší převody při 40-60 km/h a nespěchá na klesání, ve sportovním režimu drží převody do posledního, obtěžující hlukem. Značná vůle byla ponechána i brzdovému pedálu – jakési „rodinné“ nastavení.

To je ale podstata charakteru Škody Octavia Scout. Tohle není off-road a ani nabitý kombík. „Seriózní rodinný vůz“ tak s úctou označují Scout zástupci české značky. Vézt rodinu se všemi věcmi v klidu a pohodlí, bezpečně a přiměřeně rychle na jakékoli cesty – v německém koncernu dostal český „scout“ zcela specifický úkol, který svědomitě plní. Zákazník Škody totiž auto cítí, nesnaží se ho řídit. Cítit rozdíl? Je pravda, že cena tohoto vozu prostě nemůže být nízká – podle neoficiálních údajů se bude blížit 1,5 milionu rublů. Mějte však na paměti, že mnoho příjemných maličkostí, díky kterým jsou námi testované Scouty tak pohodlné a přátelské, jsou nabízeny za příplatek.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button